wtorek, 20 grudnia 2016

Cyfrowy zysk na pseudolokacie w Idea bank ale z zerem z przodu


Odliczamy już ostatnie dni do świąt. I choć wszędzie świątecznego nastroju już pełno, brakuje go w jednej sferze - sferze lokat. Nie ma jak co roku lokat świątecznych w żadnym banku, nawet w którym gdzie dotąd były zawsze czyli w Idea bank.

A co jest w zamian? W zamian zamiast lokat mamy coraz liczniejsze struktury. W ubiegłym tygodniu omawiałem dziecięce igraszki ze strukturą Kids III. W komentarzach anonimowy napisał, że postraszyli go inną strukturą o nazwie Cyfrowy zysk:


Kolejna niby to lokata, ale gwarantująca tylko... 0,70%

Idea Bank zaczął chyba program oswajania ze strukturami bo dziś miałem telefon z propozycji mini struktury Cyfrowy Zysk na 4 miesiące: 4% jeśli 5 spółek przez ten okres nie starci i nie zyska więcej niż 12%, w innym wypadku 0.7%.

Nazwy struktur zależą jak widać od tego co jest w koszyku. Skoro nazwa to Cyfrowy zysk można od razu się spodziewać, że w portfelu będą spółki z branży IT. I tak jest faktycznie, co widać po nazwach.
1. Cisco System Inc - CSCO UQ
2. Symantec Corp - Symc UQ
3. International Business Machines - IBM UN
4. Intel Corp - INTC UQ
5. HP Inc - HPQ UN
Już na pierwszy rzut oka widać, że wygląda to nieco ciekawiej aniżeli omawiana w poprzednim tygodniu struktura Kids III. O ile rzecz jasna można powiedzieć, że jakaś struktura jest ciekawa, wielu ludzi bowiem od razu na słowo struktura odwraca się plecami, lub zmienia temat.

Nie będę tu więc wchodzić w szczegóły, omówię jedynie w skrócie z jakiego powodu Cyfrowy zysk może być ciekawszy od Kids III. 

Po pierwsze mamy tu 5 spółek a nie sześć. Im mniej ich jest, tym lepiej, łatwiej bowiem spełnić warunek. Ale i tak 5 spółek to o wiele za dużo, nawet bowiem jedna spółka nie gwarantuje nam realizacji obiecanego zysku.

Po drugie mamy tu obiecany zysk, czego nie było u dzieciaków. Tyle że ów cyfrowy zysk ma... zero z przodu. Idea bank gwarantuje 0,70% zysku w przypadku, gdy w dowolnym dniu okresu struktury (a nie lokaty jak pisze Idea) nie zostanie spełniony warunek podany w formule naliczania odsetek.

Po trzecie więcej tu ulg co do opłat. Nie ma tu bowiem opłaty manipulacyjnej, która jest u dzieciaków, a więc teoretycznie można złożyć bezkarnie rezygnację ze struktury. Piszę teoretycznie, gdyż nie analizowałem dokładnie regulaminów cyfrowego zysku, kto lubi takie zabawy w strzelankę, powinien przejrzeć je gruntownie.


Na plus jest brak opłat: manipulacyjnej i subskrypcyjnej

Jest jednak opłata administracyjna i to w wysokości 0,35%-0,65% Kwoty struktury. A minimalny zapis na strukturę jest taki jak zwykle czyli tyle ile na wabikach, a więc 10.000 zł. Nie ustawiono limitu co do górnej granicy zapisu...

Gdyby jej nie było, to Idea tak ochoczo nie namawiałaby do niej swoich klientów. To tutaj bowiem ma gwarantowany zysk bez względu na to jakie będą wartości kursu zamknięcia u wybranych pięciu spółek z branży IT.

W obu przypadkach zapisy przyjmuje się do końca roku. To już reguła, że zapisy kończą się z końcem miesiąca. I pewnie od nowego roku pojawią się nowe cyferki i straszyć nas będą Kids IV oraz Cyfrowy Zysk II:(

Cóż, wygląda na to, że nie doczekamy się lokaty świątecznej. A jeśli będzie, to raczej stawka będzie podobna do noworocznej. A o tej nawet szkoda gadać, bo nie dość że stawka taka sobie, to i czas trwania coraz krótszy...

Ciąg dalszy: Jakie były wyniki struktur w Idea bank

13 komentarzy:

 1. Czyli w najgorszym przypadku 0,70%-0,65% = 0,05%.

  Biorę bez wahania!!! Zawsze to lepsze niż gołe 0% na nieoprocentowanym RORze albo brudna skarpeta. No i jeszcze ten dreszczyk emocji wywołany szczyptą hazardu - marzenie każdego wielbiciela adrenaliny!

  P.S.: to gwarantowane 0,7% jest liczone od kwoty wpłaconej czy od tego co zostanie po pobraniu opłat administracyjnych (i Bóg wie jakich jeszcze innych), bo to znacząca różnica?

  OdpowiedzUsuń
 2. Idea Bank wprowadza Lokaty świąteczne na okres 2 miesięcy z oprocentowaniem 2,20% i 2,40% od 20.12.2016r. Wniosek ważny tylko w momencie zakładania Lokaty, czyli środki muszą być już na koncie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli tak jak pisałem w artykule: jak się pojawią to raczej ze stawką podobną do noworocznej. Szkoda na nie czasu...

   Usuń
 3. Wiekszy odpływ srodkow z IB na koniec roku z kończących się lokat 1-m, stad zaczelo się testowanie, nizej 2,75% to większego odzewu nie będzie.

  OdpowiedzUsuń
 4. podobno na święta coś ma ib rzucić jeszcze ale na jaki % to nie wiem.
  rewelacji jednak bym się nie spodziewał.
  jedynym rozsądnym pomysłem klientów jest wycofywać od nich kasę (co też uczyniłem) żeby mieli mało gotówki wtedy może coś przyzwoitego dadzą.
  o strukturach to nawet z nimi nie gadać, choć wiem jak mocno namawiają bo specjalnie przeprowadziłem 2 rozmowy. człowiek średnio zorientowany czym to grozi może rzeczywiście ulec pokusie.
  więc moja rada wogule z nimi nie rozmawiać na ten temat.
  pirx

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeszcze taka moja rada zainspirowana komentarzem powyżej z 18:36. Jak zakładacie lokatę w IB na kogoś mniej zorientowanego, to lepiej podawajcie taki numer tel., który ta osoba nie odbierze. Możecie być pewni, że zadzwonią mimo odhaczenia zgód na kontakt marketingowy i będą wciskać jakieś badziewie. Zwłaszcza jak po wieku zobaczą, że to osoba b.młoda albo starsza. Po rozmowie wywnioskują też, czy rozmówca jest mało zorientowany.

  OdpowiedzUsuń
 6. to ja jeszcze o IdeaKids...
  "Brak jakichkolwiek opłat jeżeli klient nie zrywa lokaty przed jej zakończeniem. Opłaty pojawiają się tylko w momencie zerwania lokaty: Opłata manipulacyjna w przypadku zerwania 2 % - w przypadku zerwania lokaty w pierwszych 12 miesiącach trwania lokaty, 1% w przypadku zerwania lokaty powyżej 12 miesiąca trwania lokaty. Opłata administracyjna 4-6 % pobierana w dniu startu lokaty w formie kaucji zwrotnej. Jeżeli lokata nie jest zerwana w trakcie jej trwania opłata jest zwracana. Oplata nie bierze udziału w zyskach i nie wpływa na pracę kapitału.

  Warunek zamknięcia lokaty z zyskiem 4% w skali roku:
  W stosunku do odczytu wartości indeksów w/w spółek z dnia 05.01.2017r. po 10 miesiacach: spółki mogą: wzrosnąć lub być równe,
  - kolejne miesiące (jeśli powyższy warunek jest spełniony): spółki mogą być na dowolnym poziomie a Klient otrzyma 4% w skali roku na dzień zakończenia lokaty (termin zakończenia lokaty zależy od Klienta)"

  - czyli opłata administracyjna jest zwracana, tak?
  - i po 10 miesiącach jeżeli struktura zamknie się na plusie, mogę trzymać kasę jak na lokacie 4% do max 30 miesięcy, tak?

  ..no wiem, loteria, ale kuszą...
  nie gadam już z nimi :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Lidzie trzymajcie sie daleko od struktur, to mi pachnie naciagactwem! A co jesli jakas spolka corka albo pasierbowa ma akcje 1 z tych spolek i rzuci na rynek jakas ilosc papierow dolujac kurs? Oni takie sztuczki maja opanowane i przekalkulowane! Kto jeszcze wierzy w wolny rynek?? Niewidzialna reka rynku dobre sobie hahaha

  OdpowiedzUsuń
 8. No i zakończyło się z pewnym... 0,7%.....bo HP wypracował za duży zysk.... Nigdy więcej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja dziś usłyszałam to samo, (dotyczy kolejnej edycji zakończonej 03.07) ze jedna ze spółek wypracowała wyższy zysk i pozostaje 0,7 i te 14 dni na zwrot kasy to jest nieuczciwe. Nikt mnie nie informował o takim czasie, możliwe że było gdzieś podane w regulaminie a ja nie doczytałam. Przestrzegam kolejnych potencjalnych nabywców tego produktu. Żałuję, że sama wcześniej nie poszperałam w Internecie.

   Usuń
 9. Też jestem już po takiej lokacie... z ok 0.7 zysku. Idea Bank ma normalne dobre lokaty, bo równolegle dużo lepiej wyszedłem na lokatach które miały pewne ok 2-2.3 % co ok miesiąc odnawiałem - mogłem zrezygnować w każdym czasie bez obaw o zysk(co ok miesiąc kapitalizacja), bez opłaty za wykup lokaty strukturyzowanej.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja też nie zarobiłam :-( Czy w ogóle jest ktoś, kto zyskał na Cyfrowym Zysku? Strata czasu i utraconych możliwości - zwykła lokata byłaby korzystniejsza, zwłaszcza, że pieniądze miałabym od razu, a nie po 14 dniach ROBOCZYCH! Znowu jakaś nieuczciwa praktyka IB

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...