poniedziałek, 9 czerwca 2014

4,05% na lokacie w FM/BIZ bank czyli dlaczego bankom nie należy ufać


Do dziś miały trwać zapisy na lokatę drużynową, ale jak było do przewidzenia Idea bank zrobił po swojemu. Obietnice 4,00% pozostały tylko obietnicami, a lokata drużynowa okazała się tylko zbiorową nagonką na tanie finansowanie. Początkowo klienci banku startowali od 3,60% docelowo miało być 4,00%.

I skończyło się na 3,80%. Niby sprawiedliwie, w końcu mamy ostatecznie wypośrodkowaną stawkę. Z drugiej strony bank mógł przedłużyć zapisy do 9 czerwca. Niestety nie zrobił tego i zamknął zapisy tak szybko jak to możliwe, byle tylko nie płacić za dużo. Bo i po co?

Morał prosty i znany od dawna. Obietnicom banków ufać nie sposób, w końcu to instytucja finansowa nakierunkowana na zysk. Dlatego oferty należy dobierać bardzo uważnie. Kto koniecznie chce mieć 4,00% i więcej, powinien rozejrzeć się za gwarantowanym zyskiem, a nie obiecanym.


W chwili obecnej 4,00% oferują banki na lokatach mobilnych. Kto jeszcze nie ma smartfona potrzebnego do instalacji odpowiedniego oprogramowania, musi szukać zwykłych tradycyjnych lokat. Jak się okazało z najnowszego, czerwcowego rankingu lokat trudno o taką stawkę, gdyż zwykle oferują ją wabiki, zarezerwowane dla żółtodziobów.Weterani uparcie obstający przy lokatach, są więc skazani na szukanie wśród lokat długoterminowych. Prezentowany przeze mnie ranking kończy się na 13 miesiącach, gdyż uważam zakładanie lokat na dłuższy termin za nietrafioną inwestycję.

Pomijam już fakt, że na dłuższy okres opłaca się bardziej wybierać solidne obligacje, na których zarobimy w okolicach 10% w okresie 18 miesięcy czy 2 lat. W dłuższej perspektywie spodziewamy się podwyżki stóp, nawet jeśli EBC zdecydowało się w ubiegłym tygodniu na historyczny ruch dotyczących ujemnych stóp procentowych.

W efekcie wszystko wskazuje na to, że zwykłe lokaty krótkoterminowe w dłuższej perspektywie dają lepiej zarobić. Komu jednak nie chce się obserwować rynku, a chce po prostu założyć lokatę i zająć się innymi sprawami niż finanse, może skorzystać z obecnej promocyjnej lokaty w FM banku.

Lokata uznawana jest za promocyjną i oferuje 4,05% na 2 lata. Niestety jest to lokata PRO, a te jak pamiętamy wymagają posiadania konta w FM banku. Lokata 2 letnia nie wymagająca ror czyli spinająca oferuje już tylko 3,95%.

Warto tutaj wspomnieć, że FM bank oferuje ror oprocentowany! To rzadkość w ofercie banków komercyjnych, gdzie zwykle oprocentowanie wynosi zero lub symboliczne 0,10%. Poza tym jedynie Eurobank nie pozwala gnić naszym środkom.

Oprocentowanie ror wynosi tutaj 2%. Niby mało, ale zawsze to lepiej niż nic. W przeciwieństwie jednak do Eurobanku, tutaj konto jest płatne. Niestety nie ma możliwości podglądu Tabeli opłat i prowizji, gdyż kliknięcie w odpowiedni link przekierowuje nas na formularz kontaktowy wymagający podanie danych osobowych. 

Podsumowując mamy teoretycznie 4,05%, ale tylko w teorii gdyż opłaty za wymagane konto uszczuplą nas zysk, który w efekcie spadnie poniżej 4%. Gdy zakładałem lokatę w 2012, opłata za konto wynosiła 7 zł. Mnożąc to przez 24 miesięcy otrzymamy znaczne uszczuplenie zysku.

Kto dowie się o tym w trakcie trwania lokaty i zdecyduje się ostatecznie na jej zerwanie. spotka się z niemiłym faktem. Nie dostanie żadnych odsetek, gdyż zerwanie lokaty w dowolnym momencie nawet w 20 miesiącu trwania skutkuje całkowitą utratą jakichkolwiek korzyści z założenia lokaty.

16 komentarzy:

 1. fm bank zmienił nazwę na biz bank, rozesłał klientom informacje wklejam:

  "W dniu 9 czerwca 2014 roku nazwa handlowa FM Bank zostanie zastąpiona przez nazwę handlową BIZ Bank. W związku z wprowadzeniem nowej nazwy handlowej, zmienią się nazwy, jakimi są opatrzone oddziały banku z FM Bank na BIZ Bank. Lokalizacja oraz godziny otwarcia oddziałów Banku nie ulegają zmianie.

  ....

  Wyjaśniamy, że nowelizacja tych regulacji zawiera zmiany o charakterze formalnym, będące konsekwencją wdrożenia nowej nazwy handlowej i nie wprowadza żadnych zmian merytorycznych. Wszystkie regulacje w dotychczasowej oraz nowej wersji dostępne są na stronie www.bizbank.pl.

  Jeśli jesteście Państwo zainteresowani założeniem nowej lokaty online bez warunku otwarcia konta w FM Banku PBP S.A., będą mogli to Państwo zrobić w nowym Sklepie Lokat FM Banku PBP S.A. na stronie www.fmbankpbp.pl lub www.smartlokaty.pl.

  Oprocentowanie depozytu wynosi:
  SMART Lokata na okres 3 miesięcy – 3,5%
  SMART Lokata na okres 4 miesięcy – 3,6%
  SMART Lokata na okres 6 miesięcy – 3,8%

  Aby uzyskać jeszcze atrakcyjniejsze oprocentowanie – wyższe o 0,1 p.p., zapraszamy do oddziałów BIZ Banku w celu założenia atrakcyjnych lokat wraz z bezpłatnym rachunkiem oszczędnościowym."

  OdpowiedzUsuń
 2. poczytajcie forum catalyst na temat obligacji korporacyjnych, nie jest tak różowo jak napisał polcan.... :

  http://www.stockwatch.pl/forum/tematy-35_Notowane-instrumenty.aspx

  OdpowiedzUsuń
 3. Fm Bank to od dzisiaj BIZ Bank :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeszcze się nie zdarzyło, aby ktoś ujrzał 1 złotówkę z zabezpieczenia obligacji - gdzie firmie się powinęła noga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Duby smalone prawicie, Panie Anonimowy, ot co!
   Mnie się udało odzyskać.

   Usuń
 5. "Kto jeszcze nie ma smartfona potrzebnego do instalacji odpowiedniego oprogramowania, musi szukać zwykłych tradycyjnych lokat."

  Nie wystarczy jakiś emulator?

  "nawet jeśli EBC zdecydowało się w ubiegłym roku na historyczny ruch dotyczących ujemnych stóp procentowych"

  W zeszłym tygodniu;)

  OdpowiedzUsuń
 6. co za beznadziejna strona tego bizbanku całego

  OdpowiedzUsuń
 7. polcan -->
  jaki jest sens pisać o lokacie 24M na 4,05% i to na stopę stałą, skoro SK Bank daje na 2 lata 5,20% na stopę zmienną opartą o WIBID.
  Biorąc pod uwagę możliwy wzrost stawek WIBOR/WIBID i fakt, że WIBID szoruje dupą po parkiecie może być tylko lepiej :)

  tak na marginesie SK na 3 lata daje 6%, a do niedawna dawał 6,6% :)

  zdezintegrowany

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałeś artykuł? Dlatego, że 4,05% w FM/BIZ jest tylko na papierku. Tematem nie jest lokata, a nabieranie klientów którzy są przyzwyczajeni do traktowania oprocentowania jako wyroczni. Stąd podtytuł dlaczego nie należy ufać bankom.

   Usuń
 8. Inteligo ma ciekawą propozycję zarobienia kilku złotych. Wystarczy założyć konto z polecenia, do zgarnięcia jest 100 zł dla poleconego i 50 zł dla polecającego.

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Polcan, może nie byłoby tyle goryczy w tym artykule, gdybyś spróbował przeczytać kartę produtku lokaty drużonowej.. Nikt nie obiecał tam 4% i w sumie każdy, kto chociaż trochę zna się na finansach/ ma lokaty, był w stanie ocenić warunki lokaty. To normalny marketing a nie obietnice bez pokrycia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Goryczy nie ma, gdyż wiadomo było od początku, że stoimy na straconej pozycji. Ludzie się jednak podniecają wyścigiem i wierzą, że meta jest blisko.

   Minimum bloga jest od dłuższego czasu ustawione na 4% i wszystko co jest poniżej uważane jest tutaj za niegodne uwagi. Lokata drużynowa tego warunku nie spełniła, więc zasługuje na stosowną krytykę.

   Usuń
 10. Tak, tak promujcie ryzykowane obligacje korporacyjne, już sporo osób popłynęło na nich.... jutro możesz to być Ty....

  OdpowiedzUsuń
 11. Zyski z bankami nigdy na kolana nie powalają za to przy kredytach branych w tych instytucjach może się stać realne powalenie na łopatki :)

  OdpowiedzUsuń
 12. polcan czy mógłbyś ogarnąć loakte w ideabank dostępną tylko "w kuluarach" od 10 czerwca niemieccy giganci 5.5% na 3 miesiące

  linki
  http://www.ideabank.pl/ideabank2/doc/KP_Lokata_5_5_proc.pdf
  http://www.ideabank.pl/ideabank2/doc/Warunki_Lokaty_Strukturyzowanej_Niemieccy_Giganci_VII.pdf

  w drugim linku martwi mnie
  "Opłata Administracyjna: 4,5% - 7,5% Kwoty Lokaty
  Opłata pobierana w Dniu Otwarcia Lokaty, ostateczna wartość Opłaty
  podana zostanie w Potwierdzeniu Otwarcia Lokaty Strukturyzowanej
  Pobrana Opłata Administracyjna nie wpływa na Gwarancję
  Kapitału w Dniu Zamknięcia Lokaty "

  czyli znowu oszustwo na niby 5.5% ? :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niemieckich gigantów omawiałem już w lutym. To powracająca ciągle oferta jak w ubiegłym roku Lokata Idealna. Artykuł wywołał burzliwą dyskusję i spore sprzeczności w podejściu do produktu.

   Ze względu na niezrozumienie wielu czytelników nie zamierzam publikować aktualizacji. Raz wystarczy:
   http://moneyafterhours.blogspot.com/2014/02/lokata-na-550-w-idea-bank-czyli-kiedy.html

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...