poniedziałek, 15 czerwca 2015

Afera z wyciekiem danych z Plus bank nabiera rozmachu czyli polowanie na Polsilvera


No i zaczęła się afera z Plus bankiem. W weekend na facebooku, Plus bank przyznał się, że w I kwartale 2015 dokonano tutaj przestępczego ataku grupy hackerów. Rozpoczęła się więc zrozumiała panika wśród klientów tego banku, co innego bowiem, gdy mówi to hacker, a co innego gdy przyznaje to sam bank.

Był atak hackerów Źródło: facebook.com

Plus bank uspokaja, że wszystko jest pod kontrolą i wszelkie pytania zaniepokojonych klientów są kwitowane tą samą odpowiedzią zapraszamy do kontaktu z naszą infolinią. Każdy jednak wie, co to znaczy kontaktować się z infolinią, która nie dość że płatna, nawet jeśli mamy abonament typu no limit, to czeka nas test bezterminowej cierpliwości typu wszyscy konsultanci są w tej chwili zajęci, prosimy czekać na połączenie. Niczym zacięta płyta gramofonowa...

Jednocześnie, jak informuję dziś na PP3, Plus bank nie spełnił żądania wypłaty okupu dla Polsilvera. W efekcie rzekomo w ubiegły piątek rozpoczęło się publikowanie danych 500 kont firmowych, z zapowiedzią kolejnych publikacji co tydzień, przy czym niebawem publikacja będzie dotyczyć także osób prywatnych.


Plus bank zapowiada usuwanie wpisów na facebooku

Rozpoczęła się więc wielka ekspresowa, międzynarodowa akcja łapania cyberprzestępców o czym można przeczytać na stronie Centralnego Biura Śledczego Policji. W akcji brały udział także organy ścigania z Włoch, Hiszpanii, Gruzji, Wielkiej Brytanii, Belgii a także Europol i Eurojust.

W sumie ujęto 49 przestępców, w tym 18 z naszego kraju. Szacuje się, że tylko w Polsce, grupa ta wyprała ponad 7,7 miliona. Co ciekawe wśród zatrzymanych nie było Polsilvera, co może tylko zwiększyć panikę. W końcu dowiadujemy się, że hackerów typu razor4, a więc takim którym się udaje nabrać bank, jest więcej, a Plus bank jest pierwszym o którym jest głośno.

Na dobrą sprawę klienci banku są bezpieczni ze względu na gwarancję BFG. W końcu dlatego trzymamy kasę w bankach, że w razie tego typu sytuacji, środki ma nam zwrócić Fundusz Gwarancyjny, tak jak to było w przypadku afery wołomińskiej.

Ale BFG to nie studnia bez dna. Afera ze SKOK Wołomin to była największa dotychczasowa akcja w całej historii BFG, braliśmy w niej udział i pisałem o niej szeroko na wszystkich blogach. W pół roku później okazuje się, że teraz nasze dane osobowe mogą wyciec tylko dlatego, że Plus bank nie spełnił niewygórowanych żądań hackera.

Stanowisko Plus banku jest poniekąd zrozumiałe. Wszak gdyby się ugiął, konsekwencje mogłyby być bardzo poważne w dłuższej perspektywie dla całej bankowości. Teraz zaczęło się polowanie na Polsilvera, który jako pierwszy pokazał, że banki wcale nie są tak bezpieczne za jakie się je uważa.

Kto spotyka się z tą sprawą po raz pierwszy, może zajrzeć do artykułu z ubiegłej środy Pierwsze internetowe włamanie do polskiego banku. Niektórzy czytelnicy stali się przez to bardzo podejrzliwi, o czym dziś na PP1.

Ciąg dalszy: Ultimatum Polsilvera olane czyli hacker rozpoczął publikacje danych klientów Plus banku

1 komentarz:

  1. info dla osób które trzymają kase w SKOK Kujawiak:
    Dnia 15 czerwca 2015 Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zdecydowała jednogłośnie o ustanowieniu zarządcy komisarycznego w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo – Kredytowej Kujawiak.
    http://www.knf.gov.pl/o_nas/komunikaty/Ustanowienie_zarzadcy_komisarycznego_SKOK_Kujawiak.html

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...