poniedziałek, 25 marca 2024

Teraz do 3,20% na lokacie w Euro w Inbank

Czytelnicy zadają czasami w komentarzach pytania dotyczące dobrych lokat w obcej walucie. W naszym kraju rzadko spotyka się dobre okazje tego typu, wystarczy spojrzeć na ofertę Velo, gdzie można liczyć co najwyżej na stawki rzędu 0,5%. A tymczasem w Inbank pojawiła się lokata w Euro i to ze stawką...do 3,20%.

Taka stawka już zasługuje na uwagę, szczególnie w przypadku gdy posiadamy wolne środki w obcej walucie i nie zamierzamy ich wymieniać na złotówki. Nic dziwnego wszak na każdej wymianie jesteśmy stratni, lepiej więc pomnażać środki aniżeli wymieniać podwójnie.

Tutaj założysz lokatę w Euro do 3,20% w Inbank

Oferta lokat w walucie Euro ma w Inbank nie ogranicza się do jednej stawki. Mamy tutaj klasyczne podejście według którego więcej zarobimy w przypadku gdy zdecydujemy się na dłuższy okres. I tak:

 • 3 miesiące - 2,20%
 • 6 miesięcy - 3,00%
 • 12 miesięcy - 3,20%

Jak widać najwięcej można zarobić pakując środki na okres jednego roku. Na jednej lokacie można wpakować środki w przedziale 500 - 10.000 euro. Na chwilę obecną kurs euro wynosi 4,31 zł a więc limit wynosi nieco powyżej 43k.

Jednak na szczęście limit dotyczy jednej lokaty, a tych można zakładać więcej. Łączny limit lokat na jednego klienta wynosi nawet 200 tysięcy euro, a to już jest kwota przekraczająca 2x limity jakie gwarantuje nam BFG. Nie trzeba tu chyba nikogo już przekonywać, że lokowanie większej kwoty niż limit 100k jest ryzykowny.

W Velo można liczyć na max 0,5%

Co ciekawe bank wraca do zwiększania stawek w nagrodę za odnowienie lokaty. Jeśli ktoś odnowi lokatę po ukończeniu poprzedniej może liczyć na podwyższoną stawkę o 0,10%. Należy jednak pamiętać że bonus dotyczy podniesienia stawki obowiązującej w dniu założenia lokaty.

32 komentarze:

 1. Problem jest taki, ze Estonia to kraj przyfrontowy, jeszcze bardziej narazony niz Polska. Drugie, to wydaje sie, ze nie warto trzymac EUR jako dywersyfikacji swojego portfela, gdyz, jak EUR na rynkach radzi sobie dobrze, to PLN ma sie jeszcze lepiej. Dywersyfikacja, trzymanie troche srodkow w innej walucie to generalnie CHF, za ktorego nie zaplaca nam odsetek, druga waluta USD a tu mozemy liczyc tylko na sensowne stawki inwestujac w obligacje notowane na gieldach, emitowane tak przez PL jak i USA (inne kraje pomijam, bo trudno ocenic ich wiarygodnosc), gdzie mozemy liczyc na rentownosci powyzej 4%.
  Jak zejdziemy z cena EUR do 4,20zl to mozna myslec o zakupie "spekulacyjnym" owej waluty, ale na razie jestesmy daleko od tego poziomu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Akurat Velo daje zawrotną w euro. Mi zaproponowali 1,8% skorzystałem

  OdpowiedzUsuń
 3. Co się dzieje panowie i panie i pozostałe płci.
  Santander od dziś KO na 6% do 100k.
  Bank Nowy, nowe środki 3 miesiące podnosi na 5,8%.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uważać na ko w santanderze. Jak przekroczycie saldo 100k to WSZYSTKIE środki są oprocentowane chyba na 1% a nie na 6%. Powtarzam, wszystkie które są na ko. Oni są walnięci na rozumie w tym banku.

   Usuń
  2. Te 6% jest tylko dla nowych klientów i nowych środków?

   Usuń
 4. A jakieś konta oszczędnościowe dobrze oprocentowane EUR i//lub GBP?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Revolut Aion Saxo i... Freedom24:) to ostatnie dla odważnych:)

   Usuń
  2. Kup sobie obligacje notowane na gieldach w GBP czy EUR, odpowiednich, wiarygodnych panstw i nie narzekaj. Niestety, zeby miec walute i zarabiac na niej odsetki bezpiecznie, trzeba niestety troche wiecej wysilku wlozyc niz zalozenie lokaty czy KO w polskim banku.

   Usuń
  3. A ten w co drugim poście nadaje o obligacjach w walutach. Już wiemy, wiemy, zazdrościmy i podziwiamy jaki spryciula z ciebie.. udało się kupić i sprzedać? Ile zysku zjadły prowizje a ile spadek kursu?

   Usuń
  4. @20:41
   Nic tu nie reklamuje, ale jak chcesz trzymac w walucie i miec odsetki, to obligacje sa jedyna alternatywa, bo oferta bankow jest praktycznie zadna. Zapewniam, ze po prowizjach jest tyle, ze nie dostaniesz takiej lokaty z taka rentownoscia. Nie handluje tymi obligacjami, place raz prowizje i czekam do wykupu. Jakie znaczenie ma kurs, skoro mam te walute i alternatywa byloby jej przetrzymywanie bez oprocentowania. To nie jest zadna zacheta do kupowania/sprzedawania waluty, bo to temat na inna dyskusje. Przeciez mozesz trzymac swoje oszczednosci 100% w PLN, ja preferuje 50/50, stad koniecznosc zakupu obligacji walutowych.

   Usuń
  5. Bardziej mi chodzi o to aby potrzymac troche waluty (w ktorych zarabiam) do czasu zwyżki kursów i przewalutowania ich

   Usuń
  6. Jak Kat grasz na zwyżkę kursu to już lepsze trzymanie na marny % na ror lub wskazane wyżej ko a ostatnim wyborem jest pakowanie się w giełdę. Wtedy nie masz możliwość bezkosztowego wyjścia w dowolnym momencie. A obligacje walutowe tak rekla.. edit polecane przez kolegę to blokada na kilka lat. Zarobisz swoje ale czekając do wykupu a po drodze może się trafić okazja na wyjście ale też spadek ceny i wtedy już jesteś zablokowana.

   Usuń
  7. Właśnie dlatego pytam o KO w walutach (żeby był zawsze szybki dostęp do kasy), ale Aiony czy Revoluty odpadają, bo tam trzeba chyba samemu ogarnąć podatek Belki

   Usuń
  8. Anonimowy25 marca 2024 17:23

   Dlaczego Freedom24 dla odważnych?
   Mógłbyś rozwinąć?

   Usuń
  9. Aion potrąca belkę . Revolut nie.

   Usuń
 5. Obligacje w kwietniu bez zmian.

  OdpowiedzUsuń
 6. W kwietniu Obligi TOS i COI bez zmian.

  TomTom

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. czyli czekamy z zakupami indeksowanych do maja, bo mowia, ze inflacja za marzec nawet ponizej 2,5%. Wiekszosc starych kwietniowych i majowych do "odstrzalu".

   Usuń
 7. TOS, COI i EDO bez zmian w kwietniu :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeżeli mam EDO kupione 27.04 ubiegłego roku, to kiedy wskakuje nowe oprocentowanie od 1.04 br. czy dopiero 27.04 ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od daty zakupu dla kazdego inaczej, licza sie okresy roczne od daty zakupu.

   Usuń
  2. Czyli w moim przypadku, gdy mam EDO0430 i wygasają 2030-04-30 a zastanawiam się nad ich zerwaniem i zakupem czegoś innego to najlepiej poczekać do końca kwietnia? Bo teraz jeszcze mam oprocentowanie 19,9% ale pokazuje już na piąty rok 4,3%.

   Usuń
  3. trzeba zawnioskowac 5 dni roboczych przed oczekiwanym przedterminowym wykupem, czyli policz sobie te dni przed 30-kwietnia

   Usuń
  4. Ze 2 dni wiecej, bo przelew przychodzi 6. Dnia roboczego w ciagu dnia i przelew zwrotny zasilajacy nowe obligacje moze przyjść dopiero następnego dnia

   Usuń
  5. A nie ma możliwości, żeby pieniądze zostały na rachunku rejestrowym, a nie przelewać w tą i z powrotem?

   Usuń
  6. Neistety nie, piszą o tym w FAQ na stronie obligacji. Na pocieszenie naliczają normalnie odsetki od dnia złożenie zlecenia do dnia wykonania przelewu od nich :-)
   "Środki pieniężne z tytułu przedterminowego wykupu zostaną przekazane na rachunek bankowy posiadacza obligacji."

   Usuń
 9. Czyli zrywamy stare obligacje i kupujemy nowe?

  OdpowiedzUsuń
 10. Lokaty w EUR w Inbanku zakładałem ponad mies. temu i miały jeszcze lepsze stawki (3,4% na 6M i 3,5% na 1R).

  Poza tym są jeszcze inne sensowne produkty dla EUR:
  - Aion z 1,5% na koncie oszczędnościowym,
  - Bank of China o. w Polsce - chociaż tutaj nie chciano mi założyć wymaganego rachunku w oddziale - może innym się uda,
  - Bank Spółdzielczy w Piotrkowie Kujawskim, Poznański Bank Spółdzielczy, Warszawski Bank Spółdzielczy,
  - BluOr Bank - na Łotwie, ale zdalnie zakłada rachunki lokat klientom z PL. Wada to konieczność samodzielnego rozliczenia podatku i opłata karna (potrącana z kapitału) za zerwanie lokaty przed czasem,
  - Revolut - ale też trzeba na własną rękę rozliczać podatek,
  - SAXO - j.w.,
  - Bunq - Easy Savings - j.w.,
  - Pekao - walutowa lokata na nowe środki - chociaż jest obwarowana dodatkowymi wymaganiami typu konto itp.

  Najlepsze warunki da się dostać w BluOr, ale ma on swoje problemy (m.in. kara za zerwanie o której pisałem) i Bank of China (ale tutaj oferta jest trudno dostępna - mi się nie udało). Inbank wygląda z tego wszystkiego najrozsądniej, ale jest kilka innych miejsc gdzie warunki są znośne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak pakowac sie w waluty dla dywersyfikacji portfela to tylko USD a nie EUR. Oprocentowanie rynkowe w USD jest wyzsze niz EUR. W razie zawirowan na swiecie liczy sie tylko CHF i USD. Jak jest wzgledny spokoj, to w PLN zawsze zarobimy wiecej niz w EUR. Jak dla mnie z walut fiducjarnych (opartych na wierze) EUR ma najmniej tej "wiary", bo w razie mega klopotow, to kazde panstwo z ta waluta moze wroc do swojej waluty narodowej, ale nie wezmie opowiedzialnosci za to co jest poza jego granicami, o tym trzeba zawsze pamietac.

   Usuń
  2. Gdzie są oddziały chińskiego banku

   Usuń
  3. krzysztofp109@gmail.com, Bank of China ma tylko jeden oddział w Polsce - ul. Zielna 41/43 w Warszawie. Zdalnie też nie da się zakładać, więc jak ktoś chce próbować to zostaje tylko Warszawa. Gwarancje bankowe (odpowiednik BFG) są z Luksemburga

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...