poniedziałek, 25 września 2023

Znów krótki okres nowego 7,00% na KO w Velo oraz do 650 zł na start

Jak było do przewidzenia Velo funduje nam dzisiaj kolejny zjazd oprocentowania na swoim KO o kolejne 0,50pp. Od dziś mamy już tylko 7% nie da się bowiem kolejny raz przedłużać stawki, jeśli konkurencja zjeżdża w dół.


Nowa edycja znów jest krótka i nie potrwa nawet miesiąc, skończy się już 8 października 2023. Czyżby Velo szykowało się do kolejnej obniżki? Moja promocja kończy się już w tym tygodniu i już widzę, że nie ma tutaj po co wracać w najbliższym czasie...

Tutaj założysz KO na nowej stawce 7,00% w Velo

Nowa edycja po raz pierwszy nosi numer większy niż miesiąc startu. 10 edycja dalej pozwala na ulokowanie 300k na 3 miesiące, ale tym razem dla promocyjnej stawki zbada saldo kilka dni wstecz, a dokładniej na środę 20 września.

Dla zainteresowanych bladym świtem wytransferowałem środki z Velo i dostałem propozycję lokaty zatrzymaniowej jaką widać powyżej. Oczywiście stawka 6,20% nie skłoniła mnie to do zaniechania przelewu, a środki powędrowały dalej.


2) Warunki dla 600 zł premii z nową karencją

Przy okazji KO warto przypomnieć o trwającej nowej edycji ror z premą na start. Chociaż karencja w poprzedniej edycji była stosunkowo krótka i nie wynosiła nawet jednego roku, to i tak została ona przesunięta. Teraz ważne jest by nie mieć konta w tym roku bo karencję liczy się względem 31 grudnia 2022. Innymi słowy kto zamknął konto w roku ubiegłym może wracać po nową premię.

Tutaj zgarniesz 650 zł na start w Velo bank

Druga edycja promocji z cashback potrwa przez kolejny kwartał, a więc do 30 listopada 2023. Załapując się do tego dnia do tej promocji masz możliwość zgarnięcia 600 zł przez kolejne pół roku, więc nie ma znaczenia kiedy przystąpisz do promocji.

Na czym polega sama promocja? W zasadzie na tym samym co kiedyś oferował Getin czyli 10% cashback. W jednym miesiącu można zgarnąć do 100 zł, łatwo więc policzyć, że aby zgarnąć całą pulę wystarczy wydać 1000 zł w miesiącu. Dziś przy galopującej inflacji nie jest to już niemożliwe.

Skoro oferta ma potrwać przez pół roku, to łatwo policzyć, że po 6 miesiącach dostaniemy przelewem na konto w sumie 600 zł. A po drodze można zgarnąć dodatkowe 50 zł i o wiele więcej z odsetek na KO.


3) 50 zł za skorzystanie z polecenia

Od września ruszyła trzecia edycja programu poleceń, która również potrwa do 30 listopada 2023. Jedyne co musi zrobić polecony to wpisać kod od polecającego, wyrazić odpowiednie zgody i zrobić 3 przelewy po 2000 zł każdy przez kolejne 3 miesiące. Jednym słowem warunki są banalne.

Jeśli nie masz kodu polecającego możesz śmiało pisać na marszr1@gmail.com. Przed przystąpieniem do pisania tego artykułu zapisałem się do nowej edycji programu poleceń, więc w dalszym ciągu mogę polecać to fajne konto z darmowymi przelewami wewnętrznymi jak i zewnętrznymi.

Jak widać nowa edycja jest niemal identyczna z poprzednią. Niemal, bowiem jest jedna drobna różnica. Konto skarbonka czyli te z limitem do 3k teraz ma oprocentowanie 7%, więc widzimy dzięki temu jakie w niedalekiej przyszłości będzie oprocentowanie podstawowego KO

Podsumowując mamy to czego można się było spodziewać czyli obniżki do 7%. Inne banki jak ING czy Alior zjechały już nawet z siódemki, a nie bez znaczenia będzie mięć też to co zrobi w tym tygodniu Millennium, więc od października można się będzie spodziewać kolejnej obniżki i zielonych...

 

Regulamin 10/2023 edycji KO w Velo na 7,00% do 8 października

Regulamin promocji Witaj w Velo bank i zgarnij 600 zł ważne do 31.11.2023

Regulamin programu poleceń Velo - edycja nr 3 do 31 listopada

102 komentarze:

 1. Które obligacje brać? Trzyletnie na 6,85 czy coi na 7, a póżniej wiadomo cpi plus 1.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak dajesz wiarę temu co mówi prezes RPP, to 3 latki będą bardziej opłacalne. Jak myli się z prawdą, to 4-latki. Mam nadzieję, że pomogłem.

   Usuń
 2. Prawdopodobnie skuszę się na tę ofertę między innymi z powodu jej prostoty.
  W jaki sposób składa się wypowiedzenie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bankowość elektroniczna, Infolinia albo spacerek do Oddziału jak kto woli.

   Usuń
 3. Czekam tylko na info o obligacjach na pazdziernik i jezeli bedzie tez spory zjazd, to zakupy we wrzesniu, bo na banki nie ma co liczyc, niebawem 6% bedzie super promocja na KO.

  OdpowiedzUsuń
 4. dajcie znać, jak pojawi się informacja co dalej z oprocentowaniem obligacji 3 i 4-letnich, czy spadło i ile, coś trzeba zdecydować do piątku ... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sam se sprawdzaj :-)
   https://www.obligacjeskarbowe.pl/komunikaty/

   Usuń
 5. Logika Velo jest zastanawiająca: rano oferta zatrzymaniowa na 6,2% odrzucona, więc przed momentem miałem telefon z prośbą by przelane środki wróciły do nich w zamian za lokatę, niby negocjowaną, na do wyboru 1-3 miesiecy ze stawką 5%.
  Poniewaz nie wyraziłem zgody bank, jako rzekome negocjacje, może podnieść stawkę do maksymalnie 5,5%.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polcan, miałem podobnie! Skądinąd konsultanci w Velo uprzejmi, ale w rozmowie można zorientować się, że oni sami wiedzą, iż to, co proponują, nie jest ciekawe. Nie są nachalni. Do jakiego banku robiłeś przelew z Velo i próby przelewu (że otrzymałeś taką ofertę)? Wkrótce też będę próbować.

   Usuń
  2. Czy w VeloBanku jest lokata urodzinowa - tak jak w Millennium?

   Usuń
  3. Kate: Pisałaś ostatnio o propozycji zatrzymaniowej w Velo - cashback na 3 miesiące 10%. Czy po wypowiedzeniu umowy w Velo, następnego dnia dzwonią z Banku z propozycją pozostania - czy cashback to jedna z kilku propozycji w zamian za wycofanie wniosku o wypowiedzenie umowy w Velo?

   Usuń
  4. Gesso, to była pierwsza propozycja konsultantki, ale miałam włączoną promocję na EKO (więc nie mogli mi dać promocyjnego oprocentowania) i Pani od razu przeszła do rzeczy...Telefon po 3 dniach. Ponoć proponują jakąś lokatę najpierw ale zawsze pomarudzić, że nie chcesz...Ponoć utrzymanie dają każdemu jak leci

   Usuń
 6. Przypomnijcie mi, jako że ostatnie COI kupowałem 3,5 oraz 2,5 roku temu. Czy przelew na rachunek obligacji muszę dokonać z rachunku powiązanego u nich czy z jakiegokolwiek, oczywiście MOJEGo rachunku w dowolnym banku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wysyłasz już z jakiegokolwiek Twojego rachunku bankowego - na Twój Rachunek Rejestrowy.

   TomTom

   Usuń
 7. też zastanawiam się nad obligacjami 10 letnimi. Czytałem wszsytkie informacje na obligacje skarbowe i nie doczytałem co się dzieje z odsetkami po każdym roku. Na jakimś forum znalazłem że są dokupywane obligacje 10 letnie. Czy to prawda? Jeśli tak to na warunkach w tym czasie czy na takich jak pierwotne obligacje ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odsetki dziesięciolatek są kapitalizowane, dopisywane do salda obligacji. Wszystko dostajesz dopiero po 10 latach. A przy czteroletnich odsetki wypłacają ci ci rok.

   Usuń
  2. a będziesz jeszcze żył te 10 lat ? Jesteś tego pewien ?

   Usuń
 8. Potwierdzam to co pisali poprzednicy. W BFF można założyć lokatę promocyjna zwana u nas zatrzymaniowa na 7,50% w dwóch opcjach, na 3 i 6 miesięcy. Właśnie ja założyłem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. do Polcan czy te lokaty mają nazwę Facto? jaka jest nazwa tych lokat?

   Usuń
  2. Mają one nazwę PROMOCYJNA LOKATA FACTO pisane dużymi literami i pogrubione, pojawiają się na samej górze nad Lokata Facto na 60 miesięcy.
   Na samym dole są lokaty o tej samej długości co promocyjne, ale oprocentowane na 6,25% co nieco dziwi, skoro według informacji z maila od BFF od 18 września miały być dalej stawki 7%.
   Sprawdzałem na innym koncie i tam też jest 6,25%.
   Spieszyłem się dziś z przelewem, bo jak sądzę stawki polecą w dół w związku z obniżką KO w Velo. Mieli 7,50% bo tyle do wczoraj było w Velo, więc jak sądzę wkrótce to poprawią.

   Usuń
 9. Dziękuję niniejszym informatorom o promocyjnej stawce w BFF, dzięki temu nie muszę żałować, że pomyłkowo zalozylem zlikwidowane już zapasowe konto w ING na 1,50%. Wystarczy to na 7,9%

  OdpowiedzUsuń
 10. Czy na koncie skarbonka są jakieś limity miesięczne wypłaty za friko? Jak to działa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. do Anonimowy25 września 2023 14:24 Nie ma limitów, gdy robisz przelew z Veloskarbonki na Velokonto.

   Usuń
  2. A biorą haracz za takie wypłaty i przy okazji jak jest z przelewem z konta EKO na osobiste w sensie opłat?

   Usuń
  3. Przelewy z EKO i Veloskarbonki na Velokonto są za friko i bez limitów ilościowych.

   Usuń
 11. Pełne zaskoczenie przy obligacjach na październik. 3 mies bz. Roczne ściema w pierwszym 6,5 ale później już wg nbp czyli w dół. 2 lata wyżej o 0,75 od stopy nbp, a póżniej marża 0,5%. największe zaskoczenie w coi, bo 7% ale marża w gore do 1,25 a edo marża do 1,5. Kiełbasa wyborcza, ale mi to pasi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy obecnej ofercie COI wogóle nie opłaca się myśleć i kombinować na KO. Nawet zakładając, że nie będziemy trzymać obligów pełnych 4 lat to lepiej pójść w COI niż przerzucać pomiędzy różnymi KO na 7%. Przy założeniu nawet trzymania tylko ~2 lat będzie bez porównania lepiej niż z KO.

   Usuń
  2. I dwaj główni malkontenci rzucają się na papiery rządowe? Państwo w ruinie, co karmi dotowanym paliwem tu daje lepiej zarobić i nie ma płaczu? A w tym wypadku powinien być. To żadna kiełbasa wyborcza czy prezent. To koło ratunkowe dla ściągnięcia nawisu inflacyjnego z rynku, odłożenie w czasie "SPRAWDZAM" dla wydolności budżetu i zwykłe rolowanie długu.

   Usuń
  3. A ja myślę,że to jednak jest kiełbasa wyborcza.Ale mniejsza z tym.Lubisz innych straszyć?Aż tak się boisz i martwisz o cudze pieniądze? Każdy dzień życia jest związany z ryzykiem.Matuzalem był jeden,my nie z tych.Każdy dzień przybliża nas do śmierci.Najwyżej umrzemy biedni.:)

   Usuń
  4. @Anonimowy25 września 2023 19:36 Ty do mnie pijesz? bo jak do mnie to ci się coś pop............

   Usuń
  5. Admin, jak ptactwo czy eMeMs ubliża dyskutantom to posty są publikowane. Jak sprowadziłem ptaka na ziemię to blokada. Weź się za cenzurę ale nie wybiórczo.

   Usuń
  6. Zablokowałem dzis kilkanaście komentarzy bo poszlo to w stronę wzajemnego obrażania jak zwykle przy ocieraniu się o politykę.
   Kolejny raz prośba by pisać o oszczędzaniu z pominięciem tego drażliwego tematu.

   Usuń
 12. Oprocentowanie obligacji w październiku bez zmian. No kto by się spodziewał :)

  OdpowiedzUsuń
 13. jest info nt obligacji październikowych: roczne (ROR): 6,5%, TOS nadal 6,85%, COI 7% (później inflacja +1,25), EDO: 7,25 (później inflacja +1,5)

  OdpowiedzUsuń
 14. obligacje po staremu w październiku

  OdpowiedzUsuń
 15. Trzyletnich oszczędnościowych obligacji skarbowych o oprocentowaniu stałym (TOS1026). Cena sprzedaży - 100,00 zł. W każdym z trzech rocznych okresów odsetkowych oprocentowanie wynosi 6,85% w stosunku rocznym. Odsetki są kapitalizowane.

  Czteroletnich indeksowanych oszczędnościowych obligacji skarbowych (COI1027). Cena sprzedaży - 100,00 zł. Oprocentowanie w pierwszym, rocznym okresie odsetkowym wynosi 7,00% w skali roku. W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest zmienne wyznaczane na podstawie wskaźnika inflacji i marży 1,25%. Odsetki są wypłacane co roku.

  OdpowiedzUsuń
 16. Zostawili ten sam % na TOS i COI :)

  TomTom

  OdpowiedzUsuń
 17. Sprostowanie, na COI podnieśli nawet marżę do 1,25%

  TomTom

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli jest odwrotnie niz oczekiwalismy, EDO juz z podwyzszona marza do 1,5%, jak przed pandemia. Moge spokojnie kupowac w pazdzierniku, jak pokoncza mi sie promocje w VELO z 8%.

   Usuń
  2. "Moge spokojnie kupowac w pazdzierniku, jak pokoncza mi sie promocje w VELO z 8%."

   Mam tak samo, tylko nie mogę się jeszcze zdecydować czy TOS-y czy COI, czy jedne i drugie? ;)

   TomTom

   Usuń
  3. @TomTom
   Moje przemyslenia 19:43, jakie obligacje wybiore.

   Usuń
 18. Podsumowując :) w obligacjach mamy pewne zmiany
  roczne spadły o 0,25% do 6,50%,
  dwuletnie spadło oproc. w pierwszym miesięcznym okresie odset. o 0,10% do 6,75% ale wzrosła marża w kolejnych o 0,40% do 0,50%,
  w czteroletnich wzrosła marża o 0,25% do 1,25%,
  w dziesięcioletnich wzrosła marża o 0,25% do 1,50%,
  w rodzinnych też wrosła marża o 0,25% do 1,75% w sześcio- i 2% w dwunastoletnich,
  w trzymiesięcznych i trzyletnich bez zmian

  OdpowiedzUsuń
 19. Czy warto sprzedać obligacje dziesięcioletnie kupione w sierpniu (albo nawet wcześniej w tym roku) i kupić teraz skoro podnieśli marżę? - ktoś to ogarnia? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Określ dokłądne dane - data zakupu.
   Na tej podstawie mozna wyliczyc strate z wczesniejszego pozbycia sie i wyliczyc zysk przy zainwetsowaniu tej kasy w nowe.

   Usuń
  2. Ja kupiłem dziesięcioletnie we wrześniu i nie zamierzam nic robić.Jeśli sprzedaż wcześniej,stracisz wszystkie odsetki i będziesz to odrabiał przez długi czas.0,25% różnicy w marży,to za mało.A skąd wiesz,czy dotrzymasz do wykupu?A skąd wiesz,jak będzie się układała inflacja w sierpniach(lub wcześniejszych miesiącach) i październikach w następnych latach?Pomimo różnicy w marży,może się okazać,że lepiej wyjdziesz w skali dziesięciu lat na sierpniowych(i wcześniejszych) niż październikowych.Ścieżki inflacji są nie do przewidzenia.A skąd wiesz,czy od października 2033 roku nie pogorszy się oferta obligacji,a Ty będziesz chciał dalej inwestować,i będziesz żałował,że nie miałeś sierpniowych lub wcześniejszych.Jeżeli jesteś pewien,że dotrzymasz do wykupu,możesz zaryzykować częścią,ale tylko wtedy,jeśli wpakowałeś w obligacje miliony.Przy kilkudziesięciu tysiącach,nie ma nawet o czym myśleć.Gdyby do wyznaczania oprocentowania była brana inflacja średnioroczna,to co innego.Ale jest brana z innego miesiąca dla sierpniowych,a z innego dla październikowych.
   POMOGŁEM?

   Usuń
  3. Sprostowanie
   Będzie decydować inflacja z sierpnia,w latach 2024- 2032,przy obligacjach październikowych.A przy obligacjach sierpniowych i wcześniejszych,odpowiednio z wcześniejszych miesięcy.

   Usuń
  4. Musisz policzyc sam, rocznie bedziesz mial 0,25% wiecej, za wczesniejszy wykup zaplacisz 2zl od kazdych 100zl, chyba, ze odsetki sa nizsze, wiec i ta oplata moze nie wyniesc te 2zl. Wszystko zalezy, ile trzymasz owe stare obligacje. Jeden aspekt jest nie do policzenia, bo nie wiesz ile wyniesie inflacja dla np. edycji sierpniowej a ile dla pazdziernikowej za rok (wg prognoz dolek inflacji ma byc na koniec 1 kw 2024, wiec pazdziernikowa nie powinna byc nizsza niz sierpiowa). Reasumujac przez 10 lat masz 2,5% wiecej przed opodatkowaniem (realnie procent skladany, wiec jeszcze lekko korzystniej) a oplata za nawet caly rok dla starej serii sprzed roku 2%, wiec jestes 0,5% do przodu skladajac o wczesniejszy wykup. Jezeli jednak bedziesz chcial nowe EDO znow wykupic to musisz niestety policzyc. Olowek do reki i policz sobie ile tracisz do wykupu jezeli zrobisz go dzisiaj i nastepnie, ile zarabiasz wiecej kazdego roku i kiedy wychodzi ten punkt, ze jestes na "zero", gdybys byl zmuszony do wczesniejszego wykupu nowej serii i zaplacenia 2% od nominalu. Z tych obliczen wyjdzie Ci kiedy najwczesniej mozesz wykupic nowa serie bez straty w stosunku do sytuacji, gdy nie robisz na dzisiaj zadnych zmian.

   Usuń
  5. Zbyt dużo niewiadomych,żeby mieć pewność,że opłaci się sprzedać sierpniowe i kupić październikowe.Tak uważam.

   Usuń
  6. Przy niestabilnej, rozchwianej inflacji,przy skokach inflacji,jeden może być zadowolony z oprocentowania w drugim i kolejnych okresach odsetkowych,inny wręcz przeciwnie.Rozbieżności w poziomie inflacji,nawet między sąsiadującymi miesiącami,mogą być spore.Inflacja tak się może układać,że prze kilka kolejnych czerwców(obligacje sierpniowe) inflacja będzie wyższa niż w sierpniu(obligacje październikowe). Może też być odwrotnie.Tego nie da się przewidzieć.Jak nie wiesz,co zrobić,nie rób nic.Zostaw tak,jak jest.

   Usuń
  7. Do Anonimowy 18:14
   Nie 2,5%,tylko 2,25%(1,82% netto)bo okresów z marżą jest 9.
   Jeżeli gość ma dziesięciolatki od dwóch miesięcy,to nie ma sensu nic robić.Jeden czy drugi czerwiec z inlacją wyższą niż w sierpniu,i będzie lament.:)

   Usuń
  8. Dlatego najlepiej mieć różne serie obligacji,a nie ładować wszystkiego w jedną serię.Wyższa marża,ale nieznacznie,nie gwarantuje lepszego zwrotu z inwestycji.

   Usuń
  9. @18:01 jestes w bledzie patrz moj komentarz 18:14. A teraz do liczb.
   Jezeli kupiles np. za 100 tys.(1000sztuk) EDO0933 1 wrzesnia to dokonujac wykupu 1 pazdz. stracisz max.596zl odsetek, ktore zostana pobrane z racji wczesniejszego wykupu. Po 870 dniach (ok. 2 lata 5-mies) wyjdziesz na "zero", czyli wyzsze odsetki pokryja juz strate poczatkowa. Oczywiscie nie znamy inflacji za dane miesiace w przyszlosci, ale mozemy to pominac, gdyz odczyt lipcowy czy sierpniowy inflacji moze roznie rozkladac sie przez wiele lat. Reasumujac, jezeli nowy papier przetrzymasz owe 870 dni, to z duzym prawdopodobienstwem lepiej jest pozbyc sie starych EDO i kupic nowe.

   Usuń
  10. @20:04
   A na czym polega mój błąd?Przeczytałem jeszcze raz,uważnie,to co napisałem i nie dostrzegłem błędu.Chodzi o długi czas odrabiania straty? 2 lata i 5 miesięcy(nie liczyłem,polegam na Twoich obliczeniach),to chyba dość długo,prawda?
   A co,jeśli się okaże,że w latach np.2026 -2032,wskaźnik inflacji w lipcu będzie wyższy niż w sierpniu? Przecież o tym mówiłem.A co,jak będę chciał zamienić na nową serię EDO i okaże się,że w październiku 2033 nastąpi pogorszenie oferty.O tym też mówiłem.A co,jak za dwa lata będę zmuszony sprzedać obligacje? Biorę pod uwagę różne sytuacje.Gdzie popełniłem błąd?

   Usuń
  11. Sprostowanie do 20:04,
   trzeba doliczyc 1 rok bez zmian, czyli punkt obojetny wychodzi po ok. 3 latach 5-mies, dla podanego przykladu, czyli do tego czasu teoretycznie nic nie zyskamy.

   Usuń
  12. @18:01
   Reasumując,prawdopodobieństwo to zbyt mało przy tylu niewiadomych.Nie kończy się jednej inwestycji i nie zaczyna następnej,nie mając pewności,że ta następna będzie korzystniejsza.Lepsze jest wrogiem dobrego.
   Dogadaliśmy się?

   Usuń
  13. @20:04
   Test z 21:23 był adresowany do @20:04,a nie do @18:01,bo @18:01 to ja.:)))

   Usuń
 20. Jak zagospodarowalibyście 200k zł na Obligach w październiku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To chyba Tobie wielokrotnie odpowiadałem na pytania dotyczące obligacji.Jesteś bardzo dociekliwy,to dobrze.Ale nikt nie udzieli Ci jednoznacznej odpowiedzi,bo nikt nie zna przyszłości.50% COI/50% TOS.Pasuje CI?Jeśli nie,to 100% COI.Jeśli też nie,to 100% TOS.Zadecyduj sam, ale nie pytaj więcej.:)))

   Usuń
  2. Wszystko zalezy jaki masz akceptowalny horyzont inwestycyjny? Ja tam stawiam na EDO w stosunku do TS, w 1- roku mam 0,5% wiecej, w drugim roku watpie, zeby inflacja spadla w 08.2024 ponizej 5,35%, trzeci rok tez jest watpliwy czy 3-latki pobija EDO, wiec wg mnie sa male szanse, ze 3-latki sumarycznie dadza mi wiecej zarobic niz EDO. Co sie tyczy EDO/COI - kryterium jest to na jak dlugo mozesz zamrozic kase? Jezeli nie planujemy na 90% korzystac ze wczesniejszego wykupu, to parametry EDO sa lepsze oraz "tocza" sie jak kula sniezna, nie odprowadzamy podatku, tylko pelne odsetki pracuja na nowe odsetki, podatek jest po 10-latach. Oczywiscie nie znamy rozwiazan podatkowych za 10-lat moga one stac sie mniej korzystne dla nas i zostanie pobrany wiekszy podatek niz dzisiaj, ale tez moga dojsc do wladzy ludzie, ktorzy wykasuja "belkowe" za 10-lat i wtedy zyskamy nie placac podatku za 10-lat wstecz. Na pewno nie nalezy wybierac 1-,2-latek, gdyz one zaleza co miesiac od stop NBP, a te raczej beda z wiekszym prawdopodobienstwem obnizane niz podwyzszane w krotkim okresie czasu.

   Usuń
 21. Ludzie co kupują 10 latki obligi Polski Pisowskiej to kosmici moim zdaniem. Oby nie nucili pod nosem piosenki Dont cry for me, Argentyna ;)
  Maks 2, 3 lata i jest bankructwo przy tej dysfunkcjonalnosci fiskalnej państwa i dysonansu wpływu i wydatków. To już lepszy Bitcoin jak tak ryzykować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale mimo wszystko mniejsi kosmici niż inwestorzy inwestujący w Bitcoina.Bitcoin to czysta gra hazardowa.Bitcoin może za kilka lat kosztować kilkaset tysięcy dolarów albo 1 centa.Bankructwo Polski oceniam jako mniej prawdopodobne niż krach na Bitcoinie.Wolę zaryzykować inwestując w obligacje Skarbu Państwa niż w "NIC"(Bitcoin ="NIC"):)

   Usuń
  2. Bitcoin to takie wspolczesne "cebulki tulipanow" znane z historii. Za jego wartosc odpowiada tylko "gra" , stosunek popytu do podazy, bitcoin nie ma jakiejkolwiek wartosci sam w sobie, moze byc warty mln $ jak i totalne zero $.
   Bankructwo kazdego kraju jest mozliwe, odpowiednie kontrakty pokazuja przez cene prawdopodobienstwo zaistnienia takiego zdarzenia, wiec nie dramatyzuj w przypadku PL.

   Usuń
  3. Ireneusz mundrala.. co jak co ale obligacji 10 letnich PiS spłacać raczej nie będzie. Bardziej się obawiam, że jak twój Donek wygra skręci coś (zamiana, rolowanie jaka z OFE) i pozostaniemy z ręką w nocniku. Tak czy siak kicha więc ryzyko jest. Ale tęskniący za tym by było jak kiedyś właśnie się na te papiery rzucają. Brak konsekwencji czy moze się mylę?

   Usuń
 22. Ja biorę pół na pół tos i coi.

  OdpowiedzUsuń
 23. Ja dokupiję sporą ilość EDO w październiku..Nie wierzę w szybkie zejście inflacji poniżej 5%. Biorę pod uwagę nawet wzrost stóp w przypadku zmiany rządu. Glapa i jego pokemony są 100% sterowane z Nowogrodzkiej .Pewnie nikt już tego nie pamięta że pod koniec rządów PO Glapiński był jedynym członkiem RPPP ,który zawsze głosował za podwyżkami stóp. I za chwilę już mu się odmieniło.

  OdpowiedzUsuń
 24. Zaczyna się szaleństwo łapania na lata. A ja małymi łyżeczkami KO i lokata i rolowanie grosza. Już miałem długoterminowe lokaty w Idea banku, a później drżenie o swoje pieniądze. Opanujcie pazerność.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie pazerność,tylko zdrowy rozsądek pcha ludzi do kupowania obligacji.Obligacje "antyinflacyjne" dają szansę ochronienia pieniędzy przed utratą wartości.Banki takiej szansy nie dają.Obligacje detaliczne to wciąż niszowe produkty,w które lokuje garstka ludzi,tych bardziej wyedukowanych.
   Do lepszej i szybszej edukacji przyczynił się szok inflacyjny, który miał miejsce w ostatnich latach.Niektórzy ludzie potrafią liczyć i lokują w obligacje nie z braku wiedzy i wyobraźni,tylko z zapobiegliwości.Sprawdź sobie notowania hurtowych obligacji.Są one znacząco niżej oprocentowane niż detaliczne.Aktualna rentowność obligacji trzyletnich to 5%,a dziesięcioletniich - 5,80%.Gdyby najwięksi inwestorzy wysoko wyceniali prawdopodobieństwo bankructwa Polski,to nie kupowaliby obligacji z taką rentownością.

   Usuń
  2. Po pierwsze lepiej zaklepać sobie dobry % na lata i mieć spokój niż małymi łyżeczkami KO i lokata i rolowanie grosza, po drugie Idea miał gwarancję BFG a obligacje gwarancję Skarbu Państwa

   Usuń
  3. Małymi kroczkami doprowadzasz do utraty wartości swoich oszczędności.:)
   Masz ich wprawdzie coraz więcej,ale są coraz mniej warte.Kiedy wysoka inflacja zostanie opanowana,a banki będą płacić za depozyty przyzwoite pieniądze,to i ja do nich wrócę,Póki co,takiej sytuacji nie ma.

   Usuń
  4. Przepraszam, ale kto doprowadza do utraty swoich wartości oszczędności? :D ja na obligacjach COI czy EDO z oprocentowaniem kilkunastu procent czy Ty na lokacie 6-7%?

   Usuń
  5. Anonimowy 11:01
   To nie było do Ciebie,tylko do Anonimowy 25 września 2023 23:20
   Uśmiałem się.:)

   Usuń
 25. Chciwość mamy w genach. To taki garb na psychice którego nie da się wyprostować.

  OdpowiedzUsuń
 26. Anonimowy 25 września 2023 23:20

  Taaa, szaleństwo mówisz?
  Ja sobie kupię dziesięciolatki i mam spokój na lata. A Ty w tym czasie musisz przeskoczyć przez co najmniej 40 banków na KO żeby złapać dobry procent. I albo się uda, albo się spóźnisz.
  I kto tu jest szalony?
  Tu nie chodzi o pazerność, tylko o to, żeby nie być frajerem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja przekonałem się kilka lat temu do obligacji,miałem dość skakania z banku do banku a po analizie historii stopa odsetek była na korzyść obligacji już w 2018 stwierdziłem że pora wycofać z banków moje złocisze .Co nie znaczy że w na rachunkach KO nie posiadam wolne środki a dodam ,iż jako jeden z pierwszych zachęcałem do lokowania w obligacje co na dzień dzisiejszy pokazuje dobrą decyzję.

   Usuń
 27. Gdzie najlepiej zakupić obligacje skarbowe ? PKO BP czy Pekao ? Mam konta w obu bankach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To znowu Ty.:)
   Ja już Ci nie odpowiem,sorry,jestem zmęczony.No dobrze,odpowiem.Kup tam,gdzie Ci jest wygodniej.:)

   Usuń
  2. To gdzie kupisz nie ma większego znaczenia, warunki są takie same.
   Ale gdybyś chciał kiedyś opakować obligacje w IKE
   to już tylko w PKO BP.
   Masz wtedy wszystko w jednym banku i na jednej platformie zarządzasz nimi.

   Usuń
  3. Ja bardzo wygodnie zarejestrowałem się i zakupiłem 1-sze moje sztuki w necie przez PKO BP.
   ...a pamiętam jeszcze czasy jak robiłem to fizycznie w placówce i spędzałem tam w oddziale nawet i 2 godziny :( To był chyba rok 2008 i oferta OS - lepsza jak lokat - czyli tak jak jest obecnie.

   TomTom

   Usuń
  4. TomTom a masz podgląd na swoje obligacje z poziomu aplikacji IKO albo IPKO ? Wydaje mi się, że nie bo jest napisane o jakimś "serwisie obligacyjnym". Jak zakupisz w Pekao to masz podgląd na swoje obligacje i zakup bezpośrednio przez aplikację Peopay.

   Usuń
  5. Do Anonimowy 26 września 2023 15:37

   W aplikacji iKO nie mam dostępu do OS, ale już w serwisie iPKO - tak i właśnie przez IPKO do OS się loguję :)

   TomTom

   Usuń
 28. Nigdy nie miałem obligacji wiec pytam.
  Proszę mnie oświecić.
  Przy średniej inflacji rocznej 5% przez następne 3,4,10 lat ile realnie % można zyskać na obligacjach w stosunku do możliwie najkorzystniejszych lokat/KO w wariancie optymistycznym czyli dotrzymując finalnego terminu wykupu obligacji?
  i jak maleje ten zysk w przypadku wcześniejszej konieczności wykupu?
  Proszę pominąć + i - posiadania lokat i obligacji, oraz wyboru rodzaju obligacji, tylko skupić się na samym zysku. Chcę mieć orientację szacunkową samej różnicy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie dajesz za wygraną.Piszesz pracę doktorską?Jaja sobie robisz?Jakie będzie następne pytanie?
   Tu nikt nie podchodzi do tematu w ten sposób.Ludzie kupują obligacje,żeby dostać więcej niż w banku,ale nie dokonują takich obliczeń.Daj już spokój.Nie zadawaj więcej pytań.

   Usuń
  2. Tak szczegółowe wyliczenia chyba musisz sobie zrobić sam - wszystkie dane masz dostępne. Ewentualnie zapłać jakiemuś doradcy.

   Usuń
  3. -Tu nikt nie podchodzi do tematu w ten sposób.Ludzie kupują obligacje,żeby dostać więcej niż w banku-

   To jest właśnie bardzo dobre pytanie bo jeśli FED się uprze i będzie walczył z inflacją dodatnią realni stopą to chyba nikt normalny nie zakłada że taka Polska będzie sobie bezkarnie utzymywała 8% inflacji przy stopach 5%. Jeśłi swiatowy trend bedzie taki że z inflacją się walczy i realne stopy są realnie dodatnie wzgl spodziewanej inflacji to właśnie więcej dostaniesz w banku niż na EDO/COI choc te różnice pewnie nie bedą drastyczne ze wzgl na marżę.
   Skupianie się na bieżącej inflacji to błąd, trzeba patrzeć na trend a ten jest taki że jednak zacodnie banki centralne są zdeterminowane żeby inflację zdusić, ale my z olei mamy nieobliczalny bank centralny z którym nei wiadomo co robić i co on zrobi bo jak na razie prowadzi kuriozalną politykę pieniężną która rzeczywiście faworyzuje obligacje inflacyjne, ale to nie musi trwać wiecznie.
   MM

   Usuń
  4. Do Anonimowy 26 września 2023 11:46

   Czemu odmawiasz innym prawa do zadawania pytań? Przecież Tobie nikt nie każe na nie odpowiadać? Może ktoś ma chęć policzyć lub odpowiedzieć Anonimowemu? Ty nie musisz. Akurat ja, i widzę po innych blogach, że wiele innych osób też zadaje sobie obecnie takie pytanie i liczy na jakąś podpowiedź, a nie Twoją typu: "dam Ci dobrą radę - zrób jak uważasz" ;)

   TomTom

   Usuń
  5. A czy ja powiedziałem,że pytanie jest złe?Ja po prostu nie zamierzam robić za kogoś obliczeń,które ten ktoś może zrobić sam.:)

   Usuń


  6. @MM
   Oczywiście,że tak może być,ale nie teraz,nie zaraz.Już kiedyś tak było,w czasie deflacji.Marża z obligacji "antyinflacyjnych" dawała mniejszy zysk niż depozyty bankowe.Wiem o tym,czuwam.:)

   Usuń
  7. Tom Tom
   Dobra,masz rację,niech pyta dalej.
   Postaraj się odpowiedziedź na jego pytanie,a będzie zadawał kolejne i kolejne,i kolejne.Wiem,bo odpowiedziałem na wiele tych pytań,merytorycznie i w grzeczny sposób.Ale powinien wiedzieć,że przegina.Wymyśla coraz bardziej skomplikowane pytania,jakby chciał nam zadać roboty i(lub)sprawdzić naszą wiedzę.Wydaje mi się,że wie nie mniej niż my.
   Niech pyta dalej,proszę bardzo.:)

   Usuń
  8. Anonimowy26 września 2023 17:39. Nie wiem skąd masz pewność że to pisze jedna osoba ? Np. ja zadałem dwa pytania w tej sprawie i otrzymałem odpowiedzi. Widzę że pytań jest więcej, ale już nie moich

   Usuń
  9. Anonimowy 19:56
   Pewności nie mam,tylko przypuszczenia.Wiem,to za mało.Chodzi o sposób wypowiadania się,formułowania zdań,ale mogę się mylić.Tom Tom ma rację,że zwrócił mi uwagę,bo mogłem kogoś urazić.Dobra, zostawmy to.Przecież nikt nie każe mi odpowiadać,jak powiedział Tom Tom.Zamykam temat.:)

   Usuń
 29. Też mam obligacje i kupię następne. Jednego się boje. Że wróci taki jeden i powie tak jak kiedyś: "to nie są wasze pieniądze".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rotfl.. Kolejny pisowiec popisuje się nieuctwem. Z chwilą kupienia obligacji nie jesteś już właścicielem tych pieniędzy tylko masz wierzytelność. Gdybyś byl właścicielem to miałbyś jakiekolwiek prawo do sposobu w jaki są wykorzystywane. Nie masz. Ty masz jedynie prawo do zwrotu tych pieniędzy w określonym czasie i prawo do wcześniejszego wykupu - i to wszystko. To nie depozyt w banku.
   Druga sprawa - kasę z obligacji OFE masz na subkoncie w zus.
   trzecie sprawa - gdy ktoś straszy bankructwem i niewypłacalnością to pewnie nie wie że całość długu Polaków w obligacjach detalicznych to jakieś 7-8% całości zadłużenia. orzeszki w sumie. Banki za to załadowane są papierami hurtowymi. Jak Polska będzie niewypłacalna to pierwszymi poszkodowanymi mogą być posiadacze depozytów w bankach bo to ich pieniądze lokowane są w obligacje rządowe z racji nadpłynności i podatku bankowego.
   Haircut na obligacjach zaczyna się zresztą od inwestorów zagranicznych.
   MM

   Usuń
  2. @MM. Co nie zmienia faktu że rząd rudego zabrał jak swoje.

   Usuń
 30. Anonimowy 26 września 2023 14:08

  Ty mundry od rudego.
  Środki z OFE zostały zajumane, powtarzam zajumane, żeby nie używać słów niecenzuralnych.
  Na subkoncie w ZUS masz podaną kwotę, ile konkretnie komu ukradł.
  TYCH PIENIĘDZY TAM NIE MA.
  Przy wypłacie z Twojego subkonta "Twoich" pieniędzy, podatnicy muszą się złożyć na to.
  Między innymi ja, i kolega anonimowy który pisał wyżej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kolejny imbecyl. A obligacje na ofe to niby kto miał spłacić? Makrelowa z macronem czy polski podatnik? jak was czytam kacze kmioty to po prostu z jednej strony jest m was żal a z drugiej mam ubaw. Ty sobie jeszcze sprawdź ile zarobiłbyś w funduszu obligacyjnym od 2011 i czy ktoś kto mając 11 lat do emerytury i 90% portfela w obligacjach zarobiłby przez ten okres cokolwiek. I przestań bredzić następnym razem.
   MM

   Usuń
  2. Przestań obrażać ludzi.
   Jak jesteś taki mądry, w swoim mniemaniu to może na wiecach rudego powinieneś występować.
   Tam będą łykać te twoje dyrdymały z rozdziawioną japą.

   Usuń
  3. Ty mm zamiast pluć na innych to łaskawie sobie przypomnij w co OFE mogło inwestować i jakie mądre głowy ( kto rządził) to wymyśliły. OFE to nie fundusz inwestycyjny o określonym portfelu ale regulowana ustawą skarbonka więc teksty o makreli czy żabojadach sobie daruj. Myk z OFE ekonomicznie faktycznie niewiele zmieniał ale naruszył zaufanie obywateli do państwa. Przez to zjazd na GPW, kicha z PPK, ikze , ike, omijanie funduszy Itp. Ci co mają trochę odwagi uciekli z kasą w świat za pośrednictwem obcych maklerów, robodoradcow itp. Forsa wypływa z kraju i to jest skutek tej rzekomo neutralnej operacji.

   Usuń
 31. Tutaj jest trochę dywagacji i obliczeń na temat wyboru COI czy TOS-ów, ale niestety z końca lipca:
  https://subiektywnieofinansach.pl/inflacja-2024-jesli-projekcja-inflacji-sie-sprawdzi-ktore-obligacje-kupic/

  TomTom

  OdpowiedzUsuń
 32. Velo, proszę Państwa, jest bombowe.
  W poniedziałek wniosek i w tym samym dniu konto aktywne ponieważ byłem dawnym klientem Getin więc konsultant ogarnął sprawę weryfikacji bez wizyty kuriera, we wtorek odbębniłem czynsz blikiem a dzisiaj wpływ na VeloSkarbonkę.
  Fajne!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...