Czy nie ma już widoków na dobre lokaty? Banki zaprzestały walki o depozyty, więc jedynym sposobem na znalezienie czegoś ciekawego jest tak zwany efekt miotły, a więc całkowicie nowego banku.
Na blogu nigdy dotąd nie pisałem jeszcze o egzotycznym Bank of China. Egzotycznym z kilku powodów: nie tylko przez samo pochodzenie, ale też przez bardzo specyficzne podejście do klienta i swojej oferty.
Mamy obecnie promocyjne dwie lokaty, które na pierwszy rzut oka można uznać za ciekawe, biorąc pod uwagę to co proponuje obecnie konkurencja. Niestety tracą nieco na atrakcyjności gdy przyjrzeć im się bliżej. Ofertę widzimy niżej:
Po pierwsze nie można ich założyć internetowo. Aby je założyć trzeba się udać do banku co przypomina nieco Lion's bank. Na domiar złego jedyny oddział dla Polaków jest tylko i wyłącznie w Warszawie.
Próbowałem się skontaktować z bankiem i muszę przyznać, że kontakt jest bardzo specyficzny. Nie wdając się w szczegóły powiem tylko tyle, że obecnie w banku prowadzone są... obchody nowego roku chińskiego i przez to kontakt jest mocno utrudniony.
Jeżeli chodzi o same lokaty, to trzeba tutaj nadmienić, że podobnie jak w Lion's minimalna deponowana kwota to 100.000 zł. Niby dobrze skoro nie ma tutaj powszechnych limitów, ale na stronie można znaleźć bardzo dziwny zapis, który prezentuję poniżej:
Bardzo dziwny warunek wpłaty środków |
Pomijając błąd językowy, który może się zdarzyć każdemu egzotycznemu bankowi, dziwi bardzo nietypowy warunek. Klienci wpłacający jednorazowo 10.000 euro lub więcej mają... przedstawić dokumenty potwierdzające źródło pochodzenia środków.
Minimalna kwota wymagana na lokatach przekracza 10 tysięcy euro ponad dwukrotnie. Jest więc możliwość, że podobna jakże specyficzna procedura będzie wymagana przy wpłacie środków na lokatę.
Niestety nie jestem w stanie tego zweryfikować. Zbyt daleko mam do jednego jedynego oddziału w Polsce by fatygować się tam tylko po to by założyć lokatę. Co prawda oferta ma potrwać do końca marca, czasu do namysłu jest zatem wiele, niemniej jednak nie jest to oferta typu must have.
Warto tutaj wskazać na inny niepokojący zapis:
Jeżeli oprocentowanie produktu ulegnie zmianie, wiążąca będzie stopa procentowa banku z tego dnia
Sugeruje on, że lokata ma oprocentowanie zmienne. W przypadku lokaty rocznej,która wygląda o wiele atrakcyjniej, może się okazać, że w skali roku stawka na lokacie będzie mniej atrakcyjna od promocyjnych lokat jakie od czasu do czasu oferuje IB czy neo. Tym bardziej, że standardowo mamy tutaj zaledwie... 1,10%.
Czy ten chiński bank ma gwarancje BFG ?
OdpowiedzUsuńCzy ten bank ma gwarancje naszego BFG ?
OdpowiedzUsuńZ tego co szukałem to chyba nie.
DECYZJA KOMISJI NADZORU FINANSOWEGO
Usuńhttp://www.bankofchina.com/pl/pl/aboutus/ab1/201311/t20131113_2629682.html
Dziala na "paszporcie" z Luksemburga. Jezeli stopa jest zmienna, to kompletnie jest to nieatrakcyjne, chyba, ze regulamin mowi dokladnie, kiedy to moga zmienic. Praktyczna niedostepnosc dla wiekszosci osob i tak dyskwalifikuje te oferte.
OdpowiedzUsuńA w Idea bank dalsze obniżki lokat. Lokata Gotówkowa z 2,50% na 2,25%, PING PONG z 1,95% na 1.90% itp.
OdpowiedzUsuńCześć. W razie upadłości, środki wypłaca AGDL, odpowiednim polskiego BFG. Gwarancje są takie same tzn do 100.000 euro w 100%. Co ciekawe, AGDL umożliwiłby zawnioskowanie o zwrot bez fizycznej obecności w Luksemburgu. Dość dokładnie to opisali tutaj:
OdpowiedzUsuńhttp://pic.bankofchina.com/bocappd/poland/201412/P020141208591679935728.pdf
Nie ma co się jednak martwić, chińcyk tsyma się mocno :D
O rany, ale dno mamy na rynku lokatywom dla ludzi którzy mają trochę więcej oszczędności chyba lepszym rozwiązaniem jest wzięcie nisko oprocentowanego kredytu i działanie niż ciułanie pieniędzy na 2%.....
OdpowiedzUsuńsuma bilansowa BANK of China jest ponad 10 razy większa od sumy bilansowej całego polskiego systemu bankowego. To, że czasami wymagają udokumentowania wpłacanych pieniędzy to nie dziwota, z chińskimi biznesami różnie bywa (podobnie zrezstą jak z polskimi), a Bank, nie chce się zapewne narazić na zarzuty prania pieniędzy. Dla osób posiadających większe zasoby gotówki, ciekawa może być możliwość poszerzonej dywersyfikacji i oszczędzania (a być może i inwestowania) w walutach innych niż PLN, EURO czy USD. Są depozyty w yuanach, a dokładniej w Renminbi, chociaż nie przyglądałem się ich oprocentowaniu
OdpowiedzUsuńA co sądzicie o zarabianiu na udzielaniu pożyczek? Np. poprzez emonero? Warto? Są jakieś kruczki w regulaminie?
OdpowiedzUsuńOptima do jutra ma oprocentowanie promocyjne. Ktoś wie ile potem będzie? Albo zmienią datę liczenia nowych środków i moje obecne zrobią się starymi ;/ Będę musiał jutro ewakuować to.
OdpowiedzUsuńAleż bombardowanie ofertami
OdpowiedzUsuńdeklasująca 7 - 2,3%
karnawałowe - do 2,15%
ganglokata zysk na nowe środki - 2,5%
Trochę desperacko się zrobiło, skoro depozytów szukamy w BoCh i padają pytania o zarabianie na pożyczkach. Zaraz wróci pewnie temat lokal zagranicznych:)
OdpowiedzUsuńCzy są jakieś, choć minimalne, widoki na wzrost stóp procentowych w tym roku?
Trzeba czekac na korekte i zakupic USD. Jak tak dalej pojdzie to oprocentowanie depozytow negocjowalych (nie mowie o standardowej ofercie w bankach, ani promocyjnej) opartych o stawki LIBOR/WIBOR bedzie wyzsze dla USD niz PLN, robi sie coraz ciekawiej.
UsuńZ Idea uciekłam, ale się strasznie rozdrobniłam (kilka banków i zaangażowanie rodziny). Ale na razie najgorzej u mnie to resztówka na 2,5% na KO w Millenium.
OdpowiedzUsuńTo napisz , gdzie znalazłaś oferty >2,5?
UsuńNeoBank lokata dla nowych na 3M 2,6% lub dla starych 2,5%
UsuńNest Bank, mBank, BGŻOptima, Plus Bank, neoBank, Lions (po negocjowaniu). I we wszystkich oprócz ostatniego zaangażowanie członków rodziny, którzy z tych wisienek nie korzystali.
UsuńA ile dostałeś w lions?I czy trzeba ulokować jakąś większą kwotę?
UsuńLokata negocjowana jest negocjowana indywidualnie...
Usuń@Anonimowy10 lutego 2017 10:29
OdpowiedzUsuńTy naprawdę w to wierzysz? Przecież to są konkretne widełki.