poniedziałek, 11 stycznia 2016

Upadek SKOK Kujawiak - będą znów wypłaty z BFG


Pan wie, że wszystkie SKOKi idą teraz do odstrzału i wkrótce ich nie będzie?
Słowa jakie usłyszałem od dyrektora PKO, przy odbieraniu kasy przekazanej przez BFG po bankructwie SKOK Wołomin okazują się jak widać prorocze. Brzmiało to jak zarzut, że nie trzymam środków w niby to superbezpiecznym PKO.

W ubiegły piątek ogłoszono upadek kolejnego SKOKu bardzo popularnego wśród fanów lokat z pierwszej ligi na PP3. W końcu Kujawiak wyróżniał się zdecydowanie ofertą wśród najlepszych oferentów depozytów.

Łatwo to sprawdzić zaglądając do ubiegłorocznych zestawień lokat na PP3, gdzie Kujawiak zastąpił SKOK Wołomin. Niestety KNF jednogłośnie zgodziło się co do zawieszenia działalności.

 
Żegnamy kolejny SKOK

SKOK Kujawiak był pod okiem zarządcy komisarycznego od czerwca ubiegłego roku. Więc nieco ponad pół roku zajęło pozbycie się kolejnego SKOKu. Jako powód podano głęboką niewypłacalność:
 • ujemne fundusze włąsne: -77,7 mln
 • bieżąca stata: -15,4 mln
 • niepokryte straty z lat ubiegłych: -76,8 mln
Na domiar złego zarządca dolał oliwy do ognia twierdząc, że udziały spółek zajmującymi się zarządzaniem nieruchomościami oraz przeterminowanymi wierzytelnościami były zawyżone o 54,8 mln.

Źródło: skokkujawiak.pl

Teraz zarządca jak zwykle musi wysłać do BFG listę 17,9 tys członków po to przygotować dla nich wypłatę 187 mln. Czwartą już w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Dwa razy jak dotąd wypłaty po SKOKach dokonywał PKO, raz po SK bank oddawał kasę BZ WBK. Ciekawe który bank tym razem dostanie dodatkową robotę.

Warto jednak pamiętać, że BFG nie oddaje licznych opłat członkowskich i różnego rodzaju składek. Osoby które obecnie rozważają wstąpienie do pozostałych Kas występujących w rankingach lokat, powinny mieć to na uwadze, rośnie bowiem zagrożenie utraty kwot ponoszonych na wejściu.

Gdy kilka lat temu złożyłem rezygnację z członkostwa w SKOK Profit w październiku, kasę dostałem dopiero w lipcu. Odzyskanie kwot ponoszonych na wejściu trwa więc dłużej aniżeli okres od wprowadzenia zarządcy komisarycznego do likwidacji SKOK Kujawiak.

Zresztą termin zwrotu opłat dopiero w lipcu kolejnego roku jest wspólny dla wszystkich Kas. To powoduje, że opłaty wstępne mogą być nie do odzyskania. Co prawda są SKOKi, które na wejściu biorą symboliczną złotówkę, ale są to nieliczne Kasy, gdzie oferta jest przeciętna.

Przypomnijmy zatem, które SKOKi już spełniły złowieszczą obietnicę dyrektora PKO:
 • SKOK Wesoła - likwidacja i wypłata BFG
 • SKOK Wołomin - likwidacja i wypłata BFG
 • SKOK Kujawiak - likwidacja i wypłata BFG
 • SKOK im. Św. Jana z Kęt - przejął Alior
 • SKOK Wesoła - przejął PKO
 • SKOK Kopernik - przejął Bank Pekao
Do powyższej listy zapewne niebawem dołączą kolejne i wszystko wskazuje na to, że będzie to kolejne SKOKi będące do niedawna w pierwszej lidze rankingu lokat...

Nie ucichły jeszcze echa po głośnym upadku SK banku, a już mamy kolejny. A przecież wciąż pozostał jeszcze problem transferu środków z IKE z upadłego banku spółdzielczego o czym pisze dziś Łukasz na PP1 - Gdzie są pieniądze z IKE SK banku?

Ciąg dalszy: Kiedy lokaty mogą stać się ryzykowne oraz kolejny SKOK do odstrzału

15 komentarzy:

 1. Witam. Uczestniczyłem w promocji reklamowanej tutaj z Allegro. Polegała na tym , że jeśli zapłaciłem nową kartą i zarejestrowałem ją to przy następnym zakupie miałem otrzymać zwrot 20,0 zł. Niestety Allegro i Visa oszukują. Przy następnym zakupie tą samą kartą okazało się , że nie jest ona zarejestrowana/chociaż można to sprawdzić w historii operacji/. Rabatu na zakup/>100,0 zł/ oczywiście nie dostałem. Próbowałem kontaktować się z Allegro 2 razy mailowo/tylko taki kontakt jest możliwy/ niestety nie raczono mi odpisać. Piszę pod rozwagę autora bloga i czytelników. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Polcan,
  chyba jest problem z dodawaniem komentarzy na PP1...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co się stało? Nie widzę żadnych komentarzy do publikacji, oprócz tych, które już opublikowałem.

   Usuń
 3. Może PiS uratuje SKOKI. Gdyby dalej rządziło PO, to pewnie wyrok zostałby szybko wykonany. PiS niedługo wymieni ten cały KNF to zrobi tam porządek pewnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Rozmawiałeś z dyrektorem generalnym PKO? Czy z kierownikiem jakiegoś podrzędnego oddziału?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podrzędny oddział.
   To zresztą nie była rozmowa. To był komentarz w momencie wypłacania środków z BFG, z aluzją, że środki powinienem trzymać u nich, to nie musiałbym teraz robić wypłaty.

   Usuń
 5. W Wołominie dostawał Pan taki bonus procentowy na każdej z założonych lokat, w porównaniu do jakiegokolwiek banku, że ta wizyta w oddziale PKO i wypłata to żadna fatyga !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się. Tym bardziej, że oddział jest za rogiem:)

   Usuń
 6. chlopaki ale co sie spociliscie to Wasze i nie mowcie ze nie spociliscie sie bo nie wierze :D

  OdpowiedzUsuń
 7. 1. Państwo, które mówi, że depozyty są chronione wypłatami z BFG nie może tego odwołać wstecznie.

  2. Nieudolne Państwo, które nie potrafi zapewnić obywatelom finansowych gwarancji bezpieczeństwa i dopilnować kolesi od robienia finansowych przestępstw powinno zapłacić za swoją fuszerkę. Robi to i pewnie będzie musiało czynić dalej. Bo który SKOK następny, to tylko kwestia czasu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wygląda na to, że kolejnym będzie SKOK Wyszyńskiego o czym dziś na PP3 w drugiej części powyższego artykułu.

   Usuń
 8. no ale kiedys kasa BFG sie skonczy poprpstu :) takze gratuluje wyskokowych inwestycji :D albo inaczej kiedys w koncu po ta kase bedzie musieli sie wybtrac do Parzeczewa Gornego lub donego co zje wam spora czesc zysku, no ale co kto lubi...

  OdpowiedzUsuń
 9. Powinien Pan raczej ubolewać nad tym, że nasze wspólne państwo nie działa i nie wywiązuje się z wielu powinności na rzecz obywateli płacących relatywnie wysokie podatki.

  Skoro SKOK jest legalną instytucją i dany obywatel ma np. placówkę pod nosem i postanawia zostać dla osobistej wygody klientem tej legalnej instytucji, to nie należy ironizować nad jego decyzją, tylko ubolewać nad jakością nadzoru finansowego przez wiele minionych lat. Za tą bylejakość państwa i tak płacimy de facto wszyscy, a najwięcej oczywiście klienci banków komercyjnych.

  Na marginesie należy wspomnieć, że zyski operacyjne owych banków w Polsce są (patrząc historycznie) przeogromne, a prawie wszystkie instytucje tego rodzaju w obcych kapitałowo rękach. Sprywatyzowane bankowe perły rodowe generują niejednokrotnie zyski dla zagranicznych rentierów. Też zgodnie z prawem, jak sama egzystencja na rynku żałosnych SKOK-ów.

  I bynajmniej, daleko mi do atencji dla idei spółdzielczości finansowej w wydaniu polskim.

  Niezależnie jednak kto dzierży stery tego państwa, owa bylejakość jest niezmiennie taka sama.

  OdpowiedzUsuń
 10. no wszytsko fajnie ale mnie zdumiewa masochism inwestorow, wiecie dobrze ze cudo zwane SKOK zostalo wciagniete pod skrzydla BFG bo inaczej skonczyly by jak slynny amber gold i wtedy dopiero byla by jatka, po co sie babrac w takim g. bo ze dla pieniedzy to ja rozumiem ale czy warto? pada g... jedno po drugim... pytam po prostu gdzie instynkt? co lepszy procent to padaka, chciwosc czy... masochism???

  OdpowiedzUsuń
 11. No i tak jak w przypadku Wołomina znowu przepadła kasa za udziały, dobrze że uciekłem od nich w listopadzie.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...