środa, 11 czerwca 2014

Lokata Ekstra na 4% w Meritum nie dla każdego


Kolejny bank oferuje 4% i jest to nie kto inny jak Meritum, który w ubiegłym roku przez całe drugiej półrocze gwarantował taka stawkę na swoich kontach oszczędnościowych. Obietnice złożone wiosna ubiegłego roku musiały bank drogo kosztować, skoro w tym roku wszystko poleciało szybko w dół.

Całe pierwsze półrocze 2014 w Meritum nie było praktycznie nic ciekawego. Jedyne o czym pisałem to marna Bilokata, która z atrakcyjnym depozytem nie ma nic wspólnego, za to z czystą marketingową ściemą jak najbardziej.

Ale wiosną tego roku pojawiło się wiele lokat oprocentowanych na 4%. neoBANK, Getin online, BZ WBK, Millennium, a ostatnio nawet mBank rozpychają się czwórką. Od wczoraj taka czwórkę zobaczyliśmy także w Meritum.

Ale za minimum sto tysięcy złotych Źródło: meritum

Rzecz dotyczy lansowanych ostatnio Lokat Extra. W czerwcowym rankingu lokat Meritum oferował na kwartalnej lokacie Ekstra zaledwie 3.70%, co dało mu 9 pozycję. Mierna bilokata z reklamowanym 5% wylądowało ostatecznie na 16 miejscu ze względu na wlokący się w ogonie 3%.

Teraz mamy 4% ale niestety nie dla każdego. Bank życzy sobie bowiem 100 tysięcy złotych jako minimum! Reklama zawiera podtytuł bez dodatkowych warunków, co jest pewnie konsekwencją współpracy z Expanderem, gdzie dodatkowe warunki w postaci struktur doprowadzają klientów do białej gorączki.

Rzadko się zdarza by na lokacie kwotą minimalną było sto tysięcy. To raczej domena stajni Czarneckiego, gdzie lokaty za sto czy dwieście tysięcy są praktycznie normą a rekordem jaki odnotowaliśmy na blogu była lokata za... 6 milionów:) Była ta sławna już lokata z harleyem o której pisałem tutaj.

Wracając do Meritum, jakby zaporowa kwota na wejściu to był zbyt łagodny warunek, bank żąda by były to nowe środki! Za datę graniczną wybrano 28 maja, więc kto miał jakieś środki czy na ror, na koncie oszczędnościowym czy jakiejś lokacie musi wysupłać Ekstra środki na ekstra lokatę. 

Ci co dotąd narzekali, że wszelakie lokaty mobilne mają ograniczenie do 10.000 zł teraz mogą sobie zaszaleć. I to na taki sam okres bowiem Lokata Ekstra potrwa zaledwie kwartał. Czekamy na kolejne banki, które dobiją do minimum bloga.

20 komentarzy:

 1. W TOiP piszą, że bank sprawdzi nadwyżkę po 14 dniach od wpłaty. Czyli kiedy trzeba mieć nadwyżkę?
  1) tylko w momencie założenia lokaty
  2) aż do sprawdzenia przez bank
  3) przez cały okres trwania lokaty?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Porówna środki względem 28 maja.

   Usuń
  2. Porównują z 28 maja, ale kiedy trzeba mieć nadwyżkę?
   Załóżmy że od 28 maja do dziś mam na ROR 50tys, jutro chciałbym założyć lokatę na 100tys, więc dopłacam 100tys nowych środków.

   Pytanie: kiedy będę mógł wypłacić 50tys z ROR?
   1) dzień po założeniu lokaty
   2) po tym jak bank sprawdzi nazdyżkę (po 14 dniach)
   3) po zakończeniu lokaty?

   Usuń
  3. Były już takie lokaty ze sprawdzeniem. Wtedy ja na wszelki wypadek utrzymywałem niezmienione saldo aż do dnia sprawdzenia (14 dni). I było dobrze. Tak więc na pewno nie ma potrzeby blokować pozostałych środków aż do dnia zakończenia lokaty. Być może tu wystarczy mieć nadwyżkę względem 28 maja tylko w dniu założenia, ale tego wolałbym nie testować na własnych oszczędnościach :) .

   Usuń
 2. "Ci co dotąd narzekali, że wszelakie lokaty mobilne mają ograniczenie do 10.000 zł teraz mogą sobie zaszaleć."

  No nie bardzo bo mi trochę do 100tys brakuje. A sobie nie wytrzasnę. Trochę przegięli, takie od 50-75 było by ok. Pozostaje marne 3.7% lub szukać gdzie indziej (co pewnie nastąpi bo nawet w Idea można ustrzelić 3.85%).

  PS. Bo to tak jest, jak się kiedyś miał 20 to były ograniczenia do ok. 15tys bo belka, jak się miało 40, to dobre warunki bywały od 50, jak się ma 60-70 to oferują do 10tys, a jak masz 70-90 to chcą 100tys. Pewnie gdy będzie 100tys będą dobre oferty od 200-250tys...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zamiast 3.7% możesz skorzystać z oferty BizBank.
   Daje 3,80% na pół roku. Po założeniu konta można dostać 3,90% na taki sam okres. Kwota graniczna nie powinna być zmartwieniem.

   Usuń
 3. Będzie jakaś recenzja nowego banku smart? Ponoć daje konto oszczędnościowe na 4%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że będzie i to już jutro.

   Usuń
  2. I się sprawdziło polcan pamiętasz o SamboBanku w "nazwie tylko jedna litera się zgadza", czyli SmartBank, konto oszczędnościowe 4% w przyszłości lokaty takie jak wcześniej były powiedziane :)

   Usuń
  3. Jasne, że pamiętam. Niektórzy do dziś szukają poprawnego linku...

   Teraz trzeba wykrakać kolejny bank...:)
   Ma ktoś jakąś propozycję?;)

   Usuń
 4. Inflacja spowodowała, że dzisiejsze 100 tys. PLN to jak 60 tys. przed 10 laty. Sądzę, że dzisiaj dla wielu ludzi 100 tys. nie stanowi problemu. Wybierając na rynku najlepsze lokaty i wykorzystując procent składany, w 10 lat można podwoić kapitał. Nie każdy zarabia płacę minimalną.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Inflacja spowodowała, że dzisiejsze 100 tys. PLN to jak 60 tys. przed 10 laty."
   Szybko obalę bo nie lubię takich wypocin. W 2000r mogłem kupić za 60tys, 20 komputerów z monitorem 17", dziś za 100tys mogę kupić 50 komputerów z monitorem 22". W 2002r mogłem kupić 46 konsol PS2, dziś za 100tys mogę zakupić 166 konsol PS3. Dlatego inflację licz dla swojego koszyka.

   "Sądzę, że dzisiaj dla wielu ludzi 100 tys. nie stanowi problemu".
   A dla Pana? Bo dla mnie stanowi, i dla wszystkich moich znajomych i rodziny stanowi...

   "Wybierając na rynku najlepsze lokaty i wykorzystując procent składany, w 10 lat można podwoić kapitał." A powinno się w 5. Jeśli będą oferować 3.7-4% to się nie podwoi nawet w 15. Poza tym najpierw trzeba ten kapitał mieć, a żeby mieć trzeba odłożyć, tak lekko po tysiąc na miesiąc przy średniej krajowej (czy minimalnej i życiu u kogoś na garnuszku) to ponad 8 lat zajmuje.

   "Nie każdy zarabia płacę minimalną."
   Nie każdy też oszczędza z minimum tysiąc miesięcznie...

   Sądzę, że nie miał Pan 60tys ani 10lat temu ani nie ma dziś 100tys. Ale teoretykiem każdy może być. A komentarz zabrzmiał tak jak by bankster pisał. Jak tak łatwo mieć to czemu Pan nie ma miliona przecież wystarczyło mieć 10lat temu pół bańki!

   Usuń
  2. 1) Ciekawe, że biedny Pan inflację liczy tylko w stosunku do elektroniki, a przecież powinien do takich dóbr, które dotyczą jego segmentu. Co ubogiemu po 166 konsolach? :)

   2) i 5) Nie mam miliona bo 10 lat temu miałem 200 kPLN, więc dziś obracam się w okolicach 390 kPLN. Dla mnie ostatnia Lokata Extra w Meritum nie stanowi problemu.

   3) Na lokatach dziś jest 4%, kilkanaście miesięcy temu było 6%, a kilkanaście lat temu nawet 10%. Oczywiście, realny wzrost wartości kapitału (mimo takiego oprocentowania) to inna bajka bo inflacja była wysoka, ale fizycznie kapitał można było podwoić, co też uczyniłem.

   4) Każdy patrzy przez pryzmat własnych możliwości.
   To fakt, że jako typowi przedstawiciele ludu pracującego, nie odłoży Pan lub Pana rodzina nawet 1000 zł miesięcznie, natomiast nie obciążeni gromadką dzieci pracownicy wyższego szczebla dochodowego, zrobią to z pewnością. Będąc w wieku dojrzałym, nie miałbym tych pieniędzy gdybym tego nie robił.

   Notabene sądzę, że przemawia przez Pana frustracja.

   Usuń
  3. @Anonimowy12 czerwca 2014 13:42,

   Już odpowiadam,
   1) Nie można z góry zakładać inflacji na 3 czy 20%. Każdy ma swoją. Jak ktoś chce kupić mieszkanie to nic go nie obchodzi ile kosztuje po 10 latach mleko jeśli mieszkania by staniały w jego regionie. A to był tylko przykład. Często lepiej mieć 40tys teraz niż nic i 20tys wydane 10lat temu.
   2) Nie mam 100tys bo 10lat temu kończyłem gimnazjum. Za to za 2-3 lata będę mieć magiczne 100, ale czuję, że wymagania wzrosną.
   3) Ja go w tym czasie dopiero budowałem.
   4) Mając 25lat ciężko mieć 100tys na lokatę nie sądzi Pan? Poza tym nie znam nikogo kto tyle ma w moim otoczeniu w obojętnie jakim wieku.

   Usuń
  4. "Notabene sądzę, że przemawia przez Pana frustracja."

   Oczywiście. Bo mimo, iż nie znam takich osobiście co mają 100tys na lokatę, to znam osobiście oraz z czytania i słyszenia osoby którym:
   - rodzice kupili mieszkanie a oni zamieszkali lub sprzedali
   - rodzice dali ok. 100tys lub nawet 200-300tys kapitału
   - rodzice sfinansowali dobre studia dzienne i utrzymanie w drogom mieście po 1-3tys miesięcznie
   - rodzice kupili samochód za 75tys
   - rodzice sfinansowali ślub za 25tys
   A czasmi kilka lub wszystko na raz. I potem tacy wszystko spieniężyli i grają lepszych robiąc za 1300 netto na opłaty i mając ok. 0,5mln majątku (lub w dobrej robocie po tych studiach za kasę rodziców).

   Nawet jeśli sam do tego doszedłeś to trochę pokory bo jednak odłożyć samemu przez +- nawet tylko 10lat takie miesiąc w miesiąc 50-90% wypłaty to jest wysiłek, poświęcenie a nie chop siup. Wiem bo sam mam wieloletnią praktykę w budowaniu kapitału.

   Usuń
 5. Nie ma się czym podniecać, szał pał od 100tys 3.7 a 4% to po 3M 60zł netto więcej...

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie rozumiem tego zapisu: "Nadwyżką („nowymi środkami") nie są środki pieniężne przelewane z rachunków prowadzonych na rzecz współmałżonków i pełnomocników do rachunków klientów otwierających Lokatę Extra." Czyli co? Z innego banku mogę przelać wymaganą "nadwyżkę" pod warunkiem, że mam tam konto indywidualne a nie wspólne? Jaki jest sens takiego zapisu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zastrzeżenie dotyczy tylko rachunków w Meritum.

   Usuń
 7. 4) Każdy patrzy przez pryzmat własnych możliwości.
  To fakt, że jako typowi przedstawiciele ludu pracującego, nie odłoży Pan lub Pana rodzina nawet 1000 zł miesięcznie, natomiast nie obciążeni gromadką dzieci pracownicy wyższego szczebla dochodowego, zrobią to z pewnością. Będąc w wieku dojrzałym, nie miałbym tych pieniędzy gdybym tego nie robił.
  Ja mam gromadke dzieci i jestem pracownikiem dolnego szczebla i daje rade odłożyć niezłą sumę na kilka lokat w meritum liczy się zaradność

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...