środa, 26 października 2016

Lokata niezwykła ósemka na 3,08% w Idea bank bez limitu czyli szaleństwo niebieskich


Ależ gorący tydzień serwuje nam Idea bank. Po zupełnie nieoczekiwanych lokatach na 3% czyli poniedziałkowym Halloween oraz wtorkowym Jesiennym sejfie, doczekaliśmy się nawet... podbicia tej stawki!

Niewiele więcej, bo zaledwie o 0,08% ale jednak magiczna bariera 3,00% i to bez pomocy yb została wczoraj tuż przed północą przebita. Najnowsza lokata to Niezwykła ósemka i pierwszy raz muszę przyznać, że nazwa jest trafna. Stawka dla każdego wyższa niż na...

Trafna, bo stawia na głowie zasadność oferowania lokaty happy plus. Wszak to lokata dla nowych klientów, a więc typowy wabik, na którym w dalszym ciągu mamy 3,00% a więc mniej niż na wszystkich nowościach z tego tygodnia, jeśli brać pod uwagę ograniczenie do 100 tysięcy zł.

 
... na lokacie dla nowych klientów!


Bloga prowadzę od blisko 5 lat, omawiałem w tym okresie bardzo wiele lokat, ale nigdy dotąd nie zdarzyło się, by w jakimkolwiek banku jakakolwiek lokata była wyżej oprocentowana aniżeli lokata wabik. 

Mało tego, wabiki zwykle dość mocno odstawały od reszty lokat. Logicznym posunięciem byłoby zatem podwyższenie lokaty happy plus do 3,25% według niepisanej zasady, by wabiki zmieniać według zmian stóp RPP. Niestety nic takiego nie ma miejsca.

Lokata happy plus dalej twardo i uparcie stoi na niezmienionym poziomie tylko 3,00%. Najwidoczniej Idea wcale nie ma zamiaru robić żadnych podwyżek na lokatach, a to co się dzieje w tym tygodniu to raczej poligon doświadczalny, aniżeli nadejście lepszych czasów.

Podkreśla to zresztą fakt zaskakującego obniżenia premii za skorzystanie z yb. Premia 0,25% miała być dla wszystkich lokat, a tymczasem jak się okazuje niebiescy ingerować mogą nawet tutaj, co jest poniekąd zrozumiałe. Mimo wszystko biorąc pod uwagę kilka dodatkowych kliknięć i tak jest to opłacalne.

Tutaj podniesiesz stawkę swoich nowych okazyjnych lokat w Idea bank

Mamy zatem niezwykły tydzień, do złudzenia przypominający zabawy z lokatami jakie mieliśmy wśród trojaczków. Dawno się nie zdarzyło bym artykuł o lokatach pisał w środku nocy, co kiedyś było normą, gdy nowości pojawiały się punktualnie o północy.

Niestety nie da się porównywać tego co się działo wtedy z obecnymi poczynaniami. Wtedy była walka między bankami, zabawy w wyścigi samochodowe, zmieniające się w czasie rzeczywistym liczniki lokat czy podwyższanie stawek w zależności od ilości zapisów toczyły się w kilku bankach.

Tutaj mamy hegemonię niebieskich. To oni sami urządzają współczesną zabawę w lokaty i dla nas może to wyglądać jako zabawa, ale zarządu to wielki test. Wygląda na to, że Idea po prostu bada potencjał w oparciu o metody statystyki.

Hegemonia to może za duże słowo. Optima dla wracających ma o wiele bardziej wypasioną ofertę dającą ponad 4,00%. Z drugiej strony ofensywę od wczoraj przeprowadza Toyota, gdzie lokatę można podkręcić nawet do 5,60%:)

Mamy zatem dawno niespotykany wybór dobrych stawek. Omawiana tu oferta, chociaż najciekawsza ze względu na stawkę, jest najmniej ciekawa ze względu na termin. To lokata tylko 8 dniowa i z prawdopodobnie po upływie jej terminu o lokatach na 3,00% nie będzie już ani śladu.

Kto więc skusi się na niezwykłą ósemkę może tego żałować. Lepszym pomysłem wydaje się być omawiana wczoraj na PP3 Jesienny sejf, gwarantujący trójkę bez limitu przez 3 miesiące

Do tej pory udawało mi się skorzystać z niemal wszystkich okazjonalnych lokat w Idea bank. Tym razem nie uda mi się założyć żadnej, bo w dalszym ciągu Optima bezkompromisowo bije na głowę omawiane w tym tygodniu lokaty, nie daje bowiem ograniczeń na yb. Ba, w przeciwieństwie do niebieskich podbija stawkę o 1,50%.

Październik miesiącem oszczędzania w przypadku Idea bank można uznać za udany. Wątpię jednak, czy akcja z 3% zostanie powtórzona w przyszłości, gdy zakończy się za miesiąc Halloween.

Czy to czasowa aberracja na czas poligonu doświadczalnego?

Ciekaw też jestem, czy w momencie gdy skończy się szaleństwo niebieskich z oferowaniem 3% dla wszystkich, premie za yb wrócą do normy. Trzeba to będzie bacznie obserwować, daje bowiem wgląd w metodologię przeprowadzonych obecnie testów na klientach.

Tradycyjnie nowym klientom Idea bank polecam najpierw założyć lokatę Happy, bez PLUS w nazwie. To prawdziwy wabik, gdzie macie dalej 4,00% dla lokaty na 2 miesiące i jest to tylko jednorazowy prezent od banku. Kto wybierze wariant z 1 lub 3 miesiącami dostanie tylko 3,50%.

Tutaj założysz prawdziwy wabik lokatę Happy ze stawką do 4,00%

Aktualizacja:
Lokata pojawiła się we wtorek bardzo późnym wieczorem, zniknęła z oferty tuż po publikacji artykułu. Zniknęła co prawda z sekcji Produkty promowane, za to pojawiła się w sekcji sortuj ze zwykłą stawką 2,08%.
 
Tuż po publikacji zmieniono stawkę o 1 pp niższą


Zastąpiła ją za to nieco inna o niższym oprocentowaniu, omówiona dziś na PP3.

25 komentarzy:

 1. Widać, że Idea potrzebuje na gwałt kasy ale tylko do końca miesiąca i na początku listopada wszystko wróci do normy, czyli pojawią znowu lokaty na 2,5%.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem powód jest inny i zapewne poruszę ten temat w osobnym artykule, gdy zobaczymy skutki tych 3%.

   Usuń
 2. Przy takich kilkudniowych lokatach warto chyba sprawdzić, kiedy nam się lokata skończy. Jeżeli skończy nam się w niedzielę to mamy 1 dodatkowy dzień praktycznie bez oprocentowania, zaś rentowność brutto lokaty spada do 2,72& (oczywiście jeżeli nie znajdziemy czegoś atrakcyjnego w opcji przedłożenia i nie zapomnimy o telefonie w sprawie wyłączenia opcji auto-odnawiania), a jeżeli lokata zakończy się w sobotę to rentowność brutto spadnie do 2,45%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ping pong w IB

   Usuń
  2. Lub po prostu dowolne z KO, o lepszych stawkach od Ping Ponga.

   Usuń
 3. Lokata OK, bo jak zalozona dzisiaj konczy się 3.11, alternatywa dla trzymania na oszczednosciowym, jak potrzebujesz tych pieniędzy na bieżąco. Ja mam stary system IB i ror u nich to latwo mogę zmienić na nieodnawialna i sama wchodzi na konto po terminie.

  OdpowiedzUsuń
 4. "Posiadacz Rachunku ma możliwość zmiany charakteru Lokaty na wariant nieodnawialny poprzez złożenie Dyspozycji w Oddziale
  bądź za pośrednictwem Bankowości elefonicznej w dowolnym momencie trwania Okresu Umownego". To dyskwalifikuje tę krótką lokatę, a w przypadku innych lokat KOMPROMITUJE Idea Bank, który odebrał P.T. Klientom możliwość samodzielnej zmiany odnawialności lokat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego te krótkie lokaty to raczej dla posiadaczy starego systemu IB, gdzie można zmieniac samemu na nieodnawialna.

   Usuń
  2. Ale dlaczego tylko dla posiadaczy starego systemu? W nowym tez mozna - na przykładzie odnawialnej "8" - lokata odnawia sie na nową z oprocentowaniem 0,1 % (normalnie szał). Zrywacie ją i po kilkunastu sekundach macie srodki na koncie i zakładacie lokatę jaką chcecie lub przelewacie do innego banku. Wg mnie to nie jest duzy problem...

   Usuń
 5. W listopadzie Konto Zośka spada do 2,5% i jeszcze opcje utrzymywanie salda do końca miesiąca na średniomiesięcznym saldzie z poprzedniego miesiąca oraz 10% podbicie tego salda, to już absurd. 02.11.2016r planowałem przelew środków z tego Konta do Millenium na Konto Oszczędnościowe z oprocentowaniem na 2,70% do 100 tyś. Jeśli do tego dnia utrzymane zostanie oprocentowanie 3% pozostanę w Ideii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "utrzymywanie salda do końca miesiąca na średniomiesięcznym saldzie z poprzedniego miesiąca oraz 10% podbicie tego salda"

   Zośka Pro nie ma takiego ograniczenia.

   Usuń
  2. Mam na myśli Konto Zośka, a nie Konto Zośka PRO.

   Usuń
  3. Czy 3% na koncie Zośka /nie mylić z Zośka Pro/ nie obowiązuje do końca roku ?

   Usuń
  4. Nie obowiązuje do końca roku, 3% obowiązuje tylko do 06.11.2016r. Od 07.11.2016r. dla starych klientów, już tylko 2,50%. Promocja Konta Zośki, tak została przedłużona do końca roku, ale to nie oznacza, że stare oprocentowanie 3% również zostało przedłużone.

   Usuń
  5. Tak, zgadza się, że promocyjne oprocentowanie Konta Zośka, zostało przedłużone do końca roku. Lecz 2,50%, też jest promocyjnym oprocentowaniem. Standardowe oprocentowanie tego Konta to 1%.

   Usuń
 6. Te 3% to nie jest testowanie klientów tylko działania prewencyjne na wypadek gwałtownego wypływu środków z Zośki

  OdpowiedzUsuń
 7. proszę o linka do lokaty 3,08

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spóźniłeś się. Właśnie pojawiła się nowa, trzecia już lokata na 3%.

   Usuń
  2. Oprocentowanie własnie spadło do 2.08.

   Usuń
 8. O której godzinie pojawiła się wczoraj w ofercie Lokata JESIENNY SEJF?

  OdpowiedzUsuń
 9. Moim zdaniem owe 3,08% to byl po rpostu blad kogos w IB. Dlatego oferta zniknela zanim wstal dzien. Watpie aby ktokolwiek w banku wystawial oferte 3,08% na kika godzin nocnych. Zwlaszcza, ze bardzo prosto pomyli 2 z 3 przy wpisywaniu do dystemu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na "plakacie" też była stawka 3,08% co widać w artykule. Pomyłka w dwóch miejscach? Kto wie...

   Pozdrawiam
   TomL

   Usuń
  2. Wszystkie kanaly komunikacyjne banku zapewne korzystaja z tej samej bazy w ktorej wprowadzane sa wartosci takie jak oprocentowanie, wiec jesli ktos zrobil literowke wprowadzajac 3,08 zamiast 2,08 to rozpropagowalo sie to na wszystkie reklamy, loga, plakaty, itp.

   Usuń
 10. All lokatos poznikalos ze stronos internetowos Ideos Bankos.I mean all gutos lokatos!:-)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...