czwartek, 16 maja 2019

BFG zostaje niestety kuratorem w Idea bank - co to oznacza?


Najważniejszą dla nas wiadomością tego tygodnia jest bez wątpienia wyznaczenie przez KNF kuratora dla Idea bank. Nie sądziłem, że będzie to potrzebne, a jednak od wczorajszego późnego popołudnia piszecie o tym w komentarzach.

Polcan czy widzisz podobieństwa między IB a SK Bank i SKOK Wołomin? 
Pytanie zadane dziś rano przez anonimowego jest dość  naturalne. Wszak głośno na blogu było o problemach legendarnego SKOKu oraz największego banku spółdzielczego.
Notowania Idea bank za ostatni miesiąc

Podobieństwa owszem są, chociaż nieco inne. W wołomińskim SKOKu mieliśmy zarządcę komisarycznego, który wcale nie był zainteresowany ratowaniem kasy, lecz robił co mu się podoba na własną rękę. Pamiętamy jak nas rozsierdził żądaniem by jakąkolwiek wypłatę środków najpierw poprzedzić wizytą u... notariusza.

Z kuratorem jest nieco inaczej. Nie oznacza to, że dzięki niemu zarząd banku zostaje odsunięty na bok jako nieudolny i nie potrafiący nic zrobić przez co trzeba go wyrzucić na zbity pysk. Zarząd IB zostaje, zaś kurator ma prawo uczestniczenia w posiedzeniach banku.

Niepokoi jednak inne, bardziej aktywne prawo kuratora. Może on bowiem wnosić sprzeciw wobec uchwał i decyzji zarządu i to jest rzecz, która zdecydowanie najbardziej mi się nie podoba. I z pewnością nie jest na rękę nam wszystkim.

Dlaczego? Bo to co oferował Idea bank było nie tylko bezkonkurencyjne w sferze lokat, ale i lepsze od KO co przeczy samej idei depozytów. Lokata beztroska nie gwarantuje bankowi pewnego wsparcia finansowego, skoro można ją w dowolnym momencie zerwać nie tracąc odsetek. 

Dla nas to istny raj na ziemi, bo dający duże pole do popisu z podkręcaniem zysku i wydłużaniem czasu trwania takiej lokaty. Dla banku świetny wabik dla złaknionych dobrych lokat, ale bez gwarancji utrzymania kapitału, który może zniknąć z dnia na dzień. To zaś nie podoba się z pewnością organom kontrolującym.

Po listopadowej aferze KNF beztroska oferowała 3,90% co było dawno nie widzianą stawką na lokatach. Przed publikacją raportu finansowego w kwietniu ta sama beztroska oferowała już mniej bo 3,50%. Sugerowało to niejako mniejsze problemy, bowiem oprocentowanie z reguły odzwierciedla kondycję banku niczym notowania giełdowe.

W komentarzach pojawiają się nadzieje na trzeci powrót beztroskich czasów. Niestety szczerze w to wątpię, a to za sprawą kuratora. Idea bank przygotował niedawno cztery oferty lokat ze stawkami sięgającymi nawet 3,90% oraz 3,95%. Regulaminy zostały już przygotowane i tylko od zarządu zależało kiedy pojawią się na stronie banku.

W artykule Tego Idea bank nam nie pokazał omówiłem lokatę imponującą, która nigdy nie ujrzała światła dziennego. Podobnie było z przygotowanymi ostatnio superlokatami i bardzo możliwe, że to właśnie kuratora wyraził swój pierwszy sprzeciw. Wszak kurator ma realizować plan naprawczy, a naprawą problemów finansowych raczej nie jest lokata przypominająca Zamek na piasku.

Pytanie drugie czy widzę podobieństwo do SK bank. Też nie do końca, w SK bank mieliśmy też masowe wycofywanie środków, było jednak tak gwałtowne, że bank nie nadążał z wypłatami i mieliśmy blokady wypłat. Pisaliście o tym zresztą szeroko w komentarzach, nie miałem tutaj jednak nigdy konta więc sytuację znam raczej z Waszych opisów.

Do tak drastycznej sytuacji nie doszło o niebieskich. Idea nigdy nie utraciła płynności bowiem między innymi wielu z nas zasiliło ten bank. Zależy nam zresztą na tym, by bank istniał dalej poza nim bowiem nie ma już praktycznie żadnej sensownej oferty.

Niedawno na interii czytałem wywiad z jednym ze specjalistów ING, który w bardo negatywnym tonie wypowiadał się o Idea bank, nazywając go czarną owcą bankowości. Dla niego IB niszczy wizerunek banku i najlepiej byłoby, gdyby ten bank zniknął z rynku.

Mimo tych wszystkich problemów nie mam zamiaru wycofywać środków z IB. Przy stawce 3,90% udało mi się zoptymalizować zyski na maksa. Przy stawce 3,50% dopiero pod koniec miałem dostęp do większych środków, udało mi się jednak w ostatniej chwili zastosować trick z wydłużeniem opłacenia lokaty do 10 dni.

Co będzie dalej? Chciałbym się mylić, ale wprowadzenie kuratora może być problematyczne przy wprowadzeniu szalonych ofert, do których przywykliśmy  które tak nam się podobają. Kurator ma usprawnić proces opracowania działań naprawczych. Ciekaw jestem jak to będzie wyglądać.

Póki co widzimy spadki....

Ciąg dalszy: Pierwszy bank BFG czyli koniec eldorado lokat

44 komentarze:

 1. https://www.knf.gov.pl/o_nas/komunikaty?articleId=65691&p_id=18

  Sam komunikat ma być chyba bardziej uspakajający, ale jak widać po dacie publikacji zbiega się ona z obniżką oprocentowania lokat w IB :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Polecam również filmik edukacyjny ze strony BFG - co może ewentualnie czekać nasz ulubiony bank i jego klientów:

  https://www.bfg.pl/przymusowa-restrukturyzacja/film-edukacyjny/

  OdpowiedzUsuń
 3. Pewnie masz rację ale... dla kilkuset złotych z oprocentowania uważam, że nie ma co ryzykować. Getback też był za duży, by upaść. A potem już wiele osób nie zdążyło wyciągnąć pieniędzy. Nikt nie przewidzi jakie to będzie obciążenie dla BFG jakby Idea zbankrutował, a po nim może Getin. Czy warto się stresować? Ja nie chcę i wczoraz zerwałem wszystkie lokaty i póki się da przerzucam kasę na zewnątrz. Oczywiście każdy sam podejmuje decyzję - ja piszę tylko moje zdanie. Wybieram spokój, bo chytry traci...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A gdzie przerzuciłeś? Bo w innych bankach jest tragedia przecież. U mnie to nie jest kilka stów, ponad 3000 zł w rok lekką ręką, a nawet więcej (zależy do jakich alternatyw porównywać).

   Usuń
  2. U mnie to także nie było kilka stów tylko dużo więcej, bo miałem pod kurek. Jeszcze nie wiem co z nimi zrobię - może obligacje skarbowe

   Usuń
  3. Człowieniu, jak BFG okaże się niewydolny w przypadku Idea Banku czy Getinbanku to możesz sobie trzymać nawet w PKO BP swoje pieniądze, ale gwarantuję Ci, że wyjdziesz tak samo stratny jak ludzie który mają pieniądze u Czarneckiego, bo po prostu będziesz mógł sobie za swoje pieniądze tyłek podetrzeć, a państwo Polskie będzie bankrutem.

   Usuń
  4. Drodzy Państwo, zanim zaczniecie panikować przeczytajcie sobię ustawę o BFG. Dokładnie kroki co Państwo musi zrobić żeby zagwarantować te mizerne 100k euro...

   Usuń
 4. Dobrze, że wrzuciłem większość kasy na 3,5% na rok i mam spokój. Zostawiłem sobie jednak trochę (1/5 jakaś całości) na lokatach 3,5% z możliwością zerwania bez utraty na 3 miesiące, aby mieć w razie czego, teraz żałuję, że to też nie poszło na te roczne :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Dobrze, że wrzuciłem większość kasy na 3,5% na rok i mam spokój. Zostawiłem sobie jednak trochę (1/5 jakaś całości) na lokatach 3,5% z możliwością zerwania bez utraty na 3 miesiące"

   Też tak zrobiłem jak Ty, tylko w trochę innych proporcjach. Nie było wtedy jeszcze Wiosennej, więc ta część poszła na Zawrotną. Pewnie jeszcze wrócą trochę lepsze stawki w IB - po panice niektórych osób, ale w 3,5% na rok już raczej nie wierzę.

   Usuń
  2. Ja zdążyłem na styk. 14-tego założyłem roczną na 3,5% a 15-tego już jej nie było. W tej chwili mam w IB 250tyś ale nie panikuję i napewno się stąd nie ruszam.

   Usuń
 5. A ja mam w IB wszystko na wiosennych z możliwością zerwania. Cieszę się, że nie dałem się skusić na 6 czy 12 miesięcy.
  Ręka na pulsie, czy zdążę uciec? nie wiem ale wiem, że od mojej intuicji wszystko zależy. Optymiści na 12 miesięcy zdani są na łaskę LC, a jemu chyba już nikt nie ufa...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie to czysta kalkulacja. Nawet jakby bank padł, co jest mało prawdopodobne to w kilka dni odzyskam kasę z odsetkami. Ty masz tylko 3 miesiące, a ja mogę mieć 6 czy 9 np. wyższego oprocentowania (nie mówiąc już o 12). Jakby miał padać, to zapewniam Cię, że i tak nie zdążysz, bo zrobią pstryk i tyle. Jak niby wyczujesz moment? Już mają kuratora, to jeszcze nie jest ta chwila? :)

   Usuń
  2. "Jakby miał padać, to zapewniam Cię, że i tak nie zdążysz, bo zrobią pstryk i tyle."

   Też mi się tak wydaje. Napiszą "przerwa techniczna", nie da się nawet zalogować do ST, a następnego dnia banku już nie będzie ;)

   Usuń
  3. BFG zwróci kapitał + odsetki, ale odsetki nalicza do dnia ogłoszenia upadłości, a nie do przodu. W przypadku IB na 99,99 % upadłości nie będzie, co najwyżej worst case scenario to przymusowe przejęcie przez jakiś moloch typu PKO. To i tak będzie dla nas ciułaczy cios w żebra, bo lokaty zjadą do poziomów tych państwowych wyzyskiwaczy.
   Ja myślę, że IB się wygrzebie i jednak pod koniec roku połączy z Getinem. Panu Leszkowi Cz. trzeba po prostu obecnie trzymać kciuki. Koniec IB to będzie koniec bankowości prywatnego polskiego kapitału w Polsce, i początek powrotu komuny w kolejnym sektorze gospodarki.

   Usuń
 6. Czy wiecie jaki obecnie kurs przyjmuje BFG dla 100k EUR przy wypłacie w razie czego ?
  Muszę sprawić czy nie przeholowałem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do obliczenia wartości euro w złotych przyjmuje się ogłaszany przez Narodowy Bank Polski kurs średni z dnia spełnienia warunku gwarancji (tj. z dnia wskazanego w decyzji Komisji Nadzoru Finansowego, jako dzień zawieszenia działalności banku lub kasy i ustanowienia odpowiednio zarządu lub zarządcy komisarycznego oraz wystąpienia do właściwego sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości lub też z dnia wystąpienia przez BFG do właściwego sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości, w związku z prowadzoną przymusową restrukturyzacją banku lub kasy).

   Usuń
 7. Na tą chwilę w podobny sposób oceniam sytuację jak z tym, że bardziej stawiam na wariant pesymistyczny tzn. przymusowe przejęcie.
  Żeby banki przetrwały w dotychczasowej formule, LC musiałby mieć w rękach albo bardzo mocne karty, albo znaleźć silnych sprzymierzeńców. Ja takich nie widzę, choć rozgrywek pozakulisowych nie jestem w stanie ocenić.
  Widzę natomiast:
  1. stado konkurentów bankowych, którzy zapewne chętnie wyeliminują instytucję uszczuplającą ich klientelę i dodatkowo mocno "psującą rynek" korzystnymi obecnie warunkami
  2. atmosferę polityczną do przechwytywania co się da i monopolistycznego odgórnego kierowania gospodarką (łyknięcie przez PKO byłoby pewnie bardzo mile widziane). Afera ujawniona przez LC też pewnie dodatkowo atmosferę tę zagęściła.

  Z wczorajszego komunikatu KNF kluczowe są dla mnie zwroty:
  - KNF jednogłośnie zdecydowała...
  - wzmocnienie nadzoru
  - stworzenie możliwości bieżącego monitorowania
  - zapewnienie efektywnego przepływu informacji
  - Kurator może brać udział we wszystkich posiedzeniach

  Na takim tle zabawne wydają się zwroty:
  "Celem ustanowienia kuratora jest wsparcie organów Idea Banku..."
  i
  "Ustanowienie kuratora pozostanie bez wpływu na świadczenie przez Idea Bank usług na rzecz jego klientów."

  Nasuwa mi się porównanie do rozmowy z fachowcem unikającym rozmowy o kosztach i szczegółach wykonywanego zlecenia i pełne otuchy ;) słowa padające przy tej okazji:
  "Pan się niczym nie martwi, my się wszystkim zajmiemy. BĘDZIE PAN ZADOWOLONY!"

  ...i jeszcze raz, żeby było jasne - na tą chwilę nie obawiam się o moją kasę w Idei. Martwią mnie skutki obecnych działań na przyszłość sektora i ten "cios w żebra", którego skutków nie potrafię ocenić.

  OdpowiedzUsuń
 8. Może być też tak jak na Cyprze. Ograniczą wypłaty do 1-2tyś. euro na dzień albo na tydzień i lokaty wiosenne z możliwością zerwania są zwyczajnie praktyczniejsze.
  Włożenie do banku z kuratorem kasy na 12 miesięcy powiela ryzyko i wynika wyłącznie z pazerności. Czekam gdziekolwiek na ofertę promocyjną na 3% i spadam bez strat z IB. Pazerni na 12M mogą TYLKO dmuchać i chuchać na LC.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aha, czyli jak ja trzymam tam to jestem pazerny? Na 3% nigdzie indziej nie ma nawet, wiec szukaj sobie dalej. Cypr to inna bajka, bo tam byla lewa kasa od ruskich i innych, wiec nikt sie mocno nie awanturowal, zupelnie inna bajka.

   Usuń
 9. pytanie z innej beczki: konto profit w Milenium zerujemy na 25 maja ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Michu, tu takie ważne sprawy, a Ty wyskakujesz jak filip z konopi :P

   Usuń
  2. Tak, dla takich pytań warto spojrzeć na comiesięczny ranking KO publikowany na PP4 (zakładka Polak Potrafi 4). Tam masz wszystkie ważne daty dla wszystkich kont godnych uwagi.
   https://polakcandwa.blogspot.com/2019/05/ranking-kont-oszczednosciowych-z-nowym.html

   Usuń
  3. Rozumiem zatem ze po wyplacie srodkow 25 maja bedzie je mozna z powrotem wplacic 26 maja i dalej normalnie korzystac z konta oszczednosciowego na 2.7 jednoczesnie bedac zakwalifikowanym do kolejnej edycji promocji na 2.7?

   Usuń
  4. Tak zwykle dotąd bywało. Pamiętaj tylko o ograniczeniu przelewów do 50 tys. i że nie idą w soboty (25.05)

   Usuń
 10. A ja:
  1) pobrałem potwierdzenie że i Idea mam lokaty
  2) czekam :-)
  Jak i Idei coś się popsuje to co najwyżej pójdę z kwitkiem do BFG. A jak nie to znów założę lokatę i znów pobiorę potwierdzenie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja niestety mam pod/nad korek, w zasadzie nikt nie jest w stanie udzielić mi informacji odnośnie statusu w BFG (łącznie z odpowiedzią mailową z BFG) na szczęście kończy mi się lokata na początku czerwca i trochę będzie spokojniej. Głównie chodzi o ewentualną fuzję z Getin Noble Bank.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po fuzji o ile do niej dojdzie , będzie 1 podmiot tzn. Max 100 tys eur gwarantowane przez Bfg, a nie sumarycznie 200 tys eur.

   Usuń
  2. Tylko, że ja mam konto wspólne z zoną w GNB a własne w IB i stąd zastanawiam się jak to będzie liczone po ewentualnej fuzji. Najkorzystniej byłoby żeby przekształciło się w konto wspólne ale to nie jest takie pewne. Jak pisałem nikt na to pytanie nie jest w stanie odpowiedzieć

   Usuń
  3. Irek:
   W takiej sytuacji bedzie tak, ze nadal zona bedzie miala gwarancje 100K z konta wspolnego, a Ty swoje 100K niezaleznie skad bedzie ono pochodzilo. Dla przykladu jesli teraz masz tak:
   W GNB na koncie wspolnym: 150K
   W IB na koncie: 70K.
   Po polaczeniu w przypadku upadlosci Twoja zona dostanie zwrot 100K i Ty tez tylko 100K,
   wiec nie odzyskasz 20K.

   Wszystkie kwoty podawalem w EUR

   Usuń
  4. W przypadku rachunku wspólnego kwota gwarantowana wyliczana jest odrębnie dla każdego ze współposiadaczy rachunku. Należność deponenta z tytułu rachunku wspólnego liczona jest w następujący sposób: środki na rachunku dzielone są między wszystkich współposiadaczy zgodnie z postanowieniami umowy rachunku, a jeśli takich postanowień nie ma – ustala się dla wszystkich równe części i oblicza wartość gwarancji dla każdego ze współposiadaczy rachunku osobno

   Usuń
 12. Czy to prawda, że lokatę mobilną w Getin Banku można założyć ponownie?

  OdpowiedzUsuń
 13. A w jaki sposob mozna to zrobic?

  OdpowiedzUsuń
 14. Tzn. 22 maja kończy mi się mobilna w GB i mogę ją założyć ponownie?

  OdpowiedzUsuń
 15. Tak, jak Ci się skończy jedna lokata i pieniądze wrócą na konto, wchodzisz do aplikacji Getin, wybierasz chyba "Załóż nową lokatę" i szukasz tej za 4%.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mobilna jest odnawialna, odnowi sie na mikro%, trzeba ją zerwac, wówczas pojawi się mozliwość założenia nowej

   Usuń
  2. Można ją zmienić na nieodnawialną.

   Usuń
  3. Jak zerwiesz lokatę mobilną to procenty szlag trafi.

   Usuń
  4. Tu jest mowa o zerwaniu zaraz po odnowieniu więc niczego szlag nie trafi.

   Usuń
 16. OK, za 4 dni sprawdzę i napiszę czy faktycznie tak jest.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Potwierdzam, że po północy GB przelał 20tyś. z zakończonej lokaty mobilnej na 4%/3M na konto osobiste i w tym samym momencie pojawiła się możliwość ponownego założenia lokaty mobilnej 20tyś/3M.

   Usuń
 17. U mnie stoi ze po zakonczeniu zabawy forsa z mobilnej wedruje na ror.

  OdpowiedzUsuń
 18. Zakończyły mi się wszystkie lokaty w IB i czas zakończyć współpracę, nie mają nic do zaoferowania godnego uwagi, tylko nowe środki, skoro nie szanują stałego lojalnego klienta to czas zamknąć konto.

  OdpowiedzUsuń
 19. IB przyjął strategię na przetrwanie
  https://www.money.pl/gielda/zle-wyniki-bankow-czarneckiego-mialo-byc-lepiej-a-wyszlo-jak-zwykle-6386498430449281a.html

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...