poniedziałek, 29 czerwca 2015

4,50% zysku na lokacie diamentowej czyli wabik dla naiwnych


Omawiana w ostatnim artykule gwarancja 4,40% "jak na lokacie"wcale nie jest najwyższą gwarantowaną stawką na rynku. Pojawił się bowiem właśnie depozyt, na którym można zarobić nawet 4,50%.

Mowa o sławnej już lokacie diamentowej, która kiedyś biła wszystkie inne lokaty na głowę. Jeżeli najwyższy depozyt przed falą obniżek można było spotkać w Idea bank, gdzie na lokacie z kuponem VIII gwarantowano 10%, to lokata diamentowa w tym czasie dawała...  aż 16%.

To tutaj więc było najwięcej miejsca na spadki i omawiałem jak było tutaj 15%, potem 14% i to z bonusem na 100 zł, następnie 12,50%  i tak dalej. Obecnie mamy tutaj 4,50% co więc powoduje, że mamy tutaj ponadprzeciętne stawki?

Warunek raczej nie do zaakceptowania

Powód jest jeden, dodatkowy warunek założenia lokaty. Oferta od lat jest oferowana przez SKOK Nike, a więc tam gdzie trzeba wnieść przynajmniej udział, jeśli chcemy założyć lokatę.

W przypadku tej lokaty nie ma ograniczeń co do kwoty, ale za to warunkiem jej założenia jest wykup ponadobowiązkowych udziałów w wysokości równej kwocie zawieranej lokaty. Innymi słowy, chcemy ulokować sto tysięcy? Nie ma sprawy, ale drugie 100.000 zł trzeba będzie przeznaczyć na udziały:(

To powoduje, że lokata staje się praktycznie wabikiem dla naiwnych. W końcu pracować będzie tylko połowa środków, więc realne oprocentowanie należy zredukować też o połowę, a to powoduje, że lokata staje się mało atrakcyjna.

Na domiar złego zamieszanie wokół SKOKów trwa nadal, więc należy pamiętać, że gwarancjami BFG są objęte tylko depozyty do kwoty 100 tysięcy euro, ale nie ponadobowiązkowe udziały. 

O tym co się dzieje w SKOKach czytelnicy FpG wiedzą doskonale. O pięciu z nich wiadomo od dawna, że przymusowo tam mianowany zarządca komisaryczny nie zdziałał nic dobrego: SKOK Wołomin oraz SKOK Wspólnota upadły. Św Jana z Kęt przejął Alior, Kopernika przejmuje Pekao, zaś w SKOK Wesoła przestało być wesoło.

Tymczasem niedawno bo w połowie czerwca 2015, KNF ustanowiła nowego szóstego już zarządcę. Tym razem w SKOK Kujawiak, a więc tam, gdzie oferta depozytowa wyróżniała się na rynku., co widać w rankingu lokat.

Jak widać nigdy nie wiadomo, który SKOK będzie następny w kolejce, jeśli wierzyć słowom dyrektora jednego z oddziałów PKO: nie wie Pan, że wszystkie SKOKi idą do odstrzału?

8 komentarzy:

 1. Ale oszuści w Idei. Miałem kończące się lokaty i przedłużyłem na lokatę nową za 3,15. Dzisiaj patrzę lokaty nie zostały otwarte, do tego kasa zniknęła i leży gdzieś na nieoprocentowanych rachunkach wewnętrznych. Udają, że wnioski były na 5 dni a przecież przedłużałem i miały się otworzyć nawet za 2 tygodnie. Nie polecam banku, bo robią machloje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. niestety mam to samo.
   Di tega dwukrotnie konsultant na infolinii zaoewnial mnie
   ze lokaty sie przedluza pomimo ponad 5 dniowego okresu
   waznosci wniosku.
   Nawet gdy dzwonilem drugo raz kiedy to wnioski - pomimo iz byly nadal wazne - zniknely jako wykonane, nadal uzyskalem zapewnienie ze nie mam sie martwic gdyz
   lokaty napewno sie utworza/odnowia.

   Usuń
 2. Nie czytałeś regulaminu i coś zamotałeś bo "lokata bezkonkurencyjna" miała 5 dni na wpłatę (przelew) na numer rachunku wskazany w potwierdzeniu przyjęcia wniosku.
  Nie ma takiej możliwości by opłacić nowy rachunek przedłużeniem starych lokat. Tamte mogą być odnawiane tylko na standardowych warunkach na tym samym numerze rachunku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No niestety ale wlasnie ze mozna w ten sposob tworzyc nowe lokaty, jako przedluzenie konczacych sie.
   I prawda jest ze IB pozwalal na zlozenie takich wnioskow
   na L. beznk. dla lokat konczacych sie pozniej iz po 5 dniach. Co prawda tylko przez jeden dzien, ale nawet infolinia
   potwierdzala, ze 14dniowa waznosc wnioskow przedluzeniowych zamiast 5dni nie jest bledem systemu tylko prawidlowym dzialaniem ipodejsciem banku do przedluzania

   Usuń
 3. W związku z Twoim nieudanym eksperymentem nie musisz polecać lub nie polecać Idea Banku bo ich oferty są jednymi z lepszych na rynku. W ciągu 4 lat zakładałem tam wiele lokat, ostatnio już lokatę numer 36 (co wynika z numeru rachunku podawanego do przelewu). Każdą lokatę czynię nieodnawialną, a potem przelewam środki z zewnątrz jeśli pokażą dobrą ofertę. NIGDY nie miałem problemu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kolega, moja numeracja juz dawno osiagnela kilkaset lokat i mimo tego niesteyy potwierdzam to co napisal pierwszy. IB na poczatku zezwolila na zlozenie takich dluzszych wnioskow i zapewniala o tym ze bede uwzglednione. Potwierdzenie przez konsultanta na Infolinii.

   Usuń
 4. Nic nie pomyliłem. Specjalnie dzwoniłem do konsultanta i poinstruował mnie jak odnowić lokatę jako bezkonkurencyjną, poczytaj stare wpisy na portalu, ludzie to potwierdzają. Teraz się okazuje, ze lokaty nie otwarte kasa zniknęła i nadal jej nie mam juz prawie tydzień. Zwykłego przelewu wewnątrz banku nie robią tylko korzystają z pieniędzy. Złodziejstwo w biały dzień.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Potwierdzam, u mnie to samo już od kilku dni pomimo wielu interwencji. Ponoć leżało gdzieś na technicznym, obiecują , że lokaty się otworzą prawidłowo, ale od kilku dni kicha. Chyba nakładka Cloud ich pokonała, straszny badziew odstawili tą zmianą... Mam tylko nadzieję, że kasa się znajdzie, bo jednak strach po sprawie PlusBanku

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...