wtorek, 9 lutego 2016

Zapowiedź atrakcyjnego oprocentowania w Optimie


O tym, że banki czytają bloga wiem nie od dziś, zwykle dotyczy to jednak dedykowanych artykułów. Nie spodziewałem się jednak, że artykuł dedykowany bankowi spółdzielczemu będzie czytany i komentowany przez przedstawicieli BGŻOptima.

Wczoraj toczyliście tajemnicze dla mnie rozmowy o tym co nowego szykuje nam stosunkowo lubiany klon byłego BGŻ. Tajemnicze, bowiem na stronie głównej tego banku wciąż mamy stare oprocentowanie, wy zaś mówicie już o tym, że stawka będzie mniejsza aż o cały 1pp.

Jeżeli faktycznie nowa stawka miałaby wynosić zaledwie 1.80%, czyli na poziomie Ping Ponga, to skreślamy ten bank z marszu. A jednak w komentarzach głos zabrał Zespół Prasowy BGŻ Optima, który podał kilkakrotnie pokrzepiający komentarz:

Aktualne oprocentowanie wynosi 1,8 proc. Niebawem zaoferujemy nowe promocyjne warunki, w tym bardzo atrakcyjne oprocentowanie na nowe środki.

Dziękuję w imieniu czytelników za słowa otuchy. Niemniej jednak jestem bardzo sceptyczny do wyrażenia "bardzo atrakcyjne oprocentowanie". Aby oprocentowanie nazwać atrakcyjnym musiało mieć 3%, tyle bowiem w dalszym ciągu jest minimum na blogu by omawiać jakąkolwiek ofertę bankową.

Tymczasem jak pamiętamy w Optimie mieliśmy 2.80%, z czego prosty wniosek, że nowa niby to atrakcyjna stawka będzie z pewnością niższa. Zresztą już z powodu niskiej stawki 2,80% już dawno nie omawiałem tego banku na blogu. 

Mission failed

Jak pamiętamy miał to być bank dla oszczędzających, zresztą do dzisiaj widzimy tutaj hasło misja oszczędzanie. Jednak fakty są jednak zgoła inne. Kto aktywnie obserwuje rynek bankowy powie, że Optima Mission Failed.

Z tego powodu już dość dawno zamknąłem konto w Optimie. Wystarczy przejrzeć artykuły z poprzednich miesięcy - Optima może i częściowo się wyróżnia, ale od bardzo długiego czasu pozostaje w cieniu Millennium i to z kilku powodów. Nie tylko ma niższe oprocentowane  od Portugalczyków, ale także nie daje gwarancji 3 miesięcy oprocentowania od momentu założenia konta.

Taki komunikat był 8 lutego - promocja do 5.02.2016

Założyłem w ubiegłym miesiącu znów konto w Millennium by mieć 3% i jest ono gwarantowane do kwietnia. W Optimie z niewiadomych powodów dalej na stronie głównej jest 2,80% ale niestety gwarantowane ono było tylko do 5 lutego, czyli do ubiegłego piątku.

Tylko z komentarzy osoby nieposiadające konta w Optimie mogą się dowiedzieć, że teraz podobno jest 1,80%. I być może owo "atrakcyjne" oprocentowanie wyniesie 2,50% co i tak w dalszym ciągu stawiać będzie ten bank w cieniu portugalczyków. 

Szkoda, że fajny niegdyś bank, który w hukiem wdarł się na rynek, dziś już nie gra pierwszych skrzypiec. Być może kiedyś znów zagrają taką melodię, że warto będzie doń wrócić.


Póki co bardziej przekonuje mnie jakoś oferta Paribasa. Gdyby nie ograniczenie do nowych klientów tak BGŻ jak BNP Paribas, skorzystałbym chętnie z oferty 120 zł bonusu za założenie konta na 4% omówionej niedawno na blogu.

Na szczęście Optima jeszcze nie stosuje takiego podziału i jedyne co się tutaj chwali, to możliwość powrotu. Pytanie kiedy będzie warto wprowadzić to w czyn?

40 komentarzy:

 1. Dziś oprocentowanie w Optimie z 1,8% zmniejszyło się do 1,5%. Ewakuacja natychmiastowa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A tymczasem na stronie głównej dalej widnieje 2,80% ...

   Usuń
 2. na stronie OPTIMy panuje kosmiczny bałagan, ważne są regulaminy i tabele, po kliknięciu w KONTO OSZCZĘDNOŚCIOWE a następnie w szczegóły, widzimy tabelę oprocentowania, i według niej na nowe środki (licząc na koniec dnia 08.02) mamy 2,7% i tego wg. prawa bankowego powinniśmy się trzymać, oczywiście lepiej sobie tę tabelę, ku pamięci zapisać lub wydrukować
  https://goo.gl/CaJkt0

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Informacje na stronie internetowej są aktualizowane. Przepraszamy za nieścisłości.

   Obowiązująca tabela oprocentowania znajduje się pod tym linkiem: https://www.bgzoptima.pl/__data/assets/pdf_file/0020/2747/TabelaBGZOptima_9.02.2016.pdf.

   Od dziś w BGŻOptima obowiązuje nowa promocja. Nowe środki do kwoty 100 tys. zł na koncie oszczędnościowym BGŻOptima będą oprocentowane na 2,7 proc. w skali roku. Natomiast kwoty powyżej 100 tys. zł będą oprocentowane na 1,9 proc. Bank proponuje też atrakcyjne oprocentowanie na środki już zgromadzone w BGŻOptima.

   Zespół Prasowy BGŻOptima

   Usuń
 3. Hehe, po wczorajszych komentarzach czułem, że bez artykułu o Optimie się nie obędzie. :-)
  1,8% to dosyć tani zabieg, bo oprocentowanie dotyczyło tylko jednego dnia i raczej rozwścieczyło niż udobruchało klientów - skoro od kilku tygodni informowali szumnie o wielkiej zmianie systemu to mogli jednocześnie przygotować jakąś fajną ofertę inauguracyjną a nie bić pierwszego dnia działania systemu nieaktualną promocją.
  Ciekawe jaka jest skala ewakuacji - ja już dołożyłem swoja cegiełkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. w tabeli już jest 2,7% dla nowych środków

  OdpowiedzUsuń
 5. Oprocentowanie od 9 lutego 2,7% dla nowych środków, stan początkowy na koniec 8 lutego.

  OdpowiedzUsuń
 6. na razie niech spadają z tymi kombinacjami - 2,75% na 100 dni w toyocie załatwia sprawę na razie

  OdpowiedzUsuń
 7. @Polcan, Optima z 2,7% jest dla wielu osob OK, gdyz jest to dobry dodatek do ROR (nieograniczona liczba wyplat, nietypowe dla innych kont oszczednosciowych). Inni maja czasami wiecej, ale przewaznie promocje masz ograniczona do kilku miesiecy od otwarcia lub liczbe wyplat tez masz max. 2 (np. BPH).

  OdpowiedzUsuń
 8. https://www.bgzoptima.pl/__data/assets/pdf_file/0020/2747/TabelaBGZOptima_9.02.2016.pdf

  OdpowiedzUsuń
 9. Optima zastosowała perfidną pułapkę: kto przelał środki 8.2. - ten stracił (1,5% vs 2,7%)!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do Optimy nigdy nie przelewa sie przed promocja, ktora trwa 2 miesiace. Jak jest jasne od kiedy promocja oraz dzien stanu nowych srodkow wtedy podejmuje sie decyzje. I tak dla tej promocji nie posuneli sie do stanu srodkow w styczniu, stad warunki lagodniejsze od poprzednich.

   Usuń
 10. czyli mogę wypłacić pieniądze dzisiaj i zrobić przelew z powrotem na bgż optimę żeby mieć nowe środki i 2,7%?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie. Liczy się saldo z wczoraj z końca dnia. Nowe środki to będzie wszystko powyżej tej kwoty (ale ta kwota musi być na koncie na minimalnym oprocentowaniu.

   Usuń
  2. dzięki na informacje. To może otworzyć konto junior na dziecko, które niby też jest na 2,7%?

   Usuń
  3. W tym właśnie problem Mam lokatę na 100k .lokata do 15.02.2016. jeśli założę konto to 2,7% to popracuje dla nowych środków do 15.02 potem aby było dalej 2,7% muszę przetrzymać owe 100k na jakiejś słabej lokacie . Czy dobrze myslę??

   Usuń
 11. po zalogowaniu na koncie stoi jak byk dalej 1,5%

  OdpowiedzUsuń
 12. ja miałem wczoraj saldo 1zł (przelew wczoraj testowy na 1zł) wiec luz, a dziś poszła wpłata na większą kwotę - łape się na promocję oprócz tej złotówki?

  OdpowiedzUsuń
 13. Pytania do zespołu BGŻ Optima (mowa o kwocie mniejszej niż 100 000 PLN):
  czyli w piątek 5.02 było 2,8%?
  W sobotę i niedzielę (6-7.02) było 1,5%?
  W poniedziałek 8.02 było 1,8%?
  A od wtorku 9.02 mam 2,7%, skoro na koniec dnia 8.02 wyzerowałem konto?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli przelew poszedł 8.02 tzn w historii z dnia 8.02 masz 0,00 to jak najbardziej od 9.02 na nowe środki będzie 2,7%.

   Usuń
  2. Wszystko powyżej salda z dnia 8.02 (środki zdeponowane na koncie i lokatach terminowych), czyli nowe środki do kwoty 100 tys. zł zaksięgowane w BGŻOptima od 9.02, objęte będą promocją 2,7 proc.

   Zespół Prasowy BGŻOptima

   Usuń
  3. OK, ale zespół nie odpowiedział na:
   "W sobotę i niedzielę (6-7.02) było 1,5%?"
   Proszę o info.

   Usuń
  4. A jeszcze tak sytuacja: przelałem dziś nowe środki i założyłem dziś lokaty deklasujące na nowe środki, spełniają warunek żeby było 2,7%. Ale stare środki są słabo oprocentowane, kiedy mogę je gdzieś przelać? teraz czy po zakończeniu lokat deklasujących (to by było bez sensu jakby stare środki były zablokowane)?

   Usuń
 14. Czy dobrze rozumiem?
  Mam 80 tysięcy. Jakbym chciał teraz je wyciągnąć i przelać z powrotem to 2,7% mnie nie obowiązuje.
  Obowiązywało by mnie tylko wtedy, gdybym zostawił kwotę 80tys na koncie(stan na 8 luty) i przelał na konto np. 81tys.
  I 80 tysiecy jest na starym oprocentowaniu, a 81 byłoby na 2,7% ??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest proste do zrozumienia, saldo poczatkowe jest na 8.02 na koniec dnia. Niezaleznie czy w trakcie wyplacasz czy wplacasz bank daje wyzsze oprocentowanie powyzej tego salda poczatkowego (do niego wliczaja sie lokaty i konta). Generalnie sprawdza sie posiadanie kont na 2 osoby w rodzinie, wtedy tydzien-2 tyg. przed koncem promocji czyscimy jedno konto i mamy pewnosc, ze nowa promocja nas obejmie na tym koncie. Schemat dzialania Optimy jest znany od dluzszego czasu, tylko czasami trudno trafic jaki dzien przyjma za saldo nowych srodkow.

   Usuń
 15. Dzięki BGZOPtima!!!
  Saldo Początkowe – wartość środków pieniężnych zgromadzonych na Rachunkach Oszczędnościowych oraz Rachunkach Lokat Terminowych w ramach Konta BGŻOptima Klienta

  Załatwiliście mnie na cacy. Jako nowy klient załozyłem sobie lokatkę bezkarną... i teraz żeby miec nowy środek muszę przelać do was conajmniej wartość lokaty. Dobrze, że jest jeszcze Millenium.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie rozumiem w czym masz problem, jak Cię załatwili? Przecież lok. bezkarna jest na 3,2% do 100K, więc jesteś szczęśliwcem, później tak jak my wszyscy będziesz musiał się zadowalać tylko 2,7%. Nie ma tak, że możesz mieć to i to, nigdy tak nie było.

   Usuń
  2. heh ludzie narzekają a są banki co dają AŻ 1%, 1,5% i co mają powiedzieć ich kliencie?
   Obecnie oferty 2,8% getin czy 2,7% bgż dla osób mających po 100tysi są bardzo dobre bo bez dodatkowych warunków!!

   Usuń
  3. Jak to nie.Przecież oprócz lokaty bezkarnej można sobie przelać nowe środki na konto i mieć 2,7 % do 100 tys tu i tu.

   Usuń
 16. Od kilku miesięcy nie mam żadnych środków w Optimie i kwalifikuję się na Lokatę deklasującą i na nowe środki na KO. Tak po mojemu jeśli jutro przeleję pieniądze na konto i założę lokatę deklasującą /o ile jeszcze będzie na stronie/ to w dalszym ciągu 100 tys będę mogła ulokować na KO, prawda? A tak z innej beczki - jak myślicie czy Idea ma wystarczająco dużo kasy i z niczym ciekawym nie wyskoczy w najbliższym czasie czy jednak coś w tym banku może się ukazać niebawem? Dzisiaj rozmawiałam z bankowcem z Millenium o tym szaleństwie z oprocentowaniem depozytów i dowiedziałam się, że jest panika w bankach /i nowy rząd, i podatek/ ale on wierzy, że to panika krótkotrwała. Ano zobaczy:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Odnośnie Lokaty Bezkarnej w BGŻ BNP Paribas, chcę opisać swój przypadek gwoli ostrzeżenia innych. Jako nowy klient złożyłam wczoraj wniosek na tę lokatę wraz z kontem oszczędnościowym. Wkrótce otrzymałam mail, że wniosek został pozytywnie zweryfikowany. Podano w nim numer rachunku na który należy przelać kwotę wnioskowanej lokaty, a kilka minut później w kolejnym mailu bank napisał: "Przypominamy o konieczności wysłania przelewu potwierdzającego na kwotę 100 000 PLN do wniosku o założenie Lokaty i Konta Oszczędnościowego w BGŻOptima." Zobligowana tym w tym samym dniu II sesją elixir przelałam środki na wskazany rachunek. Niestety przed godz. 17.00 otrzymałam kolejny mail, w którym napisano: "Informujemy, że Twój wniosek nr TDO/xxxxxx o założenie Lokaty i Konta Oszczędnościowego w Banku BGŻOptima został odrzucony w wyniku negatywnej weryfikacji przesłanych danych."
  Niestety, tu bank okazał się naciągaczem. Po otrzymaniu mojego przelewu wniosek odrzucono ale przelewu już nie odrzucono! Drugą dobę kwota 100 000 zł jest przetrzymywana w banku na nieoprocentowanym depozycie, dodzwonić się nie sposób bo infolinia przez wiele minut raczy tylko muzyką (zapewne oblężona po zmianie systemu), prośba o niezwłoczny zwrot środków wysłana na mail wskazany do kontaktu w potwierdzeniu wniosku, pozostała bez reakcji banku.
  Przestrzegam innych przed ufaniem zapewnieniom reklamowym na stronie BNP Paribas bowiem można stać się dostarczycielem nieoprocentowanego kapitału dla banku i ponosiwszy straty, być lekceważonym przez obsługę.
  Krystyna B.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szanowna Pani, prosimy o kontakt z infolinią BGŻOptima (801 280 280). Prosimy na początku rozmowy podać, że dzwoni Pani w związku z problemem opisanym na portalu "zblogowani.pl". Opisany przez Panią przypadek został już zgłoszony, jednak tylko podczas rozmowy - mając Pani dane, możemy wyjaśnić sytuację.

   Zespół Prasowy BGŻOptima

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 18. Do Knf-u ! W moim przypadku bank od razu zmienił ton i w mig zostało załatwione to co było nie do załatwienia.

  OdpowiedzUsuń
 19. Moje saldo w Optimie od wielu miesięcy wynosiło 0,06 zł.
  Wczoraj przelałem nowe środki, które na koncie pojawiły się dziś, ale po zalogowaniu się do konta mam informację:
  1,50% do 0,06 PLN
  1,90% dla nadwyżki ponad 0,06 PLN
  Czy reszta będzie uwzględniona na koniec miesiąca jako "oprocentowanie promocyjne" czy jednak wystąpił tu jakiś problem?
  Ktoś ma podobnie u siebie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam identycznie! Miałem na koncie 200 zł, dziś przelałem wiekszą kwotę i mam informacje, ze do 200zł 1,5% a powyzej tego 1,9%? I gdzie te 2,70% ?????

   Usuń
  2. Dzięki za odzew - w takim razie teraz czekamy na wieści od kogoś, kto ma potwierdzone informacje z banku ;)

   Usuń
 20. dziś dzwoniłem do banku w tej sprawie. uzyskałem informację że środki będą oprocentowane na 2,7% od jutra, z zaliczeniem dnia dzisiejszego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za dobre wieści!

   Usuń
  2. Te informacje o oprocentowaniu aktualizują się na koniec każdego dnia, także na drugi dzień powinno wyświetlać już prawidłowe oprocentowanie i kwoty. Swoją drogą fajnie, że zrobili ten automat - nie trzeba już pamiętać jaką się miało kwotę startową dla nowych środków.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...