środa, 28 stycznia 2015

3,80% na lokacie w TMUBie czyli jaki ma być rozmiar piaskownicy


Obligacje, omawiane tutaj w poniedziałek, w ofercie pierwotnej oferują na chwilę obecną dwu-trzykrotnie wyższy zysk aniżeli lokaty, nawet te najbardziej wyselekcjonowane i opisywane na FpG. Ale tematyce obligacji poświęcone są przede wszystkim blogi PP3 oraz Arkana Obligacji.

Tutaj taka tematyka może się pojawiać się tylko od czasu do czasu i raczej w kontekście łopatologicznym. FpG pozostanie blogiem po godzinach, gdzie nie trzeba się głowić co to jest kowenant, zastaw rejestrowy czy inne zawiłości. Ma być prosto łatwo i przyjemnie jak po godzinach.

Po to zresztą jest podział na różne blogi. Kogo znudzą łatwe tematy i poczuje, że potrzebuje czegoś poważniejszego, może zaglądać na cięższe blogi. Tutaj zaś trzeba zaś kolejny raz zastanowić się co dalej, skoro 4,00% to oprocentowanie z którym trzeba się pożegnać.


Jeden z czytelników - Mateusz przysłał mi wydłubaną ofertę w T-Mobile, gdzie zagorzali fani lokat mogą sobie założyć lokatę na 3,80%. Okres wynosi 125 dni, a więc nieco ponad 4 miesiące. Bank co prawda nie reklamuje jej na stronie, ale można ją wyłapać w tabeli, którą prezentuję poniżej.


Schowana lokata wyróżniająca się dziś na rynku

Jak widać maksymalna kwota lokaty to 50.000 zł. To na pewno zdecydowanie lepiej niż wabiki. Ciekaw jestem czy lokata będzie w ofercie do 22 lutego. Ostatnie losy lepszych ofert pokazują, że ludzie szybko wyłapują to co najlepsze na rynku i to nie tylko w przypadku lokat ale także obligacji o czym dziś na PP3. W efekcie tak lokaty jak i obligacje są wycofywane przed czasem z oferty.

Dziś to niby dużo, ale już poniżej magicznej cyfry cztery. Pozostaje zatem pytanie czy warto takie oferty opisywać, innymi słowy czy obniżamy minimalny próg w poszukiwaniu najlepszych lokat, a jeśli tak, to ile nowy próg powinien wynosić - 3,50%

Wybór pozostawiam Wam czytelnikom. Pisanie o lokatach poniżej 4,00% wydaje mi się zabawką w piaskownicy, nad którą ciągle buczą i huczą koparki bankowe. Ich zadaniem ewidentnie jest ograniczać 4 metrowy plac zabaw do coraz mniejszych rozmiarów w pogoni za unijnymi ujemnymi stopami. 

Czy zatem nowy dolny limit w postaci 3,50% jest dobrym pomysłem? 
Czy też macie inne pomysły i propozycje?

33 komentarze:

 1. Szkoda że do 50k zł, czy taka lokatę można tylko jedną założyć?
  Jestem za obniżeniem do 3,5% szukania lokat :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem za obniżeniem progu poszukiwań ale obawiam się że będzie duży mętlik bo granica zbyt niska to również ogrom śmieciowych lokat.

  OdpowiedzUsuń
 3. 3,5% to raczej standardowa lokata, jest ich obecnie dużo. 3,6% można znaleźć np. w SK Banku i to już po dużej obniżce, więc ich zmienne oprocentowanie można traktować jako stałe. Myślę, że próg 3,7-3,8% byłby rozsądny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dla starych klientów tylko 2,9% max...

   Usuń
 4. Dziś 3,5% bez dodatkowych warunków też ze świecą trzeba szukać.

  OdpowiedzUsuń
 5. 3,4-3,5% w dobie historycznie niskich stóp procentowych to i tak okazja (tylko wszędzie nowe środki albo inne warunki -> aktywność w Getinie)

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę za na dzień dzisiejszy takim minimum to 3,0% ale netto czyli 3,70% brutto i takich lokat powinniśmy szukać rozszerzając także horyzont czasowy ich do 24m-cy Należałoby tez wyraźnie rozdzielać lokaty na pierwszy raz bo te jak sama nazwa wskazuje można tylko raz.

  OdpowiedzUsuń
 7. Pisz dalej Polcan. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. A jabym proponował wyszukiwania funduszy które przebijają proponowane parametry oprocentowań lokat w skali 3 miesiecy albo 6 - jest to forma inwestowania wygodniejsza
  Moja propozycja to Aviva fundusz obligacji dynamicznych -?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To trafiłeś w złe miejsce. Fundusze omijam szerokim łukiem, bez względu na to czego dotyczą.
   Jak wspomniałem od czasu do czasu może tu się pojawić gościnnie artykuł na temat obligacji ale takich "z krwi i kości", bez całego zaplecza haraczów na rzecz banksterów.

   Usuń
  2. Polcan -nie bądz tak uprzedzony do funduszy przy tak niskich stopach procentowych fundusze pienięzne osiągają te same stopy zwrotu co lokaty

   Usuń
  3. Doba ma tylko 24 godziny. Analizuję obligacje korporacyjne, które dają po 9-11% zysku, a ponieważ od kilku lat sprawdza się to doskonale, nie bardzo jakoś widzę sensu interesowania się funduszami, gdzie banksterzy zdzierają na opłatach i trzeba czekać na zwrot kasy kilka jałowych dni.

   Usuń
 9. Jest w bankowości internetowej? Już chyba nie opłacać mi się bedzie zrywać poprzedniej. Ale wyliczę i sprawdzę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam to samo, 3tyg temu zakładałem 3,4% na 50tys czy opłaca mi się zrywać i mieć 3.8%? Wydaje mi się, że nie :/

   Usuń
  2. co masz na myśli ze jet w bankowości internetowej -?

   Usuń
  3. T-Mobile to chyba dawny AliorSync no nie?

   Usuń
  4. Potwierdzam, lokata 125dni/3.8% jest dostępna z poziomu w bankowości internetowej T-Mobile Usługi Bankowe (po zalogowaniu) czyli dawnego AliorSync.

   Konto tam mam od początku bo przelewy natychmiastowe bardzo się przydają. Może Polcan przy kompie cały dzień siedzi to mu nie przeszkadza sprawdzić przelew 5-10h później ale ja albo sprawdzam od razu czy doszedł albo dopiero następnego dnia.

   Oczywiście jestem rozczarowany brakiem informacji w rankingu o tej lokacie. Niby tylko 30zł w plecy netto ale nie po to czytam takie blogi marnując swój czas często na komentowanie by być w plecy. Widać, że są one przyklejane a autor nawet nie fatyguje się by dokładnie sprawdzić inne oferty.

   Usuń
 10. Dlaczego TMobile na swojej stronie nie reklamuje tej lokaty 3,8% ani poprzedniej na 3,4%?
  Reklamowane jest "nawet 2,20% na lokacie w złotych" w zakładce oszczędności - lokata?
  Nawet na innych blogach też nie wspominają o tej lokacie

  OdpowiedzUsuń
 11. Precz z funduszami. Pieniężne dają więcej?? Odejmij sobie opłatę za wejście, wyjście, zarządzanie...
  Pisać, Polcan, pisać o lokatach 3,5+ %, świetna robota

  OdpowiedzUsuń
 12. Mozna założyć kilka lokat na 3,8% ale suma kwot wszystkich lokat nie może przekroczyć 50k zł

  OdpowiedzUsuń
 13. Zaczynam dopiero i chciałam się Was zapytać czym konkretnie się sugerować w wybraniu lokaty, oprócz oczywiście oprocentowania. Widzę, że macie po kilka lokat w różnych bankach. Poradzicie coś początkującej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W zasadzie tylko oprocentowaniem czyli zyskiem w zł ponad koszty jeśli chodzi o lokaty do półtora roku czasu. No i warto mieć 1-10% kapitału na koncie oszczędnościowym które ma najwięcej % na rynku.

   Kont warto mieć kilka bo raz w jednym banku raz w drugiem raz w trzecim jest najwięcej % dla nowych środków. Polecam trzymać Getin Online, Idea Bank (choćby nawet tylko sam dostęp www), Meritum i T-Mobile, ewentualnie też BGŻ Optima. A założyć je z polecenia lub z promocją (wpadnie dodatkowo 50-100 od każdego).

   Usuń
  2. Dziękuję, za odp. Konto też muszę zmienić bo jestem w BZWBK i on nie ma wcale dobrych warunków dla chcących oszczędzać.

   Usuń
  3. BZWBK bywały dobre lokaty raz do roku ale albo z wizytą w placówce albo jakieś kombinowanie ze smartfonem. Obecnie lepiej tam konto zamknąć.

   Usuń
  4. Ja dużą kasę by żyć z niej podzielił bym tak:
   70% do skbanku na 5.1% 36M
   20% wrzucałbym w lokaty 3M na 3,8-4%
   5% w inwestycje alternatywną długoterminową
   5% w dobre konto oszczędnościowe na 3-5%
   A jak ma się z czego żyć to można inwestować 20-95% :) ważna jest tylko duża dywersyfikacja.

   Usuń
  5. Za wszelkie sugestie jestem bardzo wdzięczna :) Dzięki :)

   Usuń
 14. Mimo, że czytam tego bloga od bardzo dawna i czasami coś tu skrobnę, uważam, w obecnej chwili głodowych stóp procentowych ustawianie jakiś poprzeczek punktów procentowych mija się z celem. Generalnie te ligi są bez sensu.
  Proponuję wprowadzić pierwszą ligę z z dziesięcioma najwyższymi lokatami, bez absolutnie żadnych haczyków typu wabik, ograniczenie, nowy klient, wizyta w oddziale, konto obowiązkowe itp. Z takiej ligi skorzysta 99% czytelników tego bloga, dla pozostałego 1% zrobić drugą ligę z urojeniami fantazji naszych banksterów 5% i wyższych. Zaoszczędzi to nam wszystkim sporo czasu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A według mnie jest dobrze. Byle tylko Polcan wszedł na stronę każdego banku i pobrał pdf z tabelą oprocentowania czyli rzetelnie odwalał swoją robotę.

   Usuń
  2. I dobrze mówisz bo 99% czytelników ma już dość opisywania śmiesznych ofert, szanujmy się, mam nadzieję że autor bloga to zrozumiał.

   Usuń
 15. Czy trzeba posiadać konto w tym banku?

  Patrząc na hasło reklamowe przy lokacie wydaje się, że nie.
  "T-Mobile lokatę można założyć w jednej z placówek T-Mobile Usługi Bankowe, za pośrednictwem konsultanta infolinii lub Wirtualnego Oddziału, a jeśli jesteś już naszym Klientem - w bankowości internetowej lub mobilnej."

  Czy ktoś zakładał tę lokatę w oddziale?

  OdpowiedzUsuń
 16. Już jest tylko 3,4%.

  OdpowiedzUsuń
 17. Kolega wyżej już mnie uprzedził jest już 3,4%, niewiele ale do rankingu się załapuję :)
  Pewnie dużo osób na 3,8% pozakładali lokat.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...