wtorek, 4 października 2016

Co można zyskać z 2,80% na koncie zyskownym w Idea bank


Dziś na PP3 tradycyjny ranking kont oszczędnościowych, który jak zwykle sprawdza jak też banki namieszały w ciągu ostatniego miesiąca. Od dobrych kilku lat banki zniechęcają nas do oszczędzania tnąc ustawicznie tak lokaty jak i konta do oszczędzania.

Dni Zośki Pro z atrakcyjnym 3,00% są już policzone. W zasadzie zamiast trójki powinno się mówić o nieco powyżej 2,70% ale to i tak dość archiwalny news, bowiem nowi mogą założyć to samo konto ze stawką już niższą o 0,50pp.

Tematem miesiąca będzie więc zapewne kombinowanie gdzie by tu się ewakuować? W dzisiejszym zestawieniu przykuwa uwagę inne konto u niebieskich o nazwie konto zyskowne z niezłą stawką 2,80% czyli w teorii lepszą od Zośki Pro.


Warunki są nie do przyjęcia

Link dostępny w zestawieniu prowadzi do artykułu z początku lutego 2015, kiedy to konto pojawiło się na rynku. Czas już najwyższy zatem na aktualizację tamtego wpisu, kiedy można było tam jeszcze sięgnąć po stare, dobre 4,00%...

Dziś mamy już tylko do 2,80% zaś pozostałe warunki pozostały praktycznie bez zmian. Ważne jest tutaj słówko DO, gdyż oprocentowanie hula sobie według widzimisię niebieskich. Ci bowiem dalej bujają w obłokach i w zależności od zdeponowanej kwoty dają więcej lub mniej.

Oprocentowanie zaś nie jest ciekawe

Tabela oprocentowania składa się jak zwykle z dwóch części: tej złej na wypadek, gdyby klient choć raz z czymś się pomylił, co bankowi jest na rękę i tej dobrej jako premia za spełnienie warunków.

Ta zła rośnie tak jak banki robić powinny: im więcej masz u nas kasy, tym więcej ci damy. No tak, tyle że stawki są tutaj od 1,30% i rosną co 0,05pp do maksymalnie 1,45% więc nie ma tutaj co mówić o jakiejkolwiek atrakcyjności.

Ta dobra hula sobie tak, by sprawiać wrażenie atrakcyjnej i wcale nie według zasady: im więcej masz, tym więcej zarobisz. Przyciągające 2,80% dostaniemy tylko do kwoty zwanej potocznie wabikiem, bo tak ładnie wygląda na reklamie. Powyżej zaś kwoty 10.000 zł stawka spadnie do 2,00% i... będzie rosła do 2,30%.

Z tego wniosek, że tak naprawdę na uwagę zasługuje tutaj tylko 2,80% do kwoty 10.000 zł. Resztę możemy sobie podarować. I właściwie gdyby to konto działało na podobnej zasadzie co Idea saver, które bez żadnych dodatkowych warunków do wabika daje 2.50%, to można by je założyć i wrzucić dyszkę by pracowała lepiej niż na Zośce Pro.

Niestety nie ma tak łatwo. Idea bank da nam 2.80%, jeśli spełnimy dwa dodatkowe warunki:
 • przelejemy na konto 1000 zł
 • zapłacimy kartą 100 zł
Warunki w zasadzie są łatwe do spełnienia. Przelać tysiaka nie jest trudno, niedużą kwotę zaś do wydania można wprzęgnąć w płatności z T-Mobile z 5% cashback. Pytanie czy ma to sens, skoro realna premią wynosi zaledwie.. kilka setnych procenta.

Nie patrzymy bowiem na mamiące 2,80% lecz na to o ile da nam to więcej niż mamy obecnie. A mamy nieco ponad 2,70% na Zośce Pro i to bez żadnych ograniczeń kwotowych czy spełniania dodatkowych warunków.

7 komentarzy:

 1. Można założyć 3 takie konta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy przy 3 kontach wystarczy wpływ 1000 zł na konto Idealne i obrót kartą debetową w w wys. 100 zł?

   Usuń
  2. Tak, wystarczy.

   Usuń
 2. Zakładając że możemy raczej bez problemów uzyskać oprocentowanie 2,50% to mamy tu zysk brutto w skali roku 0,3%, czyli miesięczny zysk na oprocentowaniu i po odliczeniu podatku wyniesie...uwag 0,02% Tym samym nasz zysk dla kwoty 10K wyniesie za miesiąc całe 2zł w zamian za przelew 1000zł i zakupy kartą za 100zł Zostawiam bez komentarza

  OdpowiedzUsuń
 3. Skoro jesteśmy przy Idea bank: tak jak Wam obiecałem reklamacja na odpowiedź na reklamację została złożona w ubiegły piątek.
  Sprawa od razu zyskała priorytet i poszła wyżej niż poprzednia.

  Jednocześnie Specjalistce ds. Reklamacji przesłałem mailowo instrukcję właściwego rozpatrywania reklamacji ze wskazaniem do jakich dokumentów powinna zajrzeć.
  Dziś dostałem odpowiedź tym razem Rzecznika Klienta: bank przyznaje się do błędu i odda niesłusznie pobraną opłatę. Szczegółowy raport w osobnym artykule.

  OdpowiedzUsuń
 4. Marcin a gdzie mozna znaleźć adres do Rzeczników Klienta poszczególnych banków? np. BZWBK

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wpisałem w Google: rzecznik klienta wbk i dostałem od razu namiary:
   Rzecznik Klienta
   Bank Zachodni WBK
   Pl. Andersa 5
   61-894 Poznań

   Z innymi bankami będzie raczej podobnie.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...