piątek, 27 grudnia 2013

Niepokojące cięcia do 50% w SKOKu czyli BFG zbiera żniwo


Zgodnie z obietnicą kontynuujemy poszukiwanie alternatyw do banków, które od kilku dobrych miesięcy tkwią w swoim marazmie po długim okresie spadków. O SKOKu Kujawiak gdzie można założyć lokatę na 6% pisałem niedawno dziś czas na kolejnego debiutanta.

Mam na myśli SKOK Beskidy. Tutaj przez długi czas mieliśmy rachunek systematycznego oszczędzania na 7,50% a lokatę nawet na 6,50%, ale był w tym jeden problem - czas trwania. SKOK Beskidy stawia na długoterminowe relacje z klientem co raczej nie przyciąga inwestora ani nie jest godne uwagi o czym pisałem w artykule Dlaczego oprocentowanie lokat długoterminowych jest mylące.

Trudno sobie wyobrazić sytuację, że wiążemy się z jakimś mało znaną Kasą i od razu zakładamy lokatę na 60 miesięcy tylko dlatego, że oferuje 7% i do tego z dopiskiem zmienne. W końcu to aż 5 lat w których wszystko się może zdarzyć. Ba! Już się zdarzyło!

SKOK który przestał się liczyć Źródło: skokbeskidy.pl

Zdecydowana większość Polaków zwlekało z wstąpieniem do SKOKów do czasu objęcia ich przez gwarancje BFG. Stało się to 29 listopada. I mieszkańcy Bielska-Białej i beskidów, gdzie dostępne są oddziały SKOKu Beskidy pewnie oczekiwali na ten moment by założyć lokaty długoterminowe.

Tymczasem od 20 grudnia 2013 Skok Beskidy urządził sobie ładną rzeźnię wśród swoich depozytów przypominającą to co banki robiły rok temu. Niżej skupiam się tylko na lokatach godnych uwagi czyli tych które oferują minimum 4%. Resztę zwyczajowo możemy sobie podarować.

Lokaty zwykłe:
24-36 miesięcy 4,20% (-1,00 pp)
37-47 miesięcy 5,00% (-1,60 pp)
48-59 miesięcy 5,60% (-2,00 pp)
60 miesięcy 6,50% (-2,50 pp)

Wyżej widzimy stawki obowiązujące do dnia 19 grudnia oraz w nawiasie spadki jakie zafundował SKOK w ubiegły piątek. Jak widać spadki są bardzo drastyczne i tylko lokata na 5 lat ma obecnie 4,00%. Podobnie drastyczne cięcia dotyczą lokat rentierskich

Lokaty rentierskie:
24 miesiące 4,00% (-0,90 pp)
36 miesięcy 4,80% (-1,50%)

A więc im dłuższy okres trwania tym większe spadki. W efekcie wszystkie lokaty rentierskie są niegodne uwagi skoro nawet trzyletnie oferuje zaledwie 3,30%. Na koniec spójrzmy na zmiany na rachunkach systematycznego oszczędzania

Rachunki systematycznego oszczędzania:
24-36 miesięcy 4,20% (-1,00 pp)
60 miesięcy 7,50% (-3,50 pp)

Tutaj mamy rekordowe spadki. To dość alarmujące dane i miejmy nadzieję, że inne Kasy nie pójdą tym śladem. Ale nie ukrywam, że właśnie tego oczekiwałem z końcem listopada, gdy BFG zagościło na stałe w SKOKach. W końcu za ten trzyliterowy akronim Kasy muszą płacić niebagatelne sumy. 

Warto będzie w jednym z najbliższym wpisów na blogu przyjrzeć się uważniej, co tak naprawdę daje Kowalskiemu owo BFG. Bo gdyby przyjrzeć się temu bliżej, można dojść do wniosku, że to daleki krewny Fedu, o którym pisałem kilka dni temu.

5 komentarzy:

 1. SKbank dalej ma 6% na lokacie rentierskiej 36 miesięcy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam,
  skoro poszukujemy nowych sposobów zarabiania to znalazłem artykuł o starym/nowym sposobie na zarabianie. Potrzeby do tego jest blog lub inna własna strona WWW.

  Można zarobić nawet ponad 1000 zł.
  http://darmowe-konta.pl/zarabianie-na-kontach-bankowych

  Niestety nie podaje osoba, która zrobiła to zestawiane jakie są opłaty za konta i ile trzeba je trzymać otwarte.

  Co o tym sądzisz Polcan? Warto poświęcić temu więcej miejsca na twoim blogu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak mówisz to stary sposób, którego używam od samego początku istnienia pierwszego bloga. Sam jeśli zakładam nowe konto, to za pośrednictwem swojego bloga używając zakładki konta na PP2.

   Zawsze to dodatkowe kilkadziesiąt złotych, niestety w tym przypadku bezwzględnie do opodatkowania, gdyż nie jest to traktowane jak premia na wejściu.

   Tematyka zarabiania na blogu to zupełnie odrębna działka i można założyć osobny blog, który poruszałby takie kwestie. Dla mnie jednak zawsze będzie to tylko jeden z dodatkowych, ale marginalnych źródeł dochodu.

   Usuń
 3. O co chodzi z tym:
  "60 miesięcy 7,50% (-3,50 pp)" są jakieś haczyki ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic ciekawego. Było tutaj jeszcze przed świętami 7,50%, ale spadło o 50% do 3,50% (w nawiasie podałem o ile obniżono oprocentowanie).

   Informuje o tym tytuł artykułu, który nie jest o okazjach ale o zmianach jakie zaszły w SKOK Beskidy. O ciekawszej ofercie jutro.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...