czwartek, 21 maja 2020

Afera w trójce niczym rzeźnia na KO


Nie mam wątpliwości, że obecnie żyjemy w czasach, o których będą się uczyć przyszłe pokolenia i które będą analizowane wzdłuż, wszerz, w poprzek i na wskroś. Bo też to co się obecnie dzieje, to kolejny przykład, że rzeczywistość potrafi zaskoczyć nas bardziej niż pisarze fantastyki.

Gdy na blogu opisywałem zjazdy oprocentowania poczynając od 10% nie sądziłem, by było coś bardziej spektakularnego aniżeli to co działo się jeszcze kilka lat temu gdy z 7% szybko zjechaliśmy do 3% gdzie udało się zakotwiczyć na dłuższy czas.

Pytanie: kto tu manipuluje kogo

Jedną z głównych idei bloga było szukanie rentierskich opcji. To co rząd mówi, od dawien dawna nie ma praktycznie żadnego znaczenia, a liczenie na samego siebie jest dewizą życiową znaną nie od dziś, zaś w kontekście oszczędzania ma kluczową rolę.

Mam tu na myśli ZUS, o którym od dawna mówi się, że na dłuższą metę nie da rady zapewnić ludziom godziwej emerytury przez co zachęca się ludzi do różnej maści IKE, IKZE, czy ostatnio PK coś tam. Nawet nie zaprzątam sobie głowy nowymi akronimami, bo warte są tyle co zapewnienia polityków.

Tymczasem po polskim QE idea rentiera rozbita została w pył. Ta realna do niedawna alternatywa ZUS legła w gruzach. Dochody z bezpiecznego oszczędzania przestały się już liczyć, zaś najnowsza propozycja Aliora jaką dostałem na komórkę wylądowała w koszu, choć do niedawna byłaby traktowana przeze mnie na poważnie.

Cały dotychczasowy porządek wali się niczym floydowska ściana. Jesteśmy świadkami nie tylko recesji, która przewyższa tę z lat XXX ubiegłego wieku, ale także nowych wydarzeń bezprecedensowych w skali życia.

Pomijam już fakt zapędów polityków u władzy do organizowania wyborów w czasach pandemii, tym co o wiele bardziej mnie szokuje jest trwająca od piątku afera w trójce. Radia którego słuchałem w latach 80tych, które bez wątpienia kształciło mój gust muzyczny.

Listy przebojów trójki słuchałem i przez jakiś czas nawet notowałem, bo to był to sposób na normalną rzeczywistość, od której za komuny byliśmy odseparowani. Gdy otworzono granice, mur berliński upadł, a nowo powstały RMF FM wysyłał za opłatą kasety z nagraniami wraz z odświeżanymi listami wyboru, lista przebojów trójki przestała mieć znaczenie.

Sentyment jednak pozostał, tak jak szacunek do ludzi takich jak Marek Niedźwiecki, Tomasz Beksiński czy Piotr Kaczkowski. Tymczasem prowadzący LP3 wraz z całą plejadą dziennikarzy zwolnił się z trójki po informacji jaką przedstawił dyrektor Kowalczewski.

Szanowni Słuchacze, podczas elektronicznego głosowania nad Listą Przebojów Trójki w dn. 15.05.2020 r. został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy. Nadto dokonano manipulacji przy liczeniu głosów oddawanych na poszczególne piosenki, co zafałszowało wynik końcowy

Źródło: onet.pl

Afera w trójce daje nam pełny wgląd w to co się teraz u nas dzieje. Wspomniany dyrektor wysłał w środku nocy sms, który wprost mówi o usunięciu z anteny piosenki Kazika, bo mimo treści każdy wie, że to o nią chodzi.

To co się dzieje od piątku po rzekomym debiucie na pierwszym miejscu songu "Twój ból jest większy niż mój' przykuwa obecnie moją uwagę więcej niż spadki oprocentowania na KO. Solidarne odwrócenie się dziennikarzy trójki od manipulacji i presji jaką wywiera się na nich, przypomina mi presję na rzeźnię  o której piszemy na blogu.

Politycy mają własny interes i nie liczą się z innymi. Kazik jest niewygodny bo śpiewa o zakazanych tematach, to trzeba usunąć. Potrzeba kasy na rozdawnictwo potrzebne w wyborach, to dodrukujmy pieniądze, obniżmy stopy, a ludziom w przyszłości zaoferujemy IKE VII, które dla odmiany nazwiemy EDN.

Nam pozostaje pytanie w co będziemy inwestować? W komentarzach są różne propozycje i podpowiedzi. Wiadomo bowiem, że od początku sierpnia po zakończeniu stawki 2,70% nie będzie co liczyć na oprocentowanie godne uwagi.

Obawiam się, że tak jak niniejszy wpis, który nieco różni się od innych, tak i nasze drogi się rozejdą. Czy legendy trójki wrócą na Myśliwiecką 3/5/7 jest tak samo realne jak powrót do czasów, w których zakładaliśmy konta po to by wpłacić tam tylko 39 zł.

73 komentarze:

 1. Wiesz że o tym samym myślałem od kilku dni...

  Odpowiadając "muzycznie"

  Jeszcze w zielone gramy, jeszcze wzrok nam się pali
  Jeszcze się nam pokłonią Ci, co palcem wygrażali
  My możemy być w kłopocie, ale na rozpaczy dnie
  Jeszcze nie, długo nie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Pasuje mi ostatnio jakoś sam początek:
   'Przez kolejne grudnie, maje
   Człowiek goni jak szalony
   A za nami pozostaje
   Sto okazji przegapionych'

   Stąd pewnie mój wczorajszy, bardzo okazyjny zakup biletów lotniczych.

   Usuń
  2. Z tym zielonym to nawet sie zgadza - getin zielony.

   Usuń
  3. "Z tym zielonym to nawet sie zgadza - getin zielony."

   Rzeczywiście bardzo trafne. "Gramy w zielone" do początku sierpnia na KO, a potem się zobaczy ;)

   Usuń
 2. Po co się bawisz na tym blogu w politykę. Równie dobrze zapytam się ciebie czy to normalne, ze radiozet zdjęło dzisiaj umówioną wcześniej o 8.30 rozmowę z Latkowskim. Niby "z przyczyn technicznych". Bali się tego co Latkowski będzie wygadywał na antenie. Zesrali się ze strachu.
  Jestem rocznik 1958 i doskonale pamiętam starą trójkę, Kaczkowskiego, Chojnackiego, Manna itd. czy np 60 minut na godzinę, którego nie mogłem tradycyjnie posłuchać w niedzielę 13 grudnia 1981. Nigdy nie byłem fanem listy Niedzwiedzkiego, ale to kwestia gustu.
  Natomiast powiem ci jedno. W latach 80-tych można było być porządnym człowiekiem, (znam to z autopsji)a niekoniecznie wtyczką sbecką, jak Niedźwiedzki. Dlatego zero szacunku z mojej strony i uważam że media publiczne dawno powinny się pożegnać z takimi ludźmi. Ja trochę w komunie i za czasów stanu wojennego przeżyłem (nie chcę tutaj bawić się w kombatanctwo ale w wikipedii i nie tylko znalazł byś moje nazwisko) Niedźwiedzki postanowił odejść do Nowego Światu Jethonowej i zrobił to z z hukiem. Ja dla TW Bery nie mam szacunku. Wolno mi nie mieć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma obaw, nie będzie tu wątków politycznych, to tylko znak czasów, o których będą się uczyć potomni. I refleksja, że w obliczu nowych wydarzeń konieczne jest dziś przewartościowanie swoich dotychczasowych nawyków.

   Usuń
  2. Wątek polityczny samoistnie wkradł się na to forum - bo sami wielokrotnie go poruszamy w komentarzach. To właśnie ta polityka i nieudolni rządzący z buciorami wepchali się w nasze życie zwykłych ciułaczy. Spowodowali, że wszystko się wali, także to fajne forum - bo już niedługo nie będzie o czym pisać. Najgorsze jak interesy partyjne demolują - to wszystko na co inni (my ciułacze) pracowali przez wiele, wiele lat. Jak idea odkładania grosza i gromadzenia oszczędności, która była wpajana nam przez tyle lat - jest obecnie druzgotana, a promowana grupa ludzi żyjących tylko chwilą i nie myślących zupełnie o przyszłości. Kaganiec w postaci ubierania ludzi w kredyty i uzależniania od swoich decyzji jest na rękę rządzącym - bo to grupa łatwa do manipulacji. Takiej właśnie jaką promuje partia w swoich przekazach w mediach (nie mylić z narodowymi). To wyznaczone towarzystwo do RPP przez władzę z klubu radia Maryja, panem Łonem i resztą. Z przyjacielem naczelnego wodza Glapą, który demoluje oszczędności wielu Polaków w imię swoich interesów i utrzymania stołka za wszelką cenę. Wszystko to kosztem naszych oszczędności i złotówki, której wartość poleciała na łeb na szyję! I to przez instytucję, która miała stać na straży jej wartości, ale to właśnie obecna polityka doprowadziła do stanu jaki mamy.

   Usuń
  3. Politykowanie na takim forum nigdy nic dobrego nie przyniesie!!!

   Usuń
  4. Panowie Polkan I Tom Tom, jeżeli chcecie tutaj promować swoje polityczne poglądy, to macie prawo ale nie jest to chyba najlepsze miejsce, bo czytelnicy tego bloga są, jak sądzę, zwolennikami różnych politycznych opcji... Chyba, że chcecie Panowie swoimi wywodami zniechęcić tych o poglądach przeciwnych, albo zmienić profil bloga na polityczny!? ...Jestem osobą wierzącą, z wyższym wykształceniem a jednocześnie, co Panów pewnie zdziwi, bardzo cenię Radio Maryja(!) - poziom merytoryczny, intelektualny i wielostronną tematykę wielu audycji... - o którym TomTom próbuje wyrażać się pogardliwie!?  ..Mimo kilku zastrzeżeń, popieram zdecydowanie aktualny rząd, w całkowitym przeciwieństwie do 8 lat rządów poprzedniej opcji, pozbawionej jakiegokolwiek kręgosłupa i systemu wartości!! ...Mimo, że tutaj zaglądam i kilkakrotnie ze wskazówek autora bloga skorzystałam (dziękuję!), uważam, że nie pieniądze są wartością w życiu nadrzędną!! Frustracja i rozczarowanie, (może także Panów?) pojawia się wtedy gdy stają się celem a nie środkiem do życia!? W swoich ocenach i narzekaniach na niekorzystne trendy finansowe całkowicie Panowie zapomnieli, że odzwierciedlają sytuację ogólnoświatową, spowodowaną, niezależnie od teorii spiskowych, przez pandemię ogłoszoną przez WHO a nie polski rząd!! ...Zapomnieliście Panowie, bo nie doświadczyliście, widoku ciężarówek pełnych trupów, jak we Włoszech!? Nie potraficie dostrzec, że, z absolutną pewnością, zawdzięczamy to restrykcjom w porę wprowadzonym przez rząd! ...Boję się myśleć, jak wyglądałaby aktualna sytuacja w Polsce, gdyby rządziła Platforma podążająca za bezwładem i niekompetencją brukselskich figurantów...!!?? 

   Usuń
  5. Niedawno temu lewicowa „Krytyka polityczna” zbadała nasz elektorat i wyszło im , że przeciętny wyborca PIS nie czerpie wiedzy z jednego źródła słusznego źródła. W praktyce to znaczy , że zajrzy do TVP INFO lub TRWAM, ale i posługa tego, co mówią w TVN . Natomiast wzorcowy wyborca PO czyta wyłącznie Newsweek i Gazetę Wyborczą lub ogląda TVN, ale do mediów prezentujących inny światopogląd nie zagląda. Efektem tego zawężenia w doborze źródeł informacji przez zwolennika PO jest jego jednostronność i brak obiektywizmu w ocenie zjawisk społeczno-gospodarczych i politycznych . Ten mechanizm w historii był już przerabiany n.p. gdy Lenin i Stalin zabełtali w głowach zachodnich intelektualistów, a ci wbrew zdrowemu rozsądkowi popierali Kraj Rad (patrz „palieznyj idiot „ czyli pożyteczny idiota).

   Usuń
 3. Problemem jest to , że RPP i NBP ślepo wykonują rozkazy polityków. A powinny były chronić PLN i przynajmniej ciut przeszkadać inflacji.
  A w Zus nigdy nie wierzyłem - wszak to realnie nie składki, tylko prymitywne i kolejne opodatkowywanie pracy , dla niepoznaki inaczej nazwane. Fakt faktem , każdy ekonomista zakłada że Zus będzie niewypłacalny, wcześniej lub później. To, że jego wypłacalnośc niby jest gwarantowana przez skarb państwa mało co znaczy przy tej skali drukowania pustej kasy. Przez 30 lat budowano PLN i politycy rozwalają naszą walutę w 3 miesiące. Szykujmy sie na kolejnego NEW Polish Zloty. Dlatego od roku nic nie robiłem tylko transzami wymieniałem na dolary. Ostatnie lokaty kończą mi sie w czerwcu. Nowych w PLN nie założe. Moim zdaniem nadchodzi ostra recesja w Polsce i odbicie o kształcie V jest nierealne. Odkładanie na czarne czasy PLN to po prostu dobrowolne upaństwawianie prywatnej kasy na pokusy tych z Rządu. Dlatego też nie kupiłem 4 letnich obligacji. NIKT nam nie powie po ile będzie dolar za 4 lata a nie będę wspierał reżimu moimi środkami. Wolę wymienić wypłacic i skarpeta co już dziś nie jest proste bo banki bardzo niechętnie wypłacają dolce, franki i euro w gotówce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Sam sobie tym tekstem zaprzeczyłeś polcan.
  Kiedyś pisałeś, że żadnej polityki tu nie będzie i pod tym pretekstem cenzurowałeś komentarze a sam niby ta "święta kacza krowa" postawiłeś się tam gdzie zomo...
  Hipokryzja bije od ciebie.
  Sęk w tym, że sam stałeś się zakładnikiem własnej propagandy a co gorsze uwierzyłeś w nią.
  Polityka jest nieodzowną częścią życia doczesnego i jeśli myślisz, że jest ona oderwana od ekonomi czy chociażby tego co do garnka wkładasz to najwyraźniej masz krótkowzroczny horyzont.
  Unoszenie się na powierzchni niczym kawałek nie napiszę czego w szambie to nie powód do chluby.
  Pewnie tę wypowiedz też ocenzurujesz, ale to będzie tylko powód do uznania ciebie za człeka bez kręgosłupa moralnego.

  OdpowiedzUsuń
 5. W Pekao pojawiła się lokata dla wszystkich na 3% do 10k

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie dla wszystkich, bo jak ktos zalozyl konto i korzystal z PeoPay to juz go to nie obejmuje, a musial korzystac, zeby obslugiwac KO.

   Usuń
  2. Gdzie ta lokata? Nic takiego nie widze. Na jaki okres? Dla obecnych klientow?

   Usuń
  3. Takie Pekao jeszcze bardziej utwierdza nas w tym, ze po zebraniu bonusow z promocji, trzeba szybko zamykac konto, bo caly czas obowiazuje zasada "serdecznie witamy, juz was mamy".

   Usuń
 6. A ja w pełni popieram Polcana, obecna władza rujnuje nasze oszczędności i ma to bezpośredni związek z tematyką bloga. Trzeba być strasznie zacietrzewionym, żeby tego nie dostrzegać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak samo myślę jak Polcan i Anonimowy z godz.14:35. Napisałem to już wyżej, ale dodam jeszcze to - co skomentowałem miesiąc temu tu na forum. Rząd chce być trochę jak Robin Hood - zabrać bogatym, dać biednym - tyle tylko, że z naszych pieniędzy. Problem polega na tym, że nie wszyscy którzy coś odkładają są od razu bogaci. Są po prostu roztropni, przewidujący i myślą trochę o swojej przyszłości - w przeciwieństwie do tych, "którym się należy" - jak to kiedyś wykrzyczała z mównicy pewna pani. Bezrobotnych, bezdomnych i życiowo niezaradnych pośrednio "produkuje" nasz rząd - promując rozdawnictwo na szeroką skalę. Potem takie osoby zostają z przysłowiową ręką w nocniku i oczywiście trzeba im pomóc. A czyim kosztem? Oczywiście tych bardziej zaradnych i przewidujących, których oszczędności obecnie się rabuje - poprzez wysoką inflację i działania upolitycznionej jak nigdy dotąd RPP.

   Usuń
  2. Zgadzam się z Tobą TT. Ja nic od nikogo nie dostałem za free a wszystkiego dorobiłem się ciężka pracą a przede wszystkim rozsądnym wydawaniem pieniędzy. Na przyjemności idą dopiero pomnożone pieniądze a nie oszczędzone. Trzeba to jakoś przeczekać.

   Usuń
  3. No niestety RPP zawsze była mniej lub bardziej upolityczniona w takim sensie, że realizowała przede wszystkim interes Skarbu Państwa !

   Usuń
 7. RPP i NBP robią dokładnie to samo co robią im podobne instytucje państwowe na całym zgniłym zachodzie. W Niemczech do deponowania środków finansowych w Deutche Banku trzeba dopłacić 0,5%/rocznie.
  Nie wikłajcie obniżek stóp procentowych z polityką i obecnie rządzącymi, bo opozycyjna PO zrobiłoby to samo, a strach pomyśleć co zrobiliby komuniści z SLD.
  Zalecam meliskę na przetrwanie i będzie OK. Każda bieda musi pofolgować.
  Co do radiowej TRÓJKI, to czas tam trochę przewietrzyć towarzystwo bo się zasiedzieli i politykierstwo im w głowach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko na zachodzie są bogate społeczeństwa my natomiast jesteśmy na dorobku. I u nas w oprocentowanie powinno być w tej chwili na poziomie 5%. Najlepsze jest to, że od lat ta władza uwala formy oszczędzania, a potem jeden z drugim wyjdzie w telewizji i się będzie dziwił, że Polacy nie oszczędzają na emeryturę. A po co oszczędzać, przy takiej polityce państwa? Inna sprawa, jak szumowski narobił przekrętów na ponad 200 mln złotych to jemu nie robi różnicy czy jest taka inflacja czy taka. Jak by mi państwo dało tak jak jemu tyle kasy to miałbym w dupie i dla mnie lokaty mogłyby być na 0%.

   Usuń
  2. sugerujesz, że jak dorwałbyś się do koryta to kradłbyś jak inni byleby się nachapać?
   5% za depozyty - dla tych co mają, to po ile kredyty dla młodych co muszą?
   Patrzysz przez pryzmat swojego interesu, reszta się nie liczy.
   Skończyło się eldorado i trzeba się bakszyszem podzielić bez wyjazdu do Egiptu i to boli ciułaczy...

   Usuń
  3. W innych krajach sa owszem niskie stopy, ale ile ponizej inflacji? U nas jest wielka inflacja i niskie stopy. O to sie rozchodzi.

   Usuń
  4. Oprocentowanie na poziomie 5 proc.?
   Zapoznaj się z podstawami ekonomii i poczytaj co się robi przy recesji, żeby pobudzić popyt. Akcja kredytowa i tak stoi i to z dwóch powodów.

   Usuń
  5. "U nas jest wielka inflacja i niskie stopy. O to sie rozchodzi."

   Dokładnie. I to jest właśnie sedno sprawy. Jak można porównywać naszą stopę procentową do tej unijnej - jak mamy po Czechach najwyższą inflację! Polecam artykuł na Bankier.pl:
   https://www.bankier.pl/wiadomosc/Spadek-inflacji-w-UE-Polska-tylko-za-Czechami-7887749.html

   Nawet jak inflacja w Polsce dwukrotnie podchodziła pod 5% - nasza RPP nawet się nie zająknęła, że wypadałoby podnieść stopy. Teraz też oficjalnie ma w okolicach 3,5% choć każdy wie, że tak naprawdę wynosi więcej i mniej więcej na takim poziomie powinny kształtować się stopy. Niestety nie przy tej radzie i nie tym prezesie. Glapie, na którego jak wiecie mam straszne uczulenie. Gość, który płacił miesięcznie swoim 2 blondyneczkom tyle - ile inni nie zarabiają nawet w rok. Swój komuch (jak i Piotrowicz) człowiek całkowicie uzależniony od "naczelnego wodza" (a ponoć RPP jest niezależna) - doprowadza do całkowitej marginalizacji złotówki, która niedługo stanie się mniej warta od papieru toaletowego. I tu nawet melisa nie pomoże. Najgorsza jest ta bezradność wobec tych, którzy obecnie dorwali się do koryta i ciągną ile się da - bo nie są pewni jeszcze jak długo to potrwa...

   Usuń
  6. "Zapoznaj się z podstawami ekonomii i poczytaj co się robi przy recesji, żeby pobudzić popyt. Akcja kredytowa i tak stoi..."

   A Ty zapoznaj się co się robi - aby zahamować inflację. Opisuje to jeden z członków RPP w artykule poniżej, a drugi (Zubelewicz) już dawno oznajmił, że aż tak duże cięcie stóp nie było potrzebne i w zasadzie nic nie dało. Właśnie m. in. dlatego, że i tak nie ma chętnych na kredyty.
   I stało się to co było do przewidzenia, że banki % na depozytach drastycznie pościnały - a oprocentowania kredytów jakoś nie.

   https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kropiwnicki-RPP-powinna-powoli-podnosic-stopy-proc-dla-ochrony-przed-inflacja-7888118.html

   Usuń
  7. Odnalazłem link do tego o czym napisałem powyżej:
   https://www.bankier.pl/wiadomosc/Zubelewicz-RPP-Obnizki-stop-nie-byly-potrzebne-7877774.html

   Usuń
  8. A kto powiedział, że w obecnej sytuacji trzeba hamować inflację? Konsumpcja wewnętrzna, jako główny bodziec wzrostu, spada. jakby do tego doszła deflacja to katastrofa.. a w kwestii polityki.. to macie dziś przykład co lepiej.. dać 10 milionom głów po 500 złotych (PIS) czy 500 kolesiom po 10 milionów (PO) Wydatek ten sam a efekt przy urnie jakże odmienny

   Usuń
  9. Spokojnie, inflacji za chwilę nie będzie. Ale co to da ? Że będziemy zarabiać 0,5% na czysto ?

   Usuń
  10. Pytanie co jest ważniejsze w danym momencie: hamowanie inflacji czy pobudzanie popytu. Z popytem inwestycyjnym mieliśmy problem od długiego czasu, a to on napędza gospodarkę a nie kredyty konsumpcyjne.
   Inflacja i tak by rosła z powodu podnoszenia płacy minimalnej o 15% rocznie. Przypominam, że w przyszłym roku będzie wynosić 3000 PLN (o ile PIS się z tego nie wycofa). W ślad za tym rosłyby też płace wyższe (a średnia rosła szybko).
   Inflacja zmaleje (bo takie są prawa ekonomii), co najwyżej będzie dotyczyła żywności, a na to nie ma rady.

   Usuń
  11. A w kwestii polityki to naprawdę wierzysz, że PIS daje tylko "ludowi" a swoim nie?

   Usuń
 8. "W Pekao pojawiła się lokata dla wszystkich na 3% do 10k". Chyba nie dla wszystkich. Chyba tylko dla tych, którzy przez ostatnie 3 miesiące nie logowali się do Peopay.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja sie logowalem i nie mam takiej lokaty. Co to za dyskryminacja :/

   Usuń
 9. Chciałem zlecić przelew na koncie brokerskim w Aliorze i dostałem komunikat
  'Funkcjonalności inwestycyjne są obecnie niedostępne'
  wie ktoś o co chodzi? Nie da się wypłacić odsetek od obligacji?

  OdpowiedzUsuń
 10. @Polcan, nie ma co mieszac polityki do KO, niestety wybory nie sa zawsze latwe, mi pasuje "prawicowosc" PiS-u w sferze historycznej, swiatopogladowej, itd., ale zupelnie jestem anty na neokomunizm w ich wykonaniu w sferze finansow.
  Nie ma co plakac nad oprocentowaniem na KO- takie czasy. Trzeba bylo roznicowac swoje oszczednosci na rozne waluty, obligacje, gielde, nieruchomosci- na jednych sie traci, na innych zarabia...
  Jednostronnosc oszczednosci w PLN i tylko w bankach wlasnie sie skonczyla...

  OdpowiedzUsuń
 11. Tak czytam was od paru tygodni i ręce mi opadają.. ilu tu, bez urazy, światłych ekonomistów z receptami na lepsze jutro.Autorzy, lepiej wróćcie do głównego, jak się domyślam, celu bloga czyli do informacji o promocjach, okazjach, inwestycjach. Kto chce zgłębiać ekonomię ma w necie szeroki wybór mniej lub bardziej fachowych portali. Studia podyplomowe czy uniwersytet trzeciego wieku niedługo będą dostępne. Drodzy Polcan and co. - Sytuacja dzisiejsza nigdy się nie zdarzyła więc wszystkie recepty na jej leczenie nie mogą się opierać na wcześniejszych (2008, lata trzydzieste czy siedemdziesiąte) kryzysach. Czarny łabędź się trafił i tyle. Tak więc czekam na info czy jest nowy bonus od millenium, dam autorowi zarobić na linku do promocji ale nie zdzierżę kawiarnianych wykładów z ekonomii politycznej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wlasciwie to pozostaja tylko juz promocje kont (chociaz coraz bardziej okrojone), bo jaki bedzie sens pisac czy mamy KO oprocentowane na 0,5% czy 0,6%, trzymanie kasy w banku, przynosi realna strate, ale to juz nie jest zadna nowosc.
   Zalewanie swiata swiezym dodrukiem przy zerowych %%, po pewnym czasie stabilizacji i spadku inflacji powoduje zawsze to samo- nakrecenie cen domow, ziemi i gieldy, chyba, ze faktycznie cala gospodarka stanie i wracamy do epoki czlowieka pierwotnego.

   Usuń
 12. Polcan - a dlaczego nie wspomniales o watku dotyczacym machlojek prowadzacych LP, ktorzy za kase windowali rozne przeboje, zupelnie olewajac to ile glosow oddali sluchacze?
  Wielu piosenkarzy o tym teraz glosno mowi - wiec nie jest to przekaz z TVPiS itp.
  Badz uczciwy i poruszaj wszystkie watki, a nie tylko te "chwytliwe" pod publike...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Artykuł nie dotyczy listy przebojów trójki, której od 1991 już nie słucham. Wątków w aferze trójkowej jest mnóstwo i można o tym pisać codziennie niczym kiedyś o Amber Gold, ale dziś nie ma zamiaru zrobić serii artykułów jak kiedyś o gdańskiej spółce.
   Magia trójki polegała jednak nie na LP, lecz na audycjach przede wszystkim Tomka Beksińskiego oraz Piotra Kaczkowskiego i dopiero gdy Piotrek został wczoraj zwolniony napisałem kilka słów o tym w nieco szerszym kontekście pasującym do słynnego powiedzenia: It never rains, but it pours.

   Usuń
 13. Banki centralne celowo nas okradają, bo chcą w ten sposób poradzić sobie z ogromnym długiem państwa. To jest po prostu chore. Ale to wina ludzi, którzy nami rządzą, rozdawnictwa i polityki gospodarczej jaką prowadzili.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A kto wybiera ludzi którzy 'rządzą'?

   Usuń
  2. Zindoktrynowany elektorat, moher, wiocha, patologia. Niestety jest to większość tego kwiatu narodu.

   Usuń
  3. To zmobilizuj się ELYTO i wygraj wybory.. masz rację, że pasożytujących na tym motłochu i wiosze było zdecydowanie mniej niż tych poniżanych i odtrąconych. platformie przykład unii wolności, która chciała być śmietanką narodu a skończyła na marginesie nie dał do myślenia

   Usuń
  4. Na nic mobilizacja. Głupich jest więcej niż mądrych dlatego demokracja jest do ...

   Usuń
  5. Demokracja jest po to aby zryte berety głosowały wciąż na tych samych. PO czy PiS - to jedna i ta sama cholera.

   Usuń
 14. Kiedy trzeba zerować konto w millenium?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli zrobią tak jak ostatnio - to nawet już dziś bo saldo mogą wyliczać na 23 maja.

   Usuń
 15. A mnie ta afera lewackiej trójki w ogóle nie rusza, nie obchodzi i mam to głęboko w poważaniu.

  OdpowiedzUsuń
 16. Czy są jakieś propozycje zawrotnej? W poniedziałek kończy mi się lokata na 3,2 i nie za bardzo już mam gdzie to upchnąć.
  A jeżeli chodzi o trójkę to ja jestem za tym, żeby ci ludzie odeszli i nigdy już nie wracali. Szczególnie ci, którzy nie mają kręgosłupa i kapowali na swoich dawnych kumpli do SB.
  Ciągle im źle, ciągle nie pasują im przełożeni, ciągle są niezadowoleni.
  Czy wyobrażacie sobie, że w TVN czy Polsat dziennikarz sra we własne gniazdo i dalej go tam trzymają?
  Mam dość tych wiecznie obrażonych "gwiazd". A tak nawiasem mówiąc, co reprezentowała sobą Gacek oprócz tego, że była ulubienicą Manna.

  OdpowiedzUsuń
 17. Widzę, że autor bloga to stary komuch albo jego dziecko. W Trójce siedzieli sobie podobni do niego od 30 lat i nikt z nimi nie robił porządku. Sytuacja jak w sadach. Jak by redaktorzy typu Mann nie zabierali głosu na polityczne tematy i nie bronili tyskomatołków a zajmowali się tak jak za komuny muzyką, to może pracowali by dalej. Ale im się wydawało, że w państwowej rozgłośni mogą robić co chcą, lansować kogo chcą i prać za to pod stołem kasę. Takie rzeczy to mogą u prywaciarza.Zobaczymy jak długo. Zresztą oni już kiedyś z Trójki poodchodzili do prywatnych rozgłośni i wrócili jak skopane psy. bo tu im było najlepiej i w chlewiku najcieplej. Trójki zawsze słuchałem dla muzyki i ponoć to zawsze była rozgłośnia muzyczna i na pewno znajdą się młodzi którzy zastąpią leśnych dziadków. Bez żalu się z nimi żegnam pomimo wysłuchania prawie 2000 notowań listy. Zresztą poczytajcie sobie komentarze w internacie o tej sytuacji i nie słuchajcie płaczu w Trójce po kolesiach , skowytu TVN i komuchów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do Anonimowy 22 maja 2020 11:35
   Człowieku co ty piszesz? Nie znasz autora, nic o nim nie wiesz, a wyzywasz od komuchów bądź ich dzieci. Wyszła z ciebie typowo pisssia mentalność, na którą niestety nie ma lekarstwa. Komuchów, których tak krytykujesz masz właśnie w obecnym rządzie i instytucjach mu podległych (Glapa, Piotrowicz, mąż pani mgr od Trybunału)- tylko nawet tego nie widzisz. To, że "nasz komuch" - ten pisowski jest lepszym komuchem niż pozostali - to domena obecnego rządu . Mógłbyś właśnie trochę pooglądać TVN - nie głupkowate programy, ale Fakty - to dowiedziałbyś się jakie wałki robi obecna władza i na jakie grube miliony. PO się przy nich chowa. Z twojej TVPis niestety tego się nie dowiesz - bo co by się nie działo - to i tak Polska dalej będzie krajem mlekiem i miodem płynąca ;) Jak twoi "profesjonaliści" z obecnego rządu obstawiali wszelkie spółki swoimi znajomymi bez żadnego konkursu (wykształcenia i wiedzy) i doprowadzili je do upadku, albo na skraj przepaści - to tego już nie widzisz. Najnowszy przykład stadnina w Janowie, ale przykładów jest mnóstwo. Porządek, o którym piszesz - to trzeba będzie zrobić jak już twoja pisssia szarańcza odleci. Zresztą pewnie jak już naczelnego wodza zabraknie - sami pozjadają się nawzajem. Tyle w temacie.

   Usuń
  2. To może parę przykładów tych spółek upadających ale z danymi i podaniem źródeł a nie odwołaniem do szkła kontaktowego czy kropki nad i. Jesteś naiwny, że propaganda cechuje tylko jedną stronę. Dziś niby masz w czym wybierać ale przed 2015 w każdej tv było to samo. Więcej własnego zdania a nie cytatów z jednego słusznego medium. Rymanowski odszedł z TVN wiesz czemu? tak w kwestii wiarygodności stacji.

   Usuń
  3. Z Rymanowskim masz rację. Odszedł z tvn,bo jest przyzwoitym człowiekiem. Znałem go przed laty. W porządku chłop. Nowohucianin z krwi i kości.

   Usuń
 18. Niedawno prosiłem POLCANA o powstrzymanie wpisów zahaczających o politykę . Niestety, sam wpadł w sidła bieżączki i wywołał lawinę komentarzy domorosłych ekonomistów i politologów. Pozwolę sobie zatem kilka słów .Otóż bywa , że i ja mam pretensje do PIS-u na przykład o zbyt wolne podnoszenie kwoty wolnej lub utrzymywanie podatku Belki . Ale cóż to za pretensje, gdy porównamy je ze złupieniem OFE przez PO ? Jestem przekonany, że żadna inna formacja polityczna nie byłaby sprawniejsza w rządzeniu niż obecna , podobnie jak nie byłaby gorsza w propagandzie ( w harmonijnej współpracy z życzliwymi redakcjami ).
  To są złudzenia, że jakaś inna władza lepiej zarządzałaby ekonomią i zachowałaby pełny pluralizm w wiodących mediach .
  Doszło do sytuacji, że ludzie , którzy posiadają oszczędności po raz pierwszy w historii po 1989 r. mają problem nie tylko z osiągnięciem zysku z tytułu depozytów, ale nawet z zachowaniem ich pierwotnej
  wartości . Działo to się jeszcze przed pandemią, dzieje i pogłębia obecnie. Zwrócę tu uwagę , że taki stan rzeczy jest normalny na Zachodzie(przypomnę ujemne stopy procentowe) i w tym sensie mamy podobny stan w Polsce. Z drugiej strony jest interes kredytobiorców , którym jest trochę lżej, choć nie zawsze , bo banki nie stosują bezpośredniego obniżania oprocentowania kredytów w stosunku do spadku oprocentowania depozytów. Ale mogę dać przykład swojej firmy, która w czerwcu 2019 roku otrzymała znaczny kredyt w banku komercyjnym z oprocentowaniem rocznym 2,2% . Z ciekawości sprawdziłem , że wówczas lokaty w tym banku dawały 0,8-1,1% rocznie , Czyli oczekiwanie, że równolegle moje depozyty powinny sięgać 3% byłyby mało uzasadnione . Ale jest jeszcze inflacja.
  Przez wiele ostatnich miesięcy szła w górę zjadając nam oszczędności . Oczywiście ten wzrost był w pełni wytłumaczalny, zawsze tak się dzieje w warunkach wyższego wzrostu PKB, wzrostu płac realnych, waloryzacji emerytur, wysokich świadczeń społecznych w postaci 500+ , trzynastej emerytury i innych . Lecz wysoka inflacja w warunkach przewidywanej recesji jest już chyba za nami . Mam nadzieję, że sytuacja z depozytami nieco się poprawi, mimo niższego oprocentowania. Jak wyjdziemy na zero,też będzie dobrze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A skąd wiesz, że to są domorosli ekonomisci? Rzadko tu pisuję a teraz mam już kompletnie dość tych lamentów, przekleństw i całego tego szamba, które się wylało w powyższych komentarzach. Żegnam.

   Usuń
  2. Miałeś 2,2 % plus marża banku więc mogłeś mieć faktycznie 4- 4,5%

   Usuń
  3. Wow, grubo ! Co jeszcze miałbym dodać do tej pieśni chwalebnej ?
   Prosiłeś Polcana o powstrzymanie się od polityki a dałeś wykład pro Pisowski, że hej.

   Skomentuję ten paragraf:
   "Oczywiście ten wzrost był w pełni wytłumaczalny, zawsze tak się dzieje w warunkach wyższego wzrostu PKB, wzrostu płac realnych, waloryzacji emerytur, wysokich świadczeń społecznych w postaci 500+ , trzynastej emerytury i innych . Lecz wysoka inflacja w warunkach przewidywanej recesji jest już chyba za nami"

   Otóż mylisz się. Wysoka inflacja dopiero przed nami. W tym tkwi też moja krytyka obecnego systemu RPP i NBP. Pisałem gdzieś na górze, że sztucznie i celowo inflacje wywołali, a dziś nie ma już woli , aby ją powstrzymać. Symuluje się metody QE, jak na zachodzie, zapominając , że PLN jest walutą lokalną, której nikt poza terenem Polski nie zna i nie używa.
   Dla mnie już to wszystko nie ma znaczenia - większośc srodków już wymieniłem na dolary i euro. Zus jak ja pójde na emeryturę, będzie niewypłacalny.
   Nieruchomość jaką posiadam prawdopodobnie sprzedam, bo uważam, że balon lada chwila pęknie. Obligacje - o Nie, tylko nie to. Wolę wszystko wrzucić w amerykański rynek akcji - Tesla,Visa,Nvidia.
   GPW to trup , a jak jeszcze NBP ma skupywać akcje państwowych spółek za puste wydrukowane pieniądze, to dopiero zobaczymy spadek kursów. Welcome to Argentyna. Ale okej idąc Twoją pieśnią chwalebną jest dobrze i będzie lepiej.
   Czas pokaże, kto miał racje.

   Usuń
  4. Wymiana na dolce to dobry ruch tylko po chusteczkę Ci euro?

   Usuń
 19. Millenium,
  1. Do 30.05 można wpłacać kasę na 21 edycje 2% na 62 dni, d
  2. Do kiedy można wpłacać kasę na 22 edycje i ile ma % i
  3. Jak obstawiacie % na 23 edycje?
  Poprawcie mnie proszę jeśli coś źle piszę i uzupełnijcie proszę te informacje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coście się tak uczepili tych marnych procentów?

   Usuń
 20. Bardzo słabo jak polityka pojawia się na blogu. Zawsze uważałem to miejsce za niezależne i nie czepiające się takich tematów. Zawiodłem się.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież przez politykę mamy tak sztucznie zaniżone stopy procentowe + podatek bankowy za który zapłaciliśmy spadkiem oprocentowania lokat. Jak można mówić obecnie o finansach w oderwaniu od polityki. Niestety obecni politycy okradają nas ludzi oszczędzających jak nigdy do tej pory i to jest jak najbardziej temat na ten blog

   Usuń
 21. Ludzie , odpuście sobie i TomTomowi bo zaraz będzie że ktoś na skórce od banana sie poślizgnie i TomTom winny.
  Stopy procentowe są dziś NIESTETY ścisłą polityką.
  RPP i NBP powinny niezależnie strzec PLN, a stały się zwykłym kolejnym zmanipulowanym tworem polityki. Piszcie skargi do KNF a nie tu.
  Wiadomo, że w tej sytuacji nastała śmierć kliniczna lokat w PLN.
  Konsekwencje będa proste - Usd lub Eur po 5zł obstawiam pod koniec roku.

  OdpowiedzUsuń
 22. Proponuje dwóm powyższym Panom zmianę bloga jak się nie podoba. Nikt tu nikogo nie zaprasza na siłę !

  OdpowiedzUsuń
 23. Nie głosuję na PIS ale zupełnie nie czuję się okradany przez polityków.
  Swoją drogą podatek Belki wprowadzili komuniści, dalej liberał Tusk obiecał go znieść, a nie zniósł, a Pis w tym zakresie nic nie obiecuje. Nikt nikomu nie każe oszczędzać czyli czuć się okradany. Można wszystko wydać i nie martwić się lokowaniem.
  Plucie jadem na jakichkolwiek rządzących, NBP, Glapę i innych to wyłącznie ujadanie w wyniku ogólnego poczucia niezadowolenia. Po połowie mam w $$$/PLN i wisi mi kto i jak rządzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za rozsądne słowa. Z tym tylko, że niekoniecznie trzeba wszystko wydać, żeby pozbyć się problemu z oszczędnościami. Niech one są. Trzeba tak kombinować , aby uchronić je od dewaluacji. Ich powiększanie powinno brać się bardziej z codziennej pracy, z działalności gospodarczej, a w dużo mniejszym stopniu z korzystnego oprocentowania depozytów

   Usuń
  2. Kaczyński też obiecywał https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pis-nie-wywiazal-sie-jeszcze-z-obietnicy-ws,109,0,2401133.html https://tvn24.pl/biznes/najnowsze/pis-chce-zniesc-podatek-belki-ra49943-4451602

   Usuń
  3. "Trzeba tak kombinować , aby uchronić je od dewaluacji."

   Słuchaj, odsetki od depozytów to nie jest ani prezent, ani nie jest to łaska rządu czy banku. Albo rozmawiamy poważnie, albo na poziomie Marksizmu Leninizmu. Odsetki biorą się generalnie z tego, że masz środki , ale odkładasz swoją konsumpcję na przyszłośc, dlatego bo masz takiego focha i jesteś zaradny na tyle, że możesz zaoszczędzić. I za te środki, w normalnym systemie bankowym, banki pożyczają komuś , kto ma focha dzisiaj skonsumować, a nie ma funduszy, np. kupić mieszkanie na kredyt. Odsetki od depozytów to nie wyraz tego, że ktoś jest leniwy i sobie żyje jak ująłeś "z korzystnego oprocentowania depozytów". Korzystnego oprocentowania depozytów to w Polsce nie ma od 7 lat, albo dłużej. Problem w tym , że obecny system źle już działa. Brak sensownych odsetek które ochronią przed inflacją w Polsce jest tylko krótkotrwale sprytne dla rządu. W dłuższym okresie po prostu nastąpi postępująca deprecjacja złotówki względem walut. A to oznacza Ukraine. Socjalizm działa pięknie - ale tylko tak długo, aż skończą się pieniądze innych ludzi. I wtedy wszyscy stracą. Biedni pracę , a bogaci część majątku.

   Usuń
 24. Od 20 lat nikt nie powiększył swojego stanu posiadania lokując gotówkę w bankach. Jak oprocentowanie lokat było 10% to inflacja była 8% i Belka, Jak oprocentowanie było 5% to inflacja była 3% i Belka. Zawsze widać jak przybywa odsetek ale nie czuć jak ubywa w wyniku inflacji. Stąd od wielu lat złudzenie, że w bankach można było coś zarobić. Zarobić to można było za komuny na $$$$US jak ktoś przytargał z USA nawet 2-5tyś. ale wtedy mało kto miał co deponować, a większość Z forumowiczów z racji wieku nie wie o czym ja piszę. Od 20 lat ci którzy nie chcą ryzykować deponują w bankach TYLKO dla świętego spokoju jak ja, a nie dla zysku.

  OdpowiedzUsuń
 25. Stopy procentowe w dół -> 0,1%. Ch** im w du**

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...