poniedziałek, 12 września 2016

Co dalej z lokatami czyli zmiany na FpG


Od soboty kończą się lokaty z oprocentowaniem 3,00% w Idea bank. Niebiescy nie przedstawili mimo to żadnej nowej oferty by powstrzymać odpływ gotówki. Ba, zamiast tego obniżyli nawet stawki: wrześniowa daje już tylko... 2,15%:(

Rozmawiałem ostatnio z bankowcem na temat obecnych lokat. Jego zdaniem na dziś wszelkie lokaty, które oferują od 2,50% w górę oznacza, iż bank musi dopłacać do interesu. Generalnie banki nie są zainteresowane pozyskiwaniem depozytów.

Wygląda więc na to, że dobre lokaty idą po prostu w odstawkę. Banki obecnie skupiają się na likwidacji placówek, ograniczaniu kosztów działalności, lansowaniu aplikacji mobilnych oraz wdrażaniu rekomendacji aniżeli walką na depozyty.

Dlatego też od dłuższego czasu blog skupia się bardziej na opisywaniu aktualnych promocji bankowych, aniżeli na coraz mniej atrakcyjnych lokatach. Z drugiej strony skoro tych promocji pojawia się coraz więcej, to coraz trudniej jest mi ogarniać je wszystkie. W efekcie w ubiegły weekend poczyniłem kilka istotnych zmian na blogach, które omawiam niżej.


1. Top 10 z podziałem na FpG oraz PP3
Ponieważ promocji przybywa, a lista do ich szybkiej referencji przedstawiana na każdym blogu w prawym górnym rogu ciągle się wydłuża, zmieniłem formę ich przedstawiania. Od teraz zamiast dłuuuuugiej listy promocji wprowadzam tylko 10 najciekawszych.

Krótsza lista polecanych promocji

Ponieważ nawet 10 ofert to dużo jak na wąską kolumnę, podzieliłem je na dwie części. Na tym blogu prezentowane Promocje top 5 (przede wszystkim polecane akcje specjalne), zaś na PP3 Promocje II: top 10 czyli miejsca od 6-10. 


2. Zakładka: Nie przegap
Nawet w Top 10 prezentuję czasami okrojoną wersję linków. Przykładowo zamykający zestawienie 5% cashback oferowany przez T-Mobile, zawiera tak naprawdę dwie oferty:
 • konta Freemium dające max 15 zł przy wydaniu minimum 200 zł
 • konta Premium dające max 25 zł/m-c przy wydaniu minimum 500 zł
Taki podział można już znaleźć na zakładce Nie przegap. Jak mówi sama nazwa, służy do pilnowania dat granicznych. Wiadomo nie od dziś, że z pewnych promocji warto skorzystać jak najszybciej (np. Toyota) a z niektórych warto czekać do samego końca (np. ING).

Nowy, czytelniejszy sposób prezentacji istotnych punktów promocji

Dla szybszej orientacji wprowadziłem tutaj zmiany w prezentacji. Od teraz są tutaj tylko kluczowe informacje wypunktowane w następujący sposób:
 • Link do artykułu omawiającego szczegóły
 • Kto może skorzystać z promocji 
 • Do kiedy może to zrobić
 • Link do samej promocji
Dzięki temu szybko można się zorientować co i jak jest dostępne.
 

3. Promocje FpG
Najszerszą listę promocji można znaleźć na powstałym niedawno osobnym blogu Promocje FpG. Tutaj oraz na PP3 prezentuję na bieżąco aktualne i najciekawsze liczne oferty o różnym czasie zapadalności. Dla mojej i waszej wygody, będą one odtąd zbierane w jednym miejscu w sposób skrótowy.

Sposób nawigowania po blogu Promocje FpG omówiłem ostatnio w artykule Wersja beta. Termin ten oznacza zwykle okres testowania z wyszukiwaniem błędów nowo wprowadzonego produktu. Wasze pierwsze sugestie zostały ostatnio wprowadzone w życie.

Dodano m.in. ostatnie komentarze
Dodano dla wygody listę ostatnich komentarzy, zmienił się ogólny układ na bardziej czytelny, zniknęły całkowicie banery w szpaltach bocznych, te bowiem i tak pojawiają się w tekście głównym. Zrezygnowano też z jednej, prawej kolumny całkowicie, dla lepszej prezentacji dostępnych ofert.

W efekcie zamiast przeszukiwać archiwum tego blog Finanse po Godzinach oraz Polak Potrafi 3 w poszukiwaniu ciekawych ofert, łatwiej będzie po prostu zajrzeć na Promocje FpG, widoczne od dziś na nowej zakładce. Dzięki temu szybciej można zorientować się nie tylko co jest aktualnie dostępne, ale przede wszystkim do kiedy mamy czas by z tych ofert skorzystać.

Blog Promocje FpG nie ma jeszcze wszystkich ofert promocyjnych. Sukcesywnie jednak oferty będą dodawane w ten sposób by docelowo zawierać wszystko to co jest godne uwagi na daną chwilę.


Oczywiście nie oznacza to, że lokaty idą w całkowitą odstawkę. W dalszym ciągu będę prezentować najciekawsze oferty, jeśli takowe się pojawią jak ostatnia propozycja Expandera. Niemniej jednak w kolejnym zestawieniu rankingu znów trzeba się będzie pogodzić z obniżeniem minimalnej stawki...

13 komentarzy:

 1. Ciężkie czasy nastały dla lokatowców i zmiany konieczne na blogu :(.
  A może opiszesz na PP3 np. jak w ropę w miarę bezpiecznie zainwestować kasę ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety:( w tym roku sukcesywnie wycofuję się także z inwestycji więc i ta tematyka idzie w odstawkę.

   Usuń
  2. na GPW notowane są certyfikaty na przeróżne surowce i indeksy, bez dźwigni i z dźwigniami, te grające na długo i na krótko, przede wszystkim są to certyfikaty banku Raiffeisen, osobiście sprawdziłem, że obrót nimi jest całkiem spory, prześledziłem notowania sporo wstecz i wyniki odpowiadają z grubsza faktycznym ruchom produktu bazowego (zakłócenia wynikają przede wszystkim z różnic w kursach walut, tzn. produkt bazowy jest zwykle notowany w dolarach, certyfikat zaś w złotówkach, albo nawet po przeliczeniu z dolara na euro i z euro na złotówki). Na początek radzę dać sobie spokój z produktami lewarowanymi, poniżej link do strony GPW, np. nielewarowany produkt na ropę BRENT to RCCRUAOPEN, na gaz ziemny to RCLNAGOPEN, na pszenicę RCWHTAOPEN.... itd. itp.

   https://www.gpw.pl/info_produkty_strukturyzowane

   Usuń
 2. Ludzie, dajcie sobie spokój z tymi nędznie oprocentowanymi lokatami na 2,5%, zainwestujcie lepiej w ETF-y na giełdzie w NY, najlepiej w takie które wypłacają dywidendy w okresach miesięcznych. Stopa DY dla ETF-ów na poziomie 7,8,9 % to jest coś normalnego, nie będę wymieniał tych, które wypłacają jeszcze więcej. Oczywiście istnieje ryzyko różnic walutowych ale jeżeli prowadzi się inwestycje długoterminowe i reinwestuje otrzymane dywidendy to nie ma to dużego znaczenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gratuluję poczucia humoru. Bańka w USA pęka i w szybkim czasie można stracić tam co najmniej połowę pieniędzy.

   Usuń
  2. Właśnie już od 3 miesięcy czekam na pęknięcie tej bańki, mam nadzieję, że piątkowa sesja w NY to początek dużej obsuwy.


   Usuń
 3. Polcan, ale bzdury, że "bank musi dopłacać do interesu". Uwierzyłeś w to? :) Bank nie jest instytucją charytatywną - to fakt, ale gdyby było "aż tak źle" to, uwierz, całkiem inaczej bankowcy by rozwiązali kwestię lokat. Ciekawie co to za bankowiec, z jakiego banku, może się pochwalisz? :) Zobaczymy gdzie mają tak kompetentnych ludzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy uwierzyłem? Może nie do końca. Bank to nie pojedyncza firma, która może robić co się jej podoba. Są zrzeszone, mają nadzór, obserwują wzajemnie posunięcia konkurencji. Jak pamiętamy praktycznie wszystkie banki czy SKOKi, które miały lepsze oferty lokat od konkurencji były od razu brane pod lupę i upadały.

   Z drugiej strony zdecydowana większość dobrych ofert lokat, to propozycje banków, które mają problemy z wymogami nadzoru. Getin ostatnio spełnił wymogi, więc zrezygnował z lokat, bo już nie musi się sprężać. Stał się nawet bankiem systemowym. A to przecież tutaj przez wiele lat były najlepsze lokaty i wyścigi o coraz lepsze stawki.

   Można szukać powodów: podatek bankowy, coraz wyższe wymagania nadzoru dotyczące wskaźników wypłacalności, brak zysków z opłat interchange, która zmalała u nas najbardziej na świecie...

   Teoria może być ciekawa dla ekonomistów, co kto powiedział dla dziennikarzy czy plotkarzy. Dla mnie istotne jest to co bezpośrednio widać, z czego można skorzystać w praktyce. A tutaj widzimy, że nie tylko dobrych lokat już nie ma, lecz że ciągle mamy tutaj obniżki.

   Usuń
 4. Macie może jakiś link do artykułu który rzetelnie opisuje predykcje oprocentowania lokat w najblizszym czasie (1-2 lata)
  Idea dalej ma 2,75% ale w 2 letnim okresie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko u wrozki, a tak serio to wg mnie obstawialbym podwyzki w okresie 2 lat. Stopy generalnie na swiecie sa juz bardzo nisko i dalsze schodzenie na wiekssze "minusy" w niektorych krajach jest malo realne. Poza tym w USA beda podwyzki a to wywola oslabienie PLN, czyli wzrost inflacji. RPP chcac bronic PLN nie ma specjalnie innego narzedzia niz podwyzka stop centralych.

   Usuń
 5. Pytanie z innej beczki.
  Czy jeśli na BGZ optimie ma się powyżej 150tyś (np 160 tyś), to oprocentowanie 2.5% jest do 150tyś, a reszta (10tyś) jest na 1.7%? Czy może całość jest na 1.7%, bo napisane, jest że 2.5 jest do kwoty salda 150tyś (można to dwojako rozumieć)...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do 150 K masz 2,5% a pozostałe środki, jeżeli saldo wynosi co najmniej
   150 000 PLN - 1,70%. Tylko nie wiem co będzie z nadwyżką po 22.09 - czy będzie 1,7 czy 1,5...

   Usuń
  2. @Arek - czy sprawdzałeś to w praktyce, tzn. obliczyłeś samemu odsetki i porównałeś z naliczonymi przez Optimę? Ja nie mogę w ten sposób sprawdzić, bo w poprzednich miesiącach miałem zawsze mniej niż 150k.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...