wtorek, 25 marca 2014

Jak zamknąć konto w mBank, Kredyt Banku oraz ING


Obserwowane w marcu ożywienie w bankowych ofertach nie zmienia faktu, że czas masowego zamykania kont właśnie się zaczął. Obecne wzrosty są zbyt łagodne by mogły być uważane za wystarczające do wiązania się z bankiem na dłużej.

Niedawno dostałem od jednego ze stałych czytelników taki mail: Po tym jak telefonicznie podjąłem decyzję o tym  by zamknąć rachunek dziś widzę opłatę 4zl za kartę, którą zablokowałem tydzień wcześniej. SKANDALICZNE ZACHOWANIE - A PRZEZ TELEFON PROPONOWANO MI ROK BEZ OPŁAT ZA KARTĘ - MIMO JEJ ZABLOKOWANIA.

Pierwsza podstawowa zasada zamykania konta - zablokuj kartę w miesiącu poprzedzającym miesiąc w którym chcesz zamknąć konto. Ustrzeżesz się w ten sposób takich niemiłych sytuacji, gdy bank ochoczo policzy sobie opłatę za kartę.

Banki nie mają ustalonej jednolitej procedury zamykania kont. Tutaj istnieje istna samowolka i dzisiejsze trzy przykłady obrazują to bardzo dobrze. Poniższe wskazówki pomogą wam w szybkim i bezproblemowym zamknięciu zbytecznych już kont.


1 mBank - obowiązkowy numer w innym banku
Dziś konto w mBanku zamknąć łatwo, istnieją już bowiem naziemne oddziały. Wystarczy po prostu udać się do dawnego oddziału Multibanku. W 2012 roku zamykałem konto w mKiosku, teraz wystarczyła wizyta w normalnym oddziale banku. Niestety jedna wizyta nie wystarczyła.

Dlaczego? Bank nie przyjmie dyspozycji zamknięcia, jeśli nie przyniesiemy numeru konta z innego banku. mBank nie interesuje czy dbamy sami o konto czy nie. Procedura jest święta, stąd zmuszony byłem do powrotu skoro odwiedziłem bank za pierwszym razem o 16:50 a oddział był czynny do godziny 17:00.

Premie są tylko dla nowych Źródło: mbank

Przy zamykaniu konta nastawcie się na obowiązkową spowiedź, konsultanci muszą bowiem wypełnić Kartę Argumentów mBanku. Tutaj jest konieczne wpisanie dlaczego rezygnujemy z konta. Wystarczy podać brak lojalności wobec stałych klientów, premiowanie nowicjuszy czy coś podobnego. 


2 Kredyt Bank - nieobowiązkowy numer w innym banku
Tutaj niespodzianka, nie zamkniecie konta w żadnych z oddziałów BZ WBK, musi to być dawny oddział Kredyt Banku. I w przeciwieństwie do mBanku, gdzie podanie konta w innym banku jest wręcz niepotrzebne, tutaj teoretycznie nie trzeba tego robić.

To czysty absurd, gdyż w przypadku Kredyt Banku takie konto podać trzeba, chyba że chcecie się pogodzić ze stratą. Dlaczego? Niedawno pisałem o wielkim bałaganie w BZ WBK. Listownie bank poinformował o obniżeniu oprocentowania z 5% na 3% od lutego i... konto Concerto dalej było oprocentowane na 5%!

Rozmawiałem z centralą w tej sprawie, gdzie przyznano się do zaniedbania i przesunięcia terminu zmiany oprocentowania na 1 marca. A skoro tak to postanowiłem przetrzymać środki do końca lutego na 5% i w połowie lutego po prostu zamknąć konto, skoro tutaj panuje miesięczny okres wypowiedzenia.

Ponieważ mam zablokowany token KB na komórce, a kartę trzeba obowiązkowo wydać przy dyspozycji zamykania konta,  nie miałem dostępu do środków w KB. Środki wypłaciłem w oddziale 5 marca a więc bank powinien dodatkowo naliczyć odsetki za 5 dni marca. Skoro jednak jest tutaj kapitalizacja miesięczna, odsetki będą dostępne dopiero przy ostatecznym zamykaniu konta. Stąd podanie konta jest obowiązkowe.

Niestety bałagan w BZ WBK jest tak wielki, że konsultanci nie wpisują konta w innym banku. Musicie sami ich poinstruować, że należą się wam odsetki. Wówczas konsultant wprowadza korektę i odsyła ją do centrali. To pierwszy przypadek takiego zaniedbania klienta z jakim się spotkałem przy zamykaniu konta.


3 ING - kasacja na start
W przypadku Banku Śląskiego należy pamiętać, by zamknąć kartę 28 dnia miesiąca, gdyż od 29 ING ochoczo naliczy opłatę za nowy miesiąc. Do oddziału wystarczy wybrać się w dowolnym dniu by dopełnić reszty formalności.

Tutaj procedura jest maksymalnie uproszczona stąd zamknąłem to konto już po raz czwarty:) Nie trzeba czekać w kolejce do stanowiska, wystarczy zamknąć konto nawet w... kasie banku, co upraszcza czas oczekiwania! 

Ale w przeciwieństwie do wszystkich innych banków, tutaj wszystko odbywa się natychmiast. Innymi słowy nie ma tutaj miesięcznego czasu wypowiedzenia. Od razu konto jest kasowane i nieaktywne. 

W kolejnych miesiącach planuję zamykanie kolejnych kont, jako kolejne w kolejce jest oczywiście BGŻ. A co w zamian? Dziś na PP2 informacje o pewnej raczkującej konkurencji do bankowych kont osobistych.

Ciąg dalszy: Raczkująca alternatywa dla kont bankowych

16 komentarzy:

 1. a jak zamknąć konto w BGŻ Optima? To konto żony i nie chciałbym robić tego przez Call Center, bo moja druga połówka jest mało asertywna :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zamykałem dawno temu. Wystarczył zwykły mail z rezygnacją, być może jednak od tego czasu coś się zmieniło.

   Usuń
 2. Ja ze swojej strony dodam kilka innych przykładów:

  ING jest wzorem jeśli chodzi o wypowiadanie umów. W prosty sposób rozwiązywane jest wszystko (umowa o konto, o kartę, o bankowość internetową).
  W przypadku: Getin, Raiffaisen, Citi handlowy, Alior sprawa wyglądała całkiem inaczej. Pomimo prośby o rozwiązanie wszystkich umów (umowa o konto, o kartę, o bankowość internetową) we wszystkich przypadkach "na siłę" pozostawiono mi bankowość internetową. Teraz za każdym razem próbuję przygotować swój druk wypowiedzenia poszczególnych umów z prośbą o podpisanie przyjęcia na kopii przez pracownika banku i przybicie pieczątki (namówienie pracownika nie jest prostą sprawą).Jeżeli ktoś wyraził dodatkowo zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych to proponuję przy zamykaniu konta złożyć ten dokument http://www.giodo.gov.pl/data/filemanager_pl/471.doc

  OdpowiedzUsuń
 3. Co do BGZ to z racji zamknięcia programu Premia, będę rezygnował z karty. Tak się zastanawiam kiedy to zrobić, czy jeszcze 27go przed zakończeniem okresu rozliczeniowego, czy trzeba poczekać do 10go do wypłaty ostatniej premii? Chodzi o to by premię naliczyli a jednocześnie nie pobrali opłaty za kartę za kolejny miesiąc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie mógłby ktoś napisać jak z BGŻ mam ten sam problem kończy się program, zaraz po 27 zlecam u pracodawcy przelew na inne konto kartą juz za ten miesiąc wyrobiłem limit i nie chce płacić 9 zł za kolejny miesiąc już bez premii. Podpowie ktoś jak zrezygnować z karty bo konto chce zamknąć dopiero po 10 kwietnia jak wpłynie premia. Z góry dzięki

   Usuń
  2. Dokładnie o to miałem pytać. W regulaminie programu premia+ nie ma warunku, że trzeba posiadać kartę na dzień wypłaty premii, więc chyba można ją zwrócić? Czy ktoś mógłby coś więcej powiedzieć na ten temat?

   Usuń
  3. Byłem dziś w BGŻ podpytać o zamknięcie karty. Okazuje się, że jutro jest ostatni dzień na zamknięcie karty, gdyż 27 jest naliczana opłata na nowy cykl rozliczeniowy.
   Zdaniem konsultantki likwidacja karty nie wpływa na wypłatę premii, gdyż warunki potrzebne do wypłaty premii są spełnione.

   Usuń
  4. A ja znalazłem z regulaminie Programu Premia + na ostatniej stronie taki zapis:

   Konta otwartego po dniu 27 maja 2013 r.,
   w razie:
   - rozwiązania „Umowy ramowej o prowadzenie
   rachunków bankowych, o debetową kartę
   płatniczą oraz o korzystanie z systemów
   bankowości telefonicznej i internetowej ”,
   zwanej dalej „Umową”, w części dotyczącej
   bankowości telefonicznej lub internetowej,
   - złożenia przez Uczestnika dyspozycji zmiany
   sposobu przekazywania informacji
   o zmianach salda Konta, określonego w § 2
   ust. 1 lit. d), na wyciąg w formie papierowej,
   Uczestnik traci prawo do udziału w Programie
   do końca jego obowiązywania.

   Usuń
  5. MaecL słusznie zauważył ten zapis, mnie on także niepokoi, ale trzeba podjąć dzisiaj decyzję odnośnie tej katy BGŻ. Polcan co Ty zrobiłeś? Ciekawe czy zastrzeżenie karty jest równoznaczne z jej wypowiedzeniem, no i w cenniku jest opłata za wydanie duplikatu, nie rozeznaje się jak bank to potraktuje i czy z automatu prześle nową? Może są tu osoby które przerabiały już zastrzeżenie karty w BGŻ i mogłyby coś podpowiedzieć?

   Usuń
  6. Zamknąłem kartę telefonicznie, gdyż pracownik banku zadzwonił do mnie po zgłoszeniu reklamacji na awarię autoryzacji smsów.

   W długiej rozmowie podpytałem raz jeszcze czy likwidacja karty w jakiś sposób anuluje premię. Odpowiedź była jednoznaczna - nie anuluje.

   Usuń
 4. W jaki sposób zrezygnować z członkostwa w Skok Wołomin i wycofać środki ?

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam
  Czy w pozostałych bankach też trzeba przynieść numer innego banku by móc zamknąć konto? Chodzi o bank BPH

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy ktoś z was otrzymał z Getinu pit 8c za promocję aktywna karta?

  OdpowiedzUsuń
 7. mBank pozytywnie rozpatrzyl reklamacje i zwrocil oplate za karte:) a wiec warto walczyc o swoje!!

  OdpowiedzUsuń
 8. po zgarnięciu kasy z promocji zamykałem wczoraj z żoną konto w ING - od ręki bez problemu, bez zbędnego gadania i naciągania - tylko czekać na kolejną edycję

  OdpowiedzUsuń
 9. i have sufered this situaltion. thanks for sharing the infromation. my time it was more critical to me cause i dnt know the procedure.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...