niedziela, 29 sierpnia 2021

2,20% na najlepszych dziś lokatach na rynku ale czy warto?

Wbrew pozorom omawiana stawka w wysokości 2% na lokacie nie jest wcale najwyższa na rynku. Jeszcze więcej i to w dwóch różnych wariantach można znaleźć w największym SKOKu. To tutaj mamy obecnie najwyżej oprocentowane na dziś lokaty - pytanie jednak czy warto?'

W przypadku banku komercyjnego nie ma znaczenia jaki bank daje lokatę, jak jest fajna można brać w ciemno i moim zdaniem dotyczy to także tych z gwarancjami spoza BFG. W przypadku banków spółdzielczych jest nieco gorzej, dochodzi problem z lokalnością banku oraz opłatami za przelewy, które mogą ale nie muszą zniechęcać.


SKOKi zaś to zupełnie inna liga. W komentarzach pojawiają się jednak zachęty bo stawki są zachęcające co widzimy na powyższej reklamie. Tutaj nowi klienci mogą liczyć na 2,20% i co więcej pakować tu można w dużo większym zakresie aniżeli wabik z neo.

Minimum to 300 zł, ale przy okazyjnej lokacie byłoby bezsensowne pakować takie mikroskopki, jak okazja to bierzemy pełną garścią. W tym przypadku to nawet 50.000 zł na okres 2 miesięcy. Lokatę można nawet zerwać wcześniej, a SKOK da nam 1/10 odsetek należnych na dzień zerwania lokaty. Coś czego w bankach się praktycznie nie się nie spotyka, bo jedynym wyjątkiem był nieistniejący już Idea bank.

Jakby tego było mało mamy też lokatę na nowe środki na taką samą stawkę 2,20% i to na dość długi okres bo nawet 9 miesięcy. Limit lokaty jest jednak zdecydowanie niższy bo zaledwie 15.000 zł chociaż i tak jest większy niż pozwala neo w ofercie dla nowicjuszy.

 

W sumie można więc wpakować 65.000 zł na bardzo fajną stawkę: no tak, ale nie jest to bank, więc tutaj trzeba liczyć się z kosztami członkowskimi. Te zaś uszczuplą nam zyski w znaczący sposób. Co prawda opłaty członkowskie można odzyskać, ale na to trzeba dużo czasu i to dopiero po naszej prośbie.

Należałem kiedyś do skok Profit i przerabiałem już sprawę zwrotu kosztów. Jest to realne i w moim przypadku po 10 miesiącach od złożenia wniosku dostałem zwrot kosztów członkowskich na podane konto w normalnym banku. 

Chociaż skoki są objęte gwarancjami BFG nie mamy gwarancji, że nie upadną z dnia na dzień. Tak było z najlepszymi skokami omawianymi tutaj kilka lat temu. Najbardziej pamiętamy legendarny Wołomin, gdzie sławny już syndyk postanowił zarabiać kasę na członkach upadłego skoku. 

O sprawie było tutaj głośno, wystarczy wpisać w przeglądarce blogowej SKOK Wołomin a uzyskacie wiele artykułów na ten temat i burzliwe dyskusje w komentarzach. Nawet kilka dni temu jeden z czytelników napisał w komentarzach:

Pytanie z innej beczki, dotyczy SKOKu Wołomin i roszczeń syndyka masy upadłościowej. Właśnie się dowiedziałem, że na wniosek tego syndyka zostały zablokowane moje prawie wszystkie konta na kwotę ok 1000 zł (kwota się zmienia), mimo iż Sąd Najwyższy chwałą z dnia 19.12.2019 uznał te roszczenia za bezpodstawne nr. sygnatury III CZP 42/19. Pytanie czy ktoś z Was miał będąc członkiem w.w. SKOKu też miał takie problemy z syndykiem i jeśli tak to jak to się zakończyło. Z góry dziękuje za odpowiedź.

Pokazuje to zatem, że członkostwo w upadłym skoku może się ciągnąć latami w bardzo nieprzyjemny sposób. Dyskutowaliśmy tutaj ostro o tym, że syndyk nie ma prawa do tego by grozić członkom upadłego skoku i wysyłać ponaglenia do zapłaty, ale jakie prawo mamy w tym każdy wie. Syndyk żeruje na naiwnych i widząc w tym zysk dla siebie interpretuje prawo według własnego widzimisię.

Z tego powodu omawianie ofert kas zostały tutaj zaniechane. Ostatnio piszecie jednak w komentarzach raz za razem, że są tutaj fajne lokaty. Owszem są. Sam dotąd nie sparzyłem się na skokach, o dziwo nie dostałem od syndyka wezwania do zapłaty, ale sam fakt tego co wyprawia ten gość zniechęca mnie by tutaj wracać. Nawet jeśli chodzi o największy skok z możliwych którego oddziały są praktycznie wszędzie.


 

Tym bardziej, że jak spojrzymy na prawdziwe oferty lokaty to już nie robi się tak ciekawie. Reklamowane 2% pojawia się dopiero przy lokowaniu na 5 lat. A za 5 lat, to w kraju, gdzie polityka lubi się mieszać w finanse w najmniej spodziewany sposób, może się okazać, że syndyk wołomiński utarł ścieżkę dla kolejnych syndyków jak całkiem legalnie zastraszać i zarabiać na byłych klientach skoków.

Wszak skoki mają własne statuty, a te jak widać prawnicy mogą sobie naginać wedle woli, która na pewno będzie w sprzeczności w wolą deponenta liczącego na zyski z najprostszego produktu bankowego jaki znamy.

26 komentarzy:

 1. Zbyt duzo pulapek i utrudnien, zeby zarobic dodatkowe 100 czy 200zl na lokacie krotkoterminowej w SKOK, lepsze jest zapisanie sie do promocji Santandera czy Paribasa.
  Co sie tyczy stawek "atrakcyjnych" dla 5 lat w SKOK, to sa one przy tym poziomie ryzyka totalnie nieatrakcyjne w stosunku do obligacji indeksowanych SP, gdzie gwarancja jest nieporownywalnie wyzsza i zysk tez.
  Przy obecnych stopach NBP nie nalezy wybierac lokat bankowych dlugoterminowych o stalym oprocentowaniu ani nawet tych o zmiennym, gdyz banki (znamy to z historii) mocno ociagaja sie z podwyzkami takich lokat, jak i sa one czesto duzo nizsze niz stawki nowych lokat oferowanych po podwyzkach NBP.

  OdpowiedzUsuń
 2. Inflacja już 5.4%
  Glapcio nas rozkułaczy. Tu już fundusze stabilnego wzrostu mimo hossy zaczynają być problemem w walce z inflacją (zależ oczywiście kto kiedy kupił)
  MM

  OdpowiedzUsuń
 3. Odkładamy i ciułamy kasę, walczymy o ułamki wyższe oprocentowanie na depozytach, a inflacja zżera ją w ekstremalnym tempie i osiągnęła poziom najwyższy od ponad 20 lat! Wynosi już 5,4%, a te ... (sam ocenzuruję) z RPP i pis-i aparatczyk Glapa mają to gdzieś i trzymają stopę procentową praktycznie na zerze. W normalnym kraju takie osoby powinny już dawno wyjechać na taczkach! Polecam artykuł na Bankier.pl:
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Inflacja-w-Polsce-sierpien-2021-8179325.html

  OdpowiedzUsuń
 4. "Przy obecnych stopach NBP nie nalezy wybierac lokat bankowych dlugoterminowych o stalym oprocentowaniu ani nawet tych o zmiennym"
  Przy tych stopach nie opłaca się już nic oprócz akcji, nieruchomości i surowców. Lokaty bankowe to strata czasu jakie by nie były. Oprocentowanie wzroscie za pół roku co najwyżej. Można jeszcze pomyśleć nad funduszem obligacji, ale najlepiej takim który potrafi wykorzystać ewentualne podwyżki stóp lub ruchy na instrumentach pochodnych oraz mający obligacje o zmiennym oprocentowaniu w składzie. Tyle że oprocentowanie aktualizuje się co pół roku więc w skrajnie niekorzystnym scenariuszu taki fundusz musi czekać nawet i pół roku żeby zarabiał na wyższym kuponie jesli w portfelu bedzie mial większosć obligacji których aktualizacja odbędzie się w maju a stopy wzrosną w listopadzie.
  o wiele prościej kupić jakiś fundusz stabilnego wzrostu chociaż.
  I nie liczcie że rząd dopuści do osłabienia waluty. Przynajmniej w perspektywie krótkoterminowej. NBP będzie podwyższać stopy, ale tak żeby inflacja nie spadła za bardzo a jednocześnie złoty się nie wysypał. Temu będą służyć właśnie rachityczne podwyżki stóp choć przykład Węgier i reakcja forinta po pierwszej podwyżce jakieś 2mc temu wskazują na to że rynki nie nabiorą się raczej na ten scenariusz. Albo zaczną walczyć z inflacją albo rzecywiscie PLN zacznie się osłabiać. natomiast lokaty umarły i musiałby sie stać cud żeby zmartwychwstały w opłacalnej formie.
  MM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akcje to zawsze duże ryzyko, bo w USA mamy skraje przewartościowanie. Na nieruchomościach bańka i pytanie kiedy pęknie. Złoto, srebro tym roku spadły kilkanaście procent, więc surowce to też niepewna inwestycja.

   Usuń
  2. Akcje przewartościowane? To co powiedzieć o obligacjach które dają jakieś 3-4% realnej straty a są ultradrogie? Co powiedzieć o nieruchomościach których stopa zwrotu z najmu to jakieś marne 5% czyli znów niżej inflacji? Surowce to jeden z niewielu obszarów inwestycyjnych które są pozytywnie skorelowane z inflacją. Jeśli nie będzie kolejnego szoku gospodarczego i impulsu deflacyjnego z Chin tomogą przynieść duże zyski, ale to dla mnie za duże ryzyko więc za surowce się nie biorę.
   Ceny akcji nie biorą się z sufitu. Biorą się ze zwiększania zysków (nominalnego i realnego bo dobre spólki łatwo inflację wliczają w ceny produktów) oraz z ilości pieniądza w obiegu. jeśli Fed lub ebc pompuje miliardy dolarow w rynek to gdzieś to musi znaleźć ujście i znajduje w akcjach głównie bo dla FED jest to tak jakby lać benzynę do motoru gospodarki. Gdyby Fed-owi to się nie opłacało to politycy dawno położyliby szlaban na dopływ pieniadza na rynki kapitałowe czy nieruchoosci, ale im się to opłaca bo PKB rośnie. Kłopot w tych obszarach zacznie sie jak gospodarki będą przegrzane i inflacja naprawde strzeli. Dla akcji nie ma teraz alternatywy i długo jeszcze nie będzie. Dlatego drożeją. Na pewno nie są alternatywą obligacje skarbowe . Obligacje High yield są tez tak drogie że bardziej opłaca się kupić indeksowane inflacją. i w USA i w Polsce nie mówiąc o UE.
   Po prostu zmienil się paradygmat na rynkach i wszystkim rządzą banki centralne. Akcje w USA będą drożeć dopóki FED nie zacznie zwijać dopływu kasy. A co do ryzyka to zdecydowanie bardziej bałbym się w długim terminie GPW czy rynków wschodzących niż USA. Ze względu na ryzyko polityczne przede wszystkim. Nawet jak nasi nie narobią bałaganu z UE to wcześniej czy później ta polityka będzie skutkować kłopotami gospodarczymi.
   MM

   Usuń
  3. Ad MM 31 sierpnia 2021 11:58
   Z funduszy oblig. teraz trzeba wychodzić a nie wchodzić, bo przy wzroście rentowności spada cena obligow, więc jednostki tych funduszy będą tracić na wartości.

   Usuń
 5. Mówiłem:

  ZYZYNSKI: POLISH RATES LIKELY TO STAY STEADY UNTIL END-2021

  Oni w ogóle nie będą walczyć z inflacją. Będą grać na alibi i podwyzszać stopy tak aby tej inflacji nie zdławić i jednoczesnie żeby PLN się nie osłabiał.
  MM

  OdpowiedzUsuń
 6. "Realne rentowności 10-letnich Bundów spadły do -4,34% proc.,nowy rekord wszech czasów po tym,jak inflacja podskoczyła do 3,9 proc. w sierpniu z 3,8 w lipcu".Jak widać,cały świat zwariował!!!

  OdpowiedzUsuń
 7. PLN znow sie umacnia, "grubasy" robia ruch, zeby zarobic, bo jak stoi w miejscu, to traca. Umacniajacy sie PLN na pewno nie skloni RPP do podwyzek. Gdyby chcieli walczyc z inflacja, to stopy powinny byc na poziomie 5-6%, a takie podwyzki rzedu 0,5-1% to nic nie dadza. Czekaja co zrobi FED we wrzesniu, jezeli nie zacznie ograniczac drukowania, to mozna zapomniec o podwyzkach NBP. Zdecydowany ruch FED i odplyw kapitalow z rynkow wschodzacych, w tym Polski zmusi dopiero RPP do dzialania.
  Akcje to zupelnie inne ryzyka, sam mam IKE maklerskie i zyski nie sa jakies wielkie w dluzszej perspektywie i nie wsadzalbym tu duzo kapitalu, nigdy nie trafisz w spolki, ktore zawsze rosna,obligacje korporacyjne maja kupony ponizej detalicznych, wiec tez trudno dywersyfikowac kapital w ramach IKE-gieldowego.
  Alternatywa dla lokat sa obligacje detal. indeksowane, ale tu tez tracimy, ale nieporownywalnie mniej niz w bankach.
  Mix walutowy i nieruchomosci tez powinny byc w koszyku, zeby spac spokojnie, generalnie im wieksze zroznicowanie aktywow, tym lepiej.

  OdpowiedzUsuń
 8. ...i znów jesteśmy najlepsi w Europie, a już prawie na Świecie! Szkoda tylko, że w tej niepochlebnej kategorii:
  https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/polska-inflacja-cpi-najwyzsza-w-europie-ale-strefa-euro-nas-goni/80nljq6

  OdpowiedzUsuń
 9. PLN znów się umacnia bo a) słabnie dolar b) rynki po tym odczycie inflacji zakładają że RPP bedzie stopy podnosić. Nie wiem ktory czynnik ma większy wplyw, ale pewnie ten pierwszy. Jak Glapa znów zadeklaruje że nie bedzie nic robił to PLN zawróci. Umacniający się PLN to dobra wiadomość dla WIG
  A co do stóp to będę w nieskończonośc powtarzal: RPP nie podniesie stóp nigdy dopóki rządzi PIS. Gdyby Tuski wzięły władzę podwyżki będa ekspresowe. W przyszłym roku zadziała efekt bazy od czerwca więc inflacja naturalnie będzie w niższych wartosciach . Wykorzystają to na znów nic nierobienie Nie zmienia to faktu że będzie wysoka. Ale Glapa już ujeździł Polaków. nie buntują się, nie protestują bo pińcet plus z 2016 r to dla nich ciągle to samo co w 2021. A idzie jeszcze gorzej. Dosyp kasy z UE i jeszcze wiekszy socjal dosypany w tym roku glownie emerytom więc ceny pójdą w górę w obszarze żywnosci i usług głównie.
  MM

  OdpowiedzUsuń
 10. a jakie oprocentowanie w Izraelu ? Można tam zarobić ?
  Można tam stracić ?

  OdpowiedzUsuń
 11. "Jak widać,cały świat zwariował!!!"

  Nie zwariował. Rentownosci e Eurozonie sa całkowicie uziemione przez ECB. ECB skupiło już tak monstrualna ilosc długu że swobodnie reguluje poziom rentowności. Wpływa tez oczywiście na poziom rentowności polskich bondow i między innymi dlatego Glapa może trzymać zerowe stopy przy 6% inflacji. My jesteśmy z inflacją już w okolicy Rosji, Ukrainy i tego typu krajów. Krajów z wysoka inflacją i śmieciową walutą. Śmieciowa dlatego że jej wartość obecnie zasadza się tylko i wyłącznie na członkostwie w UE
  MM

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie umiem wygenerować sobie tego konta w Anionie. Za głupia jestem, niestety:).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do Anonimowej 31 sierpnia 2021 18:17

   Nie pisz tak. Spróbuję Ci jakoś podpowiedzieć. Wejdź na tą stronę:

   https://bank-codes.pl/iban/generate/poland/

   Tam masz Kalkulator IBAN dla Polski, do którego wpisz takie dane w ramkach:

   Kod banku: 291
   Kod oddziału banku: 0000
   Znaki kontrolne: 6
   Numer konta bankowego: W tej ramce musisz wpisać dowolne 16 cyfr

   Następnie kliknij w klawisz "Wygeneruj IBAN"
   Program wygeneruje Ci przykładowy nr konta do Aion Banku, który skopiujesz (oczywiście sam nr - bez znacznika "PL") i wykorzystasz w Getinie - do próbnego przelewu.

   PS Jeśli Ci się nie uda wyślij Polcanowi swój mail, a ja wyślę mu - taki przykładowy nr konta. Pozdrawiam

   Usuń
  2. Po co generujecie kody? Żeby uzyskać zawrotną w getinie? Przecież to mniej niż ko w Aion bez limitów wypłat.. chyba że o czymś nie wiem.

   Usuń
  3. Wiele osob nie ma checi zapisywac sie do Aiona i slusznie, bo to bank wydmuszka z krotkotrwala oferta PLN i EUR. Oferta jest czasowa do konca roku. Niech pokaza pelna oferte lokat do 12-m i to w roznych walutach z konkurencyjnymi stawkami %%, to wtedy mozemy pogadac.
   Tworca Aliora zrobil nowy bank, ale robi nas w konia, bo Alior w 2008r pokazal pelna oferte bankowa lokat, jak dobrze pamietam w 5 walutach i z konkurencyjnymi stawkami na owczesny czas. Teaz to jest taka hybryda bankowa, ktora ma byc posrednikiem w sprzedazy roznych produktow gieldowych a nie nowym bankiem z pelna oferta depozytow 100% bezpiecznych.

   Usuń
  4. Muszę się tu niestety zgodzić z Anonimowym 31 sierpnia 2021 21:54. Oferta Aiona na start naprawdę super, ale co dalej? Jak zobaczyłem ich standardowe oprocentowanie, rodem z naszych banków - to cały czar prysł. Nawet dla dużej kwoty i wybrania płatnego wariantu (uwzględniając kody na 2m-czne free lub 6m-czne zniżki) specjalnie się to nie kalkuluje. Biorąc pod uwagę abonament, różnica między 0,8% w Getinie, a Aion-em (przynajmniej wg. mnie) nie jest już warta świeczki. Pomijam już kwestie gwarancji obcego BFG, które podobno w Belgi jest gwarantowane przez 2 różne instytucje co budzi obawy wielu osób, które zastanawiały się nad lokowaniem u nich większej kasy. Szczegółowo opisano te kwestie w tym artykule: https://subiektywnieofinansach.pl/jaka-jest-gwarancja-depozytow-w-aion-banku/
   Wszystko to sprawiło, że postanowiłem nie zawracać sobie (przynajmniej na razie) tym bankiem głowy. Inna sprawa to to, że bardzo się cieszę z pojawienia się tego banku na rynku - bo konkurencja zawsze "dobrze robi" ;) Przykładem jest podwyższenie stawki na "produktach zawrotnych" w Getinie oraz w innych bankach. Swoje stawki na depozytach dzięki Aionowi podnieśli także opisany ostatnio przez Polcana neoBank oraz wcześniej inBank. Od wczoraj stawki w tym ostatnim zostały po wcześniejszej obniżce - ponownie podniesione do dość przyzwoitych stawek jak na obecne czasy: https://www.inbankpolska.pl/documents/pl/tabela_oprocentowania_inbank_20210831.pdf

   Usuń
  5. Dzięki za ten generator, udało się założyć lokatę. Aco do Aiona, na razie to eksperyment...

   Usuń
  6. @kate

   Rozumiem, że w Getin miałaś aktywną promocję na EKO? Ja nie, więc oprócz lokat wyskoczyła mi również propozycja 0,8% na KO przez 3 m-ce. Oczywiście wybrałem ją ;)

   Usuń
  7. @TomTom
   Jak pisalem juz wczesniej, oferta na 2,3-m wyskakuje kazdemu przy przelewie do Aion, ale KO juz nie, mimo braku promocji na EKO. Moze to byc np. zwiazane z posiadaniem innych depozytow, np. lokat walutowych, ale to tylko moje przypuszczenia.

   Usuń
  8. Do Anonimowy 1 września 2021 15:57

   Chyba jednak jest takie powiązanie. Do wczoraj mój brat i mama mieli promocję na EKO i wyskakiwała im tylko oferta promocyjnych lokat. Dziś po jej zakończeniu do propozycji dołączyła ta na KO 3 m-ce - zatem jakiś taki klucz jest. Zaznaczam, że mają już wcześniej założone promocyjne lokaty na 0,8%.

   Usuń
  9. A dla zwolenników getina taki kwiatek. Pół roku temu lub więcej dzwonili do mnie z ofertą utrzymaniowa. Proponowali jak dla nowego klienta. 2%do 10k na KO na rok. Przyjąłem ofertę, spełniałem warunki (zasilenie , karta) a że środków było na KO więcej to nie sprawdzałem z kalkulatorem poprawności odsetek. Teraz po ewakuacji do aiona okazalo się, że pozostawione 10k nie pracuje na obiecane 2%.infolinia rżnie głupka, reklamacja złożona. Pewnie wyślą mnie na drzewo. Tak więc wolę na krótko aiona niż złodziejski twór LC, który nigdy dobrowolnie nie uwzględnił reklamacji i odsyłał do Rzecznika. Kładę krzyżyk na Getin . Niech go utopią jak ideę.

   Usuń
 13. Jestem klientem aliora od samego początku. Wyższa kultura bankowości z pierwszeństwem w obsłudze dla VIP, nocną lokatą, cashbackiem zmieniła się po paru latach w punkt bezprowizyjnej płatności rachunków dla emerytów tak że nie można było się dopchnąć do okienka. W Aion może i Sobieraj zadziała podobnie. Nazbiera klientów i opchnie bank z zyskiem. A dzis oferta na wejście bije na głowę konkurencję. A że do końca roku? I co z tego? 5 miechów pod gwarantowany korek to mało? Ktoś tu dostaje dreszczy przy wabiku 10k na 2 miesiące, jednorazowej ofercie neogangu, nest z pilnowaniem zasilania co miesiąc czy Citi koncie z wygibasami więc z czym do ludzi? Wszedłem w aiona z wolnym buforem bieżącym PLN i EUR. Nawet jak skończą promo na % to zostanę póki będzie bezspreadowa wymiana walut, zasilanie z kredytówek i karta do płatności na świecie bo lepszych warunków nie ma na rynku. A jeśli nie to jeden klik w aplikacji i rachunki zamknięte bez pielgrzymek do oddziału, wydzwania na infolinię, wysyłania poleconych czy tp. A jak TW Ernest poprawi ofertę to może i wrócę mimo,że nie trawię metod biznesowych i człowieka. Pecunia non olet.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...