poniedziałek, 31 marca 2014

Manipulowanie Lokatą na start oraz Lokata Happy na 4,50%


Podwyżki na lokatach stają się coraz bardziej widoczne, chociaż ze stopami nic się nie dzieje już od dawna i nic nie wskazuje, żeby coś się miało dziać. Banki jak widać zaczynają rozumieć, że w swoich cięciach posunęły się za daleko.

Oficjalnie zatem możemy uznać marzec 2014 za pierwszy miesiąc w którym strasznie długi negatywny trend spadkowy ulega odwróceniu. Miejmy nadzieję, że ten trend będzie się utrzymywać w kolejnych miesiącach.

Tym razem podwyżka nie dotyczy dobijania się do minimum bloga czyli 4% jak to było do tej pory ze wszystkimi lokatami omawianymi tutaj. Podwyżka dotyczy lokaty wabika, która do niedawna oferowała 4,25%, a wzrost nie jest kosmetyczny lecz o całe 0,50pp! Niestety jak się okazuje tylko czasowo o czym niżej.*


Mowa o legendarnej lokacie na start w Getin online. W końcu marca bank podwyższył oprocentowanie od razu do 4,75%, co jest dość dużą niespodzianką.  Niestety dzieje się to kosztem ograniczenia maksymalnej kwoty do 10.000 zł.

W sobotę 4,75% w niedzielę już 4,50% Źródło: getinonline.pl

Większość czytelników pomyśli może, że ta informacja jest nieistotna. W końcu jest to lokata wabik a więc oferta która ma przyciągnąć nowych klientów do Getin. Adresatami są bowiem tylko nowi klienci, starzy wyjadacze nie znajdą jej na liście lokat dostępnych do założenia.

A jednak lokaty wabiki odgrywają praktycznie najważniejszą rolę wśród wszystkich lokat na rynku. To one bowiem wyznaczają górną granicę do jakich mogą posunąć się jakiekolwiek banki w Polsce. Jeśli lokata wabik ma 4,25% jak było do tej pory, to nie ma co liczyć na wyższe stawki w reszcie oferty.

Dlatego praktycznie wszelkie lokaty mobilne oferowały 4,00%. Wyższe stawki niż 4,25% były dostępne tylko na innych wabikach u konkurencji. Przykładem jest chociażby Idea bank, gdzie Lokata na Dobry Początek do niedawna oferowała 4,50%.

Co ciekawe lokaty tej już nie ma w ofercie Idea Banku. Nazwa zresztą sugerowała jakby to była przystawka do pyszności jakie są w pozostałej ofercie, a po dobrym początku na klientów będą oczekiwały dania główne. Wiemy jednak, że to czysta ściema.

Nowa nazwa dla starej lokaty Źródło: ideabank.pl

Przystawki już nie ma, jest za to Lokata Happy. To nowa nazwa dla dawnej przystawki. Co gorsza zlikwidowano wybór 1 lub 3 miesiące, pozostawiając tylko druga możliwość. Kwota maksymalna bez zmian 10.000 zł, a więc nic szczególnego się tutaj nie wydarzyło.

*Uwaga - lokata na start omawiane wyżej 4,75% oferowała tylko przez 2 dni. Potwierdzenie tego faktu można znaleźć chociażby tutaj. Od wczoraj Getin uznał, że na ostre podwyżki jeszcze za wcześnie, a wzrost o 0,25 pp wystarczy w zupełności, przy czym obniżenie maksymalnej kwoty do 10k oczywiście zostawiono.

Jak widać mamy mały bałagan w Getin. Potwierdza to alternatywna lokata na start z nagrodą, gdzie reklamowane jest dalej 4,25%, chociaż karta produktu informuje cały czas o 4,50%. Są to jednak informacje już nieaktualne, gdyż konkurs jest rozstrzygnięty, a więc lokata jest już tylko na pokaz.

Na domiar złego podwyżka Lokaty na start odbyła się nie tylko kosztem obniżenia maksymalnej kwoty. Dodatkowo Getin ściął niemal wszystkie swoje lokaty jakie ma w ofercie, ale o tym w jutrzejszym rankingu lokat na kwiecień.

7 komentarzy:

 1. Trzeba dobrze się wczytywać w umowy. Banki nigdy nie dają nic za darmo

  OdpowiedzUsuń
 2. Założyłem lokatę na start BA! chciałem założyć wypełniłem wniosek i nie doczekałem się numeru rachunku na który mam przelać pieniążki... W zamian założyłem lokatę mobilną 4% 10k na 2 miesiące.

  OdpowiedzUsuń
 3. Polcan, czy SKOK Wołomin odpisał na Twoje zapytanie i uchylił rąbka tajemnicy odnośnie oprocentowania lokat dla "starych" członków?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak pod tym kątem są niezawodni. Oprocentowanie jest bez zmian. Zadałem pytanie o dalsze szczegóły, być może doczekam się jutro kolejnej odpowiedzi. Jak będzie ciekawa to napiszę o tym osobny artykuł.

   Usuń
 4. No wiadomo, ze nic nie dają ale ja na nic agresywnego się nie decyduję dlatego jak dla mnei lokaty w getin banku są jak najbardziej do przyjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwaga na naciągających od kilku lat doradców Open Finance, którzy mówią, że za darmowe konto nie ma żadnych opłat, a maczkiem na ostatniej stronie jest punkt o opłatach za prowadzenie konta gdy np. nie korzystamy z karty.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie przesadzajcie z tą manipulacją. Bank jak każda instytucja finansowa ma swoją politykę. Wiadomo, żyje z klienta, ale i klient jak się dobrze rozgapi w ofercie, chociażby lokat, to wyjdzie w Getinie na swoje

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...