niedziela, 19 lutego 2012

Jak pokonać inflację czyli optymalizacja oszczędności.


Dochody i wydatki zostały uporządkowane. Zapasy zostały wprawione w ruch. Warto jednak te zapasy zoptymalizować i tu pojawiają się najprostsze produkty którymi są lokaty. Należy przy tym zaznaczyć, że należy wybierać nie te które oferuje nam 'nasz' bank, ale te najlepsze czyli takie które pokonają inflację. Co odróżnia oszczędzanie na koncie oszczędnościowym od lokat?

Na koncie możemy trzymać ile sobie zażyczymy. Może to być jeden grosz, złotek, stówa, tysiąc nawet wszystko co mamy. Nie ma to jednak raczej sensu przy wyższych kwotach, gdyż w zasadzie lokaty oferują z reguły wyższe oprocentowanie od kont. Przy tym wartość minimalna jest niewielka. Od jakich kwot możemy zatem przenosić oszczędności z konta na lokatę tak by pokonać inflację?


Średnio na rynku minimalna kwota wynosi 1000zł. Niektóre banki mają jednak niższą kwotę minimalną. Open online oferuje praktycznie każdą lokatę za połowę tej kwoty czyli już od 500 zł. Eurobank z kolei zadowoli się nawet zaledwie 200zł.

Jeżeli nie potrzebujemy pieniędzy na bieżące wydatki i możemy sobie pozwolić na ich odłożenie warto rozważyć trzymanie ich na lokacie zamiast konta. Lokaty to już obecnie praktycznie najprostszy produkt finansowy na rynku. Wystarczy jedynie zobaczyć procent porównać go z procentem oferowanym na koncie i zdecydować, która opcja jest lepsza.

Warto jednak wyznaczyć sobie limit dolny poniżej którego lokatę nie powinno się zakładać. Z pewnością najmniejszym limitem powinna być równowartość inflacji. Czyli jeżeli inflacja za styczeń 2012 wynosiła 4,6% powinniśmy założyć lokatę oprocentowaną na minimum 5,68%. Liczymy to według wzoru

Wskaźnik inflacji / 0,81 = Minimalne oprocentowanie lokaty brutto

W naszym przypadku byłoby to (zakładając inflację na poziomie 4,6%):
4,6 / 0,81 = 5,6790

Owo tajemnicze 0,81 bierze się oczywiście z faktu, że od zysku odejmowany jest już obowiązkowo podatek belki w wysokości 19% czyli w obliczeniach 0,19. Nas interesuje jednak nie ile oddamy (19%) ale ile uzyskamy naprawdę czyli 81% wartości uzyskanej (oferowanej przez bank) czyli w obliczeniach bierzemy 0,81.

Możemy sprawdzić obliczenia przekształcając powyższy wzór (mnożąc obie strony przez nasz zysk 0,81)

Minimalne oprocentowanie lokaty brutto * 0,81 = Wskaźnik inflacji

W naszym przypadku byłoby to:
5,68 * 0,81 = 4,6

Wniosek jest oczywisty jeżeli chcemy pokonać inflację bieżącą musimy wybierać lokaty które na chwilę obecną są oprocentowane lepiej niż na 5,68% brutto (po zaokrągleniu).

Na niniejszym blogu będę podawać tylko informacje o lokatach które stoją powyżej inflacji, gdyż niższe oprocentowanie prowadzi do straty a nie do zysku. Należy o tym pamiętać zakładając lokatę w wybranym banku. Na początek dobra jest lokata o której pisałem wczoraj tutaj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...