poniedziałek, 13 lutego 2017

Optima chwilowo wyłącza się z gry oraz metoda lepszej lokaty na przelew


W ubiegłym tygodniu nasze oczy zwrócone były przede wszystkim w stronę Optimy. Wiadomo było od dawna, że oprocentowanie popularnego konta z nieograniczoną ilością darmowych przelewów kończy się 9 lutego, więc czekaliśmy w weekend na nową ciekawą stawkę.


Do tej pory już na drugi dzień Optima gwarantowała nową w miarę atrakcyjną stawkę z zastrzeżeniem 'dla nowych środków'. Wystarczyło więc zazwyczaj ewakuować środki na zewnątrz przed końcem promocji i wrócić po kilku dniach, by bank uznał je za nowe i zaproponować lepsze oprocentowanie.

Spodziewaliśmy się więc, że w sobotę dostaniemy odświeżone konto oszczędnościowe ze stawką w dalszym ciągu 2,30% lub nieznacznie niższą. W każdym razie wyższą aniżeli 2,00% ku któremu ciągną obecnie praktycznie wszystkie banki.

Nic z tego, bodaj pierwszy raz Optima zaproponowała kiepską stawkę 1,5% niegodną banku z hasłem misja oszczędzanie. Można przypuszczać, że powodem jest obecność w weekend lokaty deklasującej VII, która oferuje 2,30%.

Jeśli wierzyć temu co widnieje na stronie Optimy w sobotę rano zostało tylko 719 lokat. Więc teoretycznie do końca tygodnia lokata powinna zniknąć z zestawienia. W momencie pisania artykułu późnym wieczorem 11 lutego lokata dalej jest w ofercie.

W czwartek 2,50% w niedzielę już tylko 2,20%


Nieoczekiwanie owe 2,30% stało się w weekend lepsze aniżeli omawiana w ubiegły czwartek lokata neoZYSK. Z czwartkowego 2,50% po trzech dniach zrobiło się już tylko 2,20%. neoBank więc ewidentnie czerpie garściami z metod stosowanych nagminnie przez Idea bank.

Niebiescy zamiast lokat od pewnego czasu przerzucili się na lansowanie struktur o czym pisałem niejednokrotnie. W podobnym kierunku wydaje się iść Optima, bowiem na stronie głównej obecnie lansuje się lokatę inwestycyjną, co jest podobną grą do struktur, gdzie zysk zależy od warunku jaki powinien się spełnić w przyszłości.

Z rozmów jakie przeprowadziłem ostatnio z kilkoma bankowcami wynika, że banki nie są zainteresowane zdobywaniem kapitału od klientów. Kapitału mają dość, bo KNF zaostrzył warunki kapitałowe z jednej strony, a z drugiej nie ma parcia na kredyty. Co więcej bani  zwiększyły swoje zyski przerzucając opłaty na klienta oraz zwalniając masowo kadrę i likwidując placówki.

Co nam zatem zostało, cieszyć się tym co jest? Dwa procent z małym haczkiem nie cieszy z pewnością nikogo. Jednym ze sposobów może być testowanie inicjowania większego przelewu w różnych bankach. Może to bowiem skutkować takim komunikatem:

Metoda lepszej lokaty na przelew

Wstrzymaj się z przelewem, zaoferujemy ci lepszą lokatę niż mamy w standardzie. Taki manewr często stosuje Millennium, ostatnio podobne komunikaty wysyła Eurobank co dowodzi, że banki nie są zupełnie obojętne na przeniesienie środków i są w stanie dać więcej.

Kluczowe jest jednak pytanie o ile więcej. Z czystej ciekawości wyraziłem zgodę na kontakt ze strony banku. W rozmowie z konsultantem zaznaczyłem, że interesują mnie lokaty maksymalnie do jednego roku. Z drugiej strony konsultant dopytywał się o najwyższą możliwą stawkę jaką mogę u nich zdeponować.

Standardowo przy takim ograniczeniu mamy stawki do 1,65%. Metoda lokaty na przelew wywindowała tę stawkę nawet o... 0,45 pp w górę. Niestety to wciąż za mało by uznać podrasowaną stawkę za godną założenia, skoro konkurencja ma lepsze stawki bez tego typu tricków ze strony klienta.

Kto wie, być może w przyszłości kiedy stawki spadną na tyle, że z przodu pojawi się okropna jedynka będziemy musieli częściej stosować metodę na przelew by mieć chociaż dwójkę...

Aktualizacja:

Na szczęście nie ma tutaj obniżki


W dniu publikacji artykułu Optima wróciła do poprzedniej stawki 2,30% ale przesuwając zarazem datę dla nowych środków na 31 stycznia 2017 Jak widać porada zawarta tutaj nie była taka zła i większość czytelników skorzystała z niej.

31 komentarzy:

 1. Optima proponuje 2,15% za wstrzymanie przelewu środków z KO.

  OdpowiedzUsuń
 2. W Optimie od dzisiaj do 25 kwietnia oprpcentowane dalej 2,3% dla nowych środków liczonych na koniec 31 stycznia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jest już nowa tabela w Optimie. 2,3% od dziś tylko przez m-ąc, a stan konta na 31 stycznia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Optima utrzymała oprocentowanie 2,3% w skali roku,
  okres podwyższonego oprocentowania od 13 lutego 2017 r. do 25 kwietnia 2017 r.

  OdpowiedzUsuń
 5. W tabeli podają promocyjną stawkę 2,3% dla nowych środków.

  OdpowiedzUsuń
 6. juz 2,3% wraca na KO, stan na 31-stycznia dla nowych srodkow

  OdpowiedzUsuń
 7. Czyli zostało 2,30% - nowe środki 31 stycznia 2017 r. (słabo z tym terminem)

  OdpowiedzUsuń
 8. mamy na oszczędnościowym 2,3% do 25 kwietnia
  stan środków badany na 31 stycznia 2017r.

  OdpowiedzUsuń
 9. Obecnie konto oszczędnościowe w BGZ Optima wynosi 2,3% O co chodzi w tym newsie? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze dziś rano było dalej na stronie 1,5% (specjalnie sprawdzałem).
   Pewnie Optima zawstydziła się wpisem Polcana i zareagowała :-D (lub po prostu odpływ środków, do którego się też przyczyniłem, przekroczył ich prognozy i musieli zareagować).

   Usuń
  2. Optima jako pierwsza z banków obserwowała moje wpisy. Dostawałem początkowo podziękowania za fajne wpisy, gdy oferta wyróżniała się na rynku.
   Nie sądzę by to była zasługa wpisu. Po prostu był weekend, więc dopiero od dnia roboczego podniesiono stawkę. Wpis jednak oczywiście zostawiam jako ciekawe praktyki, że w weekend oferta może być zawieszona i służyć do promowania lokaty blokującej środki na dłuższy czas na tym samym poziomie.

   Usuń
 10. BOŚ 2,3 - 2,5% dziennie i tak od kwartału. JSW 600% w skali ostatniego roku. KGHM 120 % od marca. PKO 30 % od grudnia. Tauron 30% w kwartał itd. itd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No fajnie, tylko po fakcie to każdy mądry. Nie każdy chce się pakować w giełdę i ma do tego nerwy. Jak spadał JSW, to pewnie niektórzy mało zawału nie mieli.

   Usuń
  2. To gielda, wzrosty podawane to historia, nic nie rosnie w sposob ciagly. Za kilka miesiecy wymienione spolki znow moga zjechac np. 50%, bo ryzyko jest wpisane w GPW. Nie neguje grania jakas czescia kapitalu, sam ma IKE gieldowe, ktore daje mi wiecej niz lokaty w bankach, ale nie zawsze tez kupisz spolki, ktore tylko drozeja, mimo to sumarycznie jest lepiej niz IKE bankowe.
   Podsumowujac GPW- tak, ale nie dla bezpiecznej czesci kapitalu, gielda nie jest alternatywa dla lokat.

   Usuń
 11. GPW nie chce spadać. BOŚ już prawie 100% od grudnia. Dziś na dzień dobry już +3%. Getin tylko w piątek +17%. Wszystkie banki tylko w piątek po kilka procent średnio a dziś znów ostro w górę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Getin tylko w piątek +17%. Wszystkie banki tylko w piątek po kilka procent średnio a dziś znów ostro w górę." - to efekt piątkowej wypowiedzi Prezesa na temat kredytów pseudofrankowych. Taki zysk możesz powtórzyć tylko pod warunkiem, że siedzisz w głowie Prezesa i jesteś w stanie przewidzieć, że powie np.: "banki od dziś zawsze będą wygrywać w sądzie" - wtedy znowu skoczą i to o jakieś 50%.

   Usuń
 12. Widzę, że wszyscy tutaj zajęci "rewelacyjnym" % w Optimie... ;))
  ...a tu niepostrzeżenie wpłynęła Premia do Toyoty za "Plan Depozytowy 130 Dni z Premią" z promocji, do której można było przystąpić od 30-08-2016 do 30-09-2016.
  Premia weszła już 3-go lutego, ale nie sprawdzałem, ponieważ Regulamin mówił o wypłacie do 14-02-2017.
  Nie wiem, czy ktoś już tu sygnalizował wypłatę w Toyocie, ja w każdym razie przegapiłem i dopiero dzisiaj spostrzegłem kasę na koncie ;))
  Drugi temat: znów wydzwaniają z Idei ze "znakomitą" ofertą struktury, tym razem na 3 lata z wypłatami cząstkowymi po każdym roku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a czy może ktoś by się pokusił (może Polcan napisałby artykuł) jak historycznie wypadały te struktury w Idei. Wiemy, że są od lat, może trzeba by prześwietlić (by mieć argument do dyskusji z konsultantem) kto w jakim okresie, na jakiej strukturze zarobił :-) Bo one wszystkie są super, hiper, gigant, oczywiście w słowach konsultantów ;-)

   Usuń
  2. Z tego co sprawdzałem to wszystkie zakończyły się pełnym sukcesem.

   Usuń
  3. Ja miałem cztery i mam jeszcze jedną , która trwa. Jak narazie 100% git.

   Usuń
  4. 1. Każda struktura ma inną strukturę/konstrukcję
   2. To że jedna czy druga zarabiała to nie znaczy że tak będzie w przyszłości
   3. Gwarancja kapitału daje pewność, że nie stracisz wpłaconej kwoty, stracić możesz za to potencjalne zyski (choćby z lokaty na 2%)
   4. W tego typu strukturach są ukryte opłaty stąd nie partycypujesz (w razie hossy) w pełnych zyskach.
   5. Tego typu produkty to jest pewnego rodzaju hazadr - bank gra Twoimi pieniędzmi i ma udział w Twoich zyskach, a straty zabezpiecza.
   6. Wybór należy do klienta, czy chce zagrać swoimi pieniędzmi i godzi się z ryzykiem braku zysku, co oznacza stratę.

   Usuń
  5. Do anonimowych z 17:51 i 17:53 (o ile to nie jedna i ta sama osoba z Idei) Czy możesz/cie rozwinąć swoje wypowiedzi? A nie opowiadać takie frazesy typu "pełen sukces". Kiedy to miało miejsce i jaką osiągneliście stopę zwrotu? Może pełen sukces dla Was to odzyskanie kasy? Parę lat temu (2008r.) zakładałem lokaty na 10% i to było coś. Te Wasze strukturki czasem nie dorównywały nawet zwykłym lokatom, ale przynosiły jakiś tam zysk. Chodzi właśnie o to jaki konkretnie i w jakim czasie?, a nie takie puste gadanie tj. pisanie ;)

   Usuń
 13. Nosz zaraz mnie kurna strzeli. Już drugi raz mnie ten neobank wkopał. Przelew ustawiłem do nich i zanim środki dotarły to obniżyli oprocentowanie. Niech spadają na drzewo. Przeniosę się specjalnie teraz do toyoty albo lokatę mobilną w bzwbk, co za badziewie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tam nie zaczynam z tym Neogangiem, bo oferta jest mocno niestabilna a za kilka dziesiatych procenta nie zamierzam bawic sie w kotka i myszke.

   Usuń
 14. W NeoBanku jeśli obniżają oprocentowanie na stronie banku to nowe obniżone oprocentowania obowiązuje od następnego dnia. Przykład: obniżone oprocentowanie pojawiło się na stronie banku 10.02
  (ale obowiązuje od 11.02) czyli jeśli założymy lokatę 10.02 to mamy jeszcze oprocentowanie z dnia 9.02

  OdpowiedzUsuń
 15. Gdyby jeszcze gangsterzy dali jakieś krótkookresowe lokaty. Echh, banki okopały się na tym <2,5% i ani grama więcej.
  Ciekawe czy pod koniec miesiąca idea dalej pójdzie na gołe pięści z lokatnikami.
  Może dadzą coś lepiej? Bo to już chyba ostatnie lokaty na te godziwe procenty się końcem lutego kończą.

  OdpowiedzUsuń
 16. może ktoś wyjaśni jak są oprocentowane środki w bgż.
  przykład:
  31-sty miałem na oszczędnościowym 15k, na 2,3%.
  weszła deklasująca 7 na nowe środki więc założyłem za 10k też na 2,3%.
  skończyła się promocja na koncie i obniżyli do 1,5%.
  mam więc 10k na 2,3% + 15k na 1,5%.
  chciałbym teraz dopłacić do oszczędnościowego nowe środki 5k na 2,3%.
  więc dopłacam.
  rachunek będzie 10k na 2,3% + 15k na 1,5% + 5k na 2,3%.
  ale następnego dnia chce wycofać z oszczędnościowego 15k bo 1,5% to mało i teraz pytanie:
  jak oprocentowane będzie to 5k wpłacone jako ostatnie ?
  pirx

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Saldo do 15k będzie oprocentowane 1,5% , nieważne jakie operacje będą wykonywane na koncie.

   Usuń
  2. Na 31-01 miales, jak dobrze rozumiem razem 25k srodkow i to jest twoje saldo "startowe", dopiero to co ponad to bedzie oprocentowane na 2,3%, czyli jezeli nic nie wyciagnales to twoje calkowite saldo po wplacie bedzie 30k (5k nadwyzki bedzie oproc na 2,3%).
   Teraz, jak wyjmiesz z konta 15k- to ile masz srodkow, ano 15k, czyli twoje saldo, nie jest wieksze od salda startowego, czyli, twoje 5k bedzie oprocentowane na 1,5%.
   Oczywiscie lokata na 10k jest na staly procent i caly czas ma stawke 2,3%, zeby bylo jasne.

   Usuń
  3. "Oczywiscie lokata na 10k jest na staly procent i caly czas ma stawke 2,3%, zeby bylo jasne." Ale tylko wtedy gdy środki na tą lokatę kwalifikowały się jako NOWE! - bo tam też był warunek nowych środków, tylko nie pamiętam na jaki dzień...

   Usuń
 17. Oprocentowanie lokat w dół, a inflacja w górę. W chwili obecnej Inflacja r/r 1,8%. Gdzie niespełna 2 miesiące temu była deflacja. Banki szybko reagują jak inflacja spada, lecz gdy rośnie, też reagują lecz nie w tym co trzeba kierunku.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...