czwartek, 28 stycznia 2016

Co kryje się za Lokatą bonusową dostępnej w ofercie lokata z premią


Chociaż lokaty są teoretycznie najbanalniejszym produktem finansowym z możliwych, to w ostatnim czasie obserwujemy coraz częstsze gmatwanie warunków z nimi związanych. I teraz dotyczy to już nawet depozytów z dna drugiej ligi.

Straciłem właściwie zainteresowanie lokatami, gdy te znurkowały poniżej cyfry 3% określanej jako dostateczna. Trudno bowiem zakładać lokaty z dwójką z przodu, a praktycznie tylko takie mamy dziś do wyboru.

Zdumiewa mnie obecnie co też banki teraz wyprawiają z tym niby to najprostszym produktem, nawet na tak niskim poziomie. Swoją nazwę uwagę zwraca obecnie Lokata Bonusowa, co sugeruje jakiś ciekawy dodatek do lokaty. Co się za tym kryje?

Brzmi dumnie, a co się pod tym kryje?

Przywykliśmy do tego, że lokata bonusowa zawiera atrakcyjny dodatek w postaci premii pieniężnej w granicach 50-140 zł. Tyle przynajmniej dostawaliśmy w akcjach specjalnych. 100 zł zresztą obecnie rozdaje WBK za założenie konta na 4%.

Tutaj założysz konto na 4% w WBK z łatwą premią na 100 zł

Dziś jednak przyjrzymy się lokacie bonusowej jaką oferuje WBK. Oprocentowanie nie powala z nóg bo mamy tu raptem 2,50% czyli ledwo dolny próg drugiej ligi. I nawet przy takiej stawce mamy tutaj ograniczenia.

Lokata jest na pół roku, czyli dość długo. Niestety mamy tutaj ograniczenie kwotowe do 100 tysięcy zł. A to nie jedyny limit. Drugim jest konieczność spełnienia dodatkowych warunków.

Warunki zebrano w specjalnym pdf o nazwie regulamin promocji lokata z premią. Według niego aby dostać owe średnio atrakcyjne oprocentowanie trzeba dodatkowo wybrać jedną z czterech możliwości:
 • złożyć wniosek o limit w koncie
 • złożyć wniosek o kartę kredytową
 • złożyć wniosek o umowę ubezpieczenia LOCUM i zapłacić składkę
 • złożyć wniosek o umowę ubezpieczenia na życie OPIEKUN RODZINY i zapłacić składkę
Ten drugi warunek wydaje mi się mocno absurdalny. Nie dość, że dostajemy taką sobie lokatę i to z ograniczeniem kwotowym, to dodatkowo mamy się zgodzić na jeden z produktów, które wiążą się z poniesieniem kosztów. 

Oj komuś coś się pokiełbasiło. To już drugi dziwoląg w WBK po opisanym w ubiegłym tygodniu podwojeniu oprocentowania konta. Brzmi niezwykle atrakcyjnie, ale szczegóły są już zgoła odmienne o czym każdy me się sam przekonać zaglądając tutaj.    

Warto więc na koniec przypomnieć, że do dziś 28 stycznia przyjmowane są zapisy na nową akcję specjalną z prawdziwym bonusem którą omawiałem w ubiegły piątek. Akcja dotyczy zarówno nowych klientów oraz obecnych.

Tutaj zapiszesz się na akcję specjalną nowej lokaty z bonusem w Toyota bank

W tej akcji zdecydowanie warto wziąć udział. Najpierw bank ten dawał 140 zł za założenie dwóch lokat, od nowego roku mamy obiecany bonus 50 zł za jedną lokatę z dużo lepszą stawką na 2,75%. I to bez takich beznadziejnych, dodatkowych warunków jakie stawia nam WBK na lokacie z bonusem.  Pytanie czym jest ów bonus?

Ciekaw jestem jaka będzie nowa premia. Szczegóły poznamy już niebawem.

28 komentarzy:

 1. Przepraszam , że tak nie bardzo w temacie . Mam problem . Otóż zdecydowałem się na założenie konta Godne Polecenie w WBK . Już po wizycie kuriera zauważyłem , że w umowie w § 2 mam następujący zapis : „2. Oprocentowanie konta wynosi : 0,00% w skali roku . Obowiązuje kapitalizacja miesięczna kalendarzowa.” Czy też tak macie – przecież miało być na 4 % . Nie wiem czy mam w takiej sytuacji reklamować ? .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej w temacie, w końcu artykuł dotyczy WBK.
   Spójrz dwa punkty niżej w tej umowie.

   Usuń
  2. Dzięki Polcan za tak szybką odpowiedź. Tak jeszcze dopytam - czyli rozumiem , że chodzi o § 4 ? „ Inne warunki umowy : Posiadacz oświadcza , że doręczono mu Regulamin promocji „konto na 4%” w sposób opisany w par. 25 ust 2”. Powiem szczerze pierwszy raz zakładam konto w taki sposób – stad moje może i banalne pytania .

   Usuń
  3. Dokładnie. Też miałem takie wątpliwości i czytelnicy mnie podobnie poinformowali:)

   Usuń
 2. ale idea zagmatwała
  https://www.ideabank.pl/konto-zoska

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niech Idea gmatwa.
   Ten bank należy omijac.
   Jak czytam że zakladavie lokaty cloud...bank liczy na to że podczas 4-6 mcy ruszycie te 10% wartości lokaty i będzie wielkie D. Oczywiście dla Was.

   Usuń
  2. tu jest trochę inaczej co miesiąc można mieć 3% jakieś nowe konto oszczędnoścoiowe

   Usuń
 3. Jeżeli do pierwszego konta załączałem ksero dowodu osobistego, to czy do kolejnych 2 umów też muszę to zrobić?

  OdpowiedzUsuń
 4. Ależ to wszystko było do przewidzenia: w tym momencie większość przeciętnych Kowalskich (takich jak ja) drgawkami reaguje na słowa: "polisolokata", "struktura", "fundusz", "inwestycja", "obligacje korporacyjne" (zwłaszcza te oferowane przez banki - ponawiam pytanie: jaki interes mają banki we wciskaniu tego produktu? Jakieś ukryte opłaty?), itd. .

  Dlatego ostała im się tylko ta nieszczęsna lokata i wiadomo, że wcześniej czy później zacznie się kombinowanie przy tego typu produkcie, bo przecież w "temkraju" można zarabiać tylko r... na maxa klientów (może mają nawet taki punkt w dekalogu "polskiego" bankowca).
  Dlatego chwała Tobie Polcan i komentatorom na tym forum, że wychwytują takie "drobne maczki" ostrzegając Kowalskich przed "polską kulturą bankową".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę mylisz pojęcia, więc nie do końca się z Tobą zgadzam. Obligacje korporacyjne oferowane przez banki komercyjne, ale te prawdziwe, a nie opakowane w fundusz, brałbym raczej w ciemno. Tutaj nie ma żadnych opłat i masz doskonały substytut lokat. Miał to w ofercie Getin bank i od 4 lat biorę z tego odsetki, działa to jak lokata rentierska.

   Wadą jest jednak czas trwania. Normalne obligacje jakie ja wybieram mają czas trwania 1-2 lata. Banki szaleją z długoterminówkami dochodzącymi nawet do 10 lat i to jest ich praktycznie jedyny minus. Przekonali się o tym obligatariusze SK banku.

   Inna sprawa, że takie obligacje raczej trudno kupić. Przez kilka lat były w ofercie Getin, czasami sprzedawała je Idea dla wybrańców. Inne banki jak Alior czy WBK kierują tę ofertę praktycznie tylko do potentatów, więc jest to poza zasięgiem Kowalskiego. A szkoda, bo wtedy brałbym praktycznie tylko obligacje.

   Usuń
 5. W BGZ optima pojawiła się nowa lokata 4mce 2.7% dla nowych środków (względem 26I16), limit 500k, oferta ograniczona czasowo do max 4II16. Czyżby przygrywka pod cięcia na koncie oszczędnościowym 5II?

  OdpowiedzUsuń
 6. Wczoraj oglądałem tvn biznes i jak widziałem wypowiedzi szefów banków którzy komentowali nowy podatek bankowy to włos na głowie sie jeży! Płacz tych dyrektorów był przerażliwy, wszystkie koszty chcą przeżucić na "Kowalskiego" mówią że mają duże straty bo musieli kupe kasy wpompować w BFG na upadające skoki i skbank a teraz jeszcze rząd chce ich pogrążyć podatkiem!! Czarno to widzę i myślę że na wiosnę kont bez prowizji nie będzie i za wszystko przyjdzie nam płacić nawet za przelew internetowy. Jak to powiedzieli bank to przedsiębiorstwo i koszty musi sobie "odbić" na klientach. Ja się pytam jakie zyski miały banki w zeszłym roku? Jakie będą w tym roku? Och naprawdę biedne te banki się zrobiły. A najlepsze było że opłaty interchange ich rujnują i gdyby w Polsce było EUR to "oni" jak klienci byliby w dużo lepszej sytuacji i Polska byłaby chlebem i miodem płynąca! Szykujmy się na niezłe cięcia. Sławek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Analiza Money.pl dla podatku 0.39 pokazywała że np. taki Getin straci 99% zysku, BOŚ będzie na stracie - a skupiłem się tylko na polskich bankach, bo to obnażało mrzonkę jaką są plany "repolonizacji" banków.

   Przy 0.44 Getin już na pewno jest pod kreską. Takie są realia kapitalizmu, takie obciążenia zostaną solidarnie przerzucone na konsumentów.

   Przejrzyj sobie to zanim zaczniesz pisać "biedne te banki się zrobiły". Absolutnie nie zamierzam bronić chciwości banków, ale jeśli ktoś nagle z 100-200 mln zysku rocznego ląduje na stracie, to nic dziwnego że grunt mu się pali pod nogami.

   Usuń
 7. Skok rafineria ma dwie nowe promocje lokat:

  1. 3,2% 9M max 40k nowy klient
  2. 3% 3M max 3x30k

  Jak niedawno odbierałem kasę z zakończonej lokaty na na 4% okazało się że trzeba awizować przelew powyżej 50k z 24 wyprzedzeniem !

  Ps. Marcin - czy dostałeś odsetki z Raiffeisen'a ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem pojawiły się w trzeciej dekadzie stycznia.
   Tak, informowałem już, że dostałem je w piątek:)

   Usuń
 8. Nie do końca w temacie, ale dziś otrzymałem drogą listowną złe wieści z Banku Spółdzielczego "SILESIA". Oto z dniem 1 kwietnia br. oprocentowanie IKE spada tam z 4 do 2% w skali roku...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie ciekawi regulamin IKE, w ktorym jest mowa o obnizce przy spadajacej stopie lombardowej NBP. Chce zadzwonic do biura rzecznika finansowego i zapytac sie, czy jezeli taki zapis jest a bank obniza oprocentowanie o polowe to jest to zgodne z umowa czy nie. Robia nas w konia, bo podaja warunki przy jakich stopa powinna byc obnizana dla juz zawartych umow.

   Usuń
 9. Polcan a powiedz do kiedy maja przeslac maila z wbk zeby wpisac swoje dane do otrzymania bonusu 100zl , bralem udzial w promocji w listopadzie gdzie do konca 31.12.15 trzeba bylo wydac karta minimum 100zl , wydac wydalem ale do dzis nieotrzymalem zadnego maila od nich zeby uzupelnic dane , dzieki za odp, pozdrawiam i super blog

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem, ale sprawdzam i tak codziennie swoją pocztę, więc informacja o tym mi nie umknie. Sam brałem w tym udział i spełniłem warunki, więc jak już dostanę takie powiadomienie napiszę jak zwykle taką przypominajkę na blogu, byście nie przegapili tej premii.

   Usuń
  2. Ja też biorę udział w akcji maila również nie dostałem a termin do końca stycznia

   Usuń
  3. No ba, Raiff obiecał odsetki zapłacić do 15 stycznia, a ja je dostałem... w piątek 22 stycznia czyli tydzień po czasie.

   Usuń
 10. Zdążyłem jeszcze wczoraj założyć kilka lokat na starych zasadach. W nowej promocji niby 100 dni , ale po 70 mona wypłacać

  OdpowiedzUsuń
 11. Radziłbym się wstrzymać do jutra. Będzie nowa akcja w Toyota bank z bonusem w której sam będę brać znów udział.

  OdpowiedzUsuń
 12. Polcan mam prpśbę do Ciebie. Mógłbyś mi wyjaśnić na czym polega oprocentowanie 4% na koncie iAktywator. Z konsultanką nie mogłem się dowiedzieć. Ciągle mówiła ten sam tekst z regulaminu. 4% mam oprocentowane od najwyższego wpływu w miesiącu ale to musi być wynagrodzenie lub przelew prywatny od innej osoby ( z innego banku jeśli jestem właścicielem nie liczy się) tylko to zrozumiałem od niej. A mnie interesuje czy jak wpłacę np. w lutym 5000zł i w marcu np 4000zł to w marcu tylko te 4000zł jest oprocentowane? Tak zrozumiałem z tego co mówiła. To trzeba co miesiąc wpłacać kase i ostatniego dnia wypłacać aby w kolejnym miesiącu znowu wpłacić aby mieć ciągłość z 4% kontem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zdecydowanie pytanie dla czynnych posiadaczy iAktywatora. Ja go nie posiadam. Przypuszczam, że działa to podobnie jak było w BGŻ na koncie z premią.
   Wpłacasz 5000 zł to masz tę kwotę na 4%, w następnym miesiącu wpłacasz 4000 zł, to już mniejsza kwota pracuje na 4%.

   Moim zdaniem wniosek jest banalny: najlepiej zawsze wpłacać po 5.000 zł, zamiast przelewać mniejsze kwoty. Wtedy zarobisz najwięcej. Tak robiłem kiedyś w BGŻ i za każdym razem bank wypłacał nam 50 zł.

   Innymi słowy w każdej promocji nie kombinuj bo by było gdyby. Bierz garściami co jest, póki jest. Bo taka idylla nie będzie trwała wiecznie.

   Usuń
  2. Jeśli chodzi o iAktywator to konsultantka wprowadziła Cię w błąd. Nie musi to być wynagrodzenie czy przelew od innej osoby, wystarczy przelew z innego banku i aktywna karta. Mam w Paribas to konto od grudnia 2015, zrobiłam przelew ze swojego konta w innym banku i odsetki za grudzień zostały doliczone. Żeby mieć te 4% w najlepszej wersji to tak jak pisze palcan - najlepiej przelać jednorazowo 5tys na początku miesiąca i ostatniego lub lepiej 1go następnego miesiąca przelać je do innego banku i nawet w tym samym dniu znowu przelać do Paribas. No ja tak to widzę. Należy pamiętać, że odsetki są naliczane w pierwszym dniu roboczym następnego miesiąca a nie jak w innych bankach ostatniego dnia miesiąca.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...