środa, 8 lutego 2012

Nowa ścieżka po belkach


Obok oszczędności należy dbać o inwestycje. Do tej pory mówiliśmy o wykorzystywaniu konta oraz karty kredytowych do zarabiania dodatkowych środków pieniężnych. Można oczywiście przeznaczać je na bieżące wydatki, jeżeli jednak chcemy budować nasz kapitał na przyszłość powinniśmy zadbać o jego pomnażanie.

Lokaty jednodniowe padają jedna po drugiej. Szczegółowo ten proces opisuje na Polak potrafi. Tam piszę które lokaty warto jeszcze zakładać, tam też zajmuję się raczej inwestowaniem większych kwot jak choćby w ciekawe na chwilę obecną obligacje. Tutaj jednak mamy bloga dla początkujących czyli dla małych kwot. W co zatem inwestować gdy lokaty odejdą do historii?


Jeżeli ktoś korzysta z tandemu konto + karta o których pisałem tutaj zarobi a właściwie otrzyma za darmo miesięcznie 50-100 zł. Dla przykładu dla pensji rzędu 2800 dostajemy w promocji 28zł. Wydając w markecie miesięcznie 1000 zł otrzymujemy zwrot 50 zł. Odliczając obowiązkową opłatę 8 zł mamy na czysto za darmo 70 zł

Mówiąc za darmo mam na myśli oczywiście porównanie z innymi bankami które nie oferują premii za pensję oraz zwrotu 5% za zakupy. Mając takie darmowe stałe dochody możemy z powodzeniem zainwestować je bardzo agresywnie. Z jednej strony ich strata nie zaboli, a z drugiej pozwalają one na badanie nowego ryzykownego rynku.

Wiadomo, że im większe ryzyko tym większy zysk, ale i strata. Ale przy powyższych założeniach możemy sobie na nią pozwolić tym bardziej że darmowy dochód jest stały. W co więc zainwestować owo 50-100zł?

Mam na myśli social lending czyli pożyczki społecznościowe. Do tej pory nie brałem pod uwagę tego rynku w swoim portfelu inwestycyjnym skoro w lokatach trwała nieustanna hossa. Dziś gdy wszystkie bramy do raju są zamykane z hukiem należy bliżej przyjrzeć się dostępnym alternatywom.

Najbardziej popularny serwis kokos podaje że najmniejsza możliwa kwota dla inwestora to 50zł. Pasuje jak ulał do powyższych założeń. Ponadto serwis informuje, że średnia spłacalność wynosi aż 92,6% a to bardzo dużo.

Skoro pieniądze są darmowe łatwo pokusić się o obstawianie zakladów. Uczciwy zakład to zakład fifty fifty typowy dla rzutu monetą o czym uczą się maturzyści w ostatniej klasie szkoły średniej. Prawdopodobieństwo wygranej jest tutaj 1/2.

W przypadku zakładów bukmacherskich mamy zakład o prawdopodobieństwie wygranej 1/3 (zwycięstwo – remis – porażka) zatem jest to prawdopodobieństwo znacznie mniejsze. Możemy oczywiście obstawiać zakłady podwójne typu remis lub porażka co zwiększa nasze prawdopodobieństwo wygranej do 2/3 ale znacznie zmniejsza samą wygraną. O zakładach bukmacherskich poinformuję przy innej okazji

Tutaj mamy o wiele większe prawdopodobieństwo zwrotu inwestycji, bo aż ponad 92/100. Już sama ta liczba powoduje że warto zainteresować się tą inwestycją. A nawet jeśli się nie powiedzie, będzie nauczką o której napiszę tutaj ku przestrodze innych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...