środa, 10 września 2014

Ile można stracić zakładając lokatę z tabletem w Idea bankWczoraj omówiliśmy wstępnie lokatę, do której Idea bank, niby to z łaskawości swojej, dodaje tablety bez żadnych produktów. Potencjalni klienci dostają tylko tabelki zaprezentowane wczoraj, które przedstawiają możliwe warianty.

Problem w tym, że z tych tabelek nie da się odczytać które warianty są lepsze od innych. Wiemy tylko jaką kwotę możemy ulokować na jaki okres. I to niestety już wszystko. Jak sprawdzić, który wariant jest najbardziej optymalny?

To musimy już sobie sami policzyć. Niżej znajdziecie symulację zysków dla obu tabletów, oraz porównanie do kwot jakie uzyskalibyśmy, gdybyśmy tę samą kasę trzymali na koncie oprocentowanym na 4%. Wyniki mogą być zaskakujące:Niby fajna oferta bo bez dodatków Źródło: pl-pl.facebook.com

Podane wczoraj w tabelkach zapisy podwójne typu 3M/12M oznaczają nie tylko dwa okresy, dla których jest naliczane odmienne oprocentowanie: 0,10% dla pierwszych 3 miesięcy, a 3,50% przez kolejne 9 miesięcy. Oznacza one również możliwość zerwania lokaty, po pierwszym nieatrakcyjnym okresie.

Oczywiście jest tutaj dodatkowa pułapka. Klient ma bowiem na to tylko 3 dni robocze. Jeśli się spóźni i zerwie po 4 dniach, będzie musiał oddać kasę za sprzęt czyli 500 zł za Samsunga oraz 400 zł za Philipsa.

Przejdźmy jednak do konkretów, czyli ile tak naprawdę zarobimy na takiej lokacie, jeśli zdecydujemy się zerwać po pierwszym okresie? Zakładamy, że nie czekamy do końca trwania lokaty tylko zrywamy umowę tak szybko jak się da, korzystając z trzydniowej furtki.

1. Samsung Galaxy Tab 3 Lite
Niżej w tabeli zebrałem zyski dla każdego okresu, oraz analogiczne zyski dla osoby, która taką samą kasę trzymać będzie na 4% w dowolnym banku.

Porównanie zysków przy wyborze Samsunga Galaxy
Jak widzimy najbardziej opłacalne są dwa pierwsze okresy czyli kwartalny lub półroczny. Nietrudno policzyć, że wybierając lokatę, będziemy stratni aż 458,05 zł. Biorąc pod uwagę, że na chwilę obecną taki tablet można kupić nawet za 358 zł jak widzimy na poniższym obrazku, widzimy ile można stracić na jej założeniu.


A table kosztuje tylko... 359 zł Źródło: ceneo.pl


2 Philips Aimo
Kto zdecyduje się na wybór Philipsa, musi liczyć się z następującymi nikłymi zyskami:

Porównanie zysków dla wyborze Philipsa
Tutaj tylko pierwszy okres jest najbardziej opłacalny. Ale strata względem osoby, która wybierze konto lub lokatę oprocentowane na 4% wyniesie już tylko 355,39 zł.


Na koniec jako ciekawostkę zobaczymy jak wygląda średnie oprocentowanie, dla osób które będą chciały trzymać lokatę do samego końca. Być może gwarantowane 3,50% za rok, dwa czy trzy lata będą superstawkami?

Biorąc pod uwagę nadchodzące spadki stóp, jest to całkiem realny scenariusz. Wówczas nie zabraknie pewnie na blogu chwalących się "A ja to mam lokatę na 3,50% w marnym 2019:-)"

No ba, ale taki delikwent będzie się męczył z 0,10% przez pierwsze 3 lata. Jak zatem wygląda średnie oprocentowanie, dla całego okresu?
3M/12M - 2,65%
6M/24M - 2,65%
12M/48M - 2,65%
24M/48M - 1,80%
36M/60M - 1,46%
A więc układ pięcioletni jest najgorszy z możliwych.

6 komentarzy:

 1. Nie ma takiej opcji żeby stopy ciągle spadały jeżeli drukuje się pieniądze. To jest wbrew logice i zdrowemu rozsądkowi i w długim okresie po prostu niemożliwe.

  OdpowiedzUsuń
 2. Do Anonimowy z 08:40

  Chyba mieszkasz w jakiejś jaskini i jesteś wyjątkowo odporny na to co dzieje się od lat w największych gospodarkach świata. Ewentualnie to efekt tuskowej propagandy na "zielonej wyspie szczawiu"
  Słyszałeś może o tzw QE w USA? Otóż dzieje się tam dokładnie to co jest wg ciebie "wbrew logice i niemożliwe". Stopy spadają od 7 lat, FED drukuje kasę z prędkością światła a dolar i tak jest obecnie najmocniejszą walutą. Podobnie euro i polityka ECB; tutaj stopy są nawet ujemne nazywa się to "negative deposit facility interest rate".
  FX

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podoba mi się termin "zielona wyspa szczawiu". Może jeszcze coś o mirabelkach?

   Usuń
 3. Dziwi mnie, że autor nie wspomina nawet o tak istotnym punkcie w regulaminie:

  §3 pkt. 3
  "Uczestnik jest zobowiązany odprowadzić podatek dochodowy od otrzymanej Nagrody według zasad właściwych dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. W celu umożliwienia odprowadzenia podatku Organizator przekaże Uczestnikowi PIT-8C w terminie do końca lutego w następnym roku po dacie otrzymania Nagrody."

  OdpowiedzUsuń
 4. Polcan, wiesz może co to za nowa lokata "wiborowa" znana jako rynkowa w Idealnym?
  Kolejna z tych tzw. na korzyść banku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak mówi sama nazwa jest to lokata oparta o wskaźnik WIBOR. Na dzień dzisiejszy wskaźnik ten wskazuje on 2,50%.

   Idea dodaje do wskaźnika marżę w wysokości 1pp czyli w sumie lokata daje zaledwie 3,50% czyli szkoda czasu na takie ochłapy.

   Idea robi sprytny wybieg oferując przyszłe zgniłe jabłka. Oprocentowanie lokaty ma być uzależnione od stawki wskaźnika za kwartał. Taka a la struktura, która posiada ograniczenie zysku do 3,75%. Nic ciekawego.

   Dla niezorientowanych, warto przypomnieć o lokatach Wybitnych. Te są oparte o gorszy wskaźnik WIBID. Ale to coś dla lokatników, a nie dla optymalizotorów.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...