piątek, 19 września 2014

5,00% na Lokacie na koniec lata czyli jak mamić nieszczerym zyskiem


Idea bank bez wątpienia najbardziej dba o różnorodną i często zmienianą ofertę lokat. Niestety chociaż dwoi się i troi, trudno tutaj znaleźć coś godnego uwagi. Ostatnie propozycje typu lokata rynkowa, bardziej zresztą upodabnia się do mocno odchudzonej obligacji aniżeli lokaty.

Najnowsza propozycja aż kłuje w oczy. Mamy bowiem aż 5,00% z hasłem NA KONIEC LATA. Co więcej depozyt ma trwać przez 4 miesiące i występuje bezpośrednio, pod sztandarową lokatą Happy z 5% na 3 miesiące.

W tym momencie każdemu musi się zapalić czerwona lampka z napisem przekręt. Nie może przecież być tak, że bank zaoferuje na lokacie więcej niż na flagowym produkcie gwarantowanym tylko dla nowych. To wiemy od dawna i mamy zakodowane głęboko w głowie.

Hmm nic tylko brac w ciemno... Źródło: ideabank.pl

A więc coś tu musi ewidentnie śmierdzieć. Gdy po raz pierwszy zobaczyłem reklamę lokaty na koniec lata w sąsiedztwie lokaty happy, pomyślałem sobie oj Idea sama się wkopała. Dopłaca od niedawna do Lokaty happy 50 zł bonusu, uznała to za zbyt dużą premię i teraz mami lokatą na koniec lata.

To logiczne. Promocja lokaty happy z bonusem trwa aż do 5 października, jej popularność przerosła najśmielsze oczekiwania, i bank musi dopłacać do interesu. Trzeba zatem nowych klientów, nieświadomych fajnej promocji opisanej tutaj, przekierować na inną lokatę, która tylko teoretycznie da więcej zarobić bo 5% przez 4 miesiące.


...że niby co? wabik dla nowych daje mniej?...

Nic z tego. W praktyce bowiem lokata wcale nie daje zarobić 5% przez 4 miesiące, a jedynie przez... kilka dni, trwa bowiem tylko do końca kalendarzowego lata czyli 22 września. Od 23 września mamy jesień, a tego dnia oprocentowanie spadnie drastycznie do 3,70%.

A 3,70% to rejony do których przywykliśmy na przeróżnych lokatach nr 1, którym daleko do number one, drużynowych, które nigdy nie docierają do mety 4%, profesyjnych, gdzie panuje "selekcja idealna", rynkowych gdzie lokata zawiera liczne obwarowania zysku i wiele innych dziwolągów, którymi raczą nas marketingowcy, których robota jak widać polega na wymyślaniu haseł z niekończącego się serialu jak zbałamucić klienta.

Poprzedni akapit oczywiście celowo zawiera jedno zdanie wielokrotnie złożone. W końcu takie stają się lokaty idealne dla Idea banku. A nieidealne dla biednego Kowalskiego, który chciałby mieć uczciwą i przejrzystą ofertę a dostaje mącimózgowe hasła, które nadają się na skecz Monty Pythona.

...I wszytko jasne.

Na szczęście sprawę klaruje jeszcze ostatni krok przy zakładaniu lokaty. Tutaj widzimy bowiem to co jest najważniejsze, że ta lokata tak naprawdę daje zaledwie 3,70% z hakiem. Cóż w dobrym marketingu liczy się podobno dobre opakowanie, a nie co jest w środku, zaś dobry bajer to połowa sukcesu.

15 komentarzy:

 1. A propos IdeaBanku, znowu nie wypłacili PingPonga, a jest już 9:22. Dodatkowo dzisiaj piątek, więc chyba chcą zatrzymać nasze pieniądze na weekend?

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie od dziś wiadomo że marketingowcy to niezłe sk..sny. Znów nabiorą pewno kogoś na ten numer.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja tam uważam, że obrazek, który podpisałeś "...i wszystko jasne" nadal nic nie wyjaśnia. Takie graficzne rozmieszczenie informacji sugeruje, że mamy do czynienia z dwiema lokatami 4M: pierwszą możemy założyć do 22wrz, drugą - po 23wrz.
  Informacja: 4M powinna być zamieszczona tylko raz - po środku. Wtedy byłoby to nieco bardziej czytelne, ale przecież nie o to chodzi...
  Kiedyś mówiło się "pewne jak w banku", teraz w banku pewne jest tylko to, że będą próbowali nabić cię w butelkę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Heh, czy zawsze musi być tak, że każda próba ulokowania oszczędności musi wyglądać jak polowanie z dzidą w dżungli: mnóstwo pułapek, ślepych zaułków i zagrożeń tylko po to by capnąć jakiegoś królika (bo na nic większego nie mamy szans)? Co trzeba zrobić, żeby "instytucje zaufania publicznego" przestały nas w końcu próbować .... na każdym kroku? A może w końcu trzeba zmienić definicję w wiki: ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Bank ) albo ograniczyć prawo do używania nazwy własnej "bank"?

  OdpowiedzUsuń
 5. Banki ściemniają.. trzeba uważać żeby się nie dać złapać

  OdpowiedzUsuń
 6. PingPong oddał wreszcie pieniądze, ale dodzwonić się do nich... czekałem 20 minut na połączenie. Tak działa IdeaBank. Proponowałbym szefostwu przenieść wymyślaczy dziwnych lokat do obsługi telefonicznej, to może by trochę znormalnieli. PS: Zamieściłem w komentarzach pod "Aktualizacją rankingu lokat" na PP3 informację o lokacie 2m na 3.8% w Meritum. Prawie bez haczyków.

  YKS.

  OdpowiedzUsuń
 7. Lokata już zniknęła z bankowości, jest tylko na stronie banku.
  Na żółto jest teraz bestseller na 3 miechy za 3.7%

  OdpowiedzUsuń
 8. No bo jak tępy motłoch nie rozumie, że na rynku jest 3,6-3,9% a każdy dalej chce 5% to macie ..... to jest powód. Wszyscy chcą 4-5% ale nie rozumieją dlaczego nie ma. Ta oferta to jest beka z idiotów po prostu.

  OdpowiedzUsuń
 9. takiej zenującej zagrywki to juz dawno nie widziałam

  OdpowiedzUsuń
 10. Ta zagrywka przypomina trochę trick stosowany w supermarketach, gdzie podaje się błędne ceny produktów, a zmylony klient przy kasie macha ręką i godzi się na stratę. Choć tam to jest skuteczniejsze, no i zabronione...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobieństwo jest tylko podobne. W Idea banku nie masz nic do gadania i jak wpadniesz to albo godzisz się na niższy zysk, albo zrywasz lokatę i masz nauczkę.

   Natomiast w marketach ten trick łatwo przekuć na własny zysk, że w efekcie to market dopłaci za to oszustwo, ale to już temat na odrębny artykuł. Rzecz jasna na PP3:)

   Usuń
 11. a kij im w plecy, zrywam lokatę i zabieram pieniądze z tego banku.
  to jest oszustwo po prostu..

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja od wielu lat jestem klientką getin banku i w sumie nigdy nie czułam się i nie zostałam oszukana.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mogę tylko pozazdrościć. Problemów tu nie brakuje, liczba oszukanych jest bardzo długa, a o ostatnich incydentach pisałem w poniedziałek:
   http://moneyafterhours.blogspot.com/2014/09/50-z-za-przelew-mobilny-w-getin-czyli.html

   Dla ciekawych sprawa się dziś wyjaśniła. Szczegóły już niebawem.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...