sobota, 25 lutego 2012

Jak teraz inwestować czyli zmiany w funkcjonowaniu blogów


Niniejszy blog miał być blogiem niszowym oferującym niekonwencjonalne sposoby zarabiania. Takie były pierwsze artykuły. Niestety w życiu ciągle zachodzą zmiany i w chwili obecnej to, co było tematyką zarezerwowane dla bloga Polak potrafi, teraz będzie kontynuowane tutaj.

Blog Finanse po godzinach będzie eksplorował nowe ciekawe lokaty, zmiany w kontach oszczędnościowych, kartach kredytowych i innych prostych sposobach pomnażania swojego kapitału zawsze jednak według zasady tylko najlepsze godne uwagi. Przyjmiemy zarazem przedział zainteresowań.

Jeżeli zakładamy lokaty godne uwagi będą przede wszystkim te które oferują przynajmniej 0,5% więcej od aktualnego wskaźnika inflacji. W styczniu inflacja wynosiła nieco mniej niż w grudniu bo 4,4% zatem godne uwagi są lokaty, oferujące przynajmniej 4,9% netto. Co stanowi około 6% brutto.


Z drugiej strony Polak potrafi będzie obstawał przy lokatowym stop loss, który ustawiłem na 6% netto czyli około 7,4% brutto. Jeżeli zatem pojawi się jakaś ekstra lokata oferująca minimum 7,4% lub więcej, będzie opisana i skomentowana na Polak potrafi.

Lokaty będą jednak raczej rzadkością na Polak potrafi, gdyż tam będę eksplorował nowe rejony inwestowania oraz nowe rynki, które będą nową drogą po lokatach antybelkowych. Komentowane przez kilka dni IKE nie spełnia założonych warunków, o czym pisze dziś w finalnym poście cyklu artykułów poświęconych IKE, które omijają podatek Belki.

Dostaję na maila zapytania w co lokować w chwili obecnej, gdzie warto lokować kapitał. Nie jestem w stanie odpowiadać na każdego maila. Przyjmijmy że Finanse po godzinach będą komentowały większość lokat z przedziału inflacja + 0,5p.p. - 6,00% netto, lokaty powyżej tego progu zarezerwujemy dla blogu Polak potrafi.

Tutaj np. może już się znaleźć informacja o nowym produkcie Getin którym jest lokata zimowa, która akurat zahacza o dolny próg 6% brutto. Dla przykładu oferta ta to dolna część założonego przedziału gdyż

inflacja + 0,5p,p. = 4,45% + 0,5% = 4,9% netto

Zatem najmniejsze oprocentowanie jakie może nas zainteresować to:

4,9% / 0,81 = 6,049%

jeśli użyć wzoru przedstawionego w poście jak pokonać inflację czyli optymalizacja oszczędności.

Zatem przy takich założeniach oferta Getin choć o wiele mniej ciekawa od styczniowych jeszcze się mieści w granicach dopuszczalności. To typowa lokata kwartalna które tak bardzo lubiliśmy w zeszłym roku o typowym minimalnym wkładzie 1000zł.

Czy warto? Nie sądzę, jeżeli mieści się w dolnym przedziale to trzeba teraz poszukać lepszej. Tutaj zaprezentowałem ją jednak tylko jako prezentację dolnej granicy i nowego sposobu prezentacji rynku depozytów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...