poniedziałek, 19 września 2016

Mutacja lokaty Gwarantowany zysk na 4,10% w Expander w Multibonus


Aktualizacja rankingu lokat z piątku potwierdza raz jeszcze fakt znany od dawna. Nie wystarczy zaglądać do rankingu lokat by wiedzieć co jest najlepsze na rynku. Bo to co najlepsze trwa tylko kilka dni i tak się jakoś składa, że pojawia się w najmniej spodziewanych momentach.

Tak było z ofertami Idea bank, które jeszcze w wakacje dawały 3% i tak było z wrześniową lokatą w Expander, która dawała 4,10%. Pojawiła się ona 8 września i w tydzień później, czyli na dzień przed aktualizacją, zniknęła.

W zasadzie nie zniknęła a... zmutowała. Te same linki prowadzące do Gwarantowanej lokaty na 4,10% nagle ni stąd ni zowąd zmieniły się w tę samą lokatę na 4.10%, ale z małym, acz dumnie brzmiącym dopiskiem Multibonus.Jak widzimy na powyższym obrazku lokata jest identyczna jak poprzednio: oprocentowanie 4,10% pozostało bez zmian, okres 3 miesięczny też. Poznaliśmy też bank w którym ta lokata się pojawi.

Do tej pory oferty lokat Expandera lądowały w Meritum. Niestety od momentu przejęcia go przez krwiożerczy Alior, przyjaznego banku z trójmiasta już nie ma. Sądziłem zatem, że lokata ląduje u melonika. Okazuje się jednak, że nasze środki lądują w Plus bank.

Tutaj założysz lokatę 4,10% wraz z inwestycją Multibonus

Poprzednia lokata Gwarantowany Zysk była oferowana bez dodatkowych produktów, tutaj niestety już tak nie jest. Nowa oferta, która potrwa w sumie do 31 października 2016, ma dodatkowy produkt, przez co oferta nie jest już dla każdego.

Ów dodatkowy produkt nosi nazwę Multibonus. To nic innego jak produkt ubezpieczeniowo-inwestycyjny w formie ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.

Na blogu pojawia się coraz więcej osób rozczarowanych lokatami, które pewnie będą poszukiwać alternatyw do lichych dziś depozytów. Niektórzy być może będą rozważać lokatę + multibonus, bo nazwa multibonus wskazuje, że można zdobyć kilka bonusów jednocześnie. Czy na pewno?

Gwarantowany zysk pozwalał tylko na 15.000 zł, tego górnego ograniczenia nie ma teraz. Teraz mamy ograniczenie dolne: minimalna kwota inwestycji to 40.000 zł, ale musimy podzielić środki po połowie: minimum 20.000 zł na lokatę, 20.000 zł na multibonus. Sprawiedliwie?

Nie bardzo. Po pierwsze lokata skończy się szybko bo już po 3 miesiącach, zaś multibonus trwać będzie 16 razy dłużej bo przez 4 lata. Doradcy Expandera zapewne będą snuć swoje wizje o zysku jaki można zrealizować przez te przyszłe 4 lata.

Zyski owszem są możliwe, ale wcale nie są pewne. Możemy wyjść tak na plus jak na minus, jedno jednak jest pewne. Jak będziemy chcieli się wycofać przez upływem owych 4 lat, to raczej stracimy niż zyskamy. Ile? Opłaty będą w zakresie od 1%-5% wpłaconego kapitału. Aby ich uniknąć, musimy czekać cierpliwie przez 4 lata.

Jakby tego było mało, jak zwykle w tego typu produktach będziemy zmuszeni do opłat za 
 • zarządzanie funduszem
 • ryzyko ubezpieczeniowe
Z tego wniosek, że mały zysk wypracowany przez multibonus może iść na powyższe opłaty. Opłaty te mają wynieść maksymalnie 1,95%. Jeżeli Multibonus w ciągu tych 4 lat zrobi duży zysk, możemy i wyjść na plus, tego jednak nikt nam nie zagwarantuje.

Warto też pamiętać o drugiej stronie medalu. W najgorszym przypadku, jeśli po drodze będą bankructwa to co prawda odzyskamy środki, ale nie w całości. Są one bowiem gwarantowane przez UFG co oznacza, że tylko połowa środków będzie do odzyskania.

BFG oddaje całość do kwoty 100.000 euro. UFG czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny oddaje do 30.000 euro. Warto o tym pamiętać, szczególnie jeśli ktoś zamierza wpakować w tę inwestycję duże środki.

Te trybiki mogą się połamać
Kiepskie lokaty będą zmuszać coraz więcej osób do rozpaczliwych poszukiwań alternatyw. Niezorientowani w temacie zapewne pójdą za wabikiem w postaci wszędobylskiej reklamy lokaty z napisem 4,1% i zapewne będą korzystali z tej oferty

Link dla odważnych do założenia lokatę 4,10% wraz z inwestycją Multibonus

Należy jednak mieć na uwadze, że stosy monet na które wskazuje strzałka z napisem multibonus mogą, ale wcale nie muszą generować zysku. Trybiki lokata+inwestycja będą działać przez 3 miesiące i raczej wygenerują zysk, potem przez kolejne 45 miesięcy może być różnie. Kto lubi ryzykować może spróbować, kto nie może sobie to podarować.

11 komentarzy:

 1. Kończy mi się kilka lokat w Getinie (w Getinie właśnie mi przedłużono zakończoną lokatę na 1,25%, bardzo śmieszne) i Idei. Wkładam to wszystko w najlepsze fundusze pieniężne i obligacyjne. Obędzie się bez Multibonusa dla naiwnych w Plusie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Anonimowy 19 września 2016 07:16 - mamy podobne plany, ja też dziękuję za 2% brutto na lokatach i zabieram się z Idei z końcem września. Masz może do polecenia jakieś interesujące fundusze?

   Usuń
  2. Mam, podam kilka z kręgu mojego zainteresowania, Investor Zrownoważony, Allianz Globalny Stabilnego Dochodu, MetLite Subfundusz Obligacji Światowych, NN Obligacji, Altus Absolutnej Stopy Zwrotu.

   Usuń
  3. Dzięki. Ja korzystałem swojego czasu z obligacyjnych Union Investment (przede wszystkim z naszego lokalnego rynku ale obecnie widzę, że fundusz 'nowa europa' też ma przyzwoite stopy zwrotu) i rozważam powrót do nich ale teraz planuję szerszą dywersyfikację.

   Usuń
  4. Jak najbardziej UniObligacje Nowa Europa oraz Unikorona Pieniężny wchodzą w grę także w moim wypadku. Mam zamiar rozrzucić kasę po kilkunastu nawet moim zdaniem najlepszych funduszach pieniężnych, obligacyjnych i zrównoważonych. Taka dywersyfikacja w funduszach. Zobaczę po kilku miesiącach jak to idzie.

   Usuń
 2. Kiedy wraca prawdziwy Polcan. Polcan nigdy niecpromował funduszy ale wręcz zniechecał do nich!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ani nie promuję, ani nie zachęcam do funduszy. W artykule jest wyraźnie napisane (co zresztą sugeruje sam tytuł), że nowa lokata na 4,10% w Expanderze jest mutacją o wiele gorszą od poprzedniej zwykłej lokaty bez dodatków. A skoro reklama multibonusu jest dziś praktycznie wszędobylska, wypisałem nieliczne zalety, a przede wszystkim wady w powyższym artykule.

   Przypomnę wady multibonusu: aż 4 lata (przecież na blogu promujemy lokaty do roku), liczne opłaty, kary, zwrot tylko połowy w razie niewypłacalności itd. Lektura powinna zapalić każdemu lampkę.

   W komentarzach zawsze pojawiają się jednak zwolennicy takich tworów. Dla nich zostawiłem linki do założenia tej mutacji. Ich wola, jeśli chcą z tego skorzystać i zaryzykować.

   Usuń
 3. Witam, A to ciekawy komentarz. Czy macie jakieś doświadczenia z takimi funduszami? Lepiej ich unikać ze względu na ilość kosztów i czas trwania? Sam posiadam 'Altus Fundusz Aktywnej Alokacji Spółek Dywidendowych' na chyba 3 lata i nie wiem jeszcze co z tego wyjdzie.Może fundusze pieniężne to faktycznie jakaś bezpieczna alternatywa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ludzie zastanowcie sie nad pakowaniem kasy do funduszy lokujacych glownie w obligacje. Okres niskich stop dobiega konca na swiecie i juz w wielu krajach coraz blizej do pekniecia banki na obligacjach. Wtedy fundusze lokujace w obligacje znaczaco straca, im wiecej obligacji w portfelu o stalym kuponie, tym przecena bedzie jeszcze silniejsza. Wyniki historyczne funduszy obligacji byly napedzane mocnym spadkiem rentownosci, ale to juz przeszlosc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokojnie, nikt tu nikogo nie namawia do niczego, po prostu szukamy alternatyw wobec żenująco słabych, nazywając rzeczy po imieniu, ofert banków. I jak zawsze, dywersyfikujemy. Dzieki Kolegom powyżej za sugestie, warto wziąć pod uwagę.

   Usuń
  2. Najgorsze jest kierowanie się 'pewnością' odnośnie przyszłości.

   Jeżeli nie inwestuje się profesjonalnie (nie spędza się godzin na analizach) to warto po prostu mądrze zdywersyfikować portfel i trzymać się tej określonej strategii. Aktywne inwestowanie w takim przypadku to wyszukiwanie najlepszych aktywów w danych klasach (lokat, funduszy obligacji, akcji, itd.) ale nie przenoszenie inwestycji pomiędzy klasami.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...