niedziela, 30 września 2012

Cztery warianty mSavera czyli komu ile i za co?


Przed tygodniem opisałem co trzeba zrobić aby skorzystać z promocji na Grouponie dotyczącym założenia konta w mBanku i zarobienia w ten sposób 100 zł. Dziś dokończenie tego artykułu, gdyż konto to zawiera aż 4 różne warianty od bardzo fajnego 9% przez 7% oraz 5% aż do beznadziejnych 3.6%, które nawet nie uchronią nas przed inflacją, gdyż oprocentowanie jest podane oczywiście brutto.

A więc w telegraficznym skrócie dziś będą same konkrety i suche fakty bez zabarwień co zrobić aby zakwalifikować się do jednego z powyższych wariantów:

No comment Źródło: mBank

1 wariant najlepszy - 9%
otrzymają nowe osoby, które spełnią trzy warunki:
 • założą konto osobiste eKonto wraz kartą debetową Master Card Debit PayPass po 17 września
 • będą je zasilać co miesiąc kwotą minimum 1000 zł
 • ich saldo na rachunku nie przekroczy 10.000 zł

2 wariant atrakcyjny - 7%
otrzymają osoby które spełnią trzy warunki
 • posiadają mSaver i zawnioskują o przystąpienie do promocji, 
 • będą zasilać eKonto  kwotą minimum 1000 zł
 • ich saldo na rachunku nie przekroczy 10.000 zł

Oba powyższe warianty są opatrzone napisem Promocja i można z niej skorzystać do końca tego roku. Oprocentowanie gwarantowane jest tylko przez pół roku co już znamy z Paribas czy ING. Promocja polega na podwyższeniu oprocentowania w momencie zaksięgowania pierwszego wpływu na mKonto.

UWAGA:  
mBank zastrzega sobie prawo do zmiany powyższego oprocentowania jeżeli RPP zmieni stopy procentowe o więcej niż 0,50%

3 wariant neutralny - 5%
otrzymają osoby które spełnia dwa warunki 
 • miesięczne wpływy na mSaver będą mniejsze niż 3.000 zł oraz 
 • jego saldo będzie mniejsze niż 50.000 zł

4 wariant beznadziejny - 3,6%
otrzymają osoby które spełnią tylko jeden warunek
 • miesięczne wpływy na mSaver będą większe niż 3.000 zł  
albo 
 • jego saldo będzie mniejsze niż 50.000 zł

Trzeba tutaj jeszcze koniecznie powiedzieć o opłatach, które zawsze wywołują największą burzę. I słusznie bo warto zawsze ich unikać. Standardowo tylko jeden przelew jest bezpłatny drugi i następne już niestety nie. To niestety bardzo częsta praktyka.

Jakie to opłaty? - Drugi i kolejne wynoszą 5 zł, natomiast przelew do innego banku wyniesie aż 10 zł. 

Konto można zasilać albo tak jak zwykle czyli po prostu przelewem albo poprzez jeden z trzech niestandardowych sposobów do wyboru:
1 poprzez podział kwot na dwie części. Część do zapłaty i część do odłożenia.
Przykład:
Masz rachunek na kwotę 15,50 zł i płacisz za to kartą. Wówczas bank pobierze z twojego eKonta ograniczenie górne transakcji czyli w tym przypadku 20 zł, i te dwadzieścia złotych podzieli na dwie części 
15,50 jako częśc do zapłaty
4,50 jako część do przelewu na mSaver  

2 przez odkładanie ustalonego przez klienta procentu transakcji - do wyboru mamy od 1% do 15%
Przykład:
Ustalasz 10%: Płacisz 100 zł bank ci ukradnie 10 zł z mKonta i przekieruje na mSavera 
Ustalasz 15%: Płacisz 100 zł bank ci ukradnie 15 zł z mKonta i przekieruje na mSavera 

3 przez ustalenie kwoty odgórnie - do wyboru mamy od 3 do 10 zł
Przykład:

Ustalasz 5 zł: Płacisz X zł bank ci ukradnie 5 zł z mKonta i przekieruje na mSavera 
X - oznacza tu oczywiście dowolną kwotę.

Bardzo niebezpieczne wydaje mi się korzystanie z takiego niestandardowego sposobu. Teoretycznie jest to zachęta do oszczędzania. A w praktyce? Co jeżeli mamy na koncie 2 zł a mamy ustaloną kwotę na 10 zł. Czyt wówczas mBank przeleje nam środki (czyje?) na mSaver i będziemy pod kreską?

Cóż banki oczywiście lubują się w uszczęśliwianiu nas na siłę. Jeżeli jest to prawda to mamy tutaj zawoalowaną dobrowolną pożyczkę. W końcu karta nie ma czytnika na którym można odczytać masz na eKoncie 2 zł...

Warto sobie zatem w tym momencie zadać pytanie kto się tutaj śmieje z tego ostatni?

10 komentarzy:

 1. Witam, to chyba znamienne dla naszych czasów, że zamiast robić coś samemu, ktoś inny zrobi to za nas lepiej. Przynajmniej tak jest to wmawiane ludziom.

  Bez pracy nie ma kołaczy
  i tyle:)

  Widzę, że pisujesz skoro świt, a więc należysz do klubu osób mocno stojących na nogach:)
  Ja też już dzisiaj opublikowałem wpis na ZF:)

  Miłego dnia życzę:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam,

  Jest jeszcze jeden sposób: ustalenie stałej kwoty miesięcznej przelewanej automatycznie z konta na mSaver. Ustalasz np. 1 PLN i datę, a potem pilnujesz aby na koncie były zawsze jakieś drobne.

  Gustaw

  OdpowiedzUsuń
 3. Czyli jeśli mam konto w mBanku to mogę liczyć najwyżej na 7%? Można przelać jednorazowo 6-9,99tys na 7% czy trzeba kombinować co miesiąc po 2999zł?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli masz lub miałeś wcześniej u nich konto to 7%.
   Ja przelałem od razu 9.900zł na mSavera i obowiązkowe 1000zł na eKonto bo nie korzystałem z niego gdy miało zero zwrotów i 0% odsetek a sam bank trzymałem jedynie z powodu konta walutowego na 1.60%.

   Usuń
 4. Jak dla mnie to przegięcie i specjalne utrudnienie przeliczania. Lubie mimo wszystko jasne i pewne warunki jeśli chodzi o finanse. Tutaj nie jestem nawet w stanie przeliczyć ile "zainwestuje" w tych dopłatach do okrągłej kwoty podczas operacji bezgotówkowych w danym miesiącu, a to już mi się bardzo nie podoba.
  Czym bardziej w to wchodzę tym bardziej mam wrażenie że to specjalne utrudnienie ze strony banku aby większość wyjadaczy chleba nie była w stanie się połapać, a sam bank jedynie mógł wystawić ofertę z liczbą - 9% - wolałbym nawet 7-8% ale jasno i zupełnie zrozumiale.
  Taka oferta może rozpocząć ekspansję konkurencyjnych banków na totalnie zakręconych warunkach i zwrotach a to dla ich zwykłych klientów nic dobrego nie przyniesie.
  Doradcą finansowym ich codzienny klient nie musi akurat wcale być.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zobaczmy zresztą samą ilość komentarzy przy innych ofertach w porównaniu z tym.
  Mamy ponad 30 komentarzy przy innej ofercie przy 3 osobach tutaj.
  Reszta wyraźnie nie ma ochoty lub zwyczajnie nie łapie zawiłości tej oferty aby się wypowiadać, a tym samym nie sądzę aby nawet miała ochotę w nią wejść - zresztą sam mam takie odczucia chociaż mam konto w mBanku od przeszło 7 lat.
  Powierzając komuś własne pieniądze a często wręcz wieloletnie ciężko zarobione oszczędności, wolimy jasno wiedzieć na czym stoimy i czego możemy się spodziewać a tutaj wszystko jasne i proste do przeliczenia zupełnie nie jest.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi wystarczył pierwszy kontakt i sposób komunikacji z potencjalnym klientem.
   Na żadnym kanale czy to mLinii, mCzacie czy mMailu mamy do czynienia z czystym graniem a nie informowaniem o zawiłościach oferty. Jeżeli przyznać ranking owijania w bawełnę to tutaj mBank dzierży palnę pierwszeństwa.
   Nie mówiąc o chwytach poniżej pasa z hasłami typu 'zaokrąglanie' które mówią same za siebie.

   Usuń
 6. Potraficie wyłączyć te stałe miesięczne wpłaty z RORa na mSavera?
  Chcąc wyłączyć 3 opcje "Chce zawiesić wpłaty na mSaver" znika mi okno promocji na 7%. Zaznaczam że wcześniejszych dwóch opcji też nie mam czyli "Chcę oszczędzać końcówki" i "Chce oszczędzać stałą kwotę" a jeśli nie wybierzemy chociaż jednej z trzech znika promocja na 7%.

  Jak rozumie obowiązkowe zasilanie eKonta 1000zł/mies oznacza że po wpłacie mogę je od razu wycofać bez utraty promocji?

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten system i wgląd do wszystkiego nie podoba mi się i tyle. Nigdzie nie widzę czy środki mam na promocyjnych 7% czy na standardowych stawkach. Mam czekać miesiąc aby zobaczyć łaskawie jak bank je policzył.
  Widział ktoś gdzie można zobaczyć na jakich warunkach spoczywają nasze środki?

  OdpowiedzUsuń
 8. A mSaver+ to totalna pomyłka. Jeśli np. zdeklarujemy się, że miesięcznie chcemy odkładać 100 zł - to koszty obsługi takich "oszczędności" są tak wielkie, że o najmniejszym zysku nie ma mowy - są tylko straty - ot utrzymujemy mbank. Jeśli chcemy się wycofać np po 6 mcach - to bank nam całą kasę zabiera - nie 50% od miesięcznej zdeklarowanej stałej kwoty - tylko 50% ze zdeklarowanych rocznych składek - czyli 600zł!!!!. Złodzieje i tyle - NIE POLECAM!!! Ostrzegam.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...