poniedziałek, 24 października 2016

Czy warto założyć Lokatę Złotą na 3% bez górnego limitu


W ubiegłym tygodniu wielu z Was wskazało w komentarzach Złotą lokatę, która daje rzadko już dziś spotykane 3%, a więc nadaje się do omówienia w osobnym artykule. Lokata ta nie pojawiła się w pierwszej lidze, gdyż w ofercie jest dopiero od 18 października.

Trafi tam jednak, jeśli będzie w ofercie w listopadzie. I pewnie będzie, bowiem nie ma żadnej informacji o czasie trwania promocji. Problem jednak w tym, że dotyczy to SKOKu NIKE a nie zwykłego banku.

Dziś takie lokaty w SKOK to rzadkość

A skoro oferentem jest SKOK, to trzeba się mocno zastanowić, czy warto w to wejść. Do KASY Nike warto było wejść pod koniec 2012, gdy oferowała 100 zł na start oraz 4,50% na Platynowym koncie co omawiałem w osobnym wpisie., tym bardziej że wtedy wpisowe i udział były w promocyjnej cenie 1 zł.

Wkrótce potem pojawiła się jednak słynna Lokata z Klasą na 8% w SKOK Wołomin. Oferta była bezkonkurencyjna, więc ciekawa oferta Nike pozostała w cieniu konkurenta. Dziś to jedna z najciekawszych ofert w SKOKach.

Niestety problemem są opłaty na wejściu. Nie ma obecnie promocji na wejściu, należy więc liczyć się z opłatami w wysokości:
 • wpisowe: 15 zł
 • udział: 30 zł
 • wkład członkowski: 5 zł
 • składka: 12 zł
W sumie zatem należy liczyć się z poniesieniem kosztów na wejściu w wysokości 62 zł. Co prawda na tle innych SKOKów nie wygląda to źle, zaś w teorii udział oraz wkład członkowski są zwracane przy wystąpieniu ze SKOKu.

Od ponad 3 miesięcy jest tutaj niestety zarządca

No tak, ale mamy rok 2016 a nie 2012 gdy widmo upadku było niewidoczne. Dziś sytuacja uległa diametralnej zmianie, bowiem od 7 lipca 2016 w SKOK Nike jest już zarządca komisaryczny, a co to oznacza każdy z nas wie.

Zarządca jest tu zatem już od ponad 3 miesięcy, co może oznaczać, że Złota lokata może wcale nie trwać 6 miesięcy, jak zapowiada reklama. Zarządcy jakoś nie potrafią zarządzać tak, by Kasa w której zarządzają wyszła na prostą i jak dotąd wszystkie SKOKi albo upadają, albo są przejmowane przez banki.

W takim przypadku nie ma mowy o zwrocie nawet udziału oraz wkładu członkowskiego czyli 35 zł. Jedyne na co możemy liczyć w przypadku ogłoszenia upadłości to zwrot kapitału wraz z odsetkami naliczonymi do dnia ogłoszenia.

Co prawda sprawa nie jest jeszcze przesądzona. Być może akurat w SKOK Nike zarządca będzie zarządzać na tyle długo, że uda się zrealizować zyski. Mimo to i tak przez wymagane opłaty na wejściu nie będzie to realne 3%

Lokaty w SKOKach nie można też zgłaszać do yb. A to oznacza, że 3% w Nike to mniej niż 2,75% w Idea bank, gdzie łatwo podnieść stawkę do 3,00% i będzie to czyste trzy procent bez żadnych pobocznych opłat.

Nie da się ukryć, że SKOKi straciły znacznie na swojej atrakcyjności. Z dawnych 55 kas do ponad połowy z nich zawitał zarządca i różny to miało skutek, na pewno nie taki jak oczekiwali jego członkowie. 

Podsumowując w SKOKach warto być na dłuższą metę, jeśli oferta jest zdecydowanie lepsza od banków. Dziś dłuższej mety nikt nam nie zagwarantuje, zaś oferta jest równoważna z najlepszymi bankami, ale niestety ich nie przewyższa.

14 komentarzy:

 1. jak podniesc w idea bank 2.75 do 3 ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Należy taką lokatę założyć przez yb oraz mieć połączenie ze znajomymi, którzy pokryją kwotę lokaty. Dodatkowe 0,25% wypłaci yb do 20 dnia każdego miesiąca.

   Usuń
 2. Po upadku Wołomina żadna oferta SKOKu już mnie nie zainteresuje...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No jak trzymałeś powyżej 400 k w Wołominie, zwłaszcza po "wejściu" Waldka S. to się nie dziwię !
   A ja po Wołominie miałem jeszcze lokaty w 3 skokach i nie było problemów, jednak
   obecnie już nie trzymam tam kasy bo się to nie opłaca.

   Usuń
  2. Też już nie mam kasy w SKOKach, bo stawki obecnie mają za niskie i brak gwarancji działania na dłuższą metę na tyle, by zwróciły się opłaty na wejściu.
   Nie przewiduję omawiania lokatach w Kasach, no chyba że jakiś zaszaleje z porządną stawką, a nie tylko prawie 3% i nie będzie tam zarządcy, który niemal gwarantuje problemy. W końcu czas oczekiwania na wypłatę z BFG to też w pewnym sensie strata.

   Usuń
  3. Lokata HALLOWEEN W IDEA BANKU NA 3%

   Usuń
 3. Wraca stare dobre 3 % w idei.Szkoda że tylko na 1 m-c.Polcan daj nam może ten sposób na wypłaty z zoski bez limitu bo ja właśnie mam problem wypłacić na tą lokatę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj jest problem. Nie ma sposobu na wypłatę bez limitu kwotowego, jest sposób na ilość bez limitu.
   Można wypłacać środki w oddziale dowolną ilość razy i nie ma za to żadnej opłaty. Przetestowałem to ostatnio będąc w Warszawie, wypłaciłem środki w kasie i od razu wpłaciłem by założyć lokatę.
   Niestety jest limit na taką wypłatę bez awizowania i wynosi 20k. Większą kwotę trzeba awizować.

   Usuń
  2. Jaki limit macie na mysli ? Jest jakis limit kwotowy wyplat z Zoski na zwykly ROR w IB ?

   Usuń
  3. O ile wiem nie ma limitu z Zośki, ale darmowo możesz to zrobić tylko raz w miesiącu.
   Dlatego do tej pory wypłacam każdorazowo w oddziale,jeśli jest taka potrzeba, a była taka już w tym miesiącu przy okazji lokaty Tylko Teraz. Jedyny darmowy przelew z Zośki zostawiam na lokatę w Optimie.

   Usuń
 4. @polcan - napisales: "Nie ma sposobu na wypłatę bez limitu kwotowego", stad zapytalem o jaki limit kwotowy Ci chodzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo to była odpowiedź dla Anonimowego 13:11, który pytał o sposób na wypłaty z Zośki. Użył liczby mnogiej, więc wiadomo że pytał o dodatkowe wypłaty darmowy poza jednym dopuszczalnym od 1 września.
   Taka możliwość jest, ale ma wspomniane przeze mnie ograniczenia.

   Usuń
  2. Czyli "limit ilosciowy" a nie "limit kwotowy" :)

   Usuń
  3. W zasadzie i taki, i taki. Wypłat darmowych w kasie masz max 20k czyli limit kwotowy to 20k, a limit ilościowy to tyle, ile jest dni roboczych w miesiącu:)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...