piątek, 26 lutego 2016

Upadek kolejnego SKOKu czyli kogo stabilizuje fundusz Kasy


BFG znów ma znów pełne ręce roboty i kolejny raz zacznie wypłacać środki. Wczoraj ogłoszono kolejne bankructwo SKOKu, którego nie chciał żaden bank. Tym razem chodzi o Kasę Polską o której zagrożeniu upadłością pisałem niedawno.

Dla przypomnienia w styczniu upadłość ogłosił SKOK Kujawiak. Wtedy BFG zaczął wypłacanie 187 milionów za pośrednictwem Pekao. Teraz w kolejnym miesiącu BFG uszczupli swoje zasoby o kolejne 172,9 miliona zł

Powyższe fakty można znaleźć bez problemu. Ciekawe jest jednak to co się dzieje w tle. SKOKi padają, banki się składają na wypłaty, a Kasa Krajowa prowadzi ciekawe gierki lansujące... zgadł ktoś?


Zanim SKOK ogłosi upadłość, KNF pyta Kasę Krajową czy jest w stanie pomóc. Praktycznie każdorazowo przy problemach SKOKów, Kasa Krajowo odmawia udzielenia pomocy ze strony funduszu stabilizacyjnego. Nie inaczej było tym razem, co widzimy w poniższym komunikacie.


Kasa Krajowa znów odmawia pomocy Źródło: knf.gov.pl

Rodzi się zatem pytanie: po co jest coś takiego jak fundusz stabilizacyjny SKOKów, skoro pozwala się upadać kolejnym SKOKom. A lista się wydłuża, wszak upadły już:
 • SKOK Wspólnota - 800 mln
 • SKOK Wołomin - 2.200 mln
 • SKOK Kujawiak - 187 mln
 • Kasa Polska - 179,2 mln
Inne SKOKi zaś zostały przejęte przez banki komercyjne:
 • SKOK im. św Jana z Kęt - Alior
 • SKOK Wesoła - PKO
 • SKOK Kopernik - Pekao
 • SKOK im. Kard Wyszyńskiego - Alior
Żadnego z powyższych SKOKów nie ratowano z funduszu stabilizacyjnego. Po co więc on jest?


Nieco światła może rzucić artykuł, jaki niedawno się ukazał w newsweeku o dość wymownym tytule: PiS wygrało wybory, prokuratura umorzyła SKOK-i. Chodzi o prokuraturę gdańską, która badała finanse SKOKów, a ściślej przepływów finansowych między SKOKami a spółką luksemburską w której członkiem zarządu jest senator Bierecki.

Bierecki zasiada w zarządzie następujących spółek... Źródło: knf

O samej luksemburskiej spółce pisałem jeszcze w październiku 2014 w artykule SKOK Holding S.A.R.L. przejmuje zyski Kasy Krajowej. Jak pamiętamy KNF miało wówczas zastrzeżenia do kumulacji zysków przez Holding oraz brak dywidendy dla Kasy Krajowej. Już grudniu 2014 zaczęło się śledztwo w tej sprawie.

Sprawę opisuje Newsweek, gdzie czytamy:
Prokurator prowadząca postępowanie Joanna Władyczyn-Hojda sprawdzała, dlaczego Kasa Krajowa nie pobierała dywidendy z luksemburskiego SKOK Holdingu, do którego w ciągu dwóch lat wytransferowano ponad 150 mln zł. Gdyby dywidenda była pobierana, pieniądze można by wykorzystywać na ratowanie upadających SKOK-ów.

Wkrótce zaczęto mieć podejrzenia, czy zyski Holdingu mają wpływ na pensje zarządu. Bierecki wezwany do pokazania szczegółów kontraktu z luksemburską spółką wykręcił się tajemnicą przedsiębiorstwa. W trakcie śledztwa okazało się jednak, że PiS wygra wybory, a sprawę umorzono. 

Nietypowe aktualności Kasy Krajowej...

A co na to Kasa Krajowa?  Na swojej stronie w sekcji aktualności nie ma informacji o upadających SKOKach, ani o tym dlaczego fundusz stabilizacyjny nic nie stabilizuje. Zamiast tego są informacje o tym, że... stworzyli wielu polskich milionerów.

13 komentarzy:

 1. Być może jest tak, że całe działanie KNF zmierza do z góry ustalonego celu. I Kasa Krajowa to wie, że każde wyłożone pieniądze to wrzucanie w błoto. A dlaczego żaden Zarząd Komisaryczny jeszcze żadnego Skoku nie uratował, choć tak zapewniała KNF ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Człowieku, przecież to nie KNF powoduje upadki SKOK-ów kto Ci takich bzdur do głowy nakładł.
   Najlpiej jakby ani KNF ani BFG tych spraw nie dotykał i pozwolił im spektakularnie upaść aby tacy ludzie jak Ty przejrzeli na oczy.

   Usuń
 2. PiS - i wszystko jasne...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tzn? Ale tylko sprawdzone fakty.

   Usuń
  2. Spółka Fratria?

   Usuń
  3. PiS, PO, wszyscy po 89 roku to mafia. Wszyscy!

   Usuń
 3. Klasyczni złodzieje
  TKM dorwali się teraz i będą chronić swoich złodziei począwszy od "szanowanego" senatora

  OdpowiedzUsuń
 4. 100% racji ma Anonimowy (09:05).

  A propos Anonimowy (09:13): PiS rządził w latach 2005-2007. Ile SKOKów/banków upadło wtedy i krótko po oddaniu przez nich władzy? A ile upadło lub zostało przejętych ostatnio?

  Jeszcze trochę będziemy zbierali owoce tego co zasiali (czytaj: PO-PSuLi) "fachowcy" z poprzedniego rządu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Śmiechłem, fachowcu :D

   SKOKI upadają przez PO czy PIS ?

   Czy może SKOKI upadają przez skrajną niegospodarnośc i udzielanie toksycznych kredytów na słupy, wyprowadzanie kasy przez zarządy?

   Największy skandal to objęcie ich BFG... powinny upaść z hukiem~!!!

   Usuń
 5. Polcan, zastanawiam się dlaczego tak piętnujesz jakiś "neogang", który może i zrobił kuku kilku osobom, a wychwalasz Skoki, które ewidentnie są szemranymi interesami.
  Jak chcesz być konsekwentny i transparentny to też umieszczaj jasno takie informacje przy Skokach. Ja nie wkładam swoich pieniędzy w żadne szemrane interesy o których wiem, a więc omijam zarówno neo, jak i wszystkie skoki. Jeżeli wszyscy zaczną tak robić może coś się zmieni (a może to moja naiwność?).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wychwalam SKOKów. Wręcz przeciwnie przestrzegam przed nimi, gdyż nie dość, że opłaty ponoszone na wejściu nie są zwracane, to na dodatek lepsze oferty wymagają wpłaty udziałów, a te także nie będą do odzyskania.
   Jest to zaznaczone w kolorze czerwonym jako przestroga.

   Usuń
  2. Nie masz co się przejmowac, aby ratować się przed politycznymi klęskami nasz kochany rząd objął SKOKI BFG - tym samym plując w twarz wszystkim zaradnym i wstrzemięźliwym. Dzięki temu ludzie, którzy od lat czerpali wyższe zyski ze skoków mogą śmiać się w leszczy lokatowych w bankach, taka prawda.

   Usuń
 6. 23 lutego byłem w placówce SKOK Kasa Polska z zamiarem likwidacji rachunku. Pani z Oddziału odpowiedziała mi, że 3 banki zgłosiły chęć przejęcia, m.in. PKO BP i Alior, trzeciego banku nie pamiętała. W efekcie nie zlikwidowałem konta, a następnego dnia ogłoszono zawieszenie działalności.
  Trochę mnie to wkurzyło.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...