wtorek, 5 września 2023

Ranking lokat - wrzesień 2023

W rankingu lokata kontynuujemy spadki. Najbardziej wyraźne są w przodującym od wielu miesięcy Banku Nowym, gdzie spadek na kwartalnych depozytach wynosi nawet 0,70pp. Miałem ten bank w planach, ale jednak oferta w ING wydaje się ciekawsza.

Co ciekawe mamy nowość w neo. Pojawiła się tutaj bardzo nietypowa neoLOKATA Migracja Plus, którą można założyć tylko w przypadku... wyrażenia zgody na przejście praw i obowiązków z tytułu posiadanych produktów bankowych z neoBANKU na Bank Nowy S.A.

Inne banki też oferują spadki co już stało się powszechne, chociaż skala spadków jest różna od kosmetycznej o 0,10pp i na lokacie mobilnej w Velo po dużo więcej w Inbank. Z tego prosty wniosek, że od przyszłego miesiąca dolny limit trzeba będzie obniżyć.


1 miesiąc

1 Bank Nowy - NOWY depozyt WYSOKI PROCENT 8,60% do 10k

2 SKOK Stefczyka - Lokata mobilna na nowe środki 8,10% do 50k

 

2 miesiące

1 Velo/Getin - Lokata mobilna na start 7,90% max 50k

2 SKOK Stefczyka - Lokata kapitalna 6,80% max 200k

3 Velo/Getin - Lokata na nowe środki 6,50% max 3*150k (saldo 8.08) do 10.09

4. neoBANK - energoLOKATA Wysoki Procent 6,90% max. 10k (dla nowych)

5. Velo/Getin - Lokata Specjalny Procent ...% min. 5k 

 

3 miesiące

1 Inbank - Lokata na start 8,00% max 50k

   Bank Nowy - NOWYdepozyt 3M GWARANTOWANY 7,30% do 400k (dla nowych)

   SKOK Stefczyka - Lokata Witaj w Kasie 8,00% do 50k

4  Bank Nowy - NOWYdepozyt 3M ZYSK 7,00% do 1mln (nowe środki)  

5   Citibank - Twoja Lokata 7,00% do 20k wymagane konto

BFF - Lokata Facto 7,00% min 5k      

    Velo/Getin - Lokata na nowe środki 7,00% (saldo 8.08) do 10.09

    neoBANK - neoLOKATA NOWY DEPOZYT PLUS 3M 7,00%

    neoBANK - neoLOKATA Migracja Plus 3M 7,00% (nowe środki)

10 Bank Nowy - NOWYdepozyt 3M ZYSKPREMIUM 6,90% do 1mln (nowe środki)

      neoBANK - energoLOKATA3M GWARANTOWANA 6,90% do 400k

      neoBANK - energoLOKATA3M PLUS 6,90% (dla nowych)

      neoBANK - neoLOKATA ZYSK 6,90% do 1 mln

14 SKOK Stefczyka - eLokata na nowe środki 6,50% do 200k 

 

4 miesiące

1 Santander - Lokata mobilna 7,00% do 20k 

2 Santander Consumer - Lokata na nowe środki 6,50% do 400k

   Velo/Getin - Lokata Specjalny Procent ...% min. 70k 


6 miesięcy

Nest bank - Nest Lokata Witaj 7,60% + 400 zł (dla nowych)

        wymagania: wpływy na 2k co miesiąc oraz 3 przelewy na zewnątrz,  do 25k

Citibank - Lokata powitalna Citigold 7,30% do 500k do 12 września 2023

    BFF - Lokata Facto 7,00% min 5k

    Bank Nowy - NOWYdepozyt 6M GWARANTOWANY 7,00% do 400k (dla nowych)

5 Bank Nowy - NOWYdepozyt 6M ZYSK 6,90% max 1mln

6 SKOK Stefczyka - Lokata mobilna  6,80% do 50k

   Inbank - Lokata standardowa 6,65% min 5k

8  Velo/Getin - Lokata na nowe środki 6,50% (saldo 8.08) do 10.09

    neoBANK - neoLOKATA NOWY DEPOZYT PLUS 6M 6,50%

    neoBANK - neoLOKATA Migracja Plus 6M 6,50% (nowe środki)

    SKOK Stefczyka - eLokata na nowe środki 6,50% do 200k

 10 Santander Consumer - Lokata na nowe środki 6,25% do 400k

59 komentarzy:

 1. Obligacje TOS : 6,85%(3lata).Stałe oprocentowanie przez 3 lata,roczna kapitalizacja odsetek.Wykup przed terminem : - 0,70 PLN od każdej obligacji.Czas oczekiwania na pieniądze : 5 dni roboczych.Odsetki naliczone do dnia wypłaty,pomniejszone o 0,70.Jeżeli oprocentowanie w bankach będzie szybko spadać będzie jak znalazł.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba trzeba będzie to wziąć. Konta bankowe zostaną na kasę która przyjdzie później

   Usuń
  2. Problem jest tylko taki, ze nie masz pewnosci, ze inflacja bedzie ciagle spadac. Wg mnie niedlugo zaliczymy dolek i potem juz bedzie coraz trudniej o wieksze obnizki inflacji, spadek stop NBP oraz rozdawnictwo rzadowe nie pozwoli inflacji spac do poziomow sprzed pandemii. Bardziej obstawialbym ciagle podwyzszona inflacje niz pelna recesje z "helicopter money", wiec dla mnie lepszym wybore beda za niedlugo COI/EDO niz TOS. Kazdy obstawia wlasnymi pieniedzmi dany scenariusz i zbiera z tego owoce.

   Usuń
  3. Oczywiście,że nie wiem,jaka będzie inflacja za rok,dwa,trzy.Od 2020 roku miałem tylko obligacje indeksowane inflacją.Teraz mam także,a dokładnie mówiąc,będę miał,trzyletnie stałoprocentowe.Będę miał mix COI,EDO i TOS.Podałem przykład TOS,bo mają z góry określone oprocentowanie,a ludzie trzymający pieniądze w banku,chcą wiedzieć,na co mogą liczyć.

   Usuń
  4. Eh, i jeszcze te wybory po drodze, a na wiosnę być może następne, będzie wieczne sypanie groszem, kredyty na 0% i inne wymysły

   Usuń
  5. Przyznaję, że już od paru dni mam ustawione przypomnienie na 25-go września. Wtedy to zobaczę czy kolejna edycja TOS-ów się nie zmieni. Jeśli nie (a to nie jest pewne po przesądzonej już obniżce stóp p. na jutrzejszym posiedzeniu RPP) to poczekam z zakupem do edycji październikowej (mam jeszcze magiczne 8% na EKO w VELO do połowy list. i trochę mi szkoda;) Widzę jednak, że banki nawet przed ruchem RPP ścinają masowo oprocentowanie KO/lokat, a co gorsza wprowadzają absurdalne ich limity rzędu 50k zł. I co nam pozostanie? Ulokowanie oszczędności w 10 bankach i spełnianie ich wymogów dla 5-6 %. Stawać na głowie i skakać jak małpka w zoo? Czuję obecnie niesmak i niechęć do polskich obligacji, ale chyba naprawdę nie pozostanie nic innego.
   PS Jeśli chodzi o wybór TOS i COI/EDO - to zakładając rzeczywisty spadek inflacji do nawet 5% - to te 1-sze mogą okazać się lepsze. Tak naprawdę to czysta ruletka i w nowym roku pojawi się wiele czynników proinflacyjnych, a to może przemawiać na korzyść tych drugich. Sam nie wiem do końca co mam robić i przydałaby się porada MM-a, którego niestety dawno tu nie widziałem/czytałem :(

   TomTom

   Usuń
  6. Nikt nie udzieli Ci jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, które obligacje dadzą lepszy zysk.Twoja wiedza jest wystarczająca,żeby podjąć decyzję.Sam zauważyłeś,że to w pewnym sensie ruletka.Rozbieżności wśród analityków,co do poziomu inflacji w kolejnych latach,sięgają trzech punktów procentowych.Jeśli nie wierzysz w szybki spadek inflacji,kup COI lub EDO.Jeśli wierzysz,kup TOS.Jeśli nie masz zdania,50%/50%.Nic więcej nie wymyślisz.Obligacje "antyinflacyjne" są bezpieczniejsze,ale niekoniecznie lepsze w obecnym czasie.

   Usuń
  7. Wcześniejszy wykup EDO to opłata 2 PLN,a wcześniejszy wykup COI lub TOS to opłata 0,70 PLN.O tym trzeba pamiętać!!!

   Usuń
  8. Obligacje i blokada kasy na lata to to samo co pójście do Kasyna. Zaraz są wybory, nie wiadomo ile jest trupów w szafie. Zadłużenie, inflacja, dodruk, to wszystko może spowodować, ze poczekasz sobie na kase. Moodys wydało pierwszy Warning w kwestii polskiego długu. Jestem przekonany, że sa trupy w szafie. Czy na pewno obligacje są takie pewne w tym państwu bankrucie ? Wole mieć mniej odsetek i w każdej chwili możliwosc wymiany na US dollar. Tu się szykuje Grecja i Argentyna.

   Usuń
  9. @TomTom
   Wbrew pozorom odpowiedź jest i prosta i trudna. Na TOS masz znane oprocentowanie na 3 lata i jest to papier który powinien być takim benchmarkiem do którego porównujemy inne inwestycje. 6.85 na TOS to zdaje się 5.9% netto średniorocznie (7.3 na IKE). jeśli uważasz że inflacja przez nastepne 3 lata bedzie poniżej 5.9 to tos jak najb się opłaca. Pytanie tylko czy z tym bankiem centralnym jest to możliwe i czy warto stawiać na to duże pieniądze. Jeśli to ma być inwestycja z niewielkim ryzykiem to zostają lokaty i te obligacje detaliczne. Lokaty dla mnie w ogóle odpadają przy tym oprocentowaniu TOS. Jakby TOS były 5-letnie i wiecej to brałbym już teraz, ale 3 lata to raczej za mało tym bardziej że inflacja bedzie się miała dobrze. No chyba że zmieni się władza a wtedy nagle Glapa sobie przypomni po co jest bank centralny. Ja obecnie mam same EDO/COI i nie mam za co kupić za bardzo tos bo resztę mam w funduszach, które na razie zarabiają lepiej niż lokaty i detaliczne. W październiku podejmę decyzję co dalej. Jak ostro polecą z obniżkami to na pewno wybrałbym EDO na IKE bo to skończy się źle po prostu.
   MM

   Usuń
  10. Do MM oraz Anonimowy 6 września 2023 09:01

   Bardzo dziękuję za odpowiedzi :)

   TomTom

   Usuń
  11. " Moodys wydało pierwszy Warning w kwestii polskiego długu. Jestem przekonany, że sa trupy w szafie. Czy na pewno obligacje są takie pewne w tym państwu bankrucie ? "

   To że agencja ratingowa zaczyna sugerować że coś jest nie tak nie oznacza od razu Argentyny. Skoro potrafili ściąć rating USA to tym bardziej w przyszłym roku mogą zrobić downgrade polskich papierow, ale nie bedzie to miało żadnego znaczenia dla inwestorów detalicznych w EDO/COI czy toS. To bedzie miało głównie znaczenie dla obligacji hurtowych stałokuponowych na długim końcu krzywej i dla PLN. Ja czekam na to co dziś zrobi Glapa i jaki będzie wynik wyborów. przyszły rok to masakryczne potrzeby pożyczkow liczone w setkach mld. W ciągu nastepnych 3 lat polski rząd musi pożyczyć ponad bilion zł na sfinansowanie nowych wydatków i zrolowanie starych więc szykuje się duża podaż, która odbije się na papierach skarbowych. I tutaj agencje mogą zacząć ciąć nam ratingi a to wyjdzie w cenach polskich papierów. Między innymi dlatego Glapa tak ciśnie na obniżki mimo, że obniżki na długa metę zaszkodzą długowi jeśłi utrwalą wysoką inflację. Ja nie mam szklanej luli i nie siedzę pod łózkiem Glapy żeby wiedzieć co mu w tej makówce dźwięczy więc po prostu nie wiem jaki plan ma to towarzystwo i przygotowuję się na wszystkie scenariusze. na kupno dolar to imho jeszcze za wcześnie bo będzie jeszcze korekta, ale jak tak dalej bedzie wyglądała polityka rządu i NBP to marnie to po prostu wygląda od strony inflacji i to głównie trzeba brać pod uwagę.
   MM

   Usuń
  12. @9:01
   Jak panstwo bedzie niewyplacalne to juz mozesz zapomniec o wymianie PLN na USD. Obligacje oddadza, tylko zawsze jest pytanie, ile finalnie to bedzie realnie warte.
   Na chwile obecna to pozostaje EDO oraz zakup USD na spadkach, taki mix powinien w duzej czesci chronic kapital. Marzenia o inflacji ponizej 6% pozostana tylko marzeniami przy tej polityce NBP.

   Usuń
  13. No i macie efekty działan tej bandy imbecyli. 0.75 w dół. jak ktoś myśli że od tego inflacja spadnie to cóż...MM

   Usuń
 2. Cieszysz się żenującym zyskiem poniżej poziomu inflacji? Serio?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie nie cieszę się,dlatego mam głównie COI i EDO,ale TOS też wkrótce będę miał.Nie inwestując w ryzykowne aktywa,nie mam więcej alternatyw.

   Usuń
 3. Sprawdź skrzynkę odbiorczą w Millennium - Lokata 8% za przelew wynagrodzenia -przelewaj swoje wynagrodzenie na konto w naszym banku i załóż 3-miesięczną lokatę na specjalnych warunkach: zyskasz 8% w skali roku na okres 3 miesięcy- na kwotę 500-25 000 zł (na życzenie Polcana przekażę Mu regulamin).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wow, jasne że chcę. U mnie niczego takiego nie widzę, więc chętnie zobaczę regulamin, a jutro odwiedzę księgową.

   Usuń
  2. Lokata ta obowiązuje od dzisiaj - 8%

   Usuń
  3. To wybrani mogą mieć 8 %? Bo u mnie nie widać tej lokaty.

   Usuń
  4. Lokata 3-miesięczna na 8%(25 tys.) vs lokata 3-miesięczna na 7%(25 tys.),to różnica ca 50 złotych netto.Chcecie przelewać wynagrodzenie do Millennium,bo pozwoli Wam założyć jedną lokatę?Nie wierzę! :)))

   Usuń
  5. Oferta specjalna 8% dla "aktywnego korzystania z konta" - napisała mi osoba na czacie w banku millennium

   Usuń
 4. Należy pamiętać o mocno kulejącej chińskiej gospodarce, która pociągnie kolejny światowy kryzys finansowy.
  Inwestowanie powyżej 12M to rosyjska ruletka. Nie kitram kasy na lata w bankach aby się nie denerwować stratami. 1% przy stratach rocznych rzędu 30% (relacja inflacji do oprocentowania depozytów) to pikuś. Wolę mieć pieczę nad oszczędnościami z możliwością ich natychmiastowej ewakuacji lub wymiany.

  OdpowiedzUsuń
 5. Na interii opisano historię Karola z mbanku, Karol obudził się z dwumilionowym długiem na swoim rachunku bankowym. Wiedział, że to nie jego zobowiązanie. Niekompetencja (rażąca) pracownika banku. Taką niekompetencję obserwujemy coraz częściej. Wszak nierzadko banki udzielają sprzecznych odpowiedzi w tej samej sprawie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie jest dług tylko zajęcie komornicze.
   Jedynie mBank wyswietla to w takiej dziwnej formie.

   Usuń
 6. O ludzie... A wy dalej rankingi lokat, szukacie promek... I tak niektórzy od lat. 8 lat rządzenia glapy jeszcze wam rozumu nie wyprostowały? Dziś zabierze sie za kolejny etap niszczenia wam oszczędnosci. Lokaty na koniec roku spadną w okolice 5%-4%. inflacja nie spadnie w okolice 6 jeszcze przez rok, dwa nawet a ten imbecyl już się zabiera za cięcie stóp.
  Policzcie sobie skumulowaną stopę zwrotu z tych TOS po 3 latach. To na inflację nawet znów nie zarobi po Belce. Jedynym sposobem to niestety EDO/COI ale tylko na IKE. Ewentualnie te TOS na IKE. prędzej czy później zresztą Glapa bedzie te stopy podnosił jak rentowności i złoty wystrzelą przy tej idiotycznej polityce która uprawia ten pożal się boże prezes. Przyszły rok zdjęcie tarcz vat, płaca minimalna w górę, prąd w górę, ceny żywnosci w górę, ropa już teraz pod 90$ ci idioci robią projekcje powrotu do celu w 2025. Już nie mówię że to 2025 - jeszcze 1.5 roku gdzie w cywilizowanych krajach projekcja odbiegająca od celu w takim horyzoncie to kuriozum, a a nasi chcą obniżać stopy i dalej demolować ludziom oszczędności. No, ale jak naród na to pozwala i są ludzie którzy uparli się 'pomnażać' pieniądze w bankach to taki glapa ma perfekcyjne warunki do uprawiania swojej zbójeckiej działalności. Janosik k..wa jego mać z podwyżkami po 50% w nbp.
  Wyobraźcie sobie że inflacja od 2008r w tym kraju to 70%. Z czego ponad 50 wypada na rządy Glapy. Policzcie jak wyszliście na tym bankingu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację. Do tanga trzeba dwojga: dymający i dymany. Karuzela kręci się w najlepsze.

   Usuń
 7. Nest Bank - Lokata Witaj od 30 sierpnia jest 7.6% na 6 miesięcy do 25 tys. zł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, dzięki za czujność. Poprawiono.

   Usuń
 8. Witajcie
  2019 roku na blogu jako jeden z pierwszych zachęcałem do kupna obligacji EDO, ROD powód jak zawsze był jeden zmęczony już byłem ciagłym skakaniem złociszy z banku do banku.Z perspektywy ruch był bardzo opłacany na daną chwilę nam oprocentowanie od 20%do12% i dobrze to wypada na tle banków.Do kol. tom tom wpakuj częsc złociszy na EDO i TOS a jak masz bombelka to na ROD 12 reszta na KO jako poduszka bezpieczeństwa.Info co mają bombelka obligacje ROD możecie zakupić tylko za kwotę jaką dostaliście od początku pobierania 500+. Jeśli wypłacicie przed czasem to 2 raz za te środki nie zakupicie ponownie obligacji ROD są najbardziej atrakcyjne.

  OdpowiedzUsuń
 9. -0.75pkt proc
  JESTEŚMY ZGUBIENI

  OdpowiedzUsuń
 10. Jaszczomb oszalał.

  OdpowiedzUsuń
 11. Wielki mózg Glapa znienacka obniżył o 0,75 do 6 proc.
  Przy inflacji ponad 10 proc
  Brawo. To autko już toczy sie na oparach na wyboistej polnej drodze.

  OdpowiedzUsuń
 12. Jest decyzja jak zawsze polityczna RPP. Czego oni nie zrobią aby wygrać te wybory. Pozostawię bez komentarza bo nie chcę kląć:
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/RPP-ostro-tnie-stopy-procentowe-wrzesien-2023-8606540.html

  TomTom

  OdpowiedzUsuń
 13. Stopy procentowe w dół. Złoty traci...Elektorat przed wyborami....

  OdpowiedzUsuń
 14. Czekam na obrońców tych pisowskich imbecyli, którzy od lat pisali ze nie wiem o czym mówię i że światła rada polityki pisowskiej robi wszystko tak jak w uczonych ksiunżkach napisano. Ja z satysfakcją obserwuję że nawet najwięksi klakierzy z państwowych banków nabrali wody w usta a ci z prywatnych otwarcie już dają do zrozumienia że tam siedzą po prostu pospolici idioci.
  MM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do MM
   "...rada polityki pisowskiej" Dobre;)
   Ja już po prostu nie mam do nich siły. Oni naprawdę zafundują nam drugą Grecję, a wtedy strach o te Obligi ...i to akurat jak pierwszy raz od 2008 r. na poważnie o nich myślałem.
   Jak zatrzymać tych szaleńców?? Czy oni naprawdę nie uczą się na błędach? I to w dodatku swoich! Masakra

   TomTom

   Usuń
  2. Nie byłem klakierem i nigdy nie będę. Twierdziłem kiedyś, że cały świat zwariował i my jesteśmy pionkiem, który jakby zaczął grać pod prąd byłby natychmiast utrącony. Co jest w Eurolandzie? Inflacja średnia powyżej 5,3% (w niektórych krajach dużo wyżej) a stopy podnieśli do 3,75%. Znaleźć tam depozyt euro powyżej 3% to cud. Relacja proporcjonalna niewiele gorsza niż w PL po obniżce (6 do 10%). I na nich nie psioczysz? Jest tylko jedna istotna różnica dają inny sygnał dla rynków bo podnoszą a nie obniżają. W stanach jedynie znormalnieli (stopy wyższe od inflacji) ale tam nie mają wojny za ścianą i dług kosmiczny. Płacimy za pandemię, wojnę, napożyczaną wówczas i teraz kasę, a że niektórym w to graj bo myślą, że kredyciarze zdecydują o samodzielnym rządzeniu to wszystko się układa.

   Usuń
  3. Jako kraj z jedną z najwyższych inflacji my jako pierwsi w Europie rozpoczynamy cykl obniżek stóp i to jeszcze dodatkowo z przytupem! Polacam Wam artykuł z prnews:
   https://prnews.pl/polska-z-przytupem-rozpoczyna-cykl-obnizek-stop-procentowych-w-europie-472285

   TomTom

   Usuń
  4. Tia... Euroland. średnia 5.3. Średnio to pies z właścicielem mają po 3 nogi. Ty sobie zobacz jaka jest tam inflacja w poszczególnych krajach, jakie sa oczekiwania inflacyjne, rentowności obligacji. W USA stopy są już wyższe niż inflacja. Niewykluczone że neidługo bedzie tak w Niemczech.
   Te nasze cudaki rwą się do obniżek przy bazowej 10% jakby to oni drukowali walutę rezerwową.
   Płacić to my płacimy za pisowską głupotę. Zadłużyli nas na bilion PLN w 8 lat. już przed covidem jechali równo i z długiem i stopami więc nich nikt mi tu nie wkreca głodnych kawałków o umęczonym rządzie uszczęśliwiających długiem równie umęczoną covidem ojczyznę. A po wyborach to popatrzcie na Węgry co tam się działo. U nas to samo - zdjęcie tarcz covidowych, płaca minimalna w górę, prad w górę, ceny ciepła w górę i tak dalej i tak dalej. pisowski cud gospodarczy. gaz tanieje, prad tanieje tylko w Polsce ciągle drożeje. i cięcie stóp o 0.75. Walka z inflacją na całego. i za chwilę znów będa bełkotac że to dla dobra ludu pracującego strasząc bezrobociem. A tymczasem chodzi o prostu o wieksze wpływy z Vat i obniżenie rentownosci żeby nowy dług pompować. Tyle ze to nie wyjdzie jeśłi ta inflacja nie spadnie

   Usuń
 15. Pytanie pozostaje otwarte kiedy p. Adam otworzy worek z USD i zacznie interwencje? Tylko czekac na spadki USD i pakowac za PLN na promocji.

  OdpowiedzUsuń
 16. Myślałem,że po obniżce stóp o 25 punktów bazowych,MF nie zmieni oprocentowania obligacji detalicznych przed wyborami.Po tak dużym cięciu,chyba nie będzie miało wyjścia i obniży oprocentowanie EDO,COI i TOS już od października.O 50 punktów???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spadnie tylko oprocentowanie,czy także marża(EDO,COI)???

   Usuń
 17. Czy zatem teraz oprocentowanie lokat faktycznie w dół?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tym to banki sie zawsze spiesza, obniza tez co najmniej 0,75%.

   Usuń
  2. Trudno liczyć,że będzie inaczej.Banki nie lubią podnosić oprocentowania,
   ale lubią je obniżać:)
   Będzie,jak zawsze.Jedne banki zareagują szybciutko,inne wolniej,ale kierunek zmian już znamy.Velo pewnie obniży oprocentowanie KO do 7%,czyli mniej niż spadły stopy,ale faktycznie będzie to więcej,bo dopiero co obniżył z 8% na 7,5%.

   Usuń
  3. Oby te obniżki nie były większe niż te 0,75 punktu procentowego.Ale i z taką ewentualnością,że jednak będą większe,trzeba się liczyć.

   Usuń
  4. Już za kilka dni przekonamy się. Millennium, Velo - ruszają nowe edycje

   Usuń
 18. Po tym drastycznym cięciu,może przyjść fala zakupów TOS,a MF nie ma obowiązku dodruku.Właśnie złożyłem dyspozycję zakupu.Kilkanaście dni w tę czy we w tę,nie robi różnicy.Mam COI i EDO,teraz będę miał też TOS.W banku zostawiam drobne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam dość ciągłego przerzucania kasy z konta na konto,na coraz niższy procent.

   Usuń
  2. Ile tych obligacji emitują miesięcznie ? Gdzie to można sprawdzić ?

   Usuń
  3. tia... jak się okaże że za miesiąc, dwa inflacja nie spada szybciej od oczekiwań to co innego niż tos trzeba będzie kupować bo przy tej polityce pompowania inflacji tym razem rynki nie dadzą taryfy ulgowej jak w covidzie. Wszyscy stopy podnoszą, FED ani nie ma zamiaru odpuścić a tu jakiś łapserdak tnie stopy przy 10% inflacji tak jakby w obecnej sytuacji jedyna i właściwą drogą do stymulacji wzrostu gospodarczego (co nie jest w tym momencie mandatem rpp) była obniżka stóp niż zmiana kretyńskiej polityki rządu.
   jeśli ta inflacja szybko nie będzie schodzić a ci wirtuozi stopy procentowej dalej bedą luzować to ze złotego to będą pierza latały.
   A jeśli szybko bedzie spadać to ok, dramatu nie bedzie poza takim że wejdziemy w kolejny cykl niszczenia ludziom oszczędności a w ożywienie gospodarcze z 7% inflacją. Co bedzie dalej to kazdy sobie dopowie

   Usuń
  4. Ilość emitowanych obligacji jest podana w liście emisyjnym.Kiedyś się zdarzyło,że zabrakło COI,ale wtedy MF zwiększyło emisję.To się chyba tylko raz zdarzyło, więc prawdopodobieństwo,że zdarzy się teraz,jest małe.MF nie ma jednak obowiązku dodruku.

   Usuń
  5. Każda decyzja wiąże się z mniejszym lub większym ryzykiem.
   Najprościej jest zostawić pieniądze w banku,i niech się dzieje,co chce.
   Gdybym tak zrobił w 2020 roku,nie byłbym dzisiaj zadowolony.
   Zaryzykowałem,kupiłem COI,i to była bardzo dobra decyzja.Jak będzie tym razem,nie wiem,ale EDO+COI+TOS to chyba jednak lepszy pomysł niż trzymanie pieniędzy w banku.Tak myślę.:)

   Usuń
 19. Policzyłem,dosyć skrupulatnie,że za okres czteroletni,2020-2024,odsetki z COI to około 15% netto więcej niż z najlepszych,promocyjnych kont oszczędnościowych.Dla mnie to wielka różnica.15% więcej przy nic nie robieniu to sporo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja ty to liczyleś że ci tak mało wyszło? Za sam poprzedni rok to kilkanaście % średnio wyszło a co dopiero za przyszły i poprzednie.
   Jak pisałem tu ze 4-5 lat temu żeby kupować EDO/COI to chętnych nie było tylko czytałem 'że a to za długo, a to niegwarantowane' itd. Teraz wszyscy chcą finansowac Morawieckiemu deficyt. Ja mówię, że jak Glapa dalej będzie prowadził taką politykę i PIS wygra następną kadencję to nie EDO czy coi należy kupować tylko już fizyczne złoto i dolary. Bo prędzej czy później tama na PLN pęknie i zawitamy w takie rejony jak węgierski forint, który od 2008 osłabił się o jakieś 130%. To już nie są zarty. jesli glapa się pomylił i inflacja nie spadnie a on nie będzie podnosił stóp to sorry... Ze złotego zostaną drzazgi. Sam podatek belki na EDO może w skrajnych przypadkach skasować i 30 punktów procentowych i więcej na koniec oszczędzania. Moje EDO już mają 10pp podatku bo stopa zwrotu coś koło 50% od 2018r.
   Jeśłi kolejne odczyty nie pokażą szybszego spadku inflacji od oczekiwan to będzie kłopot.
   MM

   Usuń
  2. Jeszcze zostało trochę efektu bazy z poprzedniego roku do skonsumowania. Widać to w miesięcznych wskaźnikach od września do grudnia 2023.ceny ropy na stacjach nie rosną więc może to wszystko wystarczy na parę miesięcy, ale co potem ...

   Usuń
 20. Nie liczę na takie przebicie,jak w latach 2020-2024,bo wtedy wybuch inflacji wpłynął na rentowność obligacji indeksowanych inflacją.Ale po co mam się męczyć przerzucając co chwilę pieniądze z jednego banku do drugiego,kiedy nic nie robiąc i tak zarobię więcej.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...