czwartek, 29 października 2015

Liderzy technologii czyli nowa loteria w Idea bank


Z głęboką upierdliwością idea nękała żonę potem mnie. Odebrałem telefon tylko dlatego że czekamy na weryfikację zmiany dowodu. Rozmowę skończyłem, że nie gadam z konsultantami, a ofertę mogą wysłać na maila, no i wysłali. Nawet nie chce mi się studiować, gdy widzę 8-16 % :) Ale ty masz konika na tym polu, zatem .... może wykorzystasz. Zawsze możesz użyć Delete.

Nie użyłem delete, choć powyższy mail od Zbyszka przyszedł już dość dawno. Idea musi jednak mocno nękać swoich klientów, bo cały czas obserwuję wejścia na bloga w poszukiwaniu informacji na temat Liderów Technologii.

Idea bank ma co prawda obecnie fajną ofertę lokat, ale taka sytuacja nie trwa długo. To tylko kilkudniowe akcje, które szybko znikają. Za to stale w ofercie są dość popularne lokaty strukturyzowane, jeśli sądzić po ilości zapytań na blogu, a te pojawiają się non stop.

W ostatnim czasie Idea mocno reklamuje strukturę o wymownej nazwie Liderzy technologii. Tym razem zabrano się nie za magiczne 5 spółek, jak to miało miejsce w Niemieckich Gigantach czy Światowych Top Gigantach, ale za 6 spółek także z górnej półki.


Oczywiście bez opłat ani rusz: Idea w końcu zarobić musi...
Są to blue chipy, których nie trzeba chyba nikomu przedstawiać:
1 Samsung
2 LG
3 Fuji Film
4 Hitachi
5 Intel
6 Cisco

Zasady działania są w zasadzie podobne do poprzednich ofert, ale jest tutaj jedna zmiana. Warianty są bowiem nieco łagodniejsze. Jak zwykle w przypadku struktur w pewnym określonym dniu mierzy się indeksy tych sześciu spółek. 


Wariant I - 6%
Dobrą wiadomością jest fakt, że po roku dopuszcza się nawet spadek kursów powyższych spółek o -5%. Do tej pory wszystkie spółki musiały być na plusie, teraz nowością jest dopuszczenie niewielkiego spadku. Jeżeli wszystkie odnotują wzrostu lub spadki, ale do maksymalnie do - 5%, wówczas zarobimy 6%.

Pozornie jest ok, ale z drugiej strony nie do końca. Na duży minus jest fakt, że zamiast 5 mamy teraz 6 spółek, a każde zwiększenie ilości spółek zwiększa ryzyko. Bo odczyt jest konkretnego dnia, po roku od momentu pierwszego odczytu na start. 

Kolega finansista przyrównuje to do wieszczenia, czy równo za rok będzie świeciło słońce czy będzie padać deszcz o określonej godzinie. Dodatkowy warunek można przyrównać do przyjęcia, że możliwe jest małe zachmurzenie. Problem w tym, że odczyty dokonywane będą w 6, a nie 5 krajach

Czy jest to możliwe? Ano jest, tyle że nie wiemy czy w jednym państwie będzie akurat fajna pogoda, może w dwóch. A musi być już nie w 5 lecz w 6 krajach.  I to właśnie ten szósty kraj może mieć pogodę, która pozbawi nas zysków.


Wariant II - 12%
Jeśli te 6 spółek nie spełnią warunku zysku lub spadku na max -5%, to produkt odnawia się na kolejne 12 miesięcy. Idea bank nielegalnie używa tu słowa lokata, choć powinna używać właściwej nazwy struktura. 

Czy jest to w porządku? Na pewno nie, Idea sprytnie unika nazwy lokata strukturyzowana. Po prostu odcina drugi, niewygodny człon tej nazwy pozostając tylko przy popularnej nazwie lokata, choć nie powinna tego robić. Ale to świadome działanie, mające zachęcić klientów do podpisania umowy.

Po drugim roku warunki się zmieniają. Tym razem wszystkie sześć spółek może mieć zysk lub maksymalnie do 2,50% straty. Czyli o połowę mniej niż w pierwszym roku, a więc zachmurzenie może być już tylko zerowe, ot dopuszczalny jest jakiś zagubiony obłoczek szwendający się po niebie.


Wariant III - 18%
Analogicznie jeśli warunek z drugiego roku nie zostanie spełniony, wtedy struktura, nie lokata, zostanie automatycznie odnowiona. I dalej nie mamy gwarancji wypłaty. Bo po trzech latach wszystkie spółki muszą być na plusie. A jakikolwiek obłoczek, nawet zabłąkany, to już totalna masakra i zero zysku.

Na domiar złego owe 12% czy 18% to tak naprawdę prawdopodobnie tylko 6%. Wszak banksterzy lubią sobie sumować zyski za każdy rok, bo tak ładnie i zachęcająco wygląda na ulotkach czy to funduszy czy struktur... A przecież na lokacie 2 czy 3 letniej nie widzimy podwojenia czy potrojenia stawki. No, ale lokaty reklamy przecież nie potrzebują.

Idea w wysłanych materiałach do swoich klientów zwraca uwagę, że wybrane spółki to blue chipy, wielkie koncerny nastawione na zysk. To jednak nie gwarantuje, że wszystko będzie ok, a doskonale to obrazuje wrześniowa afera niemieckiego giganta.

Wykres za ostatni rok w VW strata -24,49% Źródło: bankier.pl

Wystarczy przyjrzeć się niedawnej aferze Volkswagena, w wyniku której oberwało się także BMW. Jak pamiętamy chodziło o manipulacje związane z wynikami kontroli spalin w autach z silnikiem Diesla. W wyniku tego procederu Szwajcaria wstrzymała się ze sprzedażą Volkswagena, zaś szef Volkswagena Winterkorn podał się do dymisji.

Takie wydarzenia powodują oczywiście natychmiastowe spadki na giełdzie. A to się odbija nie tylko na akcjonariuszach, ale także na posiadaczach struktur, jakie są przykładowo w ofercie Idea banku. Trzy lata to szmat czasu i na światło dzienne mogą wyjść różne ciemne sprawy.

Potentaci typu Samsung czy Intel od lat rywalizują z konkurencją. Koreańczycy o palmę pierwszeństwa walczą z Apple, zaś Intel od dawna walczy z AMD w dziedzinie procesorów. Każda z firm, byłaby przeszczęśliwa, gdyby znalazła haka na konkurenta. Dzięki temu przecież ludzie zmieniają swoje preferencje na przeciwne.

Tych faktów oczywiście Idea nie podaje. Zamiast tego podaje się, a jakże - lokatę. Tym razem tę prawdziwą i to w trzech wariantach do wyboru. Mamy zatem do wyboru:
 • 3 miesiące - 3,35%
 • 6 miesięcy - 3,05%
 • 12 miesięcy - już poniżej 3,00%
Kiepsko zważywszy na fakt, że taki Expander daje 7% na lokacie dołączonej do struktury. I oczywiście nie możemy sobie tutaj dawać ile chcemy. Musimy się zgodzić na podział w stosunku fifty-fifty. 50% kapitału na strukturkę z obłoczkami na niebie za rok, 50% kapitału na lokatę, wcale nie tak dobrze oprocentowaną jakbyśmy sobie tego życzyli.

Pytanie czy warto? Jak ktoś lubi toto-lotek, i mocno wierzy, że będzie świecić słońce akurat za rok, może dwa, może trzy to czemu nie. W końcu struktury zawsze były bardziej loteriami aniżeli inwestycją. I niektórzy lubią takie gry losowe...

18 komentarzy:

 1. hossa na spółkach technologicznych trwa od prawie 7 lat (baaardzo długo), zakładanie się, że żadnemu z wymienionych gigantów nie przytrafi się w najbliższym okresie spadek większy od 5%, to rzecz bardzo ryzykowna, ale wszystkim, którzy w to wejdą życzę powodzenia
  http://stooq.pl/q/?s=^ndx&c=10y&t=l&a=lg&b=0

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy takie lokaty strukturyzowane są również objęte gwarancjami BFG?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie też chciałem to pytanie zadać. W BOŚ powiedziano mi, że ich struktury są objęte gwarancją, ale Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego,czyli tylko 50% wierzytelności i nie więcej niż w łącznej kwocie stanowiącej równowartość 30 tys. euro. Alior do mnie dzwonił i zapewniał, że ich struktury są objęte BFG, a później przysłał mailem regulamin, w którym można się doczytać, że ze względu na swój charakter prawny produkt nie jest objęty gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
   Warto na to zwracać uwagę.

   Usuń
  2. W IB wszystkie struktury są z BFG i masz to potwierdzone w dokumentach (dostępne są w starej bankowości)

   Usuń
 3. Z punktu widzenia banku, to nawet lepiej żeby choć jedna spółka spadła poniżej 5%, bo wtedy maja nasze pieniądze przez kolejny rok. Wyprowadźcie mnie z błędu, jeśli się mylę, ale chyba nie ma takiej opcji, że po roku wycofuję środki i dostaję to co wpłaciłem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma takiej opcji płacisz opłaty zgodnie z regulaminem. Zanim całe stado nagabywaczy zwali się na blog. Ja poprzez open finance nabyłem kiedyś BRIC po 3 latach tylko 100% kapitału, żadnego zysku, mój ojciec ma pareto zysk mniejszy niż z lokaty albo strata zależy od roku. Struktury są tak robione aby nie zarobić ponieważ to zakład i bank za pieniądze nie kupuje nic żadnych opcji akcji itp. Dla banku to kapitał na pożyczki pożyczy kase na 20% (RRSO) jeżeli wam się uda bank i tak nie traci jak wam się nie uda co bardziej prawdopodobne bank zyska więcej. Są ludzie którym struktury dały zarobić ale stanowią oni nieliczne wyjątki.

   Usuń
  2. Z punktu widzenia banku najlepiej jest by ta struktura zakończyła się zyskiem po roku.....dlaczego? To oparty na opcji produkt jak opcja wchodzi to bank oddaje z zysku jakieś 10-20% (czyli te 6%) pokrywa sobie wszystkie opłaty (dlatego jest gwarancja kapitału na dzień zamknięcia) dodatkowo nie ma lepszej reklamy dla banku niż taka po roku zamknięta lokata ponieważ wtedy faktem się staje, że to przynosi zysk i można zebrać 2x większą pule. To nie jest tak, że banki bez lokat umierają. Raptem 6% oszczędzających ludzi trzyma pieniądze na lokatach dużo więcej jakieś 10-12% trzyma na rorach o rorach oszczędnościowych dając bankom darmowy pieniądz ....

   Usuń
 4. Ja też mam nieprzyjemne doświadczenia.
  Kiedyś zostałem wciągnięty w polisolokatę z AXA, i tylko ze względu na stosowanie zapisów niedozwolonych byłem w stanie po pewnym czasie ugodą sądową wyjść z tego nie tracąc kapitału - w przeciwnym razie popłynąłbym z pieniędzmi bardzo mocno.
  Jeszcze raz nabrałem się na "Lokomotywę Europy" którą zerwałem, jak zorientowałem się co się dzieje. Wycena produktu była o 20% niższa niż wartość giełdowa. Czyli jak jednostka kosztowała 100 zł, to jeśli wzrosła do 120 zł - to dopiero byłem na tzw. zero - bez zysku. Dopiero wszystko ponad dawało zysk. Po roku wyczekałem moment i sprzedałem jak wartość oscylowała na ok. 122 % - ledwo odzyskałem wpłacony kapitał.
  IDEO - dziękuję za inne produkty niż lokaty. Szukajcie naiwnych i chytrych na xx% gdzie indziej!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ech, wlaśnie coś zbyt pieknie pani opowiadała przez słuchawkę. I wg. niej zamknięcie 6lokat z 10 w pierwszych 12mc to mega sukces. Ciekawe jak bywało w innych okresach bo może wybrała jakiś korzystny okres gdzie udało się uzyskac te 60%. Coś mi sie zdaje, że tych gorszych dni w których "ma się pecha" bywa dużo dużo więcej i łatwo je znaleźć po wnikliwszej ocenie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mnie jeszcze zastanawia ten zapis po 3 latach: "K = 0% jeżeli w Dniu Zamknięcia Lokaty nie zostanie spełniony warunek, że kursy zamknięcia wszystkich wymienionych
  powyżej akcji będą wyższe lub równe od ich kursów zamknięcia w Dniu Otwarcia Lokaty." Tak po ludzku - co to oznacza?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak po ludzku to oznacza, że przez 3 lata nic nie zarobisz czyli stracisz.

   Usuń
  2. Ściślej mówiąc, stracisz przynajmniej tyle, ile zarobiłbyś zakładając najlepiej oprocentowaną lokatę na 3 lata.

   Usuń
 7. A według mnie to dość uczciwa oferta, wbrew temu co większość pisze. Po pierwsze i najważniejsze - jest BFG, więc kapitału się nie traci, jedynie koszt alternatywny. Na lokatach i tak jest straszna bieda teraz - ok. 3%, a tutaj można dostać 6%, co nie jest wcale takie nierealne. Teoretycznie giełda rośnie i w ciągu trzech lat szansa na to, że nie będzie spadków jest całkiem realna. Pokazują to poprzednie edycje, gdzie większość zamykała się im w pierwszym roku, a tam też wiele osób krzyczało, że bez sensu oferta. Nie, nie jestem naganiaczem z idei, sam założyłem tę strukturę :) Na pocieszenie, jak nie wejdzie, to mamy trochę więcej na wspomnianej lokacie promocyjnej.

  OdpowiedzUsuń
 8. Spółki ciekawe, mam jednak obawę co do Intela. AMD ma wprowadzić procesory nowej generacji i jeśli okażą się mocno konkurencyjne do Intela, spadek o kilka procent jest bardzo możliwy.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak sprawdzić, czy ta struktura się zamknęła, bo miała się ewentualnie zamknąć jakoś tak w połowie stycznia 2017

  OdpowiedzUsuń
 10. Struktura w Idea zamknęła się 9 stycznia a oni wciąż nie zwrócili kasy. Niby 14 dni roboczych na zwrot, ale czy tak muszą grać na czas. Wolałbym już dalej obracać tą kaską.

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam to samo, miałem nadzieje że już w tym tygodniu pieniądze się pojawią ale idea gra na czas...nie podoba mi się to ale niestety mogą

  OdpowiedzUsuń
 12. zawsze wypłacaja ostatniego dnia

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...