niedziela, 24 lutego 2019

Tego Idea bank nam nie pokazał


W Idea bank wciąż trwają spadki na lokatach. Z dawnej stawki 3,90% jaka powoli nam się kończy dziś mamy już tylko 2,30%. Z jednej strony to cieszy, bowiem informuje, że pożar jaki się tutaj panoszył w końcówce ubiegłego roku został już ugaszony.

Z drugiej strony jednak smuci, bo oznacza powrót do kiepskich stawek jakie obowiązywały w ubiegłym roku. I nic nie wskazuje na to, by trend się odwrócił. Jak sama nazwa wskazuje Idea bank ma dużo pomysłów, niestety nie każdy z nich ujrzy światło dzienne.


Ta lokata nie ujrzała światła dziennego

Jednym z takich pomysłów jest z pewnością Lokata Imponująca. Projekt takiej lokaty został przygotowany, ale nigdy nie pokazała się ona na stronie głównej. Być może ktoś z Was zdążył ją zauważyć, ale zniknęła zanim ktokolwiek ją założył.

Działo się to w najgorętszym momencie, gdy pożar szalał w najlepsze, a niebiescy głowili się jak go ugasić. Stawki zaproponowane na Imponującej były następujące:
 • 3 miesiące: 3,70%
 • 5 miesięcy: 3,50%
 • 12 miesięcy: 3,25%
Gdyby ta przygotowana już lokata pokazała się dziś, byłaby naprawdę taka jak w nazwie: imponująca. Miała się jednak ukazać tuż przed świętami, gdy w ofercie była jeszcze beztroska, gdzie mieliśmy wyższą stawkę i z możliwością zerwania w dowolnym momencie bez utraty odsetek.


Jej pojawienie się w zapowiadanym terminie skutkowałoby krytyką na niniejszym blogu. Po co nam lokata o gorszych parametrach niż jest w ofercie? Idea zapędziła się wówczas w kozi róg, w którym tylko przekroczenie stawki 4% pozwoliłoby na zerwanie beztroskiej i zakładanie nowej Imponującej.

Wszystko ma jednak swoje granice. Dalsze windowanie lokat znalazłoby pewnie odzwierciedlenie w notowaniach banku. Wszak im wyższe stawki na lokatach, tym większe problemy samego banku, spirala nakręcałaby się dalej i kto wie do czego mogłoby to doprowadzić.

Dziś sytuacja uległa już diametralnej zmianie. Wystarczyłaby więc po prostu zostawienie regulaminu w podanej wyżej formie i aktualizacja terminów. Bez wątpienia spowodowałoby to ponowny napływ gotówki do niebieskich i euforię wśród oszczędzających.


Ostatni tydzień na przenosiny po 3,50% na dłużej

Póki co pozostaje nam ewakuacja do Getin. Przed nami ostatni tydzień stawki 3,50% o czym przypominam dziś na PP4. Jak już informowałem wcześniej od piątku zaczynam ewakuację do zielonych by zaklepać sobie wyższą stawkę niż obecne 3,20% na KO w Idea bank.

Tutaj założysz jeszcze konto oszczędnościowe w Getin na 3,50% do 400k

W marcu kończyć się będą liczne lokaty beztroskie. Wygląda jednak na to, że Idea bank przygotowuje się raczej na zniknięcie z rynku i przenosiny pod skrzydła Getin. W efekcie Lokata Imponująca raczej nam nie zaimponuje...

47 komentarzy:

 1. Dokladnie jak napisales nazwa Idea znika z rynku stad pompowanie srodkow do Getin; tez juz jestem na stawce 3,5% przez jeszcze 140 dni w Getinie, stad wszystko z IB bedzie przeplywac u mnie stopniowo do Getina.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czemu 140 dni? Konto oszczednosciowe w promo jest na ile miesięcy? Zawsze na 3 chyba było. Ja mam z edycji grudniowej na 3 miesiące z tego co pamiętam. 24.12 zakładałem. Czyżby było na dłużej?

   Usuń
 2. Ciekawe ktory system przetrwa?
  Niby przejmujacym jest IdeaBank a pochlanianym Getin, jednak nazwe chca pozostawic Getina. Czy pozostawia tez system Getina, czy jendak swoj sztandarowy Cloud?

  OdpowiedzUsuń
 3. Z jednej strony racja że IB się powoli zwija, ale z drugiej strony przy próbie przelewu kasy w ubiegłym tygodniu do GB zaproponowali mi 3,5% na beztroskiej, z czego oczywiście skorzystałem !

  OdpowiedzUsuń
 4. A jak by założyć skok św Krzysztofa?

  OdpowiedzUsuń
 5. A skad wiadomo ze to ostatnie 3.5% na KO Getina? Może dadzą następną edycję - zwłaszcza ze ta była krótka - tylko miesiąc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Praktycznie każda trwa około miesiąca. Czy to ostatnie 3,50% nie wiadomo na pewno, to moje domysły patrząc na to co się dzieje w obozie niebieskich. Skoro są regularne spadki od dwóch miesięcy, to sytuacja musi się stabilizować. A to pociąga za sobą obniżki oprocentowania.

   Usuń
  2. Sytuacja nie jest jasna. Ostatnio czytałem analizę połączenia IB z Getinem i wyszło że na rynku akcji dzieje się coś dziwnego i żeby to miało ręce i nogi któryś z banków musi podrożec a drugiego ceny spaść. Słowem Jedno jest za tanie a drugie za drogie. Chyba właśnie chodzi o IB - akcje sa za drogie a Getinu za tanie żeby to połączenie miało większy sens.
   Tak czy siak - obserwujemy podzwonne na dobre procenty w bankach. Ja nie załapię się na obecną edycję na KO w Getin i muszę czekać do 3 marca na nową. Ile bedzie? Nie wiadomo. Stawiam na 3.3. Mi zostały jeszcze ponad 2mc w IB na 3.6 ale gdyby okres przystępowania do kolejnej edycji w GB był jakiś dłuższy niż 1mc to zapewne bym skrócił IB i się przeniosł choć nawet i ten 1mc tez by chyba starczył. Zresztą oni po to tak obniżają te lokaty aby ludzie powoli schodzili z wyżej oprocentowanych i zaklepywali sobie owe kwartalne lokaty na niższy procent, ale z kolejnymi 3 miesiącami.

   Usuń
  3. Jesli IB "przejmie" Getina, to Getin wyemituje nowe akcje, które obejmie IB. To znaczy , że akcje Getina na giełdzie drastycznie potanieja, bo dojdzie do rozwodnienia. Akcje IB nie odbija sie znaczaco, w szczególnosci w sytuacji jak w nowy twór wejdzie jakis inwestor. Jak sie nowy podmiot bedzie nazywal , nic nie ma znaczenia. Moim zdaniem po fuzji, stawki lokat zostana obnizone, ale pozostana na wyższym poziomie niz w państwowych bankach i innych niedobitków na rynku. Polska bankowosc obecnie jest w fazie konsolidacji, cyfryzacji i po częsci, kapitulacji. Osobiście jestem sceptyczny po pierwsze po co jakis branzowy inwestor by wchodzil w GB/IB bo to nie ma sensu i czy inwestor wpompuje taka ilosc swiezego kapitalu , aby to mialo jakis sens. Dzisiaj w wielu branzach nie tylko w finansach w Polsce jest sytuacja patowa. Są pieniadze , ale nie ma do nich dostępu. Dlatego króluje rozdawnictwo panstwowe oparte na dziecinnym załozeniu , że i tak powroci do budżetu 23 procent Vatu i innych podatków.

   Usuń
 6. Ja narazie do 27 kwietnia jestem na lokacie 3,9% w getin. IB mam wyczyszczone do zera. Ciekawe czy na początku maja będzie coś ciekawego powyżej 3%

  OdpowiedzUsuń
 7. czy jeżeli założę konto na 3,5% to przez całe 5 miesięcy mogę robić przelewy którę będą oprocentowanę na tę kwote?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli załapujesz się na promocję, to możesz przelewać na konto do woli tyle razy ile chcesz. Jedynie przelew z KO jest jeden darmowy w miesiącu.

   Usuń
 8. No tak Marcin - na Zawrotnej :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem starym klientem Getina. Mam u nich między innymi konto oszczędnościowe na które kilka dni temu przesypałem trochę grosza i ukazało się oprocentowanie konta 1,55%. Jakie błędy popełniłem???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wyraziles wszystkich 4 zgod marketingowych niezbednych w promocji. TYlko 2 z nich sa mozliwe do ustawienia samodzielnie, pozostale dwa tylko telefonicznie

   Usuń
  2. Możesz rozwinąć o jakie zgody chodzi? U mnie są cztery: 1.Zgoda na marketing SMS i telefoniczny Banku
   2. Zgoda na Marketing elektroniczny Banku
   3. Zgoda na oferty marketingowe spółek powiązanych i podmiotów współpracujących (i tutaj dwie podzgody jak w pkt 1-2)
   4. Zgoda na marketing grupy kapitałowej

   Usuń
  3. Marketing spolek powiazanych i marketing grupy kapitalowej to zupelnie inne zgody i one nie sa potrzebne.

   Usuń
  4. Zgodnie z Regulaminem wystarczą zgody 1 i 2. Sprawdź jakie masz konto Oszczędnościowe, czy z kapitalizacją dzienną, kwartalną, czy miesięczną?
   Ja miałem stare konto oszczędnościowe i dalej mam z dzienną kapitalizacją odsetek. Musiałem założyć drugie konto oszczędnościowe z miesięczną kapitalizacja odsetek. I dopiero na tym drugim koncie mogłem otrzymać 3,50% na KO dla nowych środków. To stare konto z dzienną kapitalizacją dalej trzymam.

   Usuń
 10. Otworzyłem zgody marketingowe i niby ukazały się 4 na TAK ale przyszedł esemes na potwierdzenie i potwierdziłem go i dalej mam wyrażone wszystkie na TAK. Jutro będę w Getinie i spróbuję coś wyjaśnić.
  A może jest inna przyczyna braku 3.5%?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak mi kiedyś coś nie zagrało w ich systemie i nie naliczali mi 3,5% jak również nie przyznano bonusu za polecenie, to bank upierał się, że nie wyraziłam zgody na marketing tradycyjny, choć nie było takiej możliwości wypełniając wniosek o konto, jak również regulamin nie wymagał takiej zgody. Po wieeeelu reklamacjach oraz udzieleniu takiej zgody w placówce zaczęli w końcu naliczać jak należy i wypłacili premie za polecenie.

   Usuń
  2. Może w międzyczasie wybrałeś jakąś lokatę, która w dniu badania salda była starymi środkami? Albo poprzednia promocja się jeszcze nie skończyła a w dniu badania salda były jakiś środki, których teraz nie ma?

   Usuń
 11. W Getinie jest tzw. marketing tradycyjny i jego nie da sie ustawic w bankowowsci internetowej, trzeba zadzwonic na infolinie i go wlaczyc, wtedy jest aktywna ta promocja.

  OdpowiedzUsuń
 12. To mówicie że to koniec wysokich procentów w IB? :-))))

  https://www.money.pl/banki/byly-prezes-idea-banku-zatrzymany-6353568430061185a.html

  MM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jesli postawia mu konkretne zarzuty, to mamy niebawem papier IB z powrotem przy 3 zl i znowu pojawi sie nasza miłośc Lokata BEZTROSKA 3,90 % a moze nawet 4,50 % .
   Dziwi mnie bardzo , ze facet od dawna nie jest na Seszelach. W Polsce zimno i gniewnie to po co tutaj został ?

   Usuń
  2. To nie tylko o prezesa chodzi ale tam kilkanaście osób zatrzymano włacznie z szefem sprzedaży. Jesli udowodnią zorganizowany misselling to raczej nie bedzie to pozytywna perspektywa dla banku i znów zaczną szukać kapitału. Pytanie czy to sie stanie przed planowanym połączeniem. Moze rzeczywiscie jeszcze załapiemy się na jakieś prezenty
   MM

   Usuń
 13. Regulamin promocji mówi jasno o zgodach które są wymagane. Nie ma tam mowy o marketingu tradycyjnym: "Zgody marketingowe – oznaczają łącznie: 1) zgodę Uczestnika na użycie przez Bank telekomunikacyjnych urządzeń końcowych oraz automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, o której mowa w art. 172 ustawy Prawo telekomunikacyjne oraz 2) zgodę Uczestnika na otrzymywanie od Banku informacji handlowych drogą elektroniczną."

  OdpowiedzUsuń
 14. Jak jest z Rorem w Getinie? Trzeba jakieś warunki spełnić żeby był darmowy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1 płatność kartą w miesiącu na dowolną kwotę i masz konto za friko.

   Usuń
  2. "Jak jest z Rorem w Getinie? Trzeba jakieś warunki spełnić żeby był darmowy?"

   Tak, ale jest to tylko jedna płatność kartą w miesiącu i to na dowolną kwotę ;)

   Usuń
  3. chyba ze nie masz jeszcze 26 lat - wtedy i tego nie musisz.

   Usuń
 15. z konta nie mogę skorzystać, mam już lokaty na dzień 27,01... ale czy ktoś wie do kiedy można zakładać e-Lokatę na Nowe Środki VII – 7 edycja ? Nigdzie nie mogę sie doczytać..

  OdpowiedzUsuń
 16. "do kiedy można zakładać e-Lokatę na Nowe Środki VII".
  Słabo szukasz, "Promocja trwa do 03.03.2019 r." czyli kończy się razem z Kontem oszczędnościowym XVII edycja.

  OdpowiedzUsuń
 17. Pytanko to Polcana, jak że mam trochę lokat w IDEA które będą mi się kończyć w marcu/kwietniu/maju to chciałbym się powoli przenosić do Getina ze względy na lepszy % a że z zasad Getina już dawno wypadłem to będę mniał kilka pytań.
  Obecnie w Getin ma dostep do bankowości elektronicznej ze względu że miałem tam kiedyś lokaty i salda 0zł od dawna i tak :
  1. Zakładając że promocja na KO i np. e-lokata na nowe środki będą przedłużone to co radzisz najpierw? założyc konto Proste Zasady, a poźniej KO?
  2. Te e-lokaty na nowe środki 3,4% to można załozyć ich kilka?
  3. To KO to przy zakładniu zaznaczyć wszystkie zgody marketingowe i będzie Ok?
  4. Jak wygląda sprawa z ROR Proste Zasady? aby było w pełni darmowe trzeba wziąść kartę i wykonac min. jedna tranzakcję? wolałbym nie brać karty gdyż nie jest mi potrzebna
  5. To konto osobiste ROR oraz KO można załozyc po zalogowaniu do bankowości elektronicznej? wsio online i bez kurierów itp.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pytanie 1,2 to raczej do czytelników. Ja nie zakładam lokat jak nie muszę, a skoro w Getin jest KO do 400k to nie ma takiej potrzeby.
   3. Zawsze wyrażam wszystkie zgody, a o dziwo Getin i tak nie dzwoni do mnie:) Częściej robi to Tmobile czy Eurobank, ale tu od razu kończę rozmowę jak usłyszę, że to pracownik banku.
   4. Tak trzeba posiadać kartę i wykonywać jedną płatność na dowolną kwotę. Warunek do przejścia moim zdaniem
   5. O ile wiem konto można założyć tylko albo kurierem albo w oddziale. Skorzystać z polecenia by zdobyć 50 zł można na oba sposoby.
   Jeśli coś pomyliłem to mnie poprawcie.

   Usuń
  2. Ad4. Te warunki są do podwyższenia oprocentowania, a nie do bezpłatności.

   Usuń
  3. Ad 3. Jakiś czas temu jednej ze zgód nie było widać online. Dopiero konsultant mi ja odznaczył. Zadzwoń na infolinie i sprawdź.
   Ad 4. Możesz płacić blikiem. W ten sposób nie musisz brać karty.
   Ad 5. Żona otwierała konto telefonicznie podczas rozmowy z konsultantem.

   Usuń
  4. ale jesli mam dostep online do bankowości to mogę załozyć ROR przez neta?

   Usuń
 18. ok to te same pytania do innych userów

  OdpowiedzUsuń
 19. Wczoraj pytałem w tym temacie dlaczego na KO wyskakuje mi 1,55%, a nie 3,5%!
  Okazało się, że mając konto oszczędnościowe wspólne przypisane do konta głównego również wspólnego z drugim współwłaścicielem to KO nie może brać udziału w promocji 3,5%.
  Faktycznie w w regulaminie jest takie wyłączenie, o czym doinformował mnie jak zwykle uprzejmy telefoniczny konsultant GB.

  OdpowiedzUsuń
 20. Coś ten Getin mi śmierdzi. Ko 3,5% na 5 miesięcy? 50 zł za jeden przelew...?

  OdpowiedzUsuń
 21. Więc spytam, czy mogę zrobić szybko jeden przelew w aplikacji i później aplikacje usunąć, od razu?

  OdpowiedzUsuń
 22. czy w Getinie można założyć lokatę na nowe środki 3,4% (oferta do 3.3) bez posiadania płatnego konta?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wymóg posiadania ROR istnieje tylko w Koncie oszczędnościowym. Lokatę założysz bez ROR.
   BTW. Czy u Was też są problemy z terminowym księgowaniem kasy w getinie? Przelew zlecony na pierwszą sesję do tej pory nie dotarł.

   Usuń
  2. "Czy u Was też są problemy z terminowym księgowaniem kasy w getinie? Przelew zlecony na pierwszą sesję do tej pory nie dotarł."

   Niestety to bolączka Getinu. Bardzo często księgowanie przelewów ma niewiele wspólnego z tym co deklarują :(

   Usuń
 23. U mnie bez problemów ponieważ prewencyjnie dokonałam przelewu ekspresowego.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...