wtorek, 8 maja 2012

Świetlane perspektywy Polski


Kilka dni temu w artykule Najbogatsze państwa świata prezentowałem ranking PKB per capita na którym Polska była poza czterdziestym miejscem. Następnie w artykule Gdzie się żyje najlepiej opisałem bardziej miarodajny ranking PKB według parytetu siły nabywczej na którym znajdujemy się dwa razy wyżej bo tuż za dwudziestką.

Jako zakończenie cyklu artykułów o PKB proponuję spojrzeć w przyszłość. Niedawno opublikowano kolejny ranking prognozy PKB dla państw Europy na którym Polska znajduje się na pierwszym miejscu! Prognozy, jak wszystkie tego typu, dokonuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy. 

W prezentowanym niżej rankingu lewa strona podaje prognozowane dane na rok 2012 a prawa strona prognozy na 2013 rok. Widać z nich że teoretycznie gospodarka będzie przyspieszać a więc będą większe szanse na dobre inwestycje.

1 Polska - 2,6% / 3,2%
2 Turcja - 2,3% / 3,2%
3 Słowacja - 2,4% / 3,1%
4 Islandia - 2,4% / 2,6%
5 Litwa - 2% / 2,7%
   Estonia - 2% / 3,6%
   Łotwa - 1% / 2,3%
8 Norwegia - 1,8% / 2%
9 Rumunia - 1,5% / 3%
10 Malta - 1,2% / 2%

Media lubią takie rankingi lansować i udowadniać wszystkim w jak świetnym kraju mieszkamy pomimo faktu, że większość Polaków i tak narzeka na rzeczywistość. Z drugiej strony należy pamiętać, że i tak to są tylko prognostyki a więc rzeczywistość może okazać się zupełnie inna.

Trzeba też przyznać, iż mimo świetnych prognostyk powyższy ranking nie ma wiele wspólnego z rzeczywistą sytuacją materialną Polaków.  Rankingi swoją drogą a życie swoją drogą. Od kilku lat Polska chwalona jest za opieranie się światowemu kryzysowi, ale jakoś nie przekłada się to na życie przeciętnego Kowalskiego, który i tak ma coraz więcej opłat do zapłacenia czy to za paliwo, gaz czy prąd.

Dlatego zamiast zachwycać się świetlanymi perspektywami Polski lepiej wziąć sprawy w swoje ręce i samodzielnie zacząć inwestować. Taka właśnie idea przyświeca Finansom po godzinach oraz blogowi Polak potrafi. Ranking niech pozostanie tylko ciekawostką, my i tak wrócimy do najlepszych lokat, kont, kart, obligacji i innych praktycznych sposobów na pomnażanie kapitału.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...