poniedziałek, 28 listopada 2016

Nowa karta do... nieistniejącego konta czyli anomalii bankowych ciąg dalszy


Nieużywane konto warto zamknąć, to oczywistość o której chyba nikomu nie trzeba przypominać. Co prawda konsultantki wzbraniają się od wykonania tej czynności i próbują nas zapewniać, że to konto jest za zero, więc po co to robić?

W bankach jednak wszystko co jest za zero, jest takowym tylko do czasu. Dlatego lepiej jest zamknąć takie konto jak najszybciej i nie zawracać sobie nim głowy w razie nowych opłat. No chyba, że pojawi się jakaś nowa promocja.

Okazuje się jednak, że zamknięcie nie zawsze oznacza, że konto jest faktycznie zamknięte. Przekonałem się już o tym kilkakrotnie i do listy banków udających, że wszystko gra dołącza kolejny: Credit Agricole.


Konto u Francuzów posiadałem już dawno, gdy bank ten zaoferował 400% cashback. Premię było łatwo zgarnąć, wystarczyło zrobić zakupy za 1 zł, za co bank zaokrąglał do 5 zł. W efekcie na jednym zakupie byliśmy 4 zł do przodu.

Niestety jak każda promocja, tak i ta miała swój koniec. Trwało to tylko pół roku, więc stosunkowo szybko zamknąłem niepotrzebne konto. Pominę już milczeniem fakt, jak upierdliwe było tutaj tak otwarcie jak i zamknięcie. 

Omawiałem to zresztą tutaj szczegółowo, więc łatwo mi sprawdzić, że konto zamknąłem pod koniec 2014, a więc już 2 lata temu. Posiadam zresztą kopię wniosku o zamknięcie konto, które warto zabierać ze sobą w razie potrzeby.

Co prawda okres karencji u Francuzów jest bardzo krótki, trwa bowiem jedyne 3 miesiące, jednak kolejne promocje były na tyle zakręcone, że nigdy nie zdecydowałem się na powrót. Nawet przy okazji dość licznych atrakcyjnych lokat z okazji Euro 2016.

Tymczasem mimo iż konto Premium nie jest już używane od 24 miesięcy, w ubiegłym tygodniu odnalazłem w swojej skrzynce pocztowej... wznowioną kartę debetową Platinum do konta. 

Karta do nieistniejącego konta

Poznaj jakość Credit Agricole
Szanowni Państwo,
z przyjemnością przekazujemy Państwu wznowioną kartę MasterCard Debit Platinum w miejsce poprzedniej karty której ważność kończy się w tym miesiącu  

Przyznaję, że taka sytuacja zdarza mi się po raz pierwszy. Owszem zdarzyły się naliczanie odsetek karnych do nieistniejącego konta w Getin czy zamrożenie środków na kilka lat na zamkniętym koncie w BPH. Te przykłady potwierdzają, że nigdy nie wiadomo czy konto które zamknęliśmy, faktycznie jest martwe.

Na marginesie przypomnę, że Getin w końcu zapłacił 13% karnych odsetek ustawowych za bałagan w zamykaniu konta. Pisałem o tym w swoim czasie na PP3, więc zainteresowani mogą zajrzeć do wpisu 13% zysku w Getin czyli Tajniki migracji systemowej.

Do kolekcji bankowych anomalii dodaję kolejną. Na szczęście niebawem ruszam na świąteczne zakupy, więc będzie okazja wyjaśnić tę dziwną sprawę i poznać jakość Credit Agricole...

6 komentarzy:

 1. W moim przypadku jest podobnie, kilka miesięcy temu zamknąłem Konto w Credit Agricole, otwarte oczywiście w związku z promocją. W każdej chwili mogę zalogować się do bankowości internetowej, lecz żadnych produktów tam nie ma. Cyt.:"Nie masz żadnych Kont"- taka informacja jest w miejscu, gdzie było Konto. Nie wiem dlaczego, ale mam tylko dostęp do bankowości internetowej. W innych bankach, gdzie zamykałem konto, dostępu do bankowości internetowej nie mam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zupełnie inna sprawa. Dostęp do bankowości internetowej zamykasz osobnym wnioskiem i tylko ING zamyka konto wraz z dostępem jednocześnie.
   Ja przykładowo zamknąłem konto w Getin, ale zostawiłem sobie dostęp do bankowości. Przydaje się np. przy zakładaniu lokat w Open, które są widoczne w bankowości Getin.

   Usuń
 2. przecież jest bardzo prosty sposób by sprawdzić zamknięcie konta.
  Wystarczy zostawić 1zł na zamykanym koncie i podać numer konta do zwrotu po jego zamknięciu. Dodatkowo powiedzmy za 2 miesiące wysłać z innego naszego konta na zamknięte już konto też złotówkę jeżeli wróci to konto nie istnieje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I mam to testować na każdym banku?
   mBank ma bez wątpienia najlepszy sposób zamykania. Informują o zamknięciu w miesiąc po upływie okresu wypowiedzenia na maila i dodatkowo smsem. Szkoda, że inne banki tak nie robią.

   Usuń
  2. a o jakim Ty testowaniu mówisz? :) zwyczajnie zostawiasz 10 groszy na koncie i zamykasz konto, po czasie MUSI! wrócić te 10 gr na podane konto do zwrotu. Poza tym ile tych kont rocznie zamykasz? Ogólnopolskich banków jest tylko chyba ok 30 :)
   Rzeczywiście mBank pod tym względem jest chyba najbardziej uczciwy, kiedyś potrzebowałem potwierdzenie ubezp. OC po kilku latach, i bez problemu szybko mi przysłali.
   BTW. Uważam że, Nadzór finansowy powinien obligatoryjnie zarządzeniami zmusić banki do sposobu zamykania konta adekwatnego do otwierania. Telefon- zamknięcie telefon, internet zamknięcie online, Kurier- zamknięcie kurier (przysyła go bank na swój koszt) Tak powinno stanowić prawo. Koniec wolnoamerykanki.

   Usuń
  3. Mnie Lukas bank (dawna nazwa Credit) naliczył 700,00 złotych opłat po paru latach od zamknięcia u nich konta. Dlatego takie papierki trzymam do śmierci i jeden dzień dłużej (dla spadkobierców).

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...