niedziela, 13 listopada 2016

Nieoczekiwane zmiany w Nest bank czyli pierwsi dostają najwięcej


Kilkanaście dni temu swoją premierę miał Nest bank. Premiery zwykle przyciągają uwagę, bo tu na start można liczyć na więcej. Byłem sceptycznie nastawiony do nowej odsłony Banku Smart, nie sądziłem jednak, że tak źle zrobi się tu tak szybko.

Gdy swoją huczną premierę miała Optima w listopadzie 2011 roku, to 8% na start było gwarantowane przez wiele miesięcy i dopiero podatek Belki wprowadzony od kwietnia 2012 zmienił drastycznie zyski z nowego banku.

W przypadku Nest bank nie ma właściwie co porównywać. Zachowano co prawda wabika czyli lokatę Witaj na 4%. Tę lokatę warto założyć, bo taka stawka to rzadkość na rynku lokat, a nie wiadomo jak długo będzie tutaj jeszcze czwórka z przodu.

Tutaj założysz Lokatę Witaj na 4% w Nest bank

A może to się niebawem zmienić, skoro oferta pozostałych lokat już poleciała w dół. Ofertę Nest banku omawiałem całkiem niedawno, ale tam nie wspomniałem o ofercie depozytów. Nie było takiej potrzeby z dwóch powodów - raz: że nie były jakoś szczególnie atrakcyjne, dwa: że kto chciał mógł je znaleźć w drugiej lidze listopadowego rankingu.

Tylko ta lokata z Nest bank zostanie w rankingu...
W połowie miesiąca robię zwykle aktualizację rankingu lokat i... nie znajdziemy już tutaj lokat w Nest banku. Wszystkiego można się było spodziewać po Nest banku, ale chyba nie tak rychłego spadku atrakcyjności.

Lokata kwartalna na nowe środki ma obecnie następujące stawki:
2,00% - jeśli posiadamy konto (spadek o 0,50pp)
1,80% - jeśli nie posiadamy konta
Nowe środki z definicji powinny gwarantować lepsze stawki, tutaj zaś mamy bardzo kiepskie oprocentowanie za dopływ nowego kapitału.  

...bo cała reszta lokat poleciała już o 0,50 pp w dół

Gdyby ktoś powierzył nowe środki na pół roku może liczyć na stawki:
2,10% - jeśli posiadamy konto (spadek o 0,50pp)
1,90% - jeśli nie posiadamy konta
a więc zaledwie o 0,10pp więcej aniżeli w przypadku lokat na trzy miesiące. Jak widać nie warto wpłacać tutaj nowe środki, skoro w większości banków można liczyć na dużo więcej i to niekoniecznie za świeży kapitał.

Na szczęście konto wciąż oferuje początkową stawkę

Oczywiście nie zobaczymy Nest banku w aktualizacji rankingu lokat na listopad. Nowe środki lepiej wpłacać tutaj na o wiele atrakcyjniejsze konto Nest rodzinne oszczędności, premiujące regularne wpłaty. Omawiałem je tutaj bowiem wygląda ono o wiele ciekawiej od lokat.

Tutaj założysz konto Nest Rodzinne Oszczędności ze stawką do 30%


Niestety nie wiadomo jak długo jeszcze będzie tak atrakcyjne jak dotąd. Skoro lokaty były raptem dwa tygodnie w ofercie i szybko poleciały w dół, możliwe że podobnie będzie także z kontem.

Bank Smart czyli dawny Nest bank nie robił takich akcji do jakich przyzwyczaił nas Idea bank. Nie spodziewam się więc, że w Nest coś się zmieni. Wygląda na to, że tutaj pierwsi dostają najwięcej, kolejni lepszą ofertę znajdą w innych bankach...

15 komentarzy:

 1. Wiem, że tego typu wyliczenia są pokrętne i zależą od logiki oraz środków finansowych liczącego ale "na moją logikę" to "super oprocentowane" konto nest rodzinne oszczędności to produkt dla nieumiejących liczyć.
  Załóżmy najdłuższy (i teoretycznie najbardziej opłacalny wariant): 15 lat, 200PLN/mc. Rodzina z 2 dzieci (przykład):
  200PLN/mc = 2400 rocznie. premia roczna jest liczona tylko od wpłat z danego roku. Czyli razem dostaje się (po 15 latach): 2400 * (4%+5%+....+28%). Razem: 2400 *240% = 5760 PLN. W ciągu tych 15 lat na koncie trzeba zgromadzić 36 000. Oznacza to, że uśredniony zysk na tym kapitale wyniesie 5760/36000=16%...w 15 LAT!!! czyli nieco powyżej 1%/rok.
  Oczywiście można kontrargumentować, że te 36000 nie jest wymagalne natychmiast więc teoretycznie mając całość sumy można nią obracać do momentu wymaganej wpłaty miesięcznej i wtedy oprocentowanie na pewno pójdzie w górę - ale jak dużo? To zabawa dla optymalizatorów. Dla mnie gra niewarta świeczki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z moich wyliczeń wychodziło troszkę inaczej. Warto to porównać do tradycyjnego konta oszczędnościowego - moja symulacja wykazała średni zysk troszkę ponad 3%.
   Osobiście rozważam opcje założenia takiego rachunku, bo od 2010 sukcesywnie odkładam niewielkie sumy na czarną godzinę.

   Usuń
 2. Warto wspomnieć ze lokatę powitalną NB można podnieść przez yb do 5,5%.

  OdpowiedzUsuń
 3. Generalnie nie jest to bank do oszczedzania, np. lokaty walutowe z BIZ banku oferowane na niezly procent jak dla waluty(oferta z poczatku roku) maja obecnie 0,1%, podobnie z kontami oszczednosciowymi walutowymi na 0,1%. Taka oferta powoduje zapalenie sie czerwonej lampki, ze bank nie bedzie przyciagal depozytariuszy.

  OdpowiedzUsuń
 4. YBanking wycofał lokaty w optimie!!??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na to wygląda, Ja ich już nie widzę po zalogowaniu.

   Usuń
  2. Przerwa potrwa kilka dni. Ze względu na migrację BGŻ / BNP Paribas oferta musiała zostać zawieszona.
   Równocześnie w tym tygodniu wprowadzamy zmiany na Ybanking i po ich dokonowaniu oferta Optimy wróci.

   Pozdrawiam

   Usuń
  3. Wlasnie widze, ze znow pozmieniane w yBanking. Niestety na minus. Czy przez kilka miesiecy jeszcze dostaniemy premie ze starego modelu, jesli wychodzi nam wieksza? Kiedys tak Pan obiecywal. Zmniejszone chyba zostaly takze bonusy za lokaty spoza? Wczesniej bylo 0,25%, a teraz obnizono do 0,1% ;/

   Usuń
  4. A dobra, jest 3 miesiące okres przejściowy w PDFie podany, o tyle dobrze. Wycofane jednak zostały premie za rachunek - to miało być przez 12 miesięcy, czy jeśli ktoś zgłosił się przed 15 listopada, to jeszcze będzie dostawał w kolejnych miesiącach (do 12 miesięcy) premie za zgłoszone konto? Bo pamiętam, ze tak miało być.

   Usuń
  5. Bank smart to możecie już chyba wyrzucić z listy, bo zdaje się nie istnieje? :)

   Usuń
  6. Tak, zgodnie z informacją w zakładce "Korzyści" przez 3 miesiące płacimy wyższą z kwot.
   Zmiany są niekorzystne jedynie dla osób z małą liczbą połączeń lub bez połączeń w ogóle, a także dla osób ze znaczną przewagą produktów zgłaszanych nad kupowanymi przez Ybanking. Dla pozostałych użytkowników zmiany będą na plus. Sumarycznie zapłacimy nieco wyższą kwotę premii (nie licząc premii za rachunki).

   Na zmianę zasad premii nakłada się zakończenie promocji dla istniejących rachunków. Jednak nie jest to związane ze zmianami zasad.
   Tę promocję planowaliśmy zakończyć niezależnie. Zapowiadaliśmy to już od jakiegoś czasu.

   W zamian za to szykujemy ciekawą ofertę rachunków.

   Jedynie pierwsza wersja promocji, zakończona na początku czerwca, była na 12 miesięcy, ale z ograniczeniem do 100 zł sumarycznej premii. Według naszych analiz wszystkie osoby korzystające z tej promocji przed czerwcem wykorzystały limit 100 zł.

   PS Rzeczywiście oferta Bank Smart błędnie pojawiła się w trakcie prac nad zmianami. Jest już usunięta.

   Usuń
 5. Ja pierdziele, właśnie mi kasa weszła z getinu - miałem na 2,6% założyć lokatę u nich, a tu lipa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi cześć z GB weszła wcześniej i zdążyłem na 2,6 % się załapać. Masz jeszcze millenium i toyota bank.

   Usuń
  2. No wrzucę na Toyotę na 2.5 właśnie poszedł przelew,ale się wkurzył, bi w piątek jeszcze mieli 2.6 w nest. Przelew mi dziś przyszedł,chciałem zakładać, patrzę, a tu mega ścięcie.

   Usuń
  3. W Toyocie konto jest za free czy sa oplaty zwiazane z lokata?

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...