czwartek, 28 stycznia 2021

Obniżki w Getin oraz ostatni dzwonek na lokaty do 1,20% w Inbank

Sytuacja na rynku pogarsza nam się cały czas. To już raczej nie jest okres liczenia na to, że pojawią się jakieś nowe okazje do czego w ubiegłych latach przyzwyczaił nas Idea bank. Po raz pierwszy raczej nie ma sensu zakładać lokat na krótki okres, lecz lepiej jest wybierać dłuższe horyzonty.

Potwierdza to zresztą Getin, który co prawda jeszcze oferuje 1% na swoim KO, ale zapowiada obniżkę do poziomów 0,7% oraz 0,6%. To oczywiście wynik powracających środków z IB, które tam już nigdy nie wrócą. Poza Getinem oraz Aliorem pozostaje nam więc już tylko praktycznie Inbank.

 

Tym razem przyjrzymy się ofercie fioletowych, tutaj bowiem zaszło dużo zmian od ostatniego razu gdy omawialiśmy ich ofertę. Na chwilę obecną najwyższą stawką na jaką można liczyć to 1,20%. Tyle nie oferuje żaden inny bank.

Tutaj założysz wybraną lokatę w Inbank do stawki 1,20%

Stawki są tutaj ułożone w klasyczny sposób czyli im dłuższy termin, tym większe oprocentowanie. Ściślej wygląda to następująco:

  • 6 miesięcy - 0,80%
  • 12 miesięcy - 0,90%
  • 24 miesiące - 0,95%
  • 36 miesięcy - 1,00%
  • 48 miesięcy - 1,10%
  • 60 miesięcy 1,20%

Co prawda możemy jeszcze pakować środki na KO do Getina oraz Aliora na 1%, ale jak wiemy z poprzednich wpisów w obu bankach nowe promocję potrwają bardzo krótko. I wygląda na to, że oba banki szykują nam niemiłe niespodzianki.

W poniedziałek przelałem środki do Getin, ale zanim przelałem środki z ror na KO zrobiłem symulację przelewu. Oto co zobaczyłem:

 


Nie wygląda to ciekawie, możemy się jednak spodziewać, że takie właśnie stawki mogą być zaproponowane w nowej edycji KO w lutym. W tym kontekście oferta Inbanku nabiera sensu. Warto tutaj przypomnieć, że Inbank ma swoje gwarancje BFG które oferuje Tagatisfond, jest to jednak odpowiednik polskiego BFG, który także obejmują one kwotę do 100 tysięcy euro. 

Tutaj założysz wybraną lokatę w Inbank do stawki 1,20%

Sytuacja zmieniła się nam drastycznie. Dziś już po raz pierwszy nie ma zbytnio sensu pakować środki na krótko, bowiem po zakończeniu promocyjnej stawki niemal na pewno czeka nas przerzucenie środków na niższe stawki. Warto więc brać te najwyższe, póki jeszcze są. Wszystko bowiem wskazuje na to, że matematyczne dążenie do zera staje się powoli ponurą rzeczywistością

 

43 komentarze:

  1. Lokaty na staly procent na 5-lat i to ze stawka 1,2% to jest totalne nieporozumienie. W porownaniu do obligacji "inflacyjnych" SP wypada to bardzo slabo. Lokaty w banku mozna zakladac max. na okres 1 -roku a nie 5 lat przy takie stopie %. Jezeli pandemia ustapi, a wszystko kiedys sie konczy, to na przelomie 2022/23 stopy centralne pojda do gory.
    Promowanie takich lokat to jest lekka paranoja, bo nawet obligacje korporacyjne duzych firm(gdzie upadlosc jest praktycznie zero) daja wiecej niz 1,2%.
    Ale wracajac do obligacji SP to maja one gwaracje wyzsze niz fundusz estonski oraz np. stawka dla obligacji 2-lata 1% jest juz wyzsza niz lokata Inbanku oraz dodatkowo kapitalizacja w przypadku dwulatek jest roczna, czego nie ma na lokacie.
    Zwyczajnie bez wariactwa trzeba przeczekac okres okolo 2-lat na tym co daja na lok. krotkoterminowych lub KO i w zadnym przypadku "nie pchac" sie w oferty staloprocentowe na 5 lat i wiecej.
    Troche wiecej krytycyzmu @Polcan do tachich ofert 5lat/1,2%.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jesteś chyba wielkim optymistą. Koniec pandemii wcale nie oznacza z marszu że stopy centralne pójdą do góry. Glapa mówi wprost, że nie ma szans by tak się stało, a nawet przewiduje zjazd w dół.
      Zresztą nawet jeśli stopy pójdą w górę, wcale nie przekłada się to z automatu na podwyżki w bankach w przeciwieństwie do ich spadku. Odbywać się to będzie z poślizgiem o ile zobaczymy jakiekolwiek podwyżki stóp w tak krótkim horyzoncie czasowym. To co mówi klasyczna ekonomia jest w sprzeczności z obecnymi wydarzeniami, dodruk pieniądza i sztuczne pompowanie wykreowanej gotówki stało się wręcz modne i na zachodzie ciągnie się od wielu lat. Cieszyłem się, że Polska długo odbiegała od tego schematu, ale wszystko do czasu. W horyzoncie kilkuletnim wątpię byśmy mieli podwyżki stóp takich jakie większość z nas sobie życzy.

      Usuń
    2. Chyba jednak jestes duzym pesymista do mojego wpisu z 13:36. Nawt gdyby podwyzki centralne opozniaaly sie i nie przekladaly na lokaty to obligacje nawet 4-letnie dadza wiecej zarobic niz ta lokata 5-lat. W pierwszym roku masz 1,3% potem infl+0,75%. Ja nie widze inflacji ponizej 2% (tej wyliczeniowej) przez dlugi okres czasu. Jest dodruk dla firm, jest pompowanie socjalu i podbijanie kursow walut przez NBP oraz wygaszajaca sie pandemia (ludzie rusza na zakupy jak gospodarka odbije), wzrost cen energii a to wszystko bedzie podtrzymywac spora inflacje. Stad oferta bankowa 5-lat jest duzo gorsza niz obligacje nawet 4-letnie ale oczywiscie kazdy ma wybor, ja na pewno swojej kasy nie wsadze na taka lokate.

      Usuń
    3. Nie napisałem nigdzie by zakładać na 5 lat. Do wyboru są też krótsze okresy, wpis powstał na skutek oferty Getin ze stawką max 0,70% która prawdopodobnie będzie od lutego, a w dalszych okresach nie będzie lepsza w tym roku. W tym kontekście lokaty w Inbank wyglądają po prostu ciekawiej aniżeli oferta Getina.
      Sama oferta Inbanku też zapewne długo nie będzie taka jak wyżej, bo oni też sukcesywnie zjeżdząją w dół.
      Sam zastanawiam się czy nie skorzystać z opcji na 3 lata, dla części środków, bo nazbierało się tego trochę. Nie dla jakichś dużych kwot, ale dla takich by nie kombinować co zrobić z nadwyżką ponad korek.

      Usuń
    4. Zgadzam się z Anonimowym, że Polcan odleciał proponując na tym blogu taką lokatę.
      Pomijając co kto obstawia odnośnie przyszłości to ta lokata jest po prostu nieopłacalna, chociażby w kontekście wspomnianych COI, które koniec końców nawet można zerwać i coś na nich jeszcze zarobić.

      Usuń
    5. Do anonimowego 16:00, dokladnie to napisalem w pierwszym komentarzu. Nie trzeba byc zadnym specem aby stwierdzic, ze lokaty od 24-m w Inbanku sa nieoplacalne, sa juz ponizej dwulatek SP. Wpis podswiadomie sugeruje, ze mamy do czynienia, ze stawka 1,2%, ale jest ona nieoplacalna; jedynie 6 i 12-m maja jakis tam sens.
      Gdyby @Polcan reklamowal Inbank to OK, ale chyba nie taki sens mial ten wpis??

      Usuń
    6. @Polcan, jak myslisz o 36-m na 1%, to wybieraj dwulatki z 1% z roczna kapitalizacja, bo tu nie ma co sie zastanawiac, co jest lepsza opcja.
      PS
      Marzec/kwiecien 2020 wylewala sie lekka fala hejtu tutaj na rzadowe papiery, ale juz wtedy bylo wiadomo, ze przy takiej obnizce NBP, nie ma sensu przetrzymywac wiekszych kwot PLN na rach. bankowych, gdyz beda one przynosily coraz nizsze odsetki przy rolowaniu. Mogles brac wtedy chociaz COI dajace 2,4% w I-roku, a teraz gonisz za stawka 1%. Jak ktos wpakowal wiekszosc kasy na COI/EDO a zotawil tak ok. 100 tys, to teraz nie ma problemu z "promocjami" Alior/Getin a i spadek stawki do 0,7% nie robi juz wielkiej roznicy, skoro reszta kapitalu pracuje na duzo wyzszych %%.

      Usuń
  2. Ponieważ w następnej "promocji" jednego z dwóch naszych Getinów mam zamiar dołożyć "pod korek", dzisiaj skorzystałam tam z lokaty "zawrotnej" na 3 miesiące (0,7%). Tyle miałam na lokacie na Nowe Środki i jeśli bym to wycofała, to o tyle mniej procentowałoby mi na EKO. Ponieważ zysk malutki, to w razie czego tę lokatę mogę bez bólu zerwać. Ale póki mogę, wkładam tam, gdzie dają więcej. Na razie ponad to, co proponuje Mille, a pewnie niedługo, żeby uniknąć tego, co nieuniknione, czyli trzymania kasy na nieoprocentowanych ROR-ach.

    OdpowiedzUsuń
  3. A co powiecie na 4-letnie obligacje Skarbu Państwa, które mam od czerwca 2019 r. z oprocentowaniem 4,65%? I wcale nie chodzi o to, czy lubię czy nie lubię tego rządu. Cóż. Prawdopodobnie pieniądz nie śmierdzi...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Co ja powiem? Nic, miałeś nosa i przyznam że teraz trochę Ci zazdroszczę. Kto jednak wtedy przypuszczał, że przyjdzie taki wirus, a pod tym pretekstem RPP (czyt. nasz rząd) - aż tak zniszczą nam jedną z najbezpieczniejszych form oszczędzania - jaką są lokaty/KO? Nikt tego nie przewidział. Ja osobiście nie chciałem i nadal nie chcę blokować kasy na aż tak długo, a po drugie pożyczać ją właśnie tym nieudacznikom, którzy sprawili, że nasze oszczędności tracą na wartości najwięcej w całej UE. I najgorsze, że nic nie zapowiada poprawy :( Każdy jednak robi ze swoją kasą to co uważa za najlepsze i to ich indywidualna sprawa.

      Usuń
    2. 4 lata to szmat czasu. Nie wiemy co będzie za rok. Jak dla mnie to za długo, zastanawiam się nad kupnem nieruchomości, jak cena spadnie.

      Usuń
    3. Tak cztery lata to i dla mnie za długo, szczególnie że nie należę do najmłodszych osobników. A "nieruchomość" już kupiłam, poprawiając (metraż) warunki mieszkaniowe córki. "Starej" kawalerki jeszcze nie sprzedaję i nie wynajmuję (nie chcę mieć problemów sygnalizowanych na tym Blogu). Jej utrzymanie nie będzie większe niż strata na oszczędnościach. A że za dwa lata dojedzie tam metro, to pewnie uda się mnie (lub spadkobierczyni) sprzedać z zyskiem.

      Usuń
    4. Czyli nie kupisz:)

      Usuń
    5. Obligaje EDO0429 Oprocentowanie obligacji w drugim rocznym okresie odsetkowym wynosi 6,2 % w skali roku wiec warto było przenieś złocisze z banku na obligacje.Na blogu kol Polcana opisałem w komentarzu o wadach i zaletach obligacji.W chwili obecnej warto zakupić obligacje ROD12,które dają kupon w drugim roku inflacje cpi plus 1,5% oczywiście ci którzy maja dzieci i dostają kasę z programu 500 plus.Ryzko trzymania kasy na obligacjach jest porównywalne z bankami jak walnie to zostanie na 0 złociszy.

      Usuń
    6. do Anonimowy 28 stycznia 2021 17:41 Jako że nie jest to pilne, może warto wysłać do nich maila w tej sprawie. Odpowiedź taka byłaby wiążąca (maila przez konto po zalogowaniu).

      Usuń
    7. @TomTom
      Nie jestem fanem obecnie rządzącej frakcji, jednak pisanie że nie pożyczę "nieudacznikom" jest naiwne.
      W tym samym czasie liczysz, że BFG nie upadnie, a wpisy w księdze wieczystej będą zawsze respektowane.

      Usuń
    8. Do Anonimowy 29 stycznia 2021 10:11

      Dobrze wiem, że oni mają wywalone na moje grosiwo, ale jakby więcej osób tak do tego podchodziło - to przynajmniej musieliby zaproponować ciut lepszy %. Jeszcze przed "dobrą zmianą" były czasy, że wiele lokat bankowych chowało się ze swoim oprocentowaniem w stosunku do Obligacji Skarbowych i wtedy większość kasy pożyczałem państwu. Dopiero teraz robi się podobnie, ale wątpię żebym się obecnie do OS przekonał. Podobnie (jak nie muszę) nie tankuję na Orlenie i nie oglądam "reżimówki" ;) Co do Orlenu - to wzgląd mają nie tylko moje uprzedzenia do wszystkiego co "narodowe" - bo ta władza obrzydziła (nie tylko mi) to słowo, ale też ekonomia. W moim mieście "tanie tankowanie" u państwowego dostawcy zrobiło się już droższe niż na Shell-u! ...a to już totalne przegięcie.

      Usuń
  4. Ktoś z Was likwidował w styczniu konto IB ? da się to zrobić przez infolinie IB ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podobno mozna przez infolinie, ale nie wiem jakie sa dowody faktycznego zamkniecia, czy sa w stanie wyslac jakis e-mail z tym wypowiedzeniem dla potwierdzenia?

      Usuń
  5. Polcan, potwierdzam, dziś taka sama propozycja założenia Lokaty Specjalny Procent jak podałeś w poście, z tym że u mnie bez propozycji założenia KO (obecnie mam aktywne).

    OdpowiedzUsuń
  6. Jeszcze Facto 1.2% daje do 01.02, ale potem tez scinaja do 1% na 3 miesiace, a dluzsze okresy na 0.5%

    OdpowiedzUsuń
  7. Za jakies 3 miesiace zakladanie lokat w PLN bedzie parodia. Ciagle omawiane sa alternatywy, obligacje lub nieruchomosci. Ja nie bylbym taki pewien czy w szczegolnosci 2 letnie obligacje sa bezpieczne. Skarb panstwa swieci pustkami, finanse sa w katastrofalnie zlym stanie, dlug publiczna na rekordowym poziome, wzrost o 400 mld w ciagu roku pandemii. Zlotowka jak wiemy to waluta nieplynna, wymienialna tylko w Polsce.
    Dodruk przez NBP bedzie mialo swoje smutne konsekwencje. Prawda jest taka, ze kiedys wysmiewalem ojca jak powtarzal dolar, dolar, dojczmark dojczmark. Dzis dochodze do takich samych wnioskow. Realnie tylko wymiana na fizyczne waluty czyli banknoty nas chroni. Zapis na koncie bankowym w takim Pekao jest psu warty. Juz w maju powiedziano mi, panie nie mamy gotowki ! Ostatnimi miesiacami nie robilem nic innego tylko wyplacanie po trochu dolarow, frankow, euro i w przyslowiowy mur w piwnicy. Wole aby szczury zjadly, niz aby lezalo to w Pekao. Oby Pekao i inne panstwowe molochy sie jeszcze przejechaly na upanstwowieniu Idea banku
    Panstwo dzisiaj, ponownie jest wrogiem ludzi przedsiebiorczych i oszczedzajacych. Przy czym nie mam nic przeciwko 500 plus bo sami korzystamy. Ale nie w formie zabierania jednym, aby dac drugim.
    Chory kraj!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Obligacje sa bezpieczne, bardziej niz srodki w bankach, bo za te tez reczy panstwo posrednio przez BFG. EUR/USD/GBP sa tez drukowane na potege, oczywiscie, ze lepiej miec koszyk zlozony z roznych walut niz tylko PLN, ale walutami rzadzi spekulacja, takze mozemy miec duze umocnienia jak i oslabienia PLN. NBP troche probuje straszyc spekulantow przez interwencje, ale czy mu sie to uda, to zobaczymy.
      Wszyscy sa madrzy w co inwestowac, ale juz po fakcie, dlatego lepiej miec troche waluty, PLN(w tym obligacje SP), nieruchomosci a nawet ekspozycje na GPW (np. w ramach IKE). Jak mamy jakis mix oszczednosci/inwestycji to przewaznie nie jest tak zle, bo wszystkie aktywa nie traca, czesc zawsze zyskuje.
      Wracajac do walut, to systuacja jest jednak inna niz przez 1989r., jestesmy po tej samej stronie kurtyny co emitenci USD, EUR czy GBP. Owszem te kraje sa ciagle duzo bogatsze od Polski, ale ich dlug rowniez jest niebotyczby i duzo wiekszy niz Polski, takze bezpieczenstwo papierowych walut to tylko zludzenie, przechowywane w domu i tak traca na wartosci, bo w tych krajach jest inflacja.

      Usuń
  8. COI 1,3% na dzień dobry, a potem inflacja + 0,75%.Wcześniejszy wykup - 70 groszy od sztuki, czas oczekiwania 5 dni roboczych.Nad czym się tu zastanawiać? Gdybym musiał teraz decydować, brałbym COI.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wczesniejszy wykup 70 groszy od sztuki, to rozumiem, ze dostaje sie 70% wplaconego kapitalu? Czy jak to dziala? Nigdy nie analizowalem jak to jest przy zrywaniu.

      Usuń
    2. To wiadomo, ze dla dluzszego przechowywania PLN tylko COI lub EDO, bo inflacja jeszcze dlugo nie spadnie ponizej 2%(ta wyliczeniowa), stad mozemy liczyc na ok 2,75/3% COI/EDO od 2 roku. Te stawki sa kilukrotnie wyzsze niz to co daja banki- 0,5 do 1% wiec o czym tu dyskutowac.

      Usuń
    3. Dobra juz sobie doczytalem z rym przedterminowym wykupem na stronie. Generalnie nie oplaca sie zrywac wczesniej jak te 4 lata.

      Usuń
    4. Ale masz racje, ze to co jest podane w arcie i to w zagranicznym banku ma sie kiepsko przy dlugich okresach do tych obligow. Na krótkie okresy jednak obligacji nie ma.

      Usuń
  9. Jesli ktos wie, ze bwdzie trzymal na dlugo, to spoko. Dla mnie 4 lata to za dlugo. Trzymam na KO w getin na 1.2% teraz i laduje w budowe co sie da, aby zejsc z kasy.

    OdpowiedzUsuń
  10. Myślicie, że Getin pierwszego lutego zejdzie poniżej 1% na EKO?

    OdpowiedzUsuń
  11. Jak sam widzisz,akceptowane są coraz niższe stawki,a więc TAK, będzie poniżej 1%,bo niby czemu nie?

    OdpowiedzUsuń
  12. Załóżmy,że inflacja w kolejnych latach będzie się kształtować na poziomie ca 2%.COI będą dawać ca 2,75%,czyli ca 2% rocznie więcej niż najlepsze depozyty.Skoro nie zakładacie rychłych i wysokich podwyżek stóp,to obligacje będą bezkonkurencyjne.

    OdpowiedzUsuń
  13. Przez jakiś czas byli poniżej 1%, więc bez skrupułów zejdą jeszcze niżej. Na początek może 0,8% ale cel jest jeden, być tylko nieco powyżej konkurencji. Z reszta przeglądnijcie sobie raporty, tam było wyraźnie zaznaczone, ze mają spory potencjał do redukcji kosztów pozyskania kapitału.

    OdpowiedzUsuń
  14. W mojej ocenie najlepsze obligacje obecnie to ROS6 jeśli chodzi o wyjście z nich np. po roku albo dwóch, niestety ograniczone kwotowo, pozostałe to na dłuższe okresy niestety.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jezeli masz na mysli rodzinne, to one sa tylko dla tych co maja 500+.
      Najlepiej wychodza EDO "opakowane" w IKE, jak ktos nie ma innego i nie ma az tak daleko do 60lat.

      Usuń
  15. Zamiast ekscytować sie żałosnymi lokatami lepiej poczekać na okazje-najbliższe tygodnie to mocna korekta na giełdach.Spokojnie po spadkach dobrać portfel dobrych spółek dywidendowych z różnych rynków ewentualnie ETFy o podobnym profilu.Ni zaszkodzi też nieco złota fizycznego lub ETFy oparte o fizyka.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A kiedy dokładnie będzie dołek na WIG-u?

      Usuń
  16. Będę miała po raz pierwszy konto w Aliorze. Jeśli włączę "korzyść" na oprocentowanie na 1%, to gdzie te pieniądze powinnam przelać - na KO czy ROR?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na KO, ktore "podczepiles" do tej korzysci, ale pamietaj, ze musisz wydawac 300zl/mies. karta, zeby bylo 1%.
      Generalnie ta korzysc nie ma wiekszego sensu, bo ograniczona do 20 tys oraz masz tylko jeden darmowy przelew. Jak mozesz to lepiej uruchom KMO- (nowe srodki+wplywy 2000zl na ROR), gdzie masz nieograniczona liczbe przelewow na ROR.

      Usuń
  17. Getin troche nizej na EKO-0,9%
    https://www.getinbank.pl/centralne_repozytorium_dokumentow/AAF40983C4B7152671EDFAE98432CB6C8C3D6C71D9BC60952160607E9CE9401D

    OdpowiedzUsuń
  18. Tymczasem nowa promocja na EKO w Getin:
    0,9% do 200k zł
    0,6 od 200 - 400k zł
    na 3 m-ce,
    przystąpienie do 14 lutego, nowe środki wyliczane zgodnie z przewidywaniem na 26 stycznia.

    OdpowiedzUsuń
  19. Idea Bank usunęła wszystkie Lokaty ze swojej oferty. Ciekawy jestem w jaki sposób odnowią się nasze Świąteczne Lokaty, skoro nie ma, nawet Lokaty standardowej?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Lokata standardowa i tak nie byla dostepna do wyboru przy zakladaniu. System sam odnaiwa lokaty i nie zmieni aich nazw a jedynie warunki, wiec bez obaw

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...