poniedziałek, 23 grudnia 2013

Jak przekonać do siebie klienta czyli Wołominek od środka


Zapowiadane przez Meritum obniżenie od nowego roku oprocentowania konta o całe 0,60pp, spowodowało lawinę negatywnych komentarzy. Gdański bank sądzi zapewne, że sprawi tym posunięciem miłą niespodziankę swoim klientom.

Zdecydowana większość komentujących piątkowy artykuł deklaruje przeniesienie środków do SKOKu Wołomin czy 'Wołominka', jak nazywają go niektórzy sympatycy. I trudno się temu dziwić, bowiem SKOK w Wołominie zupełnie inaczej traktuje swoich klientów, aniżeli jakikolwiek bank komercyjny.

Przyznam szczerze jestem bardzo mile zaskoczony, że wprowadzenie gwarancji BFG nie zmieniło wiele w 'Wołominku'. Mało tego, klientom którzy nie czekali na owe gwarancje zaprezentowano nieco lepszą ofertę niż nowym członkom, co jest wręcz ewenementem.


Banki komercyjne przyzwyczaiły nas do przedmiotowego traktowania. Jesteś nowy, to masz jednorazowy przywilej, premię na start, lokatę wabik czy jakiś gadżet w postaci ekspresu do kawy z niskiej półki. Potem jesteś już tylko zapomnianym punktem w szarej masie starej klienteli, wpisany na wieki wieków do bazy danych w jednym celu - by wykluczyć cię z kolejnych promocji dla nowicjuszy.

Niczego takiego nie obserwujemy w wołomińskiej Kasie. Tutaj jest wręcz przeciwnie: jeśli chcesz zostać członkiem musisz się liczyć z kosztami na wejściu. Ale za to jak raz posmarujesz, to odtąd będziesz jeździć aż miło. 

Pierwszym miłym zaskoczeniem był fakt opłacalności lokaty zmiennych, na które liczni czytelnicy psioczą za niepewność zysku. W Wołominie takie lokaty przez cały mijający rok zamieniane były na stałe. Rzecz niezwykle korzystna dla klienta, z którą nie spotkałem się w żadnej innej instytucji finansowej.

Zachęcony takim przyjemnym zwyczajem założyłem ostatnio testowo lokatę rentierską, rzekomo też z oprocentowaniem zmiennym. I co się okazało? Od tygodnia mamy tutaj nową ofertę lokat rentierskich - ale dla nowicjuszy. Starzy bywalcy mają znów zachowane 6% i więcej.

Kończy nam się powoli rok, zbliża się zatem czas podsumowań. Niewątpliwie jedną z lepszych decyzji było przeniesienie części środków z lokat bankowych do Kasy w Wołominie. 8% na lokacie z klasą zrobiło swoje i nie ukrywam, że początkowo nosiłem się z zamiarem zakończenia współpracy z Wołominem po zakończeniu lokaty z klasą.

Powodem niechęci było brak darmowych przelewów oraz bankowości elektronicznej do której człowiek przywyka. Ale z drugiej strony nie ma potrzeby posiadania podglądu stanu konta czy lokat na komputerze stacjonarnym. Wystarczy przecież zwykły wydruk jaki dostajemy każdorazowo po założonej kolejnej lokacie.


Zamiast płatnej usługi e-skok wystarczy bezpłatny raport


Przykładowy wydruk widzimy powyżej. W dalszej części wydruku, niewidocznej na zdjęciu, zostają wypisane wszystkie nasze depozyty. Kto zakłada lokatę kwartalnie, dostaje zawsze darmowo aktualizację salda wszystkich depozytów.

Co więcej warto też podkreślić bezproblemowość w komunikacji. Dzwoniąc do banku musimy się uzbroić w anielską cierpliwość i czekać długie minuty na połączenie z konsultantem, które często nic nie wyjaśniają, gdyż konsultanci często podają sprzeczne informacje, co widoczne jest chociażby w trwającej promocji mBanku.

W przypadku Wołomina zostajemy połączeni od razu z człowiekiem a nie dukającą maszyną IVR (Interactive Voice Response). Podobnie jest zresztą w przypadku korespondencji mailowej. Odpowiada nam człowiek, a nie wklejany szablon informujący o tym "jak to miło, że się z nami skontaktowałeś, dołożymy wszelkich starań by..." wytrącić  człowieka z równowagi nic nie wyjaśniającą odpowiedzią.

Szkoda, że tyle superlatyw można powiedzieć tylko o jednej instytucji finansowej. Miejmy nadzieję, że tak będzie dalej i nie dojdzie tutaj do takich ceregieli, jakie coraz częściej mają miejsce w bankach komercyjnych o czym w osobnym artykule dziś wyjątkowo na PP1.

Ciąg dalszy:  Jak zniechęcić klienta czyli przegląd bankowych niewypałów

20 komentarzy:

 1. ale tak w ogóle to o czym jest ten artykuł?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Kończy nam się powoli rok, zbliża się zatem czas podsumowań".
   Więc nie trudno się chyba domyślić, że Polcan, który zwykle pozytywnie wypowiada się o Wołominie, PODSUMOWUJE swoje wcześniejsze przemyślenia i potwierdza wcześniejsze stanowisko na ten temat:)

   Usuń
 2. Zgadzam się z przedmówcą. Sens artykułu chyba się rozmył.
  Poza tym jaki sens ma notoryczne stosowanie wydumanego określenia "bank komercyjny", jak np. tu: "SKOK w Wołominie zupełnie inaczej traktuje swoich klientów, aniżeli jakikolwiek bank komercyjny." Czy samo "bank" nie jest wystarczające, by odróżnić bank od Skoku? Poza tym każdy bank - jako działające przedsiębiorstwo - jest komercyjny. Wyjątkiem są banki krajowe np. NBP, ale to chyba dla wszystkich czytelników oczywiste.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Określenia bank komercyjny używam w odróżnieniu od banku spółdzielczego jak np. SK ale nie ma problemu, mogę zaprzestać używania słowa komercyjny chociaż pasuje w tym przypadku idealnie.

   Sens artykułu jest zarazem podsumowaniem roku a dla autora zarazem dość symboliczny. Od dziś nie mam praktycznie żadnych środków w bankach 'komercyjnych'. Skok Wołomin to jedyna instytucja poza firmami, gdzie mam swoje środki.

   Artykuły są często pisane jako kontynuacja poprzedniego i przez to jeśli ktoś chce zrozumieć sens powinien przeczytać także piątkowy artykuł o Meritum jak i kontynuację na PP1.

   Usuń
  2. Dziękuję za informację. Przeprosiny za nieco oschły ton poprzedniego komentarza - wynika z z charakteru mojej pracy i czasem to się przenosi na inne dziedziny życia ;-) Doceniam kawał dobrej roboty.

   Usuń
  3. Nie ma sprawy, nie napisałeś nic obraźliwego. Chociaż czasem mam wrażenie, że czytelnicy zbytnio przywykli do prezentowania oferty z której można skorzystać i na niej zarobić.

   Niestety od pewnego czasu promocje zaczynają być parodią o czym informuje kontynuacja powyższego artykułu. Stąd artykuł o Wołominie, który pozwolił mi uwierzyć, że jest jeszcze kawałek normalności w Polsce.

   Usuń
 3. Przystąpiłem do SKOK-u Wołomin 12 grudnia. Jak się okazało miałem trochę szczęścia bo zamierzałem założyć lokatę rentierską a dla tych, którzy przystąpili do kasy 15 grudnia i później oprocentowanie tej lokaty spadło. A tak mam 6.2%. Oby jak najdłużej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wolomin, banki, obligacje... to wszystko marna kasa. Tutaj jest lepszy sposob:

  http://niebezpiecznik.pl/post/2-polakow-skazanych-na-5-lat-wiezienia-za-szantaz-i-atak-ddos-na-kasyno/

  WIem, ze to nie na temat ale POLAK POTRAFI! :-)))

  OdpowiedzUsuń
 5. Polcan czy SKOK Wołomin rzeczywiście nie pobiera opłat za zestawienie lokat/raport depozytowy ? Umowa o lokatę rentierską podpisana 15.11.2013r. Na samym dole mam zapis (dwie gwiazdki) "Aktualnie w przypadku gdy SKOK pobiera opłaty i prowizje za inne czynności związane z prowadzeniem lokat terminowych np. za zestawienie o obrotach na rachunku, opłaty za wydanie zaświadczenia o saldzie lokaty" Może ten zapis jest martwy jak ten o obowiązkowej wpłacie na bodajże IKS czy coś podobnego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po założeniu nowej lokaty dostaję maila: lokata została założona, w załączniku zestawienie lokat.
   To nie jest zestawienie na moją prośbę, a po prostu potwierdzenie założenia lokaty, które dodatkowo zawiera zestawienie wszystkich depozytów.

   Usuń
  2. A co z lokatami odnawialnymi? Czy po zakończeniu lokaty i automatycznym jej odnowieniu też wysyłają maila z zestawieniem?

   Usuń
 6. Aha. Ja zakładałem w oddziale :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Konczy mi sie lokata na początku stycznia 2014 - jaką najlepszą jest w ofercie w skok wołomin przy dużej sumie

  OdpowiedzUsuń
 8. A trochę z innej beczki.... Czy ktoś zamykał już kartę z promocji ING? Noszę się z zamiarem zamknięcia karty bo wymagane płatności kartą już wyrobiłem, a nie chciałbym niepotrzebnie płacić za tą kartę. Interesuje mnie potwierdzenie, czy faktycznie kartę można zamknąć i dalej brać udział w promocji (tzn. spokojnie czekać na wypłatę bonusu). W regulaminie nie ma nic o karcie tylko o koncie że musi być otwarte niewypowiedziane. Tak tylko dla upewnienia.

  OdpowiedzUsuń
 9. potwierdzenie to tylko w ING :)
  Ja swoją zamknąłem ... w razie czego będzie reklamacja!

  OdpowiedzUsuń
 10. zamknąłem = zastrzegłem ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. http://skok.wolomin.pl/dokumenty_do_pobrania/statut_SKOK_Wolomin_2013.06.24_odpis.pdf Paragraf 18. "Uprawomocnione" zostało to o czym pisałeś kilka miesięcy temu czyli nie trzeba wpłacać na IKS w przypadku posiadania depozytów

  OdpowiedzUsuń
 12. siema zalozylem lokate rentierska w "wolominku" nie mam zastrzezen fachowa obsluga konkretni ludzie :))))

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja chcialem zalozyc lokate pewna stala (5,2% na 4 m-ce). Wczoraj zapisalem sie do Wolominka niestety przelane wczoraj na ROR srodki nie zostaly jeszcze dzisiaj zaksiegowane w zwiazku z czym nie moglem jeszcze dzisiaj zalozyc tej lokaty (moj SKOK otwarty dzis do 12 tylko). Pracownik SKOKu dal cynk, ze od 2 stycznia spada oprocentowanie. Mam wiec pecha i na obecne warunki sie nie zalapie. Pewna stala na 4mies bedzie oprocentowana ok 4,2% wiec o 1% gorzej niz dotychczas. Rentierska na 1rok z wyplata odsetek co 3 mies spada z 5,7% do 5,5% wiec przynajmniej tu spadek niewielki. W zwiazku z tym teraz najlepiej brac rentierska, tylko szkoda, ze na rok

  OdpowiedzUsuń
 14. ...no i potwierdza sie co mowil pracownik Wolominka - spadki oprocentowania lokat od dzisiaj :(

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...