poniedziałek, 8 lutego 2016

Lokata Duet na 3,50% czyli szaleństwa stawek na lepszych lokatach


W ostatnim zestawieniu lokat z pierwszej ligi, prezentowanej jak zwykle na PP3, pojawiło się trochę nowości nieomawianych dotąd na tym blogu. Jedna z nich wyróżnia się w tłumie, więc zobaczymy dziś ile jest warta.

Jeden z czytelników napisał w piątek komentarzach:
A mnie ciekawi jedno. Dlaczego nikt się nie fascynuje lokatą w BS w Sztumie (i ma masę oddziałów w Polsce pólnocno-wschodniej). To jest bank, nie skok, ma pełne BFG. Chyba tylko dlatego nie ma zainteresowania, bo czytelników nie ma z tych rejonów? ;)

W zasadzie zainteresowany dostał od razu odpowiedź - bo ta lokata wymaga założenia konta. I to nie takiego do jakich przywykliśmy, lecz płatnego aż... 20 zł. W oddziale zresztą był czytelnik Łukasz i podzielił się wrażeniami.


No tak, dla banku nawet 0,20% to dużo

Bank Spółdzielczy na swojej stronie pokazuje oczywiście lokaty z jak najlepszej strony. Mamy tutaj aż 3,50% więc lokatę znajdziemy rzecz jasna w pierwszej lidze. Ale dziś 3,50% za friko nie dostaniemy, czego więc bank żąda w zamian


Bank na stronie podaje tylko tyle informacji

Podstawową rzecz czytelnicy już wyłapali: wymagany jest strasznie drogi ror. Co z tego, że mamy 3,50% na typowe dla wabika 3 miesiące, skoro za ten okres musimy zapłacić aż 60 zł!

Co więcej na stronie widzimy jedynie informację o kwocie minimalnej, nas tu jednak zwykle interesuje max. Czy jest pod korek BFG? I czy jest to oprocentowanie stałe czy zmienne. W końcu w drugim przypadku bank nawet na drugi dzień po założeniu przez nas lokaty może sobie obniżyć stawkę według własnego widzimisię.

To było zresztą celem wizyty Łukasza w oddziale. I dowiedział się, że owszem oprocentowanie jest stałe, czyli bank nie szykuje niespodzianek w trakcie trwania. Pozwala też na założenie wielu lokat, ale z ograniczeniem do 50.000 zł max

Z ciekawości policzmy ile zarobimy: mamy tu 2,83% netto, więc przy założeniu zakładania maksymalnych 50.000 zł po kwartale bank nam odda 353,75 zł. Z drugiej strony pobierze sobie za zupełnie nam niepotrzebny ror 60 zł, więc na czysto wyjdziemy 293,75 zł

Pytanie zatem ile wynosi realne oprocentowanie lokaty?

Proste przekształcenia matematyczne dają wynik 2,90% czyli nie aż tak źle jak się wydaje patrząc na 60 zł opłaty za ror. Pytanie jednak czy warto, skoro poza lokatą duet nie ma tutaj nic innego godnego uwagi, więc konto trzeba natychmiast zamknąć. A znając banki, to policzą sobie za 4 miesiące posiadania konta jeśli założymy lokatę np. 10 lutego i skończy się 10 maja. W końcu luty+marzec+kwiecień+maj = 4 miechy:(

Inna sprawa to do którego rankingu wstawiać taką lokatę? Reklamowane 3,50% kwalifikują ją do pierwszej ligi, gdzie dolna stawka to 3,00% Ale powyższa analiza degraduje ją do drugiej ligi, bowiem realnie dostajemy 2,90% lub jeszcze mniej jeśli opłata za ror wyniesie 80 zł. Niestety bez wizyty w oddziale tego się nie dowiemy...

Znacznie ciekawsza jest oferta w Eurobanku, gdzie mamy na start lokatę trzy razy lepszą ze stawką 3,00% z możliwością podkręcenia do 4% w przypadku jednego przelewu od pracodawcy. Omawiałem ją szczegółowo w ubiegły wtorek.

Tutaj założysz lokatę 3 razy lepszą do 4,00% w Eurobanku

Jeszcze lepsza oferta jest w Toyota bank. Tutaj realne oprocentowanie jest zdecydowanie wyższe od oferowanego, dzięki bonusowi jaki dostajemy na lokacie. Reklamowane jest 2,75% ale bonus w wysokości 50 zł lub nawet 100 zł podnosi oprocentowanie nawet do 6,40%.

Tutaj założysz lokatę na 6,40% w Toyota bank w ofercie specjalnej 

Podsumowując powyższe trzy przykłady widzimy, że coraz częściej realne oprocentowanie na lepszych lokatach jest szalenie różne od tego jaki przedstawiają go banki. 
 • BS w Sztumie zaniża stawkę o 0,60pp
 • Eurobank pozwala ją podnieść o 1pp, zaś 
 • Toyota podnosi stawkę dla każdego nawet o 3,65pp
A mówią, że nie ma prostszego produktu finansowego od lokaty...

26 komentarzy:

 1. Jak zwykle na pierwszy rzut oka propozycja godna uwagi jednakże trzeba pamiętać, że "diabeł" tkwi w szczegółach. BGŻ Optima zeszła z oprocentowaniem na 1,8%, więc i tak trzeba szukać alternatyw. Jakieś propozycje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkie środki zgromadzone na koncie oszczędnościowym w BGŻOptima są aktualnie oprocentowane na 1,8 proc. Niebawem zaoferujemy nowe promocyjne warunki, w tym bardzo atrakcyjne oprocentowanie na nowe środki.

   Zespół Prasowy BGŻOptima

   Usuń
  2. Zespół Prasowy BGŻOptima8 lutego 2016 12:55 - awaria została już usunięta? nie dochodzą przelewy do BGZ OPTIMA i i z BGZ OPTIMA

   Usuń
  3. Czyli już wiadomo BGŻ Optima 2,7% dla nowych środków.

   Usuń
 2. Skąd informacja o 1.8% w Optimie? Przecież o 9:45 nie ma jeszcze AKTUALNEJ tabeli oprocentowania! To kompromituje ten bank...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obniżyli do 1,8%, potwierdzam

   Usuń
  2. Na zewnątrz tego nie widać, dalej jest stara stawka.

   Usuń
  3. W systemie faktycznie jest 1,8%. Na tę chwilę to raczej nie obniżka, bo standardowe oprocentowanie to przecież 1,5%, a nie ma nic narazie na temat oprocentowania promocyjnego.

   Usuń
  4. Aktualne oprocentowanie wynosi 1,8 proc. Niebawem zaoferujemy nowe promocyjne warunki, w tym bardzo atrakcyjne oprocentowanie na nowe środki.
   Zespół Prasowy BGŻOptima

   Usuń
 3. Na KO po 05.02.2016 jest tylko 1,5%

  OdpowiedzUsuń
 4. BGŻ od dziś nowy sposób logowania

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie podwyższą, póki nie odpłynie zbędna nadwyżka ...

  OdpowiedzUsuń
 6. W Optimie jest awaria - nie chodzą przelewy między Optimą i BGZ (przelewy wysłane prawie 3h temu w obie strony jeszcze nie są zaksięgowane, a powinny być w ciągu 15 minut lub 1 godziny)) oraz innymi bankami chyba też (potwierdzone na infolinii)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zmiana czasu realizacji przelewów z BGŻOptima do BGŻ BNP Paribas nie jest wynikiem awarii, ale związana jest ze zmianą systemu transakcyjnego. Jeśli klient posiada rachunek powiązany w dawnym banku BNP Paribas, jego transakcje są w nowym systemie realizowane w czasie rzeczywistym. W przypadku klientów, którzy posiadali rachunek powiązany w dawnym Banku BGŻ, są one realizowane w czasie identycznym z tym obowiązującym we wszystkich pozostałych bankach.

   Zespół Prasowy BGŻOptima

   Usuń
  2. Zespół Prasowy BGŻOptima8 lutego 2016 13:08 ale dlaczego teraz tak jest ? przecież to jest jedna grupa? rozumiem że ci co mają konto powiązane z BGZ OPTIMA w starym BGZ są traktowani jak klienci obcych banków? jesli chodzi o czas dotarcia przelewu? dlaczego?

   Usuń
  3. Zespół Prasowy BGŻOptima8 lutego 2016 13:08
   tutaj jest co innego:
   https://www.bgzoptima.pl/pomoc
   "Przelewy przychodzące z Banku BGŻ do BGŻOptima są księgowane w BGŻOptima co 15 minut, między 8:00 a 16:00, a następnie co godzinę: o 17:00 i 18:00. Jednak aby przelew z BGŻ do BGŻOptima został wysłany na 18:00, musi być zlecony w BGŻ do 17:30.

   Przelewy wychodzące z BGŻOptima do Banku BGŻ są realizowane co godzinę, między 8:00 a 17:00."

   Usuń
 7. przecież zrobili to świadomie, a nóż jakiś promil niezorientowanych to łyknie. Takie rzeczy powinny być karalne i powinien to kontrolować KNF.

  OdpowiedzUsuń
 8. chodzą wam przelewy BGZ<->BGZ OPTIMA i BGZ OPTIMA<->INNE BANKI?

  OdpowiedzUsuń
 9. Podobno jest awaria w BGZ OPTIMA i nie chodzą przelewy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zmiana czasu realizacji przelewów z BGŻOptima do BGŻ BNP Paribas nie jest wynikiem awarii, ale związana jest ze zmianą systemu transakcyjnego. Jeśli klient posiada rachunek powiązany w dawnym banku BNP Paribas, jego transakcje są w nowym systemie realizowane niezwłocznie. W przypadku klientów, którzy posiadali rachunek powiązany w dawnym Banku BGŻ, są one realizowane w czasie identycznym z tym obowiązującym we wszystkich pozostałych bankach.

   Zespół Prasowy BGŻOptima

   Usuń
  2. Zespół Prasowy BGŻOptima8 lutego 2016 14:08 - dlaczego odpisujecie kopiuj/wklej? rozumiem że klienci starego BGZ są gorsi i muszą czekać na przelew z Optimy jak klienci obcych banków?

   Usuń
  3. Zespół Prasowy BGŻOptima - dlaczego klient starego BGZ to klient gorszy i musi czekać dłużej na przelew?

   Usuń
 10. Polcan chciał dać cynka o lokacie w Banku Spółdzielczym a Wy tu wszyscy o Optimie - no wiecie co!
  Dobra, dobra, ja też jestem zainteresowany ;-). Ciekawe od kiedy dadzą tym razem datę graniczną nowych środków i czy bez jakichś dodatkowych udziwnień.
  Zespole Prasowy BGŻOptima: jak konkretnie w waszym paragrafie z definicjami określacie użyty przez was zwrot "niebawem"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam przeczucie, że datą rozliczeniową nowych/starych środków może być 12 luty. A to dlatego,że w tym dniu kończy się oferta lokaty deklasującej na 2,7%. Kto będzie miał lokaty nie będzie promocyjnych odsetek na koncie:)Jeśli bank tak to przygotowuje to "lepsze" odsetki powinny pokazać się od 13 lutego. Mam właśnie taki mały dylemat z tego powodu czy założyć lokaty deklasujące na 4 miesiące czy jednak nie i lepiej zaczekać na te lepsze procenty na koncie i mieć pieniądze do dyspozycji.

   Usuń
  2. Ja założyłem lokaty deklasujące - jeszcze niedawno bym na takie oprocentowanie nie spojrzał, a teraz jest to jedna z (naj)lepszych ofert - oprocentowanie gwarantowane przez 4 miesiące. A konto? Jeżeli będzie promocja to na około 2 miesiące, z czego 2 tygodnie przed końcem trzeba się "profilaktycznie" ewakuować...

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...