czwartek, 29 stycznia 2015

R-lokata z 3,50% leży na ulicy czyli młoty robiące w konia


Zadane wczoraj pytanie dotyczące minimum blogowego wywołało dyskusję. Kilka osób jak Zibi zaproponowało mocno restrykcyjne 3,70%, większość  jednak przyznało, że zaproponowana stawka 3,50% to rozsądne założenie.

Najbardziej zdziwiło mnie hasło: 
Dziś 3,5% bez dodatkowych warunków też ze świecą trzeba szukać.

No bez przesady. Jeżeli ktoś żyje Idea bankiem, to może mieć takie wrażenie. Ale ten bank pogrzebaliśmy w ubiegłym tygodniu i nie nabieramy się na ich nagonkę na pseudolokaty. 3,50% zaś póki co i to dla dość dużych kwot.

Testowo więc napiszemy o takiej ofercie. Jest ona u Raiffeisena. Aż dziw bierze, że to właśnie austriackie młoty mają je w ofercie. Ale dziś nie ma już zdecydowanego lidera wśród lokat. Raz króluje Credit Agricole, za chwilę Plus Bank, teraz mamy TMUBa omawianego wczoraj.

Jak widać patrzeć trzeba dookoła kto zaproponuje coś więcej, zamiast gapić się jakie to Kity Tygodnia wymyśla Bossa Bank.  Jeżeli tam hitami nazywa się lokaty na 3,00% oraz 2,70% to po prostu brak słów.

Owe raiffeisenowe  3,50% jest gwarantowane od 3.000 zł do 300.000 zł, więc górny limit powinien zadowolić większość fanów lokat. Czas trwania nie jest długi bo 3 miesiące, ale to w końcu najczęstszy okres dla promocyjnych lokat.

Żeby ie było za łatwo oferta obowiązuje dla nowych środków. Ale to wiadomo już na start, bo trudno znaleźć lepsze oferty bez tego warunku, który stał się już praktycznie normą. W przypadku klientów Raiffeisen, nowe środki są brane względem pierwszego dnia roboczego miesiąca.poprzedzającego miesiąc w którym otwarto lokatę.

Jest tutaj jedno ale. Lokata wymaga konta, a te w Reiffeisenie nie należą do łatwych. Nie jest przypadkiem, że nazywam ten bank młotami. Niedawno anonimowy zwrócił uwagę w komentarzach, że to nie młoty a końskie głowy, co widzimy niżej.

Źródło: faktopedia.pl

Tak naprawdę te skrzyżowane cosie symbolizują fragment dachu w starych spadzistych domach widziany z przodu, w którym belki nie kończą się w punkcie, a wychodzą nieznacznie w górę. Mają symbolizować bezpieczeństwo, które rzekomo bank zapewnia swoim klientom, biorąc jego finanse w ochrone. Tyle, że o te bezpieczeństwo musimy dbać sami bo bank i tak prędzej czy później wyjmie swoje młoty by obuchem ogłuszyć nieuważnych klientów.

Klient nasz Pan? Zależy gdzie, ale na pewno nie w banku.

28 komentarzy:

 1. Co Ty Polcanie chcesz od Raiffeisena?
  Od wielu lat mam w nim kartę kredytową ze zwrotem 1% i dobrym przelicznikiem operacji walutowych. Konto osobiste z kartą miałam lata temu, jak tylko wprowadzili opłatę za kartę, to zostałam przy samym darmowym koncie, dzięki któremu mogę założyć tę lokatę, o której piszesz. Oczywiście jej nie założę, bo 3,5% to nieco za mało. Natomiast mają lokatę mobilną na 4%, którą mam do lutego i zastanawiam się czy kolejną też uda się założyć.
  Ponarzekać w tym banku można na pewno na archaiczny system internetowy, ale już aplikacja mobilna jest niezła i umieszczam ją w połowie stawki wśród wszystkich banków,które mam w smartfonie. Do tego niedawno bardzo szybko uznano moją reklamację w placówce, więc obsługę też chwalę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozostałość chyba ze zniszczenia doskonałej oferty Polbanku, który był jednym z najlepszych na rynku.
   Opisywałem też kilka razy oferty, które były mierne na tle konkurencji.

   Dziś po cyrkach w Idea banku, ta oferta się nieco wyróżnia, więc napisałem o niej. I komu pasują warunki może sobie tutaj założyć lokatę.

   Usuń
 2. Proponuję przyjąć wskaźnik rentowności lokat na poziomie X = inflacja + 3%.

  Uważam że dla ciułaczy kapitału na mieszkanie czy samochód wskaźnik czystego zysku na poziomie 3% jest zadowalający.

  K.G.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zbieram by kupić mieszkanie i samochód z samych odsetek...

   zastanawia mnie jedno, ciekawe czy ci co nie zamknęli kont mocno oszczędzających nadal mają bodajże 4.25%?

   Usuń
 3. lokatę można założyć tylko w oddziale

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie rozumiem tej historii o „młotach” i „koniach” i braku bezpieczeństwa, bo bank „wyjmie swoje młoty i obuchem ogłuszy nieuważnych klientów”. Język obrazowy i dosadny, ale brak info o konkretnych zagrożeniach.
  Zakładałem jakiś czas temu konto w Raiffeisenpolbank (było przez jakiś czas 4% na koncie oszczędnościowym). Konto ROR jest bezproblemowe i bez opłat (wystarczy wybrać „Aktywne” bez karty). Pieniądze oprocentowały zgodnie z tabelą oprocentowania i powędrowały na inne lokaty/promocje.
  Teraz mogę znowu założyć lokatę na nowe środki na 3,5% i dodatkowo lokatę mobilną na 4% do 10000 zł też na 3 miesiące.
  Jak każdy bank i ten jest objęty gwarancją BFG do 100000 EUR. Osobiście te „młoty” mnie jeszcze nie dosięgły.
  Jeśli wiadomo o jakiś konkretnych zagrożeniach/pułapkach/haczykach, to chętnie się dowiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Młoty pozostały po decyzjach z początku 2012, kiedy trzeba się było ewakuować z Polbanku, bo Raiffeisen tu namieszał i to dość sporo. A do tego czasu Polbank był moim bankiem głównym.

   Być może od tej pory dużo się tutaj zmieniło na plus. A jak widzę z komentarzy do tego artykułu nie jest wcale tak źle.

   Usuń
 5. Niby 3,5%, ale jednak dodatkowe warunki są: nowe środki, wymagane konto.
  Lokaty poleciały nie tylko w Idea Banku.

  OdpowiedzUsuń
 6. 0,1% jest nie warte zachodu. W takim wypadku wolę ofertę Getin online: 3,4%, 6mc, 1000 zł - 1 mln zł, online bez "normalnego" konta, nie są wymagane nowe środki.

  Mam pytanie do osób, które zakładały lokatę mobilną w Getin online. Czy nadal są problemy z zakładaniem (pełno takich komentarzy)? Czy po zakończeniu się lokaty, można założyć kolejną lokatę mobilną? Aktualnie lokata ma 4% i max 10 000 zł, więc jeżeli można by ją zakładać co 2 miesiące, to byłaby to ciekawa opcja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W karcie produktu są niejasne informacje na ten temat. Raczej się tak nie da zrobić. Lokatę możesz założyć tylko jako odnawialną, ale odnawia się na gorszych warunkach. Po założeniu możesz zmienić na nieodnawialną, ale po zakończeniu nie będzie już dostępna nowa lokata 4%. Tak wynika z moich doświadczeń. O ile się nic nie zmieniło to tak wygląda.

   Usuń
  2. Pierwszą lokatę mobilną założyłem w styczniu 2014. Obecna jest moją piątą. Po prostu po zakończeniu lokaty po kilku/kilkunastu dniach pojawia się znów w systemie możliwość założenia. Niestety po połączeniu systemów Getin, na jednym loginie jest jedna lokata.

   Usuń
 7. Wczoraj założyłem 2 lokaty na 5 i 4,5% (odpowiednio do 10 i do 100k). Obie w Meritum, przy czym druga przez Expandera. Można więc wiele więcej. Co do Raiffeisena, można mieć też konto za darmo, wystarczą wpływy 10k miesięcznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasne, że można znaleźć lepsze oferty, o ile jest się nowym klientem. Po wykorzystaniu wszystkich wabików, zostają tylko oferty 3,X%.

   Usuń
  2. Nieprawda. Są lepsze banki, gdzie można z wabików skorzystać nie tylko raz, o czym pisałem
   http://moneyafterhours.blogspot.com/2015/01/5-na-lokacie-dla-kazdego-czyli-trick-na.html

   Za ten nieoczekiwany bonus Meritum widnieje na pierwszym miejscu w promocjach widocznych w lewym górnym rogu. Sam założyłem niedawno lokatę na 5% w Meritum, choć takiego wabika miałem jeszcze gdy dawał 8,50%.

   Usuń
  3. Obie oferty to z założenia wabiki tylko dla nowych klientów. W Meritum ta zamierzona lub niezamierzona przez bank „luka” w systemie informatycznym to raczej chyba jednorazowy wyjątek. Wabiki są często na małą kwotę, a po ich „zjedzeniu” jest się już starym klientem na całe życie. Na dłuższą metę chyba lepiej odpowiednio zarządzać saldami i wchodzić w promocje na „nowe środki”, z których można skorzystać od razu bez zamieszania z likwidacją i otwieraniem na nowo konta.
   W Raiffeisenpolbank darmowe jest też konto „Aktywne” założone bez karty. Nie ma żadnych opłat niezależnie od wysokości wpływów. Nie reklamują tego konta w ten sposób na swojej stronie, ale w praktyce tak to działa.

   Usuń
 8. Wrzucajcie do T-Mobile na 3.8% 50k póki można kto ma wolne środki bo ja się nieźle natrudziłem z dużo większymi by wyciągnąć średnio z portfela 3,73%. Według mnie więc 3.7-3.8% na całość to teraz dobra oferta a 3,5% dość średnia i jak piszą wyżej mało warta zachodu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Skąd wziąłeś te 4,5%??? Na stronie expandera jest max 3,1"
  http://www.expander.pl/inwestycje/lokaty/#tabs=2

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest na samej górze bloga, nad tytułem artykułu jest reklama tej lokaty. Chwilowo jej nie ma, ale niebawem powinna się znów pojawić.

   Usuń
 10. A co powiecie na lokatę oprocentowaną na 5,50% zmienne bez żadnych ograniczeń ...na 36m-cy czy 4,70% na 24 m-ce, czy 4,40% na 18m-cy, nie lepsze to niż skakanie po 2, 3 miesiące i szukanie w okolicach 3,5-4,0% z różnymi limitami i głupimi haczykami?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale masz oprocentowanie zmienne, czyli co - loterię?
   Jak się bankowi zachce, to może Ci obniżyć oprocentowanie? A jak wyjdziesz przed czasem, to tracisz odsetki, czy masz prawo wyjść z kapitałem i odsetkami, gdy obniżają oprocentowanie?
   Nie czytałem regulaminu, nie miałem nigdy lokaty ze zmiennym oprocentowaniem - może ktoś powie jak to jest?

   Usuń
 11. Zibi
  Takie oprocentowanie to chyba tylko w Skokach. Jak wiesz po tych historiach z Wołominem od kas trzeba trochę odpocząć aż sytuacja się wyklaruje. Jest co prawda BFG ale czas oczekiwania na środki, w przypadku upadłości kolejnej Kasy, może się jednak wydłużyć. Zwróć uwagę, że tak naprawdę to KNF nie podaje do wiadomości publicznej jaka jest sytuacja finansowa poszczególnych SKOK-ów tylko publikuje sprawozdania zbiorcze. Przed upadkiem Wołomin podawał świetne wyniki a komisarz wszystko to zakwestionował.
  Mam ten sam problem co TY ale wydaje się, że na ten moment nie ma wyjścia dla lokatowców. Ja po otrzymaniu środków z Wołomina zrobiłem następująco:
  - podzieliłem kasę / naprawdę niemałą/ na pół,
  -jedną część położyłem na rok na 4% / negocjowana w LB/ na 1 rok,
  - drugą część na krótko i średnioterminowe lokaty na 4- 4,5 % stałe,
  - część zostawiłem na koncie oszczędnościowym/ czekam na korektę na dolarze,żeby trochę kupić/ w międzyczasie pojawił się Ekspander i tam wrzuciłem ale po zakończeniu trzymam na $.
  Twoja propozycja, z mojego punktu widzenia, ma dwie wady:
  - czas- zamrożenie kasy na 1,5-3 lata to dla mnie za długo,
  - zmienne oprocentowanie/ od aktualnych stawek różnica wynosi
  0,5-2 % co jest mało aby ryzykować oprocentowanie zmienne, które może się drastycznie zmienić/ patrz 2014r. zmiana oprocentowania w SKOK POLSKA o kilka punktów procentowych.
  Część analityków/ np. TMS Brokers/ prognozuje podwyżkę stóp procentowych już pod koniec tego roku. Ja myślę, że to zdecydowanie za wcześnie ale w perspektywie 1,5 - 3 lat stopy na pewno się zmienią / oczywiście w górę/. Zwróć uwagę na fakt, że KNF dla SKOK-ów 5-krotnie podniosła składkę na BFG a z ich strony nie ma na razie żadnego odzewu. I sam nie wiem, maja kasę na składki i dlatego nie podnoszą oprocentowania?
  Czekają na kolejne obniżki stóp przez RPP aby z tego/ niższego/ pułapu zaproponować nowe oprocentowanie? Liczą na pomoc Kasy Krajowej? Rynek jest rozchwiany więc lepiej nie wchodzić w niepewne a długotrwałe zobowiązania. Macie jakieś inne propozycje ? Piszcie!
  Waldemar


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Opisywana oferta w SK Banku. Jeśli chodzi o oprocentowanie zmienne to jest regulamin który normuje zmiany oprocentowania tak przy zniżkach jak i przy podwyżkach Bank raczej pod tym względem OK (trzeba sobie przeczytać regulamin na stronie banku) Nie jest tak ze bank sobie może dowolnie zmieniać oprocentowanie ile i kiedy chce. Co do czasu lokat to juz każdy musi sam przemysleć czy może zamrażać kapitał na takie terminy.

   Usuń
 12. Chętnie skorzystałbym w z lokaty w Meritum na 5 %, jest tam jednak wymóg posiadania/założenia konta. Mnie konto w Meritum niepotrzebne, a już zwłaszcza kolejna karta. Czy to się daje jakoś obejść? Czy niechciane konto po założeniu lokaty można bez trudnu zlikwidować? Z góry dziękuję za odpowiedź i radę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Karty wcale nie musisz wyrabiać, a konto jest całkowicie bezproblemowe i darmowe. Gdyby tak nie było, nie zakładałbym n-ty raz tej lokaty:-)

   Usuń
  2. "5% w skali roku na 2 miesiące do 10 000 zł"

   W smartbanku 4,2% 2M różnica to 10,80zł mniej, ale nie trzeba potem zasuwać do placówki by zamknąć konto...

   Usuń
  3. Przy jednorazowym porównaniu, a załóż takich lokat więcej...

   Usuń
  4. I lataj po placówkach 15 lat dla 1tys zł więcej... (przy portfelu np. 0,5mln jakie to będzie mieć znaczenie?)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...