sobota, 19 czerwca 2021

Afery Getback ciąg dalszy - fundusze Trigon Profit

Afera Getback to nie tylko obligacje podporządkowane Getback ale też fundusze Trigon Profit. Dziś na prośbę jednego z czytelników publikuję ważną informację dla posiadaczy tych funduszy. W treści artykułu znajdziecie kontakt mailowy, na który należy się zgłosić, by uniknąć tego co szykuje w najbliższym czasie Getback.

Głównie Idea Bank, a dokładniej Lion’s Bank będący częścią Idea Banku, oferował swoim klientom posiadającym lokatę bankową, zerwanie jej bez utraty odsetek i zakup funduszu Trigon Profit opartego o pakiety wierzycielskie jako bezpieczną i gwarantowaną inwestycję. 

 

 

Miały one, zgodnie z informacjami przekazywanymi przez bankierów – doradców klienta, być wykupione za ok 10% ich wartości. Getback zgodnie z umową był gwarantem i serwisantem tych funduszów. Dodatkową gwarancją ze strony Getbacku, przynajmniej w funduszach Trigon Profit XXII i Trigon Profit XXIII, był wykup 20 % certyfikatów jako certyfikaty podporządkowane. Podporządkowanie polegało na tym, że Getback nie miał prawa do ich wykupu, dopóki nie zostaną wykupione pozostałe nie podporządkowane certyfikaty. Utrata tych 20% udziału miała zmobilizować Getback do takiego serwisowania pakietów wierzytelności, aby uzyskać 5% gwarantowanego zysku. 

Za serwisowanie funduszy Trigona, Getback zapłacił Trigonowi TFI 49,2 mln zł. Kiedy w 2018 roku okazało się, że Getback jest piramidą finansową a nowa wycena certyfikatów spadła do poziomu ok 1/3 wartości, Trigon wobec niewywiązywania się z obowiązku serwisowania przez Getback, zmienił serwisanta swoich funduszy na Kredyt Inkaso a swoją nazwę z Trigon TFI na Lartiq TFI. Trigon pozwał Getback o  dopłatę do gwarantowanego poziomu certyfikatów a Getback pozwał Lartiq o zwrot 49,2 mln, skoro przestał serwisować fundusze. Prezes Trigona TFI oficjalnie wypowiedział się, że te 49,2 mln zł jest zabezpieczeniem dla inwestorów  (zał. trigon.jpg) na wypadek gdyby Getback nie zamierzał wywiązać się z umowy jako gwarant.


Certyfikaty funduszy Trigon Profit miały być wykupywane sukcesywnie każdego roku, jednak od początku 2018 roku inwestorzy przynajmniej w Trigon Profit XXIII nie dostali nawet złotówki. Żądanie wykupu certyfikatów zgodnie z terminami zawartymi w regulaminie, nawet po 1/3 gwarantowanej ceny Trigon odrzucił. Fundusze Trigon Profit XXII i Trigon Profit XXIII miały się zakończyć w grudniu 2020 – styczniu 2021, ale nadal istnieją. 

Getback zgodnie z zawartą umową był zobowiązany do dopłaty do gwarantowanego poziomu certyfikatów, ale z umowy się nie wywiązał i nie dopłacił. Trigon pomimo publicznych zapewnień nie przeznaczył tych 49,2 mln na choć częściowe pokrycie strat dla posiadaczy certyfikatów funduszów Trigon Profit. Trigon choć tyle lat zarządzał a Kredyt Inkaso serwisował wierzytelności, nie wypłacili od początku 2018 roku z uzyskanych nie swoich dochodów ani złotówki inwestorom – posiadaczom certyfikatów. 

W międzyczasie KNF nałożył karę 5 mln zł. na Lartiq TFI a pieniądze z kary zamiast zgodnie ze sprawiedliwością trafić do oszukanych posiadaczy certyfikatów, trafiły do „sędziego” a nie pokrzywdzonego. Lartiq TFI utracił prawo zarządzania funduszami i przejęła je Ipopema TFI. 

Ipopema zamiast zgodnie z regulaminem na przełomie 2020/2021 zakończyć fundusze i wypłacić inwestorom choć tyle ile zostało odzyskane a pozostałe wierzytelności odsprzedać, zarządza funduszami pobierając sobie wynagrodzenie do którego już nie ma prawa, bo fundusze nie powinny już istnieć. 

Jednak to co może nastąpić w tym miesiącu, przechodzi ludzkie wyobrażenie, że to jest w ogóle możliwe w państwie w którym istnieje coś takiego jak prawo. 11 czerwca 2021 zostało zwołane Zgromadzenie Inwestorów Funduszu, który obecnie nazywa się LUMEN Profit 23 Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty. Na zgromadzeniu było jedynie 31% głosów. Skoro Getback posiada 20% certyfikatów podporządkowanych, to znaczy że było tylko 11% reprezentowanych przez posiadaczy certyfikatów głównych. To między innymi zasługa utrudnień w zgłaszaniu chęci uczestnictwa. Głosowanie nie odbyło się ze względu na brak quorum. Jednak na kolejnym Zgromadzeniu, które ma się odbyć 29.06.2021 nawet jak będzie jedynie 30% głosów, głosowanie odbędzie się a 20% głosów Getbacka przegłosuje to co wprowadzili już do porządku obrad. Co zamierzają przegłosować?

Otóż 17 maja 2021 Getback reprezentowany przez kancelarię prawną Mariusz Brysik po jednej stronie oraz Getback reprezentowany przez Ipopemę po drugiej stronie przygotował pod głosowanie, że fundusz Lumen Profit XXIII zapłaci 1 155 230 zł. jako rekompensata za utracone korzyści, choć inwestorzy nie uzyskali żadnych korzyści, a nawet żadnej złotówki z powrotem od początku 2018 roku, a korzyści co najwyżej uzyskiwali Trigon TFI, Kredyt Inkaso czy Ipopema TFI. Dodatkowo fundusz ma zapłacić ponad 3,5 mln zł na wykup podporządkowanych certyfikatów, choć wobec obecnej wyceny są one bezwartościowe, bo zgodnie z regulaminem mogą one być wykupione dopiero po wykupieniu  pozostałych 80% certyfikatów a na to nie ma pieniędzy. 

Jeżeli do 22 czerwca nie zgłosi się wystarczająca ilość inwestorów i nie wyśle wypełnionego oświadczenia na adres email zgromadzenia.inwestorow@ipopema.pl , to Getback ze swoimi  20% podporządkowanymi certyfikatami, przegłosuje to co sobie przygotował, a inwestorzy zostaną z niczym. Ponieważ Ipopema nie wysyła listem poleconym a nawet zwykłym listem zawiadomienia o Zgromadzeniu, jedyna szansa, że osoby posiadające certyfikaty zmobilizują się internetowo i zablokują plany Getbacku wyprowadzenia pieniędzy na zewnątrz uczestnicząc w Zgromadzeniu a następnie wspólnie podejmą kroki w celu odzyskania choć części swoich pieniędzy. Właścicieli certyfikatów Trigon Profit XXIII prosimy o kontakt na email trigon23@wp.pl Może to jednak być trudne, bo osoby które miały lokaty bankowe w Lion’s Banku to często byli emeryci, którzy nie używają na co dzień poczty elektronicznej, a spotkanie na platformie Webex to dla nich czarna magia.

7 komentarzy:

 1. Niestety zabawa w fundusze zamknięte dla osób nie mających pjęcia w co wchodzą czasem kończy się tak jak w przypadku Trigona i Getbacka. To są bardzo skomplikowane prawnie produkty i wydaje mi się ze amator nie powinien nigdy wychodzić poza FIO/SFIO. Dla mnie to i tak już jest duża skala ryzyka
  Kiedyś pamietam zdaje sie FIZ-a który inwestował w nieruchomosci. TYlko ludzie nie zrozumieli chyba że w neiruchomosci leśne i inwestycyjne. Upłynnienie takich jak nagle wszyscy rzucili się do sprzedawania jest niemożliwe. Skutek? bankructwo funduszu i jego uczestników.straty jego uczestników.
  Niestety nasza RPP i rząd wyganiają ludzi w ryzyko. Wyganiają na giełdę, fundusze, obligacje korpo a przede wszystkim w mieszkania. 5% inflacji i nic z tym nie chcą robić. Jak FED nagle wierzgnie nogami i podniesie stopy to kraje emerging markets się nie pozbierają.
  MM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To juz sie dzieje FED ostatnio niewiele zrobil, podwyzszyl kosmetycznie dwie stopy dla operacji bankow i powiedzial, ze moze bedzie rozmowa o zmniejszeniu dodruku a reakcja byla gwaltowna, USD podrozal o kilkanascie gr. Co dopiero bedzie jak zastopuja dodruk i podwyzsza %%?
   Na szczescie mamy wybor i nikt nikomu nie kaze trzymac 100% swoich oszczednosci w biletach NBP.

   Usuń
 2. Problem z funduszami zamkniętymi jest w Polsce taki, że jest to ulubiony wehikuł do przekrętów. Wiele było przypadków oszustwa jak też np. Zielony Fizan w BPS TFI. Zarządzający funduszem zamkniętym nie ponoszą żadnych konsekwencji, a zarządzają nim jak swoją własną spółka wyciągając różne profity, opłaty i wynagrodzenie. Inwestorzy zawsze zostają na lodzie, w szczególności jak są to ludzie w podeszłym wieku. Taki jest element rozgrywki. Problemem są też nieuczciwi pracownicy banków, którzy np. w Niemczech za złe doradztwo byliby pociągani do odpowiedzialności finansowej w szerokim zakresie, łącznie z egzekucja komornicza prywatnego majatku. W Polsce są oni zawsze bezkarni, po prostu uciekli z Lionsa/ Idea banku gdzie indziej i dalej kręcili lody. W takich stanach prawdopodobnie by dostali po 10 lat stanowego więzienia za malwersacje.
  Fundusz zamknięty był i jest dobrym konstruktem tylko w kraju gdzie istnieje praworządnośc, ktora egzekwuje i są nieuchronne konsekwencje, czyli nie w Polsce. Tak jak MM pisze ludzie zostali wygonieni w banke nieruchomości. A każda banka w końcu pęknie. Co do złotówki, jestem przekonany, ze Glapa może zaklinać rzeczywistość, ale do czasu. W pewnym momencie stopy RPP będzie musiała podnieść skokowo, o 5 procent, bo inflacja dopiero się rozkręca. Będzie wesoło, za rok czy dwa. Przygotujcie się w 2023r na pomidorki po 40 zł za kilo, a truskawki kobialka po 50 zł. Ceny będą szybko rosnąć, to nieuchronny efekt uboczny tego państwa socjalistycznego.

  OdpowiedzUsuń
 3. @mm ale od środy wiesz już, że FED nie wierzgnie.. i Glapa może mówić, że jesteśmy w głównym nurcie trendu światowego. Jak w starym kawale: "Przykleiło się g..wno do okrętu i mówi: płyniemy." A w kwestii głównego wątku artykułu polecam go tym wielu obrońcom pana LC, których tu nie brakuje. Że niby ukradli mu bank, że biedny, ofiara represji politycznych. Gościu zbudował chyba najbardziej pazerny, wyrafinowany systemem dojenia klientów..a że kosztem tego systemu było pozyskanie ich lepszymi stawkami to kończyło się tak jak w artykule. Skok Wołomin czy skbank to przypadki identyczne tylko mniej spektakularne. Inne banki "kradną uczciwie". Mówią że nic ci za kapitał nie zapłacą.. i dotrzymują słowa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla Tych co jeszcze mają konto w IB https://www.cashless.pl/10143-jak-aneksowac-umowe-w-idea-banku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to ciekawe - na swojej stronie tez pisza - w najblizszych dniach maja w bankowosci elektronicznej umieszczac propozycje aneksow do podpisania, ktore TRZEBA podpisac do 8 sierpnia.
   W przypadku nie podpisania bank wypowie Umowe.

   Jak to mozliwe, skoro tego typu zmiany wymagaja conajniej 2-miesiecznego okresu na decyzje?

   Usuń
  2. A no właśnie. Czemu więc tak się śpieszą ?

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...