poniedziałek, 12 grudnia 2022

Bufor bezpieczeństwa czyli tutaj nie ma znaczenia jakie masz saldo

 Przed nami cała seria nowych edycji na kontach oszczędnościowych. I chociaż wiele banków oferuje obecnie 8% perspektywy nie są różowe. Jak już informowałem w poprzednim wpisie, od grudnia mamy już pierwszą obniżkę, co więcej stawki wibor też zaczęły spadać, co sugeruje, że szczyt wzrostów już za nami.

Co zatem dalej? Jutro ma ruszyć nowa edycja KO w Velo czyli dawnym Getin. Tym razem bank nie poinformował z wyprzedzeniem co nas będzie czekać, przez co nigdy nie wiadomo co nas spotka w nowej edycji. Czy bank już zacznie obniżać czy jeszcze nie i co więcej jaki wymyśli nam dzień badania salda?

Co zatem zrobić, jak przygotować się na obniżki i załapać się na najlepsze stawki póki jeszcze są? Konta oszczędnościowe mają to do siebie, że aby się załapać na daną promocję trzeba spełnić szereg warunków z saldem na czele

Na pewno jest dużo lepiej niż jeszcze rok temu, gdy liczba banków oferujących najwyższe stawki można było policzyć na palcach jednej ręki czy nawet na pudle. Czasami jednak czekamy także z karencją by wraz z fajną stawką na KO zgarnąć także nową premię za powrót.

Inna sprawa to fakt, że banki w większości przypadków dają ograniczenie do 400k. Jak sądzę dla większości czytelników to istotne ograniczenie, sam zresztą cały ten rok wycofuję się z inwestycji i od nowego roku limit ten będzie już za mały, więc kasę trzeba będzie trzymać przynajmniej w dwóch bankach.

Każdy z nas ma ten sam dylemat przy wyborze oferty: czekać na start nowej promocji z nadzieją, że w nowej edycji stawki będą jeszcze lepsze czy też uruchomić na ostatni moment starą w obawie, że stawka będzie gorsza. Sytuację pogarsza fakt, że czasami banki skracają bez zapowiedzi czas trwania promocji jak ostatnio miało to miejsce w Velo. 

Po krótkim namyśle stwierdziłem jednak, że dobrze jest mieć bufor bezpieczeństwa dla najlepszych stawek. Takim buforem jest bez wątpienia BFF, gdzie 3 miesiące temu zdecydowałem się na założenie lokat na 8%. Jak się okazuje była to dobra decyzja, bo stawki na KO nie przekroczyły 8%, zaś cała seria lokat kończy mi się od tego tygodnia poczynając od piątku.

 

Dlaczego BFF może być buforem? Przede wszystkim dlatego, że ten bank nigdy nie sprawdza nam salda, nie ma znaczenia czy odnawiamy lokatę czy przelewamy nowe środki. Stawki są takie same nawet dla starych środków, co jest swoistym ewenementem na naszym rynku.

Tutaj założysz lokaty na 8% bez nawet dla starych środków

Po drugie i co ważniejsze bank ten uprzedza nas z góry o planowanych zmianach stawek z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu możemy odpowiednio rozplanować nasz cashflow i zareagować z wyprzedzeniem dla własnej korzyści.

Mam tutaj na myśli możliwość zmiany trendu na spadkowy. Jeśli wiemy przykładowo, że mamy ostatnią stawkę na 8%, która potrwa nam jeszcze tylko przez miesiąc czy dwa, to zawsze będzie można je przerzucić na 3 lub 6 miesięcy, które są dostępne w BFF na poziomie 8%. 

Innymi słowy warto mieć BFF w zapasie. Szczególnie, jeśli macie już serdecznie dość z kombinowaniem jakie mieliśmy saldo na dzień wybrany przez bank. Do dziś pamiętam jak denerwujący był fakt założenia lokaty w Getin, które blokowały mi udział w kolejnej edycji KO.

Tymczasem w BFF odnawiam sobie lokaty na najlepszych stawkach czego nie było nawet w pamiętnym Idea bank. Teraz co prawda kończące się lokaty powrócą na KO, ale kto wie co wydarzy się w najbliższej przyszłości, gdy dostaniemy info o nowych stawkach.

15 komentarzy:

 1. Na razie do marca'23 nie groza nam zadne obnizki na KO. W marcu bedzie wiadomo, czy RPP zakonczyla podwyzki czy do nich wraca. Trzeba dobrze balansowac saldami poczatkowymi np. miedzy czlonkami rodziny i wtedy mamy wieksze mozliwosci "zalapania" sie na KO z 8%. Ciekawe kiedy Bank Nowy zmieni badanie salda?, po zmianie bedzie mozliwy powrot na lokaty oproc. powyzej 8% dla tych, ktorym juz pokonczyly sie lokaty i wycofali srodki.
  Nie mozna tez zapominac o Pekao z 183-dniowym KO z 8%, dwie wersje dostepne, podstawowa do 200tys i premium do 400tys.(mozna chyba otworzyc do poczatkow stycznia)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy dla lokaty w BFF trzeba założyć rachunek depozytowy? Procedura jest prosta?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, jedyny minus to fakt, że taki rachunek jest powiązany z jednym kontem z którego robimy przelew, ale można go zmieniać.
   Procedura założenia rachunku depozytowego u mnie trwała tylko jeden dzień.

   Usuń
 3. Czy do Banku Nowego można zrobić przelew (nie weryfikacyjny, tylko ten z konkretną już kasą) z innego banku niż podany we wniosku, czy jednak trzeba pieniążki "przepuścić" przez bank weryfikacyjny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wg wiedzy, ktora dostalem kiedys na infolinii, to moze byc z dowolnego rachunku. Sam wykonywalem z rachunku wspolnego i dane byly drugiego posiadacza, ale ten sam nr, wiec trudno jednoznacznie to potwierdzic z autopsji.

   Usuń
  2. Dziękuję. Gdyby jednak ktoś wiedział z autopsji właśnie, że można przelać z dowolnego rachunku, to proszę o ifo.

   Usuń
 4. Tymczasem Toyota wystartowała z nową edycją lokaty z premią dla obecnych posiadaczy u nich kont. Trzeba spełnić kilka warunków - aby łącznie z premią zarobić "wypasione" 8,1% zamrażając kasę na pół roku. Oj cienko ostatnio z tą Toyotą, cienko... IKO to teraz tylko 7,18% a po nowym roku zapowiada się poniżej 7%.

  TomTom

  OdpowiedzUsuń
 5. Plus bank wycofano konto osobiste z oferty i lokaty

  OdpowiedzUsuń
 6. U mnie Toyota bank poszedł do zamknięcia i to bezpowrotnie. Otwieranie w oddziale, upierdliwe logowanie, jakieś z d..y opłaty i same utrudnienia. Pozostał niesmak... i generalnie nie polecam. Ckni się za Idea i Getin Bankami. Reszta to szrot.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ile daje Millennium Bank na lokacie zatrzymaniowej przy przelewie do innych banków?

  OdpowiedzUsuń
 8. PKO Bank Polski oferuje 3-miesięczną lokatę dla nowych klientów indywidualnych. Jej oprocentowanie wynosi 8 proc. w skali roku. Lokata jest dostępna w IKO dla klientów, którzy założą konto w PKO (taką możliwość będą miały osoby, które w tym roku nie miały w banku konta typu ROR lub konta oszczędnościowego bądź lokaty). Depozyt jest udostępniany po pięciu dniach od założenia konta i można go założyć tylko raz na kwotę – od 10 tys. do 200 tys. zł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ..ale najlepszym hitem jest.....Bank wprowadził do oferty nową lokatę walutową dla klientów Bankowości Prywatnej, w dolarach amerykańskich, na 12 miesięcy oprocentowaną 1 proc. w skali roku.....
   Najlepszy interes to robi chyba PKOBP (nie klienci), bo przy LIBOR 12_M USD ok. 5,5%, bank oferuje cale 1%, nie wiem czy smiac sie czy plakac...

   Usuń
  2. Nie bardzo wiem co cię śmieszy? 1%/12M/USD to praktycznie najlepsza oferta na rynku od kilku lat...

   Usuń
 9. A oferta Getinu na ko od dziś aż do 12 stycznia. Nadal do 400k na 8%. Badanie salda z 9 grudnia.

  OdpowiedzUsuń
 10. Oto nowa edycja w Velo: 8% w skali roku do 400 tys. zł przez 3 miesiące. EKO od 13.12.2022 r. do 12.01.2023 r. (tym razem miesiąc).

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...