środa, 29 lutego 2012

Podniesiemy wam oprocentowanie lokat – skąd my to znamy?


W zeszłym roku sierpień był czarnym miesiącem na warszawskiej giełdzie gdyż zapoczątkował długotrwałą bessę. Akcje spadały dzień po dniu ludzie tracili fortuny i kto się wycofał w miarę szybko może się uważać za szczęśliwca, a kto trwał żałował, że nie zrobił tego wcześniej.

Teraz możemy śmiało powiedzieć, że luty jest czarnym miesiącem na rynku lokat gdyż zapoczątkował bessę na rynku lokat. Kto założył lokaty wedle moich rad przedstawionych tutaj może się cieszyć bo spektrum, które sobie wyznaczyliśmy dla dobrych lokat czyli przedział 4,9% - 6% netto zaczyna się z dnia na dzień niebezpiecznie kurczyć.

Jeszcze niedawno gdy nie był znany termin końca antybelek szefowie banków zapewniali, że po wejściu w życie ustawy o konieczności odprowadzania podatku Belki od lokat podniosą oprocentowanie na tyle by zrekompensować stratę wynikającą z wprowadzenia podatku. Do tej daty został jeszcze miesiąc a już wiemy, że niestety puste były to zapewnienia.

poniedziałek, 27 lutego 2012

Toyota znów mile zaskakuje - lokata miau dla oczekujących


Jakie zatem lokaty są godne uwagi po rewolucji i upadku lokat antybelkowych? Sauron w końcu wygrał, a dla ludzi którzy nie są skłonni do zmiany nastawienia inwestowania na bardziej ryzykowne, pozostaje wybierać najlepsze spośród tego co jest. A na pewno godne uwagi w chwili obecnej jest oferta Toyoty.

Toyotę prezentowałem niedawno jako jednego z najzacieklej walczących o utrzymanie się na arenie antybelek. W chwili obecnej Toyota w końcu przerzuciła się na obelkowane lokaty, ale oferta jest nadal atrakcyjna i co ważniejsze niespotykana u konkurencji.

W chwili obecnej Toyota promuje dość sympatyczną lokatę na 7%. To tak naprawdę tylko 5,67% netto a więc oprocentowanie które było ciekawe wiosną zeszłego roku ale główną zaletą jest krótki okres trwania bo tylko 13 dni. Pozwala to na dość dobrą płynność środków. Po zaledwie 13 dniach mamy odsetki do dyspozycji, które możemy reinwestować. A to już coś.

sobota, 25 lutego 2012

Jak teraz inwestować czyli zmiany w funkcjonowaniu blogów


Niniejszy blog miał być blogiem niszowym oferującym niekonwencjonalne sposoby zarabiania. Takie były pierwsze artykuły. Niestety w życiu ciągle zachodzą zmiany i w chwili obecnej to, co było tematyką zarezerwowane dla bloga Polak potrafi, teraz będzie kontynuowane tutaj.

Blog Finanse po godzinach będzie eksplorował nowe ciekawe lokaty, zmiany w kontach oszczędnościowych, kartach kredytowych i innych prostych sposobach pomnażania swojego kapitału zawsze jednak według zasady tylko najlepsze godne uwagi. Przyjmiemy zarazem przedział zainteresowań.

Jeżeli zakładamy lokaty godne uwagi będą przede wszystkim te które oferują przynajmniej 0,5% więcej od aktualnego wskaźnika inflacji. W styczniu inflacja wynosiła nieco mniej niż w grudniu bo 4,4% zatem godne uwagi są lokaty, oferujące przynajmniej 4,9% netto. Co stanowi około 6% brutto.

środa, 22 lutego 2012

Lokata Wysoki Zysk na 9% od środka


Jeżeli mamy zaczynać od lokat warto od razu zacząć od najlepszej. Lokaty choć popularne nie są wieczne. Oferty zmieniają się jak w kalejdoskopie, szczególnie te najlepsze. Dlatego warto z nich skorzystać póki są. Z dnia na dzień świetna oferta może zniknąć bez podania przyczyny choć o jednej z nich można przeczytać tutaj.

Od czego więc zacząć? Polecam lokatę Wysoki Zysk w neoBANKu na aż 9%. To na chwilę obecną zdecydowanie najlepsza oferta. Procedura jej zakładania jest dość skomplikowana, dlatego postaram się ją dziś nakreślić w niniejszym poście.

Wszystkie banki stopniowo pogarszają swoją ofertę likwidując świetne lokaty omijające podatek Belki oraz obniżając sukcesywnie oprocentowanie nowych lokat. Ale jakimś cudem ta najlepsza wciąż jest na rynku. Od końca wakacji możemy, tylko jako nowy klient, założyć lukratywny jak na lokaty produkt z oprocentowaniem 9%. Co trzeba zatem zrobić aby się załapać?

niedziela, 19 lutego 2012

Jak pokonać inflację czyli optymalizacja oszczędności.


Dochody i wydatki zostały uporządkowane. Zapasy zostały wprawione w ruch. Warto jednak te zapasy zoptymalizować i tu pojawiają się najprostsze produkty którymi są lokaty. Należy przy tym zaznaczyć, że należy wybierać nie te które oferuje nam 'nasz' bank, ale te najlepsze czyli takie które pokonają inflację. Co odróżnia oszczędzanie na koncie oszczędnościowym od lokat?

Na koncie możemy trzymać ile sobie zażyczymy. Może to być jeden grosz, złotek, stówa, tysiąc nawet wszystko co mamy. Nie ma to jednak raczej sensu przy wyższych kwotach, gdyż w zasadzie lokaty oferują z reguły wyższe oprocentowanie od kont. Przy tym wartość minimalna jest niewielka. Od jakich kwot możemy zatem przenosić oszczędności z konta na lokatę tak by pokonać inflację?

środa, 15 lutego 2012

Zarobiłeś na wejściu i wyjściu? Zarób i w środku


Ostatnio rozważaliśmy kwestię bezpieczeństwa konta, dziś czas rozwinąć temat zarabiania na nim. Poza bezpieczeństwem pieniądze warto trzymać na koncie oszczędnościowym w celach zarobkowych. Nawet najgorzej oprocentowane konto jest lepsze od konta na 0%. O tym że coś jest lepsze niż nic chyba nie trzeba nikogo przekonywać.

Tutaj ujawniają się pierwsze wady chwalonego dotąd BGŻ. Premia i bezpieczeństwo w tym banku jest na ocenę celującą. Ale oszczędności w postaci kont oszczędnościowych czy lokat na ocenę maksimum dostateczną. Dzieje się tak dlatego że niestety żaden bank nie ma najlepszej oferty we wszystkim. Stąd prosty wniosek: należy korzystać z ofert przynajmniej dwu banków naraz.

niedziela, 12 lutego 2012

Płać za zło konieczne czyli zapomnij o backupie swoich finansów.


Posty na niniejszym blogu układają się niczym klocki układanki w system zdrowego zarządzania pieniędzmi. Powiedziałem już jak wybrać najlepsze konto, na które przelewamy swoją wypłatę oraz najlepszą kartę kredytową do robienia codziennych zakupów na których da się zarobić oraz w jaki sposób wykorzystać darmową premię z tego tytułu na ryzykowne inwestycje.

Zagospodarowaliśmy w ten sposób racjonalnie przychody i wydatki. Na tym jednak nie kończy się możliwość zarabiania. Jeśli zarobiliśmy na wejściu i wyjściu to czemu nie zarobić i w środku? Innymi słowy jeśli zarabiamy dodatkowe pieniądze na otrzymywaniu pensji i wydawaniu pieniędzy to trzeba także zarobić na okresie między otrzymaniem pieniędzy i ich wydaniem. A co ważniejsze należy zadbać o ich bezpieczeństwo. A tego banki nam zaczynają zabraniać.

środa, 8 lutego 2012

Nowa ścieżka po belkach


Obok oszczędności należy dbać o inwestycje. Do tej pory mówiliśmy o wykorzystywaniu konta oraz karty kredytowych do zarabiania dodatkowych środków pieniężnych. Można oczywiście przeznaczać je na bieżące wydatki, jeżeli jednak chcemy budować nasz kapitał na przyszłość powinniśmy zadbać o jego pomnażanie.

Lokaty jednodniowe padają jedna po drugiej. Szczegółowo ten proces opisuje na Polak potrafi. Tam piszę które lokaty warto jeszcze zakładać, tam też zajmuję się raczej inwestowaniem większych kwot jak choćby w ciekawe na chwilę obecną obligacje. Tutaj jednak mamy bloga dla początkujących czyli dla małych kwot. W co zatem inwestować gdy lokaty odejdą do historii?

niedziela, 5 lutego 2012

Ile może znaczyć dumna nazwa


Wybór konta osobistego jest na pewno jednym z podstawowych elementów budowania własnego kapitału. Większość ludzi jest jednak niechętnych zmianie swojego konta i tkwią na długie lata w bankach które nabijają klientów w butelkę. Jak nabijają w butelkę piszę dziś na sąsiednim blogu.

Dziwne jest jednak to, że niektórzy ludzie przy wyborze konta kierują się tylko samą nazwą banku a nie jego ofertą. Do napisania dzisiejszego posta zainspirował mnie incydent z tego tygodnia, który uświadomił mi ile znaczy nie tyle dobrze znana nazwa ile ładnie brzmiąca.

środa, 1 lutego 2012

Optymalizacja tandemu ekstra karta i super konto


Jak pisałem w poprzednim poście tandem Konto z podwyżką oraz karta kredytowa jest na pewno najlepszym rozwiązaniem na chwilę obecną. Premia za przelewy jest niemała, podobnie premia za zakupy kartą też solidna.

To że premia jest niemała za kartę wynika z faktu, że w Polsce opłaty za transakcje bezgotówkowe są najwyższe w Unii Europejskiej. Przypomina to trochę zeszłoroczną okazję w Polbanku, kiedy superoferta była wynikiem problemów w Grecji o czym pisałem tutaj. Tyle że premia kończy się pod koniec marca, więc taki supertandem wkrótce się skończy.

Miało jednak dziś być o wadach konta. Jakie zatem one są i jak im zaradzić?
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...