wtorek, 18 marca 2014

500 zł lub... kubek za kartę debetową IQ w Deutsche bank


Deutsche bank ostatnio zaczął promować nowe karty IQ, których jak twierdzi jest tylko limitowana ilość. Na zachętę deklaruje promowanie najbardziej aktywnych. Spośród 2000 osób nagrodę godną uwagi, czyli karty prezentowe w salonach empik na kwotę 500 zł, ma otrzymać zaledwie 100 osób.

Pozostałe 1900 osób, czyli zdecydowana większość, będzie się musiała zadowolić jedynie  pop-artowymi kubkami z Einsteinem. Coś licha zachęta w świecie, gdzie wszelkiej maści kubki są wpychane na prawo i lewo przy byle okazji, a kubków zaczyna powoli starczać na obsługę licznych weselnych gości, z których każdy może mieć inny.

Promocja adresowana jest do osób, które nie mają jeszcze karty debetowej w DB. Sam bank nazywa szumnie nową promocję sztuką inteligentnych zakupów. Co to oznacza? Czyżby ludzie kupowali w głupi sposób i to karta miała decydować za nich co kupować?

Nagrody za kartę debetową nie dla wszystkich Źródło: deutschebank.pl

Monika Szlosek będąca Dyrektorem Bankowości Detalicznej DB tłumaczy to tak.
Badania Deutsche Bank pokazują, że myśląc o produktach lepszej jakości Polacy wychodzą ze słusznego zazwyczaj przeświadczenia, że czas ich używania będzie znacząco dłuższy, więc mimo jednorazowego, większego wydatku w ostatecznym rozrachunku wolą zapłacić mniej. Poprzez funkcjonalności naszych najnowszych kart IQ chcemy promować wśród Polaków sztukę inteligentnych zakupów, a więc umiejętność dokonywania właściwych wyborów za najlepszą cenę.

Brzmi nieco mętnie, jak większość szumnych zapowiedzi bankowców. Sprawdzmy zatem co może dać taka karta i czym się wyróżnia spośród zwykłych debetówek. Mamy więc tutaj:Bezprowizyjne wypłaty ze wszystkich bankomatów na całym świecie jeśli karta zostanie wydana do kont dbNet, dbLife, dbElite, dbInvest
To z pewnością miły ukłon w stronę klienta w momencie, gdy większość banków zaczyna wprowadzać opłaty za korzystanie z bankomatów i często zaczynamy się gubić, która karta w którym bankomacie jest jeszcze darmowa. Ale i tak podobną funkcjonalność oferuje karta CA.

Za 0 zł na zawsze, ale w okresie promocji, która ma potrwać do 15 maja
Zatem jeszcze tylko niespełna 2 miesiące mamy czas na podjęcie decyzji. Po tym terminie bank może wprowadzić opłatę.

Bezpłatny pakiet ubezpieczeń
Tutaj następuje długa lista jakie to ubezpieczenia. Rzecz raczej mało ciekawa, mało kto z tego korzysta, a przecież praktycznie to samo oferuje Credit Agricole na swojej karcie Premium. Ciekaw jestem czy czytelnicy bloga korzystają z czegoś takiego.

300 punktów powitalnych w Programie Master Card Reward
Ewidentna zachęta do zdobywania punktów. Niestety nie jest to wbrew pozorom żadny darmowy bonus na start. Warunkiem przyznania punktów jest jednak dokonanie transakcji na kwotę 200 zł w ciągu 60 dni od momentu podpisania umowy o kartę.
Warto zapoznać się z samym regulaminem* by nie okazało się to czymś w rodzaju punktomani ING.

Zniżki w programach rabatowych Strefa Rabatów Deutsche Bank
Programy rabatowe ma praktycznie każdy bank. Czy to mBank czy CitiHandlowy wystarczy wejść na stronę danego i przeglądać długie strony na których można znaleźć średnio od 5-50%. Nie jest to zatem jakiś super atrakcyjny punkt

Jednorazowy rabat 20% na zakup książek w salonach empik tylko do 31 maja 2014
Oferta dotyczy tylko oddziałów stacjonarnych i dopiero od 1 kwietnia. Co więcej kupon rabatowy jest do zaledwie... jednorazowego wykorzystania, a więc mamy tutaj wiele hałasu o nic.
Z drugiej strony salony empik nie należą do najtańszych. Dla porównania karta CA daje w moim przypadku 15% rabatu na zakup w najtańszej księgarni w mieście i to bez ograniczeń czasowych, po prostu na zawsze i na wszystko. Oferta CA jest zmienna w zależności od miasta więc każdy może sobie porównać na własną rękę jak to wygląda w jego przypadku.

Na wspomnienie o PayPass szkoda osobnego punktu, dziwna bowiem byłaby to karta, gdyby nie posiadała płatności zbliżeniowych. Wcale to zresztą nie musi być zaletą. Gdy wyrabiałem sobie nową kartę w Eurobanku, zostałem zapytany o wybór czy wolę kartę z PayPassem czy bez. Tutaj wyboru nie mamy żadnego.

Podsumowując trudno zauważyć tutaj coś szczególnie atrakcyjnego, oprócz naciągania klienta na programy lojalnościowe, których na rynku przecież nie brakuje. To czego oczekujemy od karty to przede wszystkim dobry cashback, najlepiej bez ograniczeń co do punktów zakupowych. tutaj niestety nie ma czegoś takiego co sprawia, że chociaż zalet nie brakuje, sama oferta pozostaje mało atrakcyjna na tle konkurencji.

Regulamin Programu Master Card Rewards do wglądu tutaj. Jakie nagrody można w nim zdobyć i nieco więcej o samym programie w drugiej części artykułu na PP2.

Ciąg dalszy: Co oferuje nowa Karta Kredytowa IQ Deutsche

3 komentarze:

 1. "Gdy wyrabiałem sobie nową kartę w Eurobanku, zostałem zapytany o wybór czy wolę kartę z PayPassem czy bez. Tutaj wyboru nie mamy żadnego."

  Za to też bardzo lubię Eurobank - płatności antenką nie są mi do niczego potrzebne, a ryzyko przy stracie karty spore spore.

  DB jest u mnie przegrany od czasu wprowadzenia rok temu opłat za bezpłatne dotąd kilka rodzajów kont (mimo zapewnień o wiecznej bezpłatności przy zakładaniu) i problemy jakie stwarzali przy zamianie tych pakietów na inne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Naprawdę straszne ryzyko przy stracie.. 50zl ci zabiorą? A ile razy zgubiles kartę, że tak się tego obawiasz?

  OdpowiedzUsuń
 3. Przelewy z konta oszczędnościowego 12 zł (pierwszy za darmo) takiej opłaty to w zyciu u nikogo nie widziałem.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...