piątek, 9 października 2015

100 zł za zmianę konta i nowe zapowiedzi podwyżek czyli ciemne chmury nad bankowością


Choć na blogu wybieramy zawsze to co najlepsze w promocjach bankowych, nie da się ukryć, że to patrzenie tylko na jasną stronę medalu. Nad bankami gromadzą się bowiem ciemne chmury, których cień powoli zakrywa ostanie pozostałości wolności bankowej.

Czasy wolności, kiedy wszystko było za zero, a zero faktycznie oznaczało nic kończą się bezpowrotnie. Dziś dalej mamy co prawda zero, ale praktycznie każde chude wielkie O jest zagwiazdkowane i obwarowane trybem warunkowym: za zero, jeśli ple, ple, ple.

W bankowości AD2015 nie ma już pojęcia konto za zero. Można jedynie mówić pakiet kont za zero w tym sensie, że w jednym banku mamy prowadzenie konta za zero, a w drugim kartę za zero.

Możemy co prawda robić różne kombinacje np. konto w Idea bank + darmowa karta w BPH. Takich kombinacji, w wyniku których otrzymamy hybrydę kont za zero, można robić jeszcze dość sporo, ale zapowiedzi są fatalne.

Niedawno pisałem o tym jakie wymagania ma Eurobank na kartach. Wymóg 300 zł za classic, 400 zł za Active lub 500 zł płatności kartą na koncie Prestige uważam za zdecydowanie zbyt wygórowany, więc z kartą w tym banku już się pożegnałem, nawet jeśli daje 5% cashback na wybrane branże. Na szczęście karty mieć nie trzeba by korzystać z licznych zalet konta. 

Kolejne zapowiedzi dostaliśmy ze strony Paribasa, a więc także dawnego, fajnego BGŻ. Wiewiórki zostały już jednak pożarte, a zamiast gołosłownego hasła zmieniamy się dla ciebie otrzymujemy informacje, które klienci przyjmą niczym skazańcy prowadzeni na szafot.

A jakie one są? Mówiąc bez ogródek beznadziejne. Wzrosty i jeszcze raz wzrosty:(
 • Pakiet S - 5 zł (wzrost o 2,00 zł) + 2 zł stałej opłaty za kartę
 • Pakiet M - 10 zł (wzrost o 1,50 zł) + 2 zł stałej opłaty za kartę
 • Pakiet L - 20 zł (wzrost o 3,00 zł)
Jakby tej beznadziei było za mało, Francuzi wymyślili sobie, że dodatkowo trzeba robić zakupy kartą na 200 zł. A kto tego nie zrobi to dostanie karę w postaci dodatkowej opłaty w wysokości 5 zł.

Powiem tutaj szczerze, odchodzi mi ochota pisać o tym dalej, bo na analizowanie takich chorych warunków szkoda czasu. Kogo interesują dalsze szczegóły może sobie zajrzeć do artykułu Spore podwyżki opłat za konta w BGŻ BNP Paribas.

Morał z takiego artykułu jest jeden. Jeżeli dotąd rozważałem powrót do Paribasa, bo konto Aktywator z całkiem niezłą stawką 4,00%, które omawiałem niedawno, nie wygląda jeszcze tak strasznie, to po tym komunikacie całe te rozważania można wsadzić do kosza.

Uczeń Aliora wprowadza karę za zmianę konta

Wisienką na tym zgniłym torcie jest fakt, że Paribas od 28 grudnia ma zamiar karać opłatą 100 zł za zmianę konta na inne. Witaj zatem Paribasie w lidze, której przewodzi Alior  udający wciąż wyższą kulturę melonikowych czarów. Wszak to melonik jako pierwszy wymyślił blisko rok temu opłatę 150 zł za zmianę konta.

Nie inaczej jest z posiadaczami kont w byłym BGŻ

Zresztą sam właściciel Alior banku, słynny Wojciech Sobieraj powiedział niedawno w wywiadzie, że... banki się kończą, bo to coraz gorszy biznes:

Stopy zwrotu w całej bankowości spadły do poziomu, który osiąga sektor użyteczności publicznej. Na świecie jest to 11,6 proc. rocznie, w Europie Zachodniej od 2,5 do 4,5 procent i 15–18 procent na rynkach wschodzących. W Polsce to już tylko 8 procent.

Cały wywiad ze zgorzkniałym Sobierajem można przeczytać w artykule Banki się kończą, kiedyś założę nowy biznes. Nie dziwię się szefowi melonika, który jako jeden z nielicznych  już dawno dał nam wszystkim całkowity, bo dożywotni szlaban na promocje.

Stopa zwrotu jest naprawdę już bardzo niska. Gdy zaczynałem przygodę z inwestowaniem stopy zwrotu były rzędu kilkudziesięciu procent, więc wtedy kilkanaście procent to były śmiesznie niskie stawki. Czasy się jednak zmieniają, a my musimy się do nich dostosowywać.

O różnych stopach zwrotu jakie mamy w obecnych czasach dziś na PP3. Dziś po kilkanaście procent trzeba inwestować już poza obligacjami, o czym pisałem wielokrotnie. Okazuje się jednak, że kilkadziesiąt procent zysku wciąż jest jeszcze możliwe. Ale to już wykracza poza ramy wyznaczone przez FpG i przeznaczone jest dla osób, które lubią nowe wyzwania. 

Dla tych, którzy mają jeszcze cierpliwość do Paribasowego BGŻ zostawiam nowe tabele, które będą obowiązywać od 28 grudnia 2015:

Nowe opłaty w Paribasie ze 100 zł za zmiany na czele.
Do kolekcji i zainteresowanych zmiany jakie będą w BGŻ.

12 komentarzy:

 1. Ktoś dostał już zwrot z millennium za wrzesień? W jakim terminie ostatnio płacili?

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak to się ma do zwykłego konta w BGŻ, które było dotychczas darmowe bez karty. Czy ono będzie płatne?

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja mam konto w Raiffeisen i nie zamierzam nic zmieniać, dobra obsługa i dogodne warunki umowy. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 4. A jakieś nowe opłaty dla konta BGŻ Optima wprowadzają?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie... ja już się pogubiłem z tymi bankowymi klonami i odłamami. Mam konto w BGŻ optima, ale nigdy nie miałem w Paribasie. Rozumiem, że opisane w artykule opłaty nie dotyczą kont w BGŻ Optima?
   Również podbijam pytanie: czy szykowane są jakieś zmiany w BGŻ Optima?
   Nie mam tam w tej chwili żadnej kasy, ale zostawiłem jeszcze konto jako rezerwowe, gdyby nie udało się znaleźć ciekawszej oferty na rynku. Wystarczy jednak minimalny nawet ruch banku w kierunku zaostrzeń warunków, a pożegnam się z Optimą bez żalu ;)
   ...i jeszcze jedno pytanie: przeszło rok temu pomagałem zamknąć konto innej osoby w BGŻ Optimie, o czym informowałem w komentarzach do artykułu "Jak zamknąć konto w BGŻ Opt" (http://moneyafterhours.blogspot.com/2014/07/jak-zamknac-konto-w-bgzoptima-czyli.html). Wszystko poszło faktycznie prosto i sprawnie. Czy ktoś może potwierdzić aktualność artykułu - nadal jest tak bezproblemowo?
   MD

   Usuń
  2. Postaram się zamknąć tutaj konto w tym tygodniu, bo jakimś cudem jeszcze je mam chociaż nie korzystam z niego od dłuższego czasu.

   Usuń
  3. Od BGŻOptima:
   W odpowiedzi informuję, że wypowiedzenie umowy należy przesłać poprzez Pocztę BGŻOptima, którą ma Pani dostępną po zalogowaniu się do Konta w zakładce "Osobiste". W treści wiadomości prosimy wpisać informację: "Wypowiadam Umowę Ramową"
   Po przesłaniu takiej wiadomości Konto zostanie zamknięte po upływie miesiąca."
   Aktualne sprzed dwóch miesięcy.

   Usuń
 5. Za rok chyba będzie wprowadzone przez Unię Europejską obowiązkowe z urzędu "konto za zero" i znając oszczędność Polaków na pewno gro ludzi takie wybierze. Wtedy faktycznie pojawią się "konta promocyjne" warte uwagi, gdyż tylko takie skłonią ludzi do rezygnacji z tych naprawdę darmowych.

  OdpowiedzUsuń
 6. a ja mam pytanie nieco innej maści i bardzo prosiłabym kogokolwiek kto się zna o odpowiedź. mam konto dla młodych ponizej 30 roku życia w WBK miało być darmowe bez dodatkowych opłat etc konto mam już jakieś 4 lata nadal nie mam 30 lat, niedawno zobaczyłam,że od kilku miesięcy pobierają mi opłatę 7zł za prowadzenie konta + 1 zł za kartę... wznoszę oczy ku niebiosom i na kolanach pytam WHY?! czy ktoś posiada taką wiedzę? czy muszę się iść szarpać z paniami?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam to samo konto. Opłata 1 zł za kartę została wprowadzona jakiś czas temu, dlatego zrezygnowałem z karty. 7 zł za prowadzenie konta też jest już od jakiegoś czasu, nie pobierają przy wpływach min. 1000 zł.

   Usuń
  2. dziękuję za odp . domyślałam się, ze to 7 zł to "kara" za brak odpowiednich wpływów, szkoda że mnie nikt nie powiadomił że coś takiego nastąpi. no chyba że jakieś zmiany nastąpiły w trakcie. pozostaje mi chyba jedynie przeboleć jakiś czas i płacić, póki tych wpływów nnie będzie. chyba że będę wypłacać i wpłacać przelewemz konta na konto ;D

   Usuń
 7. w PariBas do grudnia jest ok. Kupując przez internet kartą jest 3% zwrot i to fajnie działa ...
  Ale tylko do 28.XII.2015 potem ewakuacja ;) (obowiązkowe opłaty)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...