piątek, 23 grudnia 2016

Lokata zimowa z lepszą stawką od świątecznej w wersji plus czyli nowe testy w IB


Święta to czas szczególny, więc i lokaty z okazji świąt powinny się wyróżniać wśród innych depozytów w obecnym okresie. Tymczasem Idea bank zaoferowała nam w tym roku nijakie lokatowe święta i to nawet jeśli weźmiemy pod uwagę jej ulepszoną wersję plus.

Dałem wczoraj cały dzień niebieskim do namysłu. Środki z zakończonej lokaty przelałem do Millennium na ror, bowiem jeden darmowy grudniowy przelew z KO już wykorzystałem. Środki czekały więc na jakiś ruch ze strony banku.

I niebiescy go zrobili. Okazała się nim być lokata zimowa, z lepszą stawką aniżeli na świątecznej, choć nazwa powinna wskazywać zupełnie co innego. Ale co się dziwić, Idea bank dalej testuje nasze nerwy.

Mało ciekawa oferta choć nieco lepsza od "świątecznych prezentów"
Lokata zimowa dała jedynie 2,50% na okres 45 dni bez limitów. Nawet z bonusem jaki daje cały czas yb w postaci dodatkowych 0,10% jest to wciąż gorsza oferta od konta w Millennium z 2,70%. Więc ostatecznie po godzinie 17:00 środki przetransferowałem z ror na KO.

Kto wypełnił już konto w Millennium po brzegi a posiada dodatkowo nadwyżkę, zapewne skusi się na lokatę zimową. Dzięki yb może podnieść stawkę do 2,60% co jest dużo lepszą stawką od obecnego 2,30% w Optimie. 

Tutaj połączysz się ze mną na yb przy podnoszeniu stawek lokat

Możecie też łączyć się z innymi użytkownikami na facebooku, by zyskać jeszcze więcej. Oferta jest jednak raczej dla tych, co chcą mieć święty spokój w okresie świąteczno-noworocznym i nie denerwować się gierkami niebieskich w tym okresie.

Warto jednak przypomnieć, że największa liczba lokat będzie się kończyć właśnie w okresie między świętami a nowym rokiem. Wtedy spodziewam się ciekawszej oferty od lokaty zimowej. Niestety nie wiadomo czy coś takiego faktycznie będzie mieć miejsce. Idea często robi takie akcje, ale nie zawsze są one do przewidzenia.

Warto tu podkreślić kolejne niepotrzebne zagrywki ze strony Idea bank. O pierwszej z nich informowałem już wczoraj. Obecnie lokata nie odnawia się na 0,10% jak było dotąd lecz na... 0,05%. To jednak jest mało istotne, bo i tak chyba każdy z nas zrywa lokatę w dniu zapadalności.

Inna zagrywka jest o wiele bardzie wredna. Do niedawna przelewy z Idea bank działały bez zarzutu, każdy przelew wykonany przed godziną 8:00 dochodził przed południem praktycznie do każdego banku, co pozwalało na rozdysponowanie środkami według naszej woli.

Tymczasem ostatnio Idea opóźnia wykonanie przelewu. Logowałem się do Millennium w południe, przelewu od niebieskich nie było, mimo iż w wakacje dochodziły bez problemu.  Ponowiłem logowanie po godzinie 14:00 i wciąż środki nie zostały zaksięgowane. W efekcie Idea blokuje nam pole manewru.

Innymi słowy, jeśli zamiast lokaty zimowej pojawiła się jakaś lepsza oferta, to środki nie zdążyłyby wrócić już na konto Idea bank tego samego dnia. Powodem jest zbyt późne księgowanie. Przelewy dokonywane z innych banków nie mają tego problemu, dochodzą szybko jak zwykle. Problem dotyczy tylko Idea bank i zauważyłem go dopiero od grudnia.

Kolejnym problemem w Idea bank jest okresowe wprowadzanie ograniczeń kwot przelewu. Mimo iż raz już zmieniłem na no limit, ostatnio też system odmówił wykonania przelewu. Musiałem po raz drugi zmienić ograniczenia na no limit. Celowe zagranie? 

Cały czas rozbudowywany jest jednocześnie system sprzedaży struktur. Stosuje się przy tym dość niepopularne praktyki z udawaniem iż klient ma możliwość negocjacji. Jak to się odbywa w rzeczywistości dziś na PP3. 

23 komentarze:

 1. Ooooo godziny sesji zmienili? Nie zauważyłem...
  Ograniczenia kwotowe to jakie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie pamiętam jakie były ograniczenia, przy wykonywaniu drugiego przelewu IB odrzuciło autoryzację.
   Sprawdziłem w ustawieniach limity i znów były ograniczenia, mimo iż w wakacje zmieniałem je na no limits.
   Na szczęście dało się znów ustawić na bez limitu. Przy mulącym działaniu niebieskich jest to dość irytujące. Choć muszę przyznać, że wczorajszy przelew przebiegł dość sprawnie.

   Usuń
 2. Termin realizacji wniosku 25.12 czyli de facto tylko dzisiaj. Już widzę ile klientów nałapią

  OdpowiedzUsuń
 3. Kilka dni temu o 7.00 zrobiłam przelew z BZWBK do Idei żeby mieć pieniądze na płatność kartą. Sprawdzam i sprawdzam, i nic nie ma. Czekam z tymi zakupami do 17.00 i ciągle nic. Dopiero o 18.00 pieniądze ukazały się na koncie. W tym samym dniu z tego samego konta w BZWBK, o tej samej godzinie zrobiłam obowiązkowy przelew do Millenium. Pieniądze z Mill zdążyły wcześniej wrócić do BZ od tych, które ukazały się w Idea. Fajnie, nieprawdaż?

  OdpowiedzUsuń
 4. Potwierdzam problemy z przelewami wychodzacymi z IB.
  Kilka dni temu w nocy gdy tylko zakonczyly sie moje lokaty a srodki z nich pojawily sie na moim RORze w IB zlecilem przelew do Getina.
  Dotarly tam dopierodruga sesja elixiru a konsultantka infoinii IB potwierdzila ze srodki wyszly dopiero druga sesja. Nie potrafila wskazac przyczyn poza podejrzeniem ze "moze duzo przelewow bylo". Dodam tylko, ze nie byl to poniedzialek tylko srodek tygodnia, wiec nie moze byc mowy o zaleglosciach z weekendu itp

  OdpowiedzUsuń
 5. Obstawiajmy nowa nazwe dla lokaty miedzy swietami a nowym rokiem i jej stawke.
  Moj typ to: lokata sylwestrowa na 2 miesiace i 2,6%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo ostrożny typ, ale zasłużą sobie tym samym na krytyczny artykuł. Wszak tyle oferował mocno rozdmuchany Black Friday.

   Usuń
 6. Obstawiam, że przed sylwesterem dadzą lokatę wystrzałową na max 2,75%

  OdpowiedzUsuń
 7. ...to dobry typ na początek przyszłego tyg. Potem jak już trochę kaski im odpłynie obstawiam - Lokata noworoczna na 2 m-ące i 2,75% a w porywach tak jak było kiedyś 1 m-ąc i 3% ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Noworoczna już jest od dłuższego czasu choć raczej powinna się nazywać noworoczne odliczanie. Stąd raczej nazwa będzie inna np. Na Nowy Rok lub Lokata Siedemnastka.

   Usuń
  2. ...rzeczywiście, nie zwróciłem na to uwagi. Może przez to, że jej oprocentowanie jest niegodne uwagi ;)

   Usuń
 8. Jeżeli faktycznie coś kombinują z sesjami wychodzącymi to warto zmienić numer rachunku zwrotu środków na bezpośrednio na KO w innym banku.
  Wcześniej miałem zwrot z lokaty na konto w IB a przed chwilą (już online bez konsultanta) zmieniłem zwrot środków na rachunki w millenium oraz BGZ.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W ten sposób możesz zablokować sobie środki. Millennium daje tylko jeden darmowy przelew, który praktycznie zawsze wykorzystam w pierwszej połowie miesiąca, zaś BGŻ nie pozwala wysyłać środków gdzie chcesz. U mnie jest połączone z IB, więc robi się zamknięta pętla.
   Każdy powinien sobie podlinkować tam gdzie mu wygodnie. Rozważam ostatnio mocno założenie konta w DB po zakończeniu promocji w Millennium.

   Usuń
  2. Tylko może być taka sytuacja, że kasa będzie zablokowana w IB przez weekend bo nie zdąży "wyjść przelewem" do innego banku.
   Zobaczymy czy IB odpowie NG ...

   Usuń
 9. Na PP3 ukazał się już nowy wpis, tutaj jednak czekamy cały czas na ruch IB.
  Jutro kończy się cała seria lokat z 3%. Właśnie zrobiłem rozpiskę, gdzie trzeba się ewakuować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i dokąd się ewakuujesz?

   Usuń
  2. ...i kiedy zamieścisz tą rozpiskę Polcan?

   Usuń
  3. Oj nie jest to nic szczególnego o czym by większość czytelników nie wiedziała. Zawsze robię rozpiskę przy zapadalności lokat by optymalnie rozplanować swoje środki.
   Najczęściej uzupełniam braki w podstawowych bankach czyli
   - w WBK na kontach z 4%, które z różnych przyczyn muszę czasami uszczuplić, co przy amnestii jaką mamy do kwietnia 2017 pozwala na większą dynamikę prywatnego cashflow szczególnie widocznego w okresie przedświąteczno-urodzinowym
   - w Millennium, gdzie trochę zostało do 100k
   - do spłat karty kredytowej, masowo używanej przy jesiennym remoncie. Termin spłaty jest na czwartek, więc pewnie skorzystam dodatkowo z jednodniowego Ping Ponga
   - do IB na Idea Saver by mieć drobne środki pod ręką na urlop styczniowy
   - reszta do Optimy

   Dzięki temu mogę przykładowo czasowo uwolnić środki z WBK w przypadku dobrej oferty lokat u niebieskich, które można za kilka dni uzupełnić przy uwalnianiu środków z zapadających lokat na początku stycznia w Toyocie z premią czy też Millennium (chyba, że dalej będzie można odnawiać mobilną)

   Usuń
  4. Wiesz coś więcej? Bardzo długo zwlekają. A przecież sporo lokat im się kończy. Nie tylko te z poprzedniego miesiąca, ale i przecież wcześniejsze z zapadalnością pod koniec grudnia.

   Usuń
  5. Wraca 3% w Neobanku. Wprawdzie tylko na 3 miesiące ale wykorzystam na przeczekanie do wiosny.

   Usuń
 10. Ciekawa lokata w Neobanku na 3% na 3 miesiace. Wyglada interesujaco. Ktos ma jakieś przykre doświadczenia z tym bankiem?

  OdpowiedzUsuń
 11. Zniknęło 2,50%. Czyżby szykowali coś nowego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic dziwnego, skoro w neoBanku oferta jest lepsza. Pewnie mało kto się na nią skusił, ja w każdym razie dziś ewakuowałem środki z IB.
   Zobaczymy czy będzie coś nowego, ale w chwili obecnej nawet 2,75% będzie za mało.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...