wtorek, 9 września 2014

Lokata z tabletem Samsung Galaxy Tab 3 Lite lub Philips Amio w Idea bank


Idea bank nie tylko oferuje świetną lokatę na 5,00% z bonusem 50 zł o czym pisałem wczoraj. Jest tutaj także odnowiona wersja lokaty z tabletem. Tablety są wciąż niezmiernie popularne, co widać po propozycjach Citibank czy Paribas.

Problem w przypadku innych banków jest taki, że nagroda nie jest gwarantowana. W ostatniej promocji Citi do zgarnięcia było 2000 tabletów, ale Citi tak przeciąga promocję, by nabrać 3000 chętnych i tysiąc z nich odprawić z kwitkiem.

Idea bank za to gwarantuje tableta. Pierwszą edycję tej akcji opisywaliśmy już dość dawno bo jeszcze w 2012. Pytanie co się zmieniło od tamtej pory. Jakie są warunki zdobycia nowego tableta Samsung Galaxy Tab 3 Lite.


Nie ma tutaj szczególnych warunków ograniczających dla uczestników jak dla nowych użytkowników czy coś w tym stylu. Masz kasę, możesz zakładać lokatę według zasady im więcej kasy, tym krótszy okres lokaty.

Niecierpliwi muszą mieć 58 tys Źródło: ideabank.pl


Z powyższej tabeli mogłoby się wydawać, że jak mamy 58.000 zł, to możemy założyć lokatę na trzy miesiące, co sugeruje skrót 3M. Niestety zapis jaki widzimy to 3M/12M, więc nie jest tak łatwo. Co oznacza taki zapis?

Liczy się niestety ten drugi zapis czyli 12M. Lokata przy wkładzie 58.000 zł trwać będzie dwanaście miesięcy. Przez te dwa miesiące lokata jest podzielona na dwa okresy:
I okres: miesiące 1-3 (3M) - oprocentowanie wynosi 0,10%
II okres: miesiące 4-12 (12M) - oprocentowanie wynosi 3,50%

I tak jest w każdym pozostałym przypadku. Zapis 6M/24M oznacza, że lokata przy wkładzie 29.000 zł będzie trwać 2 lata (24 Miesiące) przy czym w pierwszym okresie czyli przez pół roku (6 Miesięcy) oprocentowanie będzie wynosić 0,10%, zaś przez kolejne 18 miesięcy (7-24) 3,50%.

Oczywiście fakt podziału na dwa okresy powoduje, że oprocentowanie się zmniejszy. W końcu 0,10% to śmieszne oprocentowanie jakie można spotkać na kontach osobistych, a nie na lokacie. 

Spójrzmy na ostatni wariant. Niby mamy tutaj tablet za założenie lokaty, na której wymagany wkład wynosi zaledwie 4000 zł, ale za to blokujemy środki aż na 5 lat! Przez pierwsze 3 lata lokata ta oprocentowana będzie na zaledwie 0,10%!, zaś kolejne 2 lata oprocentowanie wyniesie 3,50%.

Liczy się zatem oprocentowanie średnie. Idea podaje, że oprocentowanie średnie wynosi od zaledwie 1,46% do 2,65% w zależności od wariantu. A więc niby mamy tablet za darmo, ale tak naprawdę za darmo on nie jest. Tracimy na lepszych lokatach, które moglibyśmy założyć w analogicznym okresie.

Na Philipsa niecierpliwym wystarczy już 45000 zł

Do wyboru jest jeszcze inny tablet firmy Philips. Jego wartość rynkowa jest o 100 zł tańsza od Samsunga i wynosi 400 zł. Należy jednak pamiętać, że w przypadku odstąpienia od lokaty w pierwszym okresie trwania depozytu, bank zażąda sobie zwrotu kasy za wybrany przez nas tablet.

Czy to dobra oferta? Trudno powiedzieć. Być może za 3 lata oprocentowanie 3,50% będzie uznawane za super wysokie, ale wtedy tablet będzie raczej zaliczany do archaicznych urządzeń, które zastąpią następne generacje. W końcu w IT 5 lat to szmat czasu.

Ciąg dalszy: Ile można stracić zakładając lokatę z tabletem w Idea bank

6 komentarzy:

 1. Faktycznie słaba oferta IB, już lepiej zakładać kolejne konta Tanie Zakupy na członków rodziny i mieć 40 z tego od konta.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla kwoty 58000 średnie oprocentowanie roczne brutto wyniesie 2,82% (3,525% dla 15 m-cy).
  Dla konkurencyjnej lokaty rocznej 4,5% (5,625% dla 15 m-cy) i po odjęciu "belki" zarobimy 1000zł netto więcej.
  Nie opłaca się. Trzeba tylko policzyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla kwoty 58.000 zł otrzymasz najwyższe oprocentowanie 2,65% o którym wspomniałem w artykule. Jutro szczegółowe obliczenia dla wszystkich wariantów z omówieniem.
   Planowałem to zrobić dziś na PP3, ale tam opisuję bardzo dobrą ofertę obligacji, stąd na drugą część artykułu trzeba poczekać do jutra.

   Usuń
 3. Ja rozumiem parcie na kasę z poleceń. Wiele osób po 50zł... i zbiera się sporo tysięcy, lecz po twoim blogu spodziewał bym się informacji jak samemu wyciągnąć 50zł za polecenie samego siebie (ewentualnie znajomych czy rodziny) + 50zł od IdeaBanku + odsetki. Drugą istotną sprawą jest fakt iż to tylko dla nowych klientów, a każdy wyjadacz wisienek lub ktoś z jakimś wyczuwalnym kapitałem miał już IdeaBank...

  OdpowiedzUsuń
 4. A przypadkiem wpis 3/12 nie oznacza że można zerwać już po 3m (ma się na to do trzech dni po pierwszym trzy miesięcznym okresie).
  Wtedy ma tablet i 0,1 % od kwoty 45 tyś. Wpłacając te 45 tyś. na 3m i 3,5% mamy 411,08 zł po opłaceniu podatku. Widać że oferta taka jest średnio opłacalna bo taki tablet można kupić za 350 zł.
  No może dostaniemy jeszcze 11,75 za te 0,1 % :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy obliczeniach jakie przed chwilą zrobiłem dla wszystkich wariantów dla obu tabletów, okazuje się, że najbardziej optymalny jest wariant z 3M oraz 6M. Oba dają taki sam wynik 11,75 zł, ale gdyby tę kasę trzymać na koncie z 4%, a jest to dziś gwarantowane w kilku bankach, to otrzymamy za ten okres 469,80 zł.

   Zatem zysk wynosi 458,05. Gdyby posługiwać się wartością tableta podanego przez Idea bank, to niby jest to opłacalne.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...