sobota, 9 września 2023

Krótki okres nowego 7,50% na KO w Velo oraz do 650 zł na start

Na początku września ruszyła nowa edycja promocji konta w Velo z możliwością zgarnięcia 650 zł na start, od dziś zaś mamy informację o nowej 9 już edycji KO w tym roku. Obie promocje są praktycznie bez zmian, chociaż widać, że bank szykuje się już do zmian.

Zaczynamy od nowości czyli od wrześniowej edycji konta oszczędnościowego. Mimo obniżki stóp o całe 0,75 pp dalej widnieje tutaj 7,50% bez dodatkowych warunków poza wymogiem nowych  środków, który teraz ustawiono na środę 6 września 2023.

Tutaj założysz jeszcze KO na stawce 7,50% w Velo

Stawka obowiązywać będzie oczywiście przez 3 miesiące od momentu wpłaty, ale tym razem oferta jest bardzo krótka jakby bank szykował się już do pierwszych cięć. Do tej pory numer każdej edycji z 2023 roku zgadzał się z miesiącem startu. Od 10 edycji tak już nie będzie, bowiem wystartuje jeszcze w 9 miesiącu - 25 września.

Wygląda więc na to, że mamy ostatni, wydłużony dzwonek na 7,50%. Z oferty nie skorzystają jednak osoby, które w wakacje zapisały się na jedną z promocji, wpadną bowiem już w trwającą 10 edycję i nie będą mogli do niej wejść. San liczyłem, że uda mi się załapać na dziesiątkę, ale już wiem, że tak nie będzie.

 


2) Warunki dla 600 zł premii z nową karencją

Przy okazji KO warto przypomnieć o trwającej nowej edycji ror z premą na start. Chociaż karencja w poprzedniej edycji była stosunkowo krótka i nie wynosiła nawet jednego roku, to i tak została ona przesunięta. Teraz ważne jest by nie mieć konta w tym roku bo karencję liczy się względem 31 grudnia 2022. Innymi słowy kto zamknął konto w roku ubiegłym może wracać po nową premię.

Tutaj zgarniesz 650 zł na start w Velo bank

Druga edycja promocji z cashback potrwa przez kolejny kwartał, a więc do 30 listopada 2023. Załapując się do tego dnia do tej promocji masz możliwość zgarnięcia 600 zł przez kolejne pół roku, więc nie ma znaczenia kiedy przystąpisz do promocji.

Na czym polega sama promocja? W zasadzie na tym samym co kiedyś oferował Getin czyli 10% cashback. W jednym miesiącu można zgarnąć do 100 zł, łatwo więc policzyć, że aby zgarnąć całą pulę wystarczy wydać 1000 zł w miesiącu. Dziś przy galopującej inflacji nie jest to już niemożliwe.

Skoro oferta ma potrwać przez pół roku, to łatwo policzyć, że po 6 miesiącach dostaniemy przelewem na konto w sumie 600 zł. A po drodze można zgarnąć dodatkowe 50 zł i o wiele więcej z odsetek na KO.


3) 50 zł za skorzystanie z polecenia

Od września ruszyła trzecia edycja programu poleceń, która również potrwa do 30 listopada 2023. Jedyne co musi zrobić polecony to wpisać kod od polecającego, wyrazić odpowiednie zgody i zrobić 3 przelewy po 2000 zł każdy przez kolejne 3 miesiące. Jednym słowem warunki są banalne.

Jeśli nie masz kodu polecającego możesz śmiało pisać na marszr1@gmail.com. Przed przystąpieniem do pisania tego artykułu zapisałem się do nowej edycji programu poleceń, więc w dalszym ciągu mogę polecać to fajne konto z darmowymi przelewami wewnętrznymi jak i zewnętrznymi.

Jak widać nowa edycja jest niemal identyczna z poprzednią. Niemal, bowiem jest jedna drobna różnica. Konto skarbonka czyli te z limitem do 3k teraz ma oprocentowanie 7%, więc widzimy dzięki temu jakie w niedalekiej przyszłości będzie oprocentowanie podstawowego KO

Podsumowując mamy przedłużenie 7,50% z wyraźnym sygnałem, że to ostatni dzwonek na fajną stawkę na KO. Co będzie w 10 edycji zależy oczywiście od tego do jakich cięć posuną się inne banki... 

 

Regulamin 9/2023 edycji KO w Velo na 7,50% do 24 września

Regulamin promocji Witaj w Velo bank i zgarnij 600 zł ważne do 31.11.2023

Regulamin programu poleceń Velo - edycja nr 3 do 31 listopada


 

40 komentarzy:

 1. Czy VeloSkarbonka będzie zawsze na 7% do 3 tys. (dla osób, które teraz założą konto w Velo)? W Rodzinie zaś mamy VeloSkarbonkę na 8% z edycji sierpniowej (podawano wcześniej, że to oprocentowanie jest zmienne)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oprocentowanie VeloSkarbonki jest zmienne.

   Usuń
 2. Nawet w Getinie bylo tak zawsze, ze trzeba miec chociaz jeden dzien przerwy miedzy edycjami KO, czyli jak komus zakonczylo sie powiedzmy 8-09, to moze startowac juz w nowej edycji od 9-24.09. Tym co skonczy sie stara edycja 9-09 lub pozniej juz sie nie lapia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wczoraj skończyła się promocja 7% na 52 edycji KO Profit w Millenium, czy ma ktoś informację jaki procent będzie w 53 edycji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Leniwi pracownicy są w Mille bowiem jeszcze w niedzielę po południu nie wiadomo jak będzie nowa oferta, mimo zakończenia starej w piątek.

   Usuń
  2. 7% do 29.9

   Usuń
 4. W neo banku nie można lokat otwierać trzeba czekać na bank nowy

  OdpowiedzUsuń
 5. Pytanie do Znawców tematu.
  Jeśli w tym roku kupię COI opakowane w IKE za 20 800 zł.
  To za cztery lata całość wraz z odsetkami wróci na konto IKE. Czy automatycznie cała kwota pójdzie na kolejne COI i czy pomimo tego będę mógł dokupić COI w przedziale dostępnego Limitu.
  COI to tylko przykład

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wykup obligacji następuje w terminie określonym w liście emisyjnym. Środki z wykupu (kapitał wraz z należnymi odsetkami) wpływają na konto IKE i są automatycznie przeznaczane na zakup nowych obligacji na podstawie złożonej dyspozycji DNOS. W tym przypadku nowe obligacje są nabywane w drodze zamiany. Cena zamiany jest niższa od ceny sprzedaży (99,90 zł zamiast 100 zł) i stanowi dodatkowy zysk dla oszczędzającego.

   Niezależnie od podpisanej dyspozycji DNOS - oszczędzający może samodzielnie dokonać wyboru i zakupu nowych obligacji. W tym celu należy złożyć dyspozycję zamiany określającą które obligacje mają zostać zakupione za środki ze starych obligacji.

   Usuń
  2. Anonimowy10 września 2023 09:49
   Automatycznie cała kwota pójdzie na kolejne COI zgodnie z tym jak zadeklarowałeś procentowo podczas zapisu Umowy. Nie uszczupla to kolejnego limitu wpłaty na dany rok.

   Usuń
  3. "Jeśli w tym roku kupię COI opakowane w IKE za 20 800 zł.
   To za cztery lata całość wraz z odsetkami wróci na konto IKE"

   Chociaż jeden normalny robi to na ike. Ja niestety nie mogę bo lata temu zacząłem dużymi kwotami na normalnym koncie i teraz musiałbym to sprzedawać żeby się przenosić.
   Do meritum - Środki z zapadających papierów automatycznie lokowane są w nowe obligacje zgodnie z ostatnio złożoną, obowiązujacą dyspozycją. Czy jest możliwość aby złożyć dyspozycję niekupowania niczego (żeby kasa leżała na koncie) to nie pamiętam.
   Zawsze pamiętaj aby mieć środki na opłacenie kosztów IKE bo inaczej to ci sprzedadzą tyle obligacji ile potrzeba na zaplacenie tych kosztów. Jakby przyszło ci do głowy sprzedawać te papiery w celu zamiany na inny typ obligacji to niestety zapłacisz podatek i opłatę karną. tak to niestety wyglada na ike. Ono jest niewygodne, mało elastyczne bo pozbyć się tych obligacji bez podatku to mozna jedynie transferując środki na inne IKE. W każdym innym wypadku najpierw trzeba sprzedać i zaplacić podatek Belki a dopiero potem kupić nowe lub w ogole skasowac ike. Przedwczesna sprzedaż mniej sie wiec opłaca nawet od zwykłego rachunku bo są jeszcze koszty prowadzenia IKE i opłata karna 0.7pln
   MM.

   Usuń
  4. Obligacje nie wracają na konto IKE, one cały czas tam są, w przeciwieństwie do zwykłego konta, gdzie przy zapadalności (wykupie) są wykazane jako wolne środki.
   W IKE obligacje są rolowane, czyli automatycznie odnawiane.
   W każdym roku jest ustanawiany nowy wyższy limit zakupowy.
   Zakupu nie musisz dokonać jednorazowo, możesz w każdym dowolnym miesiącu sukcesywnie dokupować do wyznaczonego limitu.
   Jeśli chcesz kupować antyinflacyjne, do 10-latki z reguły zawsze lepiej się opłaca

   Usuń
  5. Najlepsza opcja sa IKE-obligacje dla osob na emeryturze, ktore wczesiej nie korzystaly z IKE. Wowczas maja tylko 5 lat wymaganego oszczedzania i moga tez ustanowic uposazonego, np. czlonka rodziny, ktory odziedziczy calosc bez potracania jakichkolwiek oplat i podatkow po ich smierci. Tak zrobilem dla obojga rodzicow i siebie uposazonego, innej lepszej opcji oszczedzania nie ma z tych malo ryzykownych mozliwosci.

   Usuń
 6. @MM - czy polecasz IKZE i jakie na obecne i przyszłe czasy ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba nie bardzo jest to sensowne, bo jak dobrze pamietam to odliczasz 12% a w przyszlosci 10% biora podatku, chyba, ze ktos faktycznie placi podatek wg 32%. Poza tym oferta IKZE jest slabsza niz IKE, tylko chyba oplacalne w postaci rach. maklerskiego, bo rach. bankowe na nikle oprocentowanie. Dodatkowo nie wiesz jakie faktycznie bedzie to oprocentowanie, czy na pewno 10% w dniu wycofania srodkow majac 65 lat. Inna kwestia jest wczesniejsze zakonczenie oszczedzana, bo wtedy wszystko doliczasz w jednym roku do PIT i jak odliczales po 12%, to mozesz miec niespodzianke z placeniem 32%, czyli sporo stracisz. Wg mnie dla osob w 1 progu podatkowym nie ma to kompletnie sensu, ale niech wypowiedza sie znawcy tematu.

   Usuń
  2. Pierwszy próg podatkowy = na razie nie ma sensu, jako że obniżając I. próg do 12% korzyści z odliczenia od podatku są żadne. Może jak ktoś pomyśli i obniży te 10% na koniec do jakiejś rozsądnej kwoty, to może się wróci do tego. Generalnie płatności najlepiej zrobić lub nie pod koniec roku, gdy się wie, że się wpadnie w II. próg

   Usuń
  3. Dziękuję za odpowiedzi. Tak I-szy próg nie ma sensu. A takie coś jak fundusze pasywne, to bardziej obligacyjne czy akcyjne ? Zależy mi głównie na uzyskaniu korzyści podatkowej i dalej na bezpiecznym ulokowaniu tych pieniędzy - nie muszą one jakoś super zarabiać, parę procent rocznie wystarczy . Ktoś ma np. InPZU - obligacje czy jakieś podobne ?

   Usuń
 7. Pojawiaja sie prognozy, ze RPP do konca1 kw.2024 obnizy lacznie jeszcze o 100pb, czyli znajdziemy sie na poziomie 5%. Pozniej okienko obnizek ma sie zamknac, bo inflacja zacznie odbijac do gory. Wszysto wskazuje, ze trzeba zaopatrzyc sie w obligacje "inflacyjne", druga alternatywa to USD. Szukanie obecnie lokat 3- czy 6-m ma niewielki sens, bo tracimy dostep do kapitalu a po okresie zapadalnosci lokat wpadniemy na oferty ok. 5%.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prognozy już były,że obniżka będzie 0,25 :)

   Usuń
 8. MM na Ike obligacje raczej nie płacisz żadnych podatków nawet w razie zerwania obligacji. Podatek zapłacisz tylko jeśli zamkniesz Ike obligacje lub chcesz część środków wypłacić z Ike obligacje. Tak to chyba działa na logikę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam pytanie jak rozliczne są obligacje antyinflacyjne jeśli zerwie się je np. po półtora roku? Po roku doliczna jest stała stopa 7 lub 7,25% a co z częścią roku w którym naliczanie jest zgodnie z inflacją i marżą ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma zadnych niespodzianek, oplata za zerwanie jest zawsze taka sama 70gr lub 2zl od EDO. Odsetki sa naliczane do zerwania, czyli za 1 rok, stala stopa, potem wg stawki zaleznej od inflacji za ilosc dni przed zerwaniem. reasumujac, jak przetrzymasz 600 dni, to za te dni wyplacaja, tylko potracaja oplate za wczesniejszy wykup. I jeszcze jest fajny "myk", jak dobrze pamietam, ze od naliczonych odsetek odejmuja oplate za zerwanie i potem dopiero "obelkowuja", czyli troche mniej podatku sie nalicza.

   Usuń
  2. Anonimowy11 września 2023 08:39 Dziękuję.

   Usuń
 10. Dziękuję wszystkim za odpowiedź w sprawie IKE.
  Mam 53-y wiosen ,więc 10-latki,a za10 lat się zobaczy czy zmienię na 4-latki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mozesz caly czas kupowac 10-latki, bo jak nabedziesz prawo do "bezbelkowej" likwidacji IKE, powiedzmy 60 lat, to nie ma znaczenia ile lat zostalo Ci do wykupu twojego EDO, jest to likwidowane bez oplaty za wczesniejszy wykup. Stad kupuj caly czas EDO i nie patrz na date wykupu.

   Usuń
  2. Tak tylko dodam, że za 7 lat możesz wykupić 10 latki bez podatku i bez opłaty za wcześniejszy wykup. Oczywiście po spełnieniu warunków.

   Usuń
 11. Proszę o wasze cenne spostrzeżenia.

  Mam wolne 200tys.zl, ale nie wiem, czy np. za rok nie będzie mi część z nich potrzebna, a być może sytuacja tak korzystnie mi się ułoży, że może wcale nie będę musiał ich ruszać.
  Wiedząc o tym, czy nadal opłacalne dla mnie będzie zakup TOS lub COI?
  Nawet jeśli po roku od zakupu będę musiał je wykupić, płacąc 70gr za każdą + podatek belki?
  Do jakiego poziomu musiałyby za rok spaść oprocentowania lokat aby obligacje stały się nieopłacalne?

  Z góry dziękuję za wszystkich uwagi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chciałeś chyba zapytać : "Do jakiego poziomu musiałyby za rok wzrosnąć oprocentowania lokat,aby obligacje stały się nieopłacalne?"
   Oprocentowanie lokat nie będzie rosło bez podwyżek stóp,a podwyżek stóp nie będzie,jeśli nie nastąpi nieoczekiwany wzrost inflacji.Jeśli nastąpi wzrost inflacji,to raczej z poziomu wyraźnie niższego niż dzisiejszy.Wszkaźniki inflacji od września zeszłego roku do kwietnia tego roku były na tyle wysokie,że jest z czego spadać.
   Prawdopodobieństwo,że lokaty będą lepsze niż obligacje jest praktycznie zerowe.Obligacje "antyinflacyjne" są bezpieczniejsze niż stałoprocentowe,ale niekoniecznie bardziej zyskowne.Jeśli nie wiesz,kiedy będziesz potrzebował gotówki,ani czy w ogóle będziesz potrzebował,kup za 100 tys.COI i za 100 tys.TOS.Ja bym tak zrobił na Twoim miejscu.Opłata za wcześniejszy wykup(0,70) jest na tyle niska,że nie uczyni lokat bardziej atrakcyjnymi.Zerwanie lokaty przed terninem,to utrata wszystkich odsetek,a wcześniejszy wykup obligacji,to zachowanie zdecydowanej większości odsetek.Jeśli jednak bierzesz pod uwagę szybkie wycofanie się z inwestycji,to oszczędzaj na kontach oszczędnościowych.

   Usuń
  2. Ponieważ nie wiadomo,jaka będzie inflacja w perspektywie
   3-4 lat,a tym bardziej nie wiadomo,jaka będzie inflacja w lipcu 2024,lipcu 2025 i lipcu 2026( wrześniowe COI),kupno jednych i drugich obligacji, w proporcji 50%/50%,wydaje się dobrym pomysłem.Jedne z nich okażą się zyskowniejsze,ale nie wiesz,które.Jedne są trzyletnie,a drugie czteroletnie,co jeszcze bardziej utrudnia porównanie.50%/50% to rozsądne rozwiązanie.

   Usuń
 12. Rozumiem.
  A do kiedy mam "czas" aby wykupić obligacje jeszcze po starych zasadach?
  TOS - 6,85% na 3 lata
  COI - 7%, a potem inflacja +1 p.p
  Dziekuję za odpowiedz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodzi Ci chyba o zakup,a nie o wykup.:)
   Ostatni dzień sprzedaży obligacji serii wrześniowych = ostatni dzień września,czyli 30 września.Najpóźniej w tym dniu pieniądze muszą znaleźć się na Rachunku Rejestrowym,aby zrealizowana została dyspozycja kupna.25 września znane będzie oprocentowanie serii październikowych.Gdyby było takie samo,jak we wrześniu,to możesz kupić w październiku.Wątpię jednak,aby było takie samo.Pamiętaj,że masz 3 dni robocze na opłacenie zamówionych obligacji.

   Usuń
  2. Na pewno do końca września.
   25.09. podadzą jakie będzie oprocentowanie obligacji w październiku.
   Być może się nie zmieni.

   Usuń
  3. Anonimowy12 września 2023 09:20 a co się stanie jeśli nie zakupi sie w te 3 dni ? Można kupić kolejne ?

   Usuń
  4. Tak,można kupić kolejne.

   Usuń
 13. Dziękuję wszystkim za informacje, cenne że dzielicie się wiedzą z mniej doświadczonymi :)

  OdpowiedzUsuń
 14. 3letnie TOS - kapitalizacja następuje po roku? i co roku te odsetki są dopisywane do kwoty wejściowej i także pracują na siebie, zwiększając zysk?
  Natomiast 4letnie COI - brak kapitalizacji, po każdym roku odsetki bank wypłaca na konto i nie powiększają zysku?
  Rozumiem że za odsetki można samemu po roku dokupywać obligacje i samemu o to zadbać, tyle tylko że trzeba o tym pamiętać?

  OdpowiedzUsuń

 15. Jeśli tak jest, to czy to nadal tak bardzo opłacalne względem np. konta oszczędnościowego (załóżmy że będę znajdować promocje, gdzie będę mieć ciągłość wysokiego oprocentowania na takim koncie) gdzie odsetki dopisywane co miesiąc, czyli kapitalizacja miesięczna wygra z kapitalizacją roczną obligacji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wygra bo nie będziesz miał ciągłości wysokiego oprocentowania na koncie oszczędnościowym:)

   Usuń
 16. 1. Czy obligacje TOS i COI mogę "pozbawić|" w jakiś sposób podatku Belki? Może za pomocą IKE, IKZE? Proszę o wyjaśnienie, bo nie mam wiedzy w tym zakresie.

  2. Czemu ok. 20% oszczędności powinniśmy lokować w obligacjach, skąd ta proporcja i czemu nie jest większa, skoro obligacje są często zachwalane?
  Dziękuję

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...