piątek, 4 listopada 2016

Nest bank: 7% na koncie nest rodzinne oszczędności oraz 4% na lokacie Witaj


Dokładnie tydzień temu zapowiedziałem nową ofertę byłego Banku Smart, działającego od tego tygodnia pod nowym szyldem Nest bank. Poprzednik lansujący mocno bobaski, zmienił nieco oblicze, wydoroślał i zmienił ofertę.

I po pierwszym przyjrzeniu się nowej propozycji rodzinnego banku można stwierdzić, że zmiana wyszła na lepsze. Bank zaproponował to co nas interesuje najbardziej: lokatę wabik na start, całkowicie darmowe konto osobiste i bardzo nietypowe konto oszczędnościowe.


Nest bank oferuje od razu to co dobre konta i lokatę na 4%

Już sama nazwa banku sugeruje, że to bank założony z myślą o ofercie dla rodzin. Wszak słówko Nest oznacza gniazdo, co w tym przypadku ma oznaczać gniazdo rodzinne. Stąd w motto Nest konta mamy: bo wiemy że w rodzinie liczy się każda złotówka.


Dlatego na Nest koncie zachowano darmowe prowadzenie konta, bez opłat za kartę i darmowe wszystkie bankomaty w Polsce. Dziś mało który bank daje wszystko to za darmo, no ale na start banki muszą dać więcej niż konkurencja.

 
I tak jest z nową lokatą. W najnowszym listopadowym rankingu lokat uwagę zwraca przede wszystkim nowa lokata witaj na 4% w Nest banku. Lubimy czwórki, chociaż w tym przypadku mogą na nią liczyć tylko i wyłącznie nowi klienci niedawnego Banku Smart. To oczywiście wabik, ale warto z niego skorzystać na start.

Tutaj założysz lokatę Witaj na 4% w Nest bank na powitanie

Największą uwagę skupia jednak przede wszystkim widoczne na reklamie i dlatego tytułowe 7% na koncie oszczędnościowym o nazwie Konto Nest Oszczędności. Skąd tak wysoka stawka?Siedem to dziś niespotykana cyfra na koncie, więc spodziewać się możemy całej gamy warunków. Trick jaki zastosował Nest bank polega na tym, że zakłada on iż klient będzie używać tego konta przez wiele lat, zaś im dłużej będziemy na nim odkładać regularne oszczędności, tym więcej korzyści możemy uzyskać.

Na pierwszy rzut oka przypomina to lansowane jeszcze kilka lat temu produkty długoterminowe, które też obiecywały duże zyski w dłuższej skali czasu, ale jednocześnie surowo karały za wcześniejsze zerwanie umowy.

W Nest bank nie jest tak źle, bowiem nie ma takich bezsensownych kar. Należy jednak pamiętać, że nie można sobie zrezygnować w dowolnym momencie. To co czyni konto atrakcyjnym, to premie, a te bank będzie wypłacać dopiero po upływie roku, a nie miesiąca do czego przywykliśmy w innych bankach.

Tutaj założysz konto nest rodzinne oszczędności ze stawką do... 30%

W teorii mamy tutaj możliwość zadeklarowania długości oszczędzania oraz kwoty wpłat na konto: 
 • 5 lat przy maksymalnej wpłacie 600 zł
 • 10 lat przy maksymalnej wpłacie 300 zł
 • 15 lat przy maksymalnej wpłacie 200 zł
Kto będzie regularnie wpłacać co miesiąc zadeklarowaną kwotę, przy minimum ustawionym na 50 zł, ten może liczyć na dodatkową premię.

Fakt, że konto ma służyć do gromadzenia kapitału nie oznacza, że wpłacone środki są zablokowane. Można dokonywać wypłat, ale by dostać dodatkową premię, dotyczy to jednak nadwyżek. Innymi słowy saldo nie może być niższe niż suma dokonanych wpłat według własnej deklaracji.

Co ciekawe wpłat nie trzeba dokonywać zawsze bez żadnego wyjątku. Jest jeden wyjątek, zwany tutaj wakacjami od oszczędzania, chociaż bardziej przypomina to urlop. Mianowicie jeden miesiąc jest wolny od wpłaty, czyli jak raz nie wpłacimy, to i tak mamy prawo do premii. 


Jak zaś wygląda owa premia? Na początku niepozornie, ale z każdym rokiem wzrasta o jeden punkt procentowy.  Maksimum przypada na ostatni 15 rok oszczędzania. Co więcej, za każde dziecko dostajemy dodatkowy punkt procentowy, co ładnie widać w poniższej tabeli.

Dokładne stawki zależą od roku oszczędzania oraz ilości dzieci
 
Jak widzimy reklamowane 7% w drugim roku oszczędzania dotyczy przypadku, gdy posiadamy 4 lub więcej dzieci. Jedno dziecko mniej, to jeden pp mniej. W każdym kolejnym roku oszczędzania różnica w zysku jest taka sama.

Tutaj założysz konto nest rodzinne oszczędności ze stawką do... 30%

Porównując powyższą ofertę z tym co oferują inne banki, a na PP3 dziś porównawczy ranking kont, wygląda ona na całkiem niezłą,  chociaż nieco małe są maksymalne limity wpłat. Maksymalny limit 600 zł pozwala w ciągu roku na wpłatę tylko kwoty 7200 zł. 

Na szczęście jest możliwość założenia nie jednego, a pięciu takich kont. A to zwiększa limit wpłat pięciokrotnie. A więc zamiast limitu 7200 zł mamy 36,000 co już wygląda lepiej. Inna sprawa, że jest to traktowane jako premia a nie odsetki, więc dodatkową korzyścią jest tutaj zwolnienie z podatku do kwoty 760 zł rocznie.

Ale w oszczędzaniu chodzi właśnie o długofalowość. Wielu ludzi potrzebują takiego motywującego bacika. Dla nas to może nie jest coś super, ale można włączyć do kolekcji nowe ciekawe konto jako uzupełnienie najciekawszych ofert dostępnych na rynku. 

Czytelnicy w komentarzach informują, że przetestowali już bank w nowej odsłonie. Jakie są pierwsze Wasze wrażenia? 

Regulamin promocji Nest Rodzinne oszczędności z premią

54 komentarze:

 1. Czy po roku wpłat po 600 pln w 5-letnim okresie oszczedzania można zainkasować premię, kapitał i odsetki i zamknąć konto? Czy nie trzeba zwracać premii?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak mozna, jesli podpisze sie umowe na 5 lat (z wplatami co miesiąc 600zl przez 5 lat - trzeba utrzymywac saldo). Umowy mozna podpisac na 5, 10 lub 15 lat.

   Usuń
 2. Z innej beczki. Czy też dostaliście z Idea Bank maila ze zmianami w regulaminie? W części dotyczącej prowadzenia rachunków indywidyalnych usunięto zapisy dotyczące Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Zmiana ma wejść w życie 20 stycznia. Nie wiem czy to oznacza, że Idea wypisuje się z BFG? Czy to wogóle możeliwe wg prawa bankowego w Polsce?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta informacja też mnie przeraziła.

   Usuń
  2. WAŻNA INFORMACJA O IDEA BANK! PATRZ PKT.4

   1. Zmiany w Regulaminie:
   1) dodano zapisy dotyczące Rachunku Rodzinnego;
   2) dodano zapisy dotyczące wpłat zamkniętych w Mobilnym Wpłatomacie;
   3) dodano nowe waluty oferowanych rachunków walutowych - RON i JPY;
   4) usunięto zapisy dotyczące Bankowego Funduszu Gwarancyjnego;
   5) zmieniono zapisy dotyczące limitów transakcyjnych dla przelewu SMS lub przelewu e-mail;
   6) doprecyzowano zapisy dotyczące limitów transakcyjnych ustanowionych przez Bank dla przelewów zlecanych za pośrednictwem Bankowości Internetowej i Bankowości Mobilnej;
   7) doprecyzowano zapisy dotyczące zmiany Tabeli Oprocentowania;
   8) doprecyzowano zapisy dotyczące udostępniania Wyciągów;
   9) usunięto zapisy dotyczące danych Posiadacza Rachunku wykorzystywanych do wznowienia Karty.

   Usuń
  3. Bank musi byc w BFG, chyba, ze jest to filia z innego panstwa EU i wtedy obejmuje go system gwarancji tego panstwa. Nie siejcie paniki. Wszystkie banki wysylaja zmiany odnosnie gwar. bo zmienila sie ustawa, ale nie dotyczy to kwoty do 100tys EUR, ale tego co powyzej, ze moze byc "skonfiskowane" przy upadlosci banku.

   Usuń
  4. Nie róbcie szumu niepotrzebnie. Punk 4 mówi o przesunięciu zapisów o BFG, a nie o ich usunięciu. "4) przeniesiono zapisy dotyczące Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (Bank informuje teraz o BFG w Arkuszu Informacyjnym dla Deponentów zamieszczonym m.in. na stronie internetowej www.ideabank.pl/bfg;

   Usuń
 3. Ale przecież to się nijak nie opłaca poza pierwszym rokiem. Z każdym następnym rokiem oprocentowanie realne drastycznie spada bo premia jest naliczana tylko od wpłat dokonanych w danym roku oszczędzania a nie od całości zgromadzonych środków.
  Chyba że nie umiem czytać regulaminu :)

  Premia – nagroda wypłacana przez Bank Uczestnikowi za dany Rok Oszczędzania w Deklarowanym Okresie Oszczędzania, w
  którym nabył on prawo do Premii zgodnie z zasadami Promocji, będąca iloczynem wartości określonej w wierszu
  „współczynnik Premii w danym Roku Oszczędzania”, w tabeli, o której mowa w § 5 ust. 7 Regulaminu oraz sumy Wpłat w
  danym Roku Oszczędzania;

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze czytasz, też tak to interpretuję. Dostaję dużą premię za środki wpłacone w danym roku ale zgromadzone saldo pracuje już tylko na WIBOR3M-0,5 (czyli na dzisiaj jakieś 1,22)

   Usuń
 4. Czy oprocentowanie jest stałe? Jak za kilka lat przyjdzie inflacja, to 5% może być poniżej przeciętnego.

  OdpowiedzUsuń
 5. Trochę inny temat. Czy osoby które brały udział w promocji BZWBK Konto Godne polecenia i założyły konto w ubiegłym roku muszę złożyć oświadczenie FATCA. Czy grozi im blokada konta? Polcan mógłbyć przyjrzeć się temu tematowi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam złożenie oświadczenia FATCA przez infolinię BZWBK - po dodzwonieniu się całość zajmuje minutę.

   Usuń
  2. Już w zeszłym roku przy zakładaniu konta była rubryczka do "zaptaszkowania" czy jest sie rezydentem USA czy nie. Nie ma się czym przejmować, duże banki zadbały o formalności.

   Usuń
 6. Oferta rzeczywiście najbardziej korzystna dla wielodzietnych, choć w przypadku zerwania umowy po pierwszej premii opłacalna dla każdego. Maksymalny roczny limit oszczędności to jednak nie 7200 zł, bo kont można założyć aż 5 więc wychodzi 36 tys. rocznie.

  OdpowiedzUsuń
 7. autor zapomniał o paru istotnych sprawach. Info na stronie banku wskazuje, że można założyć kilka takich kont (5) i wtedy kwota zaangażowana w pierwszym roku wzrasta do 36 tys (suma wpłat rocznych 5x 7200). Poza tym dodatkowe oprocentowanie to nie odsetki ale premia i do kwoty limitów ustawowych jest zwolniona z podatku.. ma to 2 strony, z jednej podwyższa wpływ dla klienta ale z drugiej co w sytuacji gdy premia przekracza próg zwalniający od podatku? a to się niewątpliwie przy wyższym zaangażowaniu kwotowym zdarzy. artykuł niestety niekompletny ..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, dużo tutaj było szczegółów i ten, bardzo istotny zresztą, został pominięty. Dopisałem stosowne info, dzięki.

   Usuń
 8. Polcan potwierdz prosze czy oprocentowane sa tylko srodki wplacone w tym roku czy wszystkie, bo to najwazniejsza roznica. I czy naliczaja raz w roku premie czy co miesiac czy jak? Chodzi o realne oprocentowanie twgo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej nie ma znaczenia fakt, że naliczają premię raz w roku. Przy miesięcznym naliczaniu konto oszczędnościowych bank i tak sumuje ilość dni oraz wysokość salda, bez względu na to czy była ciągłość czy nie.
   Tu więc będzie podobnie. Oprocentowanie będzie liczone dla każdego miesiąca osobno, chociaż premia wypłacana jednorazowo.

   Usuń
  2. Ale dla całości? Przykładowo w 6 roku jest 12 procent.ale nalicza się dla kasy wpłaconej w tym roku czy również dla tej zebrane przez 5 lat poprzednich? Bo to ogromna różnica.

   Usuń
  3. Na razie nie zgłębiam tej oferty, bo mam nieco inne możliwości na oku. Ale w przypadku banków przyjmuję zasadę, że bank daje zwykle mniej ciekawe opcje.
   Innymi słowy w podanym przez Ciebie przypadku raczej wpłaconej w 6 roku, bez poprzednich.
   Jeśli się mylę, poprawcie mnie.

   Usuń
 9. Idea wyrzuca zapisy o BFG z regulaminu bo ma obowiązek przedstawiać każdemu klientowi przy podpisaniu umowy tzw. arkusz informacyjny, co wyczerpuje treści dotyczące gwarancji,

  OdpowiedzUsuń
 10. Cóż, patrząc na maksymalne kwoty (bardzo niskie), oraz dodatkowe punkty procentowe za ilość dzieci, wygląda że targetem banku jest elektorat pisu i ich 500+.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czy "elektorat pisu i ich 500+" to coś godnego nieomal pogardy w niedawno prezentowanym stylu Agaty Młynarskiej czy Doroty Welman? Czy to znaczy że elektorat KOD-u jest z natury bezdzietny i ma arystokratyczne pochodzenie?

   Usuń
  2. Rzeczywiście, KODupce, lewactwo, duractwo i inne prostactwo dzieci nie mają(a jak mają to alimentów nie płacą),500+ nie biorą(z wyjątkiem petruszki),a ich bank to Bank of America z ujemną stopą zwrotu. Tak trzymać!

   Usuń
  3. Elektorat NIEPISOWSKI (niekoniecznie KOD) to ludzie dochodzący do większych pieniędzy ciężką pracą i z WŁASNYCH środków wychowujący swoje dzieci. PIS kupuje elektorat socjalem i rozdawnictwem dla ludzi którzy nigdy z oszczędzaniem nie mieli do czynienia (prędzej z chwilówkami) i stąd w bankach "super oferty" lokat na 7% do 4tys (heheheh) zł.

   Usuń
 11. Witam
  Czy dobrze wszystko rozumiem.
  Ja i żona posiadamy :D 2 dzieci.
  Żona zakłada 3 konta i deklaruje na nich 600 + 600 + 300 = 1500 miesięcznie
  ja robie to samo
  po roku wpłat żona uzbierała 18000 ja tyle samo do tego odsetki 1,22% * 9000 (średnio tyle jest na 1 koncie) = 87 zł
  więc żona wypłaca 18000 + 87 + 720(4% z 18k bez belki)= 18807
  ja tak samo 18 807
  więc można powiedzieć, że zysk wynosi 807 z zaangażowanych średnio 9000 czyli 9% netto.

  Teraz kolejne pytanie czy ja i żona możemy mieć konto - zgłąszamy przecież te same dzieci - nie chce wszystkiego na 1 osobę bo przekroczymy wtedy 720 zł na osobe i będzie trzeba płacić podatek od nagrody.
  Czy wszystko dobrze rozumiem i moje wyliczenia są dobre ???
  Aha i czy po roku można ot tak zerwać ta umowę??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A skąd ten 1.22 Ci się wziął? Bo 4% to z tabelki, ale 1.22 to nie wiem.

   Usuń
  2. Podstawił stawkę WIBOR3M, która dziś wynosi 1,72% i odjął od niej 0,50%. Daje to owe 1,22%

   Usuń
  3. Jeśli zrobimy bardziej dokładne obliczenia to z Belką po roku odpowiada oprocentowaniu konta 8,4% a jeśli uwzględnimy, że za premię nie ma belki to tak jakby konto miało 10,25%. Natomiast w horyzoncie 5 letnim to tak jakby konto miało oprocentowanie 3,55% z podatkiem Gdy uwzględnimy jak wyże ,że premia nie jest opodatkowana to wyjdzie 4,15%. Założyłem oprocentowanie podstawowe na poziomie 1,2%

   Usuń
  4. Odsetki 1,22% wyniosą 43zł. Musisz pamietac ze po pierwszym miesiacu nalicza się jedynie od 600 zł - podatek Belki, w drugim miesiacu bedzie to juz 1200 itd

   Usuń
 12. Czy w.g was można bez konsekwencji wyjść po roku czy nie

  OdpowiedzUsuń
 13. Znalezione wyliczenia:
  Założenia
  Osoba bezdzietna
  Okres wpłat – 15 lat
  Wpłata – 200 zł miesięcznie, 2400 zł rocznie
  Oprocentowanie brutto – 1,23%
  Oprocentowanie netto – 1%

  Wyliczenia
  Wpłacony kapitał po 15 latach: 36.000 zł
  Premia po 15 latach: 210% x 2400 zł = 5040 zł
  Odsetki netto po 15 latach: 2855,15 zł
  Łączny zysk netto: 7895,15 zł

  Moje wyliczenia dla podanego przykładu wykazywały średni zysk z całej inwestycji około 2,5 %.

  OdpowiedzUsuń
 14. Pytanie do Czytelników bloga: Czy w NEST BANK jest możliwe aktywowanie konta przez przelew autoryzacyjny z każdego Banku? W mBank jest HACZYK i autoryzacje przy zakładaniu kont są dozwolone tylko z Banku Pocztowego, Alior i Raiffeisen.

  OdpowiedzUsuń
 15. Przy założeniu, że:
  - mam 3 dzieci i wpłacam po 200 zł/m-c,
  - dla uproszczenia, oprocentowanie konta 1 %
  zysk około 3%.
  wartości trudne do oszacowania to inflacja, ewentualne opłaty za kont, istnienie banku.
  Moim zdaniem konto w Deutsche Bank jest lepsze ale wyjście z inwestycji po 5 latach. Może ktoś by to porównał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przelew autoryzacyjny możesz wykonać z jednego z 14 banków - widać je w trzecim kroku składania wniosku.
   Ja zakładałem w czwartek z mBanku i konto było aktywne po 10 minutach

   Usuń
  2. Podejrzewam, że Nest Bank niejako dyskryminuje byłych klientów banku Smart, ponieważ w moim przypadku nie udało się założyć konta przelewem, mimo że bank z jakiego robiłem przelew autoryzacyjny jest na tej liście 14 akceptowanych banków oraz wszystkie dane się zgadzały. Na infolinii Nest Banku usłyszałem, że niestety nie mogę założyć konta przelewem bo rzekomo bank nie może potwierdzić moich danych. Dziwne, skoro moje dane w obu bankach są takie same więc ściemę wyczułem na kilometr. A na ich stronce tak pięknie zachęcają, że konto otworzysz przelewem nawet w 15 minut... Szkoda, że nie wspominają nic o tym, że nie dotyczy to byłych klientów Smarta.

   Usuń
  3. A w smarcie zakładałeś przez internet? Jeżeli tak to nie założysz następnego przez internet. Tajkie sa rekomendacje KNF

   Usuń
  4. Taka troszkę nieprawda, bo ja zakładałam i w Smart przez internet i bez problemu 2 takie konta w Nest otworzyłam, też przez internet. Więc da się, da się. co do problemu może faktycznie coś nie tak z danymi albo błąd systemu?

   Usuń
 16. Reasumując;
  Zakładamy konto, robimy przelew 1zł, później przelew na 10 000zł, czekamy 3 miesiące. Zgarniamy odsetki, zamykamy konto i to wszystko za 0 zł ?

  OdpowiedzUsuń
 17. zapytam, a jak po roku zamknąć takie konta (mówię tylko o Rodz. Oszcz.) czy zamyka się tak samo łatwo i przyjemnie jak otwiera? Czyli w panelu po zalogowaniu, czy też trzeba robić cyrki z wysyłką pism i wydzwanianiem na infolinię, albo nie daj boże odszukiwaniem oddziałów..

  OdpowiedzUsuń
 18. UWAGA NA NEST BANK
  wprowadzaja limity transakcji, limity dzienne i miesieczne, ktorych nie mozna zmienic mimo informacji, ze zmiana jest mozliwa na infolinii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Standardowo limit dzienny to 50K ale właśnie podniosłem do do 500 K i nie ma żadnych ograniczeń - trzeba tylko zadzwonić na infolinię !

   Usuń
  2. Przed chwila zmienilem swoje limity przez inforlinie. Nie bylo zadnych problemow.

   Usuń
 19. Lokatę na start Nest bank można podkręcić przez YB - widzę na razie że można dostać 4% + 1,5%.
  Pytanie - czy inne lokaty też będą do podkręcenia przez YB :)
  Chętnie bym skorzytsał bo IB nic ciekawego nie dała i byłby spokój na 6M...

  OdpowiedzUsuń
 20. Jak można podkręcić przez YB(CO TO JEST)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest ybanking - zajrzyj na PP3
   http://polakcandwa.blogspot.com/2016/11/problematyczne-poaczenia-z.html

   Usuń
  2. Tylko że oni wypłacają nagrody od 25zł i nie dają 1,5% tylko 1,2%.A z tego masz mniej niż 25 zł wiec nie przeleją Ci tej kasy póki nie uzbierasz 25 zeta:(:(:(

   Usuń
  3. kolego, załóż sobie lokatkę na 200 lub 300 tysi to zaczniesz przytulać co miesiąc konkretniejsze pieniążki

   Usuń
  4. Kolego nie uważasz ,ze gdy bym miał 200 lub 300 tysi to nie pisał był temacie lokaty do 10 000?ale myśleć.....

   Usuń
 21. no raczej widzę że piszesz o ybanking a nie o lokacie z ograniczeniem 10 tysi. to może chociaż na rodzinne oszczędności przyinwestuj 36 tysi a wyjdziesz na tym spokojnie 100 zł miesięcznie na czysto ... tylko że wypłata dopiero po roku.

  OdpowiedzUsuń
 22. Zgodnie z Regulaminem „Przyznana Uczestnikowi Premia stanowi nagrodę w ramach sprzedaży premiowej i na mocy art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych do wysokości określonej w wyżej wymienionym przepisie” a więc do kwoty 760 zł.
  Słowo „Premia” występuje w Regulaminie w liczbie pojedynczej. Ale korzystanie z promocji poprzez wykorzystanie kilku kont bez problemu spowoduje przekroczenie tego progu kwotowego. Zatem czy Bank przy wypłaceniu np: 4 Premii po 200 zł, a więc łącznie 800 zł będzie to „opodatkowywał” ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale przecież konta będą prawdopodobnie na inne osoby, zaś zwolnienie z podatku dotyczy jednej osoby.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...